Oldalak: 1 ... 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 [202] 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 ... 275   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes fegyverekről általában....  (Megtekintve 683609 alkalommal)
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #3015 Dátum: 2016. Február 15. - 16:41:21 »

Sziasztok!

Gondolom egy libázásnál előny lehet a 89-es patron


Én inkább a szűkítéssel operálnék, mint a töltettel.
Ha van rá mód, próbáld ki lőtéren, mit mutat egy XF, vagy még szűkebb szűkítés normál patronnal.  Vadász
  Emelem
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #3016 Dátum: 2016. Február 15. - 17:33:45 »

Én inkább a szűkítéssel operálnék, mint a töltettel.
Ha van rá mód, próbáld ki lőtéren, mit mutat egy XF, vagy még szűkebb szűkítés normál patronnal.  Vadász
  Emelem
Libára 3,5mm-nél nagyobb sörétet használunk.
Az a tapasztalatom, hogy a nagy szűkítések ezeken nem jól hordják.
Nekem 4mm-es sörétnél a feles szűkités jött be, két puskánál is.
Novemberig 3,5-öst használok, háromnegyedes szűkítéssel.
Ezért inkább a töltettel megyek fel 50-53 g-ra.
12/89-el én konfotosan nem tudok egy napot végigvadászni, megzizzen az agyam.
 Fejbever
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #3017 Dátum: 2016. Február 15. - 17:40:54 »

Én inkább a szűkítéssel operálnék, mint a töltettel.
Ha van rá mód, próbáld ki lőtéren, mit mutat egy XF, vagy még szűkebb szűkítés normál patronnal.  Vadász
  Emelem

Szervusz!

Köszönöm a tanácsot. Mint írtam, felénk nincs liba, csak elvi oldalról tettem fel a kérdés, de nagy valószínűséggel nincs sok haszna a 12/89-es kaliber megvásárlásának, pláne, ha az ember 70/76 mm hosszú patronokkal használja az ember. Bár ésszerű használattal, mint ahogy itt korábban írták (70/76-os acélsörét és kemény brenekke lövése nélkül), sok hátránya sincs a hosszabb töltényűrnek.

A Remington 887 és a Benelli Nova itthon csak ezekben a kaliberekben érhetőek el elvileg, de amúgy teljes mértékben nem nyerték el a szimpátiámat, mivel mindenhol műanyagot pakoltak rájuk, szóval, lehet kihúzom őket a listáról, pedig a Benelli teljesítményét, megbízhatóságát igencsak dicsérik külföldön.

Azt hiszem, ha ragaszkodom a 12/76-os kaliberű kínálathoz, akkor ár/érték arányban a Remington 870 Express marad a legésszerűbb választás, mivel a két törökországi gyártású Weatherby PA-08 vagy Winchester SXP Black Shadow lenne még versenyben, mivel a Mossberg 500 itthon nem érhető el hivatalosan, s a Browning BPS értékesítésére sem találtam utalást. Mondjuk utóbbi már Remington 870 Wingmaster árában van, de egyes ámerikaiak szerint a BPS hibásodás esetén zsebbe nyúlósabb történet, mert bonyolultabb szerkezet.

Üdv.: pocok

Naplózva
ballos
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7


« Új üzenet #3018 Dátum: 2016. Február 15. - 17:55:17 »

Nekem egy Remington 887-van már három éve, mint egyetlen sörétes. 40-db 89-patront lőttem el vele, de a 12/70-el eredményesebb voltam. De egy élmény a használata ( éreztem is a vállam, nagy kaliberű fegyver feelingje van).  
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #3019 Dátum: 2016. Február 15. - 18:02:36 »

A 89 mm-es hüvelyhosszt nem a vassörét miatt találták ki?  Fejvakarás
Naplózva
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #3020 Dátum: 2016. Február 15. - 18:07:59 »

A 89 mm-es hüvelyhosszt nem a vassörét miatt találták ki?  Fejvakarás

Ebben a topicban ezt már olvastam, amit most írtál! Ellenben webshopok kínálata szerint, viszonylag kevés helyen kapni 12/89-ben lágyvas sörétet... Az egyik bolthálózat, ami eléggé a amerikai vonalat viszi, csakis 12/70-es Remington acélsörétet tart, pedig jópár 12/89-es kaliberű puskát árul. Paradox helyzet.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #3021 Dátum: 2016. Február 15. - 18:26:22 »

Ebben a topicban ezt már olvastam, amit most írtál! Ellenben webshopok kínálata szerint, viszonylag kevés helyen kapni 12/89-ben lágyvas sörétet... Az egyik bolthálózat, ami eléggé a amerikai vonalat viszi, csakis 12/70-es Remington acélsörétet tart, pedig jópár 12/89-es kaliberű puskát árul. Paradox helyzet.


Én nem tudom, de azt hallottam a vas kisebb fajsúlya miatt kell a nagyobb tér a hüvelyben. Nekem mondjuk mindegy, sohasem lesz ilyen puskám sőt, mióta van 16-os csövem, egyre jobban tetszik! Ráadásul 70 mm-es töltényűrrel! Mosolyog
Naplózva
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #3022 Dátum: 2016. Február 15. - 18:28:58 »

Szervusz!

Köszönöm a tanácsot. Mint írtam, felénk nincs liba, csak elvi oldalról tettem fel a kérdés, de nagy valószínűséggel nincs sok haszna a 12/89-es kaliber megvásárlásának, pláne, ha az ember 70/76 mm hosszú patronokkal használja az ember. Bár ésszerű használattal, mint ahogy itt korábban írták (70/76-os acélsörét és kemény brenekke lövése nélkül), sok hátránya sincs a hosszabb töltényűrnek.

A Remington 887 és a Benelli Nova itthon csak ezekben a kaliberekben érhetőek el elvileg, de amúgy teljes mértékben nem nyerték el a szimpátiámat, mivel mindenhol műanyagot pakoltak rájuk, szóval, lehet kihúzom őket a listáról, pedig a Benelli teljesítményét, megbízhatóságát igencsak dicsérik külföldön.

Azt hiszem, ha ragaszkodom a 12/76-os kaliberű kínálathoz, akkor ár/érték arányban a Remington 870 Express marad a legésszerűbb választás, mivel a két törökországi gyártású Weatherby PA-08 vagy Winchester SXP Black Shadow lenne még versenyben, mivel a Mossberg 500 itthon nem érhető el hivatalosan, s a Browning BPS értékesítésére sem találtam utalást. Mondjuk utóbbi már Remington 870 Wingmaster árában van, de egyes ámerikaiak szerint a BPS hibásodás esetén zsebbe nyúlósabb történet, mert bonyolultabb szerkezet.

Üdv.: pocok


Szia! Nekem van egy Remington 870 exp. 12/76. A csövén az áll, 12/70,-76, valamint 12/89 lőszerrel is használható, amennyiben maga a fegyver alkalmas a 89milis lőszerhez.
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #3023 Dátum: 2016. Február 15. - 19:31:27 »

Ebben a topicban ezt már olvastam, amit most írtál! Ellenben webshopok kínálata szerint, viszonylag kevés helyen kapni 12/89-ben lágyvas sörétet... Az egyik bolthálózat, ami eléggé a amerikai vonalat viszi, csakis 12/70-es Remington acélsörétet tart, pedig jópár 12/89-es kaliberű puskát árul. Paradox helyzet.


Ha TÉNYLEG érdekel a téma, rágd át ezen magad. Kicsit megvilágosodol. Mosolyog
http://www.chuckhawks.com/kill_3half_12gauge.htm
 Emelem
Naplózva
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #3024 Dátum: 2016. Február 15. - 21:51:25 »

Szia bferi!

Köszönöm a válaszod! Nincs libázási tapasztalatom, ezért abból a felvetésből indultam ki, hogy a 89-esben, több lehet a natfa, illetve erősebb, mint egy hagyományos 70/76-os patronban, tehát elviekben feltételezem, ha már egy ilyen ”zsebtarackba” való lőszert gyártanak, akkor nagyobb testű apróvad (pl. liba, róka) esetében talán kicsit jobb lesz az ölőereje.
Szóval ezek alapján, azt hiszem, félreértettél, mert az előnyt így értettem, nem pedig úgy, hogyha veszek egy 12/89-est és mellélövök a madárnak, akkor majd lehozza 80 méterről.

Nem önfényezésből, de már az új vizsgarendszerben csináltam a vadászvizsgát, aminek a lövészeti vizsgarészében elvileg kicsit technikásabb és gyorsabb korongok is vannak, mint a 2013.12.31-ig hatályos felállás szerint, így 8-10 rottét átlagban mindannyiunknak el kellett lőni, hogy biztosan teljesíteni tudjuk a vizsgát (több-kevesebb sikerrel). Mivel saját magunk tudásába fektettük be, s a lőkészségünk fejlődött vele én nem sajnáltam rá a pénzt, mert a vadászati értékén felül a sörétlövés egy kellemes és szórakoztató sport tud lenni, szóval a feltett kérdés, nem az Általad feltételezett hozzáállásom miatt merült fel.

Másrészről, azért kérdeztem, mert 12-es kaliberben, ez a hazai előagyszánas kínálat:
- Benelli Nova              12/89
- Remington 887         12/89
- Remington 870         12/76 vagy 12/89
- Winchester SPX        12/76
- Weatherby PA-08    12/76


Üdv.: Pocok



Szia!

Másképp fogalmaznék, szerintem sikeresen el lehet vadászni 12/89-es lőszer nélkül is. Biztos, hogy nagyobb az ölőereje, de - tapasztalatból mondom - sokan azt hiszik, hogy jócskán meg lehet nyújtani a lőtávot és indokolatlanul felesleges távlövéseket tesznek, sebeznek stb.
A gyakorlást pedig továbbra is fenntartom, az, hogy nagy biztonsággal sikeresen terítékre hozd a vadat, többet ér a koronglövészet bármilyen lőszernél, szűkítésnél, szerintem. Más kérdés, hogy a 8-10 rotte mire elég. Valaki 30 év tapasztalattal a háta mögött is gyalázatosan lövi a sörétet.



Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #3025 Dátum: 2016. Február 15. - 23:04:28 »

Szia!

Másképp fogalmaznék, szerintem sikeresen el lehet vadászni 12/89-es lőszer nélkül is. Biztos, hogy nagyobb az ölőereje, de - tapasztalatból mondom - sokan azt hiszik, hogy jócskán meg lehet nyújtani a lőtávot és indokolatlanul felesleges távlövéseket tesznek, sebeznek stb.
A gyakorlást pedig továbbra is fenntartom, az, hogy nagy biztonsággal sikeresen terítékre hozd a vadat, többet ér a koronglövészet bármilyen lőszernél, szűkítésnél, szerintem. Más kérdés, hogy a 8-10 rotte mire elég. Valaki 30 év tapasztalattal a háta mögött is gyalázatosan lövi a sörétet.


Szia!

Köszönöm a kifejtést, így pontosabb az üzenet, de jelzem, ebben hasonlóan vélekedünk, s pont ezért is kérdeztem meg, hogy itthon kihasználható-e a 89-es patron, mert elég kevés érv szól mellette...

Ebben is hasonlóan vélekedünk. Mosolyog 8-10 rotte kezdőként, a sörétlövéshez való átlagos érzékkel pont ad annyi rutint, hogy átmenj a vadászvizsgán, alapos oktatást feltételezve. A mostani 15 korongos felállás több technikai tudást kíván meg, mint a régi vizsgarendszer, amit némi gyakorlással pikk-pakk meg lehetett csinálni, mert sok azonos korong jött, s viszonylag egyszerűbbek is. Az oktatóink meséltek cifra dolgokat az előző vizsgarendszerről, s én cseppet sem bántam, hogy ebbe estem bele, mivel így jobban motivált voltam a sikerre, tanulásra, gyakorlásra. Sokan nem örülnének, de ha évente lenne kötelezően teljesítendő eredmény, mint a sportlövőknél, de valószínűleg javulna az átlagos színvonal.
Sajnos a mostani időbeosztásom szerint, én is csak kb 2 havonta jutok el 2-3 rottére, az semmi.. észre is vettem magamon a teljesítmény ingadozását, havonta ki kéne menni legalább 3-4 rottéra, hogy az ember tudása szinten maradjon, mert így az első rotte nekem is "visszaszoktató" kör.

Üdv.: p.p
Naplózva
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #3026 Dátum: 2016. Február 15. - 23:59:02 »

Nekem az a véleményem, hogy nem sok értelme van. Van 12/76-os Mossberg 500 típusú előágyszános sörétes fegyverem, Mirage 12/76-ot használtam belőle, kb. a tizedik lövés után úgy érzed, hogy leverte az arcod azon felét ahonnan lőttél /ez egy-két vadászbarátom tapasztalata is.../
Libát már régen lőttem, sajnos mostanában nem gyakori vendég nálunk, de 10-es 8-as 12/70-es söréttel szigorúan utánalőve tudtuk terítékre hozni őket anno...

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #3027 Dátum: 2016. Február 16. - 01:30:31 »

Ha TÉNYLEG érdekel a téma, rágd át ezen magad. Kicsit megvilágosodol. Mosolyog
http://www.chuckhawks.com/kill_3half_12gauge.htm
 Emelem


Szóval:
a sörétlövést valahogy ugy kell alapokban elfogadni hogy, távolságot nagyon ritkán lehet nyerni ha a töltetek nagysága felöl közelitjük meg a kérdést. Azon okból kifolyolag hogy, a sörétek ellenállási együtthatási  tényezői általában  állandóak. Nagyobb sörét nagyobb ellenállás, kissebb sörét kissebb ellenálás de a végelszámolásnál a kisebb és nagyobb sörétet a tömegnagyságának megfelelő, egyenlő értékű energiával lehet egy bizonyos távolsagig eljuttatni.
A sörétek számának növelése?: igen az egy másik téma.
Egy gyakorlati példa: az én 2 ¾ es puskám sörétraja ugyan ott ér célba, és ugyan olyan sebességgel,  ahol egy 3”, vagy 3 ½ incsese csak az én sörétjeim mennyisége fele annyi mint a haver 3” incsesé, vagyis a célbatalált sörétek mennyisége (összsuja) a mérvadó, vagy a tömegnek megfelelő sörétsuj.
Ezen, elég sokat lehet filózni de, a nagy általánosságban az az elfogadott séma hogy, minél több sörét becsapódás egy bizonyos távolsággon, annál nagyobb az ölőhatása egy lőszernek.
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #3028 Dátum: 2016. Február 16. - 07:24:59 »



Szóval:
a sörétlövést valahogy ugy kell alapokban elfogadni hogy, távolságot nagyon ritkán lehet nyerni ha a töltetek nagysága felöl közelitjük meg a kérdést. Azon okból kifolyolag hogy, a sörétek ellenállási együtthatási  tényezői általában  állandóak. Nagyobb sörét nagyobb ellenállás, kissebb sörét kissebb ellenálás de a végelszámolásnál a kisebb és nagyobb sörétet a tömegnagyságának megfelelő, egyenlő értékű energiával lehet egy bizonyos távolsagig eljuttatni.
A sörétek számának növelése?: igen az egy másik téma.
Egy gyakorlati példa: az én 2 ¾ es puskám sörétraja ugyan ott ér célba, és ugyan olyan sebességgel,  ahol egy 3”, vagy 3 ½ incsese csak az én sörétjeim mennyisége fele annyi mint a haver 3” incsesé, vagyis a célbatalált sörétek mennyisége (összsuja) a mérvadó, vagy a tömegnek megfelelő sörétsuj.
Ezen, elég sokat lehet filózni de, a nagy általánosságban az az elfogadott séma hogy, minél több sörét becsapódás egy bizonyos távolsággon, annál nagyobb az ölőhatása egy lőszernek.


Így igaz de még sok sok összetevője van a dolognak . Erről igazán szívesen meghallgatnám Szajkó Laci bácsit akit a magyar sörétlövés doyenjének tartanak.
Rendszeresen jönnek hozzánk fácánvadászatra sportlövő múlttal rendelkező csapattal és tart néhány perces előadást. legutóbb éppen arról beszélt hogy egy 3,2 kg puskához a 32 gramm körüli
söréttel töltött patronok valók és nem mindig hozza az eredményt ha ezt jelentősen megnöveljük mert a pontosság rovására meg . Természetesen én is használok 50 grammos 12/76 os lőszert de így belegondolva több libát lőttem normál 12/70 lőszerrel .  Egy ismerősöm akit igen jó sörétlövőnek tartanak mindent 10 es (3 mm) sörétnagysággal normál 32 grammos lőszerrel lő. Külön rákérdeztem a libára - még azt is.  Emelem

Azért Laci bácsi a kis 20-as merkel bockjával még 80 évesen is szépen leszólított néhány fácánt . Így legyen még sokáig .    Emelem
Naplózva
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #3029 Dátum: 2016. Február 16. - 09:25:19 »

Sziasztok!

Kicsit elment a téma sörétlövésre a sörétes fegyverekről, úgyhogy…  OFF be
Az az egy biztos, hogy a sörétlövésnél is igaz az, hogy egy jól elhelyezett lövésnél nincs jobb, pláne ha ez úgy következik be, hogy összeszoktunk a puskánkkal, ismerjük a hatásos lőtávot és esetleg a patronról is van némi fogalmunk.
Jó múltkorában az egyik vadászújságban, a tavalyi korongvadász EB-t nyerő koronglövőnk pont azt fejtegette, hogy sokan abba a hibába esnek, hogy túl nagy méretű sörétet választanak, holott egy kisebb szeműnek, akár még jobb lehet az ölőereje. Tehát ez összhangban van ingerelt vélekedésével, mert a fizika, az fizika! 
A kisebb patron kisebbet rúg elvvel egyetértek, ezt nem is nagyon kell magyarázni, múltkor 12/70-essel ellőttem egymás után 3 rottét a skeet pályán, már abban is épp eléggé elfáradtam, bár felénk sajnos nincs annyi apróvad, hogy egy hajtásban 3-5 lövéstől többet tegyen egy ember.
A sok hozzászólásból, véleményből beigazolódni látszik, hogy valószínűleg nem véletlen, hogy nem roskadoznak a boltok polcai a 12/89-e töltetektől, meg nem kapni 10/89-es fegyvert idehaza… nem az a tudás, hogy egy 10-essel tessékelsz le egy madarat az égről, hanem az, ha 20-assal.    Én amikor sörétest kerestem, pl mindenki azt mondta, hogy 16-ost ne vegyek, mert a lőszerkínálat kicsi lesz, ha nem akarok 12-est, inkább 20-ast vegyek, de az egyelőre nem szimpatikus annyira, még érnem kell hozzá! 
OFF ki

Bár a múltkor már írtam, alapvetően a dupla mellé egy olyan puskát keresek, ami bírja az acélsörétet és alkalomadtán, de a gyöngygolyót kipróbálhatom vele, s récét lőni, meg a kökényesbe vihetem ezt magammal, mert a duplát összekaristolni sajnálom, pedig nem egy új Merkelt vettem, szóval egy „munkapuska” jellegű keresés volt, amit a gyerekkori hóbort miatt előagyszánasban gondoltam, s 12-es kaliberben, hiába a letörhető puska a puskák puskája, s egy bock alkalmasabb is skeetre.

Ezen a vonalon indultam el, de a hazai kínálat elég gyér, s igazából meg kell gondolni, hogy mit vesz az ember, mert ami jó az drágább, ami olcsóbb ott meg több kérdőjel lehet a közép-, hosszútávú használhatóságot illetően. 

Üdv.:  p.p.   
Naplózva
Oldalak: 1 ... 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 [202] 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 ... 275   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: