Oldalak: 1 ... 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 [160] 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 ... 275   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes fegyverekről általában....  (Megtekintve 683194 alkalommal)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #2385 Dátum: 2014. április 13. - 20:19:34 »

Érdekes megoldás !
Nem sokan használják a 20-ast berekekével !  Nem szól szám   Vagy csak lusták leírni ?     
Egy kedves barátom a 20-as Merkelemmel kiduplázott a rámozdított süldőbandából két cocót. Nike lőszerrel. Mondjuk az egyiket két méterről lőtte fejbe, a másikat kb. tíz méterről oldalba,az elment még pár métert. Meglőni könnyű volt őket, de mire a kocsihoz kiértünk(én is lőttem egyet meg egy vadásztársunk is)... Fejvakarás Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #2386 Dátum: 2014. április 13. - 21:04:14 »

Nem sokan használják a 20-ast berekekével !  Nem szól szám   Vagy csak lusták leírni ? 
Soha nem volt 20-as puskám.
Ha alapul veszem a sok 12-es és 16-os Brenneckét, amikkel igen szép disznókat sikerült lőnöm és hajtáskor összekapkodtam velük pár száz sebzett disznót is, akkor a 20-as sem lehet olyan sz@r, mivel a 16 és a 12 között én semmilyen lényeges differenciát nem tapasztaltam.
H.W.Pfeiffer mellett volt szerencsém állni olyan hajtásban, amikor a "szegényes" fegyver-repertoárjából éppen egy duplagolyós Krieghof drillinget választott reggel.
Ez a fegyver egy igazi remekmű, 2x 8x75R és 1x 20Mag. összeállításban.
Az öreg szárcsa nem is volt rest, a sűrű szélén a hajtásból kimenekülő kondából először kivett 3 süldőt egy jó tempójú triplával, majd egy hatalmasra nőtt magányos kocát sikerült neki megállítania úgy, hogy az első golyó jó helyre ment, a második fát fogott, de a gyöngygolyó áttalált a fák között és magasblatton érte a disznót, az pedig ott helyben össze is rogyott.
Annyit mondott az öreg, hogy nem vacakolt azzal, hogy hová céloz, mert a 30-50 méter közötti általános hajtáslőtávon belül a sebességkülönbség nem ad számottevő különbséget.
Igaz, jóféle magnum golyós töltetet használt a sörétes csőből, volt neki brantja rendesen Kacsint
 Wave
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #2387 Dátum: 2014. április 14. - 19:42:40 »

 Tudod Stefi, a főnököm évekig vadászott egy MC20-01 puskával ami lényegében egy huszas kaliberű tolózáras sörétes, feles szűkítéssel. Lőtt vele jópár disznót, igaz, hogy kettő-három kivételével mindet lesen szórón, öregesen megcélozva. Nem volt rá különösebb panasza, de azért csak eladta az első adandó alkalommal és vettt helyette egy Izs-27 Sportingot (azt amit tavalyelőtt én akartam megvenni). Na ez az álgyú 12/76-os plasztikhegyű remmington brennekével brutális. Tök mindegy hogy tenyérnyivel idébb vagy odébb megy a goló és ez a Tisza dzsungeleiben nekem sokat számít.
Naplózva
mnd
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6


« Új üzenet #2388 Dátum: 2014. április 30. - 08:50:13 »

Sziasztok!

Fegyvervásárlás előtt, nyilván nem elsődleges szempontként, de mérlegelem, hogy ha úgy alakul mennyire lesz eladható.
Nagy általánosságban lehet olyat mondani, hogy 20-as vagy 12-es kaliberből könnyebb kiszállni? Félautomatáról van szó.
Naplózva
clint
Vendég
« Új üzenet #2389 Dátum: 2014. Május 01. - 11:22:42 »

Sziasztok!

Fegyvervásárlás előtt, nyilván nem elsődleges szempontként, de mérlegelem, hogy ha úgy alakul mennyire lesz eladható.
Nagy általánosságban lehet olyat mondani, hogy 20-as vagy 12-es kaliberből könnyebb kiszállni? Félautomatáról van szó.
12-esből hamarabb.    sokkal.  Emelem szvsz.
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #2390 Dátum: 2014. Május 01. - 11:46:11 »

Sziasztok!

Fegyvervásárlás előtt, nyilván nem elsődleges szempontként, de mérlegelem, hogy ha úgy alakul mennyire lesz eladható.
Nagy általánosságban lehet olyat mondani, hogy 20-as vagy 12-es kaliberből könnyebb kiszállni? Félautomatáról van szó.

Első sörétes lenne? Mert elsőnek nem javaslok félautomatát.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
mnd
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6


« Új üzenet #2391 Dátum: 2014. Május 02. - 07:42:51 »

Első sörétes lenne? Mert elsőnek nem javaslok félautomatát.

Igen, első. Nyitott még a kérdés, úgyhogy köszi, számításba veszem.
Esetleg néhány mondatban kifejthetnéd, hadd okuljak. : )
Nagyjából korong, fácán/nyúl, vízivad lesz a fő irány, kb ilyen sorrendben.
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #2392 Dátum: 2014. Május 02. - 08:17:46 »

Esetleg néhány mondatban kifejthetnéd, hadd okuljak. : )
Ugyan nem én vagyok akihez a felkérés szólt, hadd írjak erről pár gondolatot.
Azért is, mer osztom U.Péter véleményét és azért is, mert jelenleg félautomatával vadászom, korábban vadásztam egycsövű, dupla és bock elrendezésű hagyományos sörétesekkel is, így jól érzem a köztük lévő különbséget.
Egy irányból közelíteném meg főképp a dolgot: ez pedig a biztonságos fegyverkezelés.
A félautomata fegyver biztonságos használata megköveteli a rutint és a kiforrott fegyverkezelési protokollt.
Megosztottabb figyelmet kíván, mint egy dupla, vagy bock, kétbillentyűs puska (már az egy ravasznak is megvan a maga sajátos veszélyforrása, de az más téma).
Ez a figyelem megosztás a rutinszerzés ideje alatt nem szerencsés, mert vagy a vadászati eredményre van rossz hatással (ami nem jó), vagy a biztonságra (ami sokkal rosszabb!!).

Hogy mit jelent ez a gyakorlatban:
Adott egy kezdő vadász. Némi gyakorlás után készen áll a vadászatra.
Kezében egy félautomata, öntöltő fegyverrel.
Végre elérkeznek az első vadászati alkalmak. Jobb esetben kis csoporttal, vagy csak egy mentorral való bokrászás, szarkales, stb....esetleg kacsa, liba vadászat.
Vagy mindjárt bele a sűrűjébe és irány a társas nagyvadászat, vonal vagy U-hajtás, netán körvadászat....kinek-kinek lehetősége szerint.
A szomszédra mindig előbb repül-fut valami, ez örök szabály Ördög
Emberünk reménykedve, egyre izgatottabban facsarja a vizet a markolatból.
Míg végre eljön az ő ideje is: jön felé a régóta áhított hosszúfarkú kakas.
Tegyük fel, hogy a szomszédnak volt gyerekszobája és nem puskáz bele a fácánba.....és ifjú vadászunk kellő lőtéri gyakorlással felvértezve a második lövésre el is találja a fácánt.
Szeme elé lila köd omlik (nekem is és másnak volt ilyen, de neked is lesz ne félj Vigyorog), se lát-se hall a boldogságtól.
Kisebb gondja is nagyobb lesz annál, minthogy a kamrában ott lapul (jó esetben) az utolsó lőszer.
Kész a potenciális veszélyhelyzet!

Nem azt mondom, hogy törvény szerűen ez be fog következni!
De nagyon nagy rá az esély.
És a vadászat legfontosabb szabálya az, hogy a veszélyhelyzetnek a lehető legkisebb lehetőséget sem szabad megadni, ami rajtunk múlhat.

Ezért én is sokkal inkább javaslok egy kétcsövű sörétes fegyvert (a csőelrendezés mindegy, ami jobban kézre-szemre áll), lehetőleg kétravaszos kivitelben.
Aztán amikor a kezdeti pár év után kissé megnyugszik a kezdeti hév és a vele járó vadászláz (ami azért soha ne múljon el), és még mindig tetszik a félautomata rendszer, akkor bátran lehet váltani.
 Emelem 
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #2393 Dátum: 2014. Május 02. - 09:18:37 »

Csaba! Igen Emelem

Én még annyit tennék hozzá, hogy a vadászaton néha igencsak szükséges (legalábbis én sokszor kihasználom) tölténycsere, illetve eltérő nagyságú sörétek alkalmazása egy duplapuskánál sokkal könnyebb, gyorsabb, halkabb, mint a félautomatánál.
Volt már többször, hogy a róka közelről sem hallotta meg, amint a felső csövet sörétre cseréltem...
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Vinczelehel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 761


« Új üzenet #2394 Dátum: 2014. Május 02. - 10:05:56 »

Ugyan nem én vagyok akihez a felkérés szólt, hadd írjak erről pár gondolatot.
Azért is, mer osztom U.Péter véleményét és azért is, mert jelenleg félautomatával vadászom, korábban vadásztam egycsövű, dupla és bock elrendezésű hagyományos sörétesekkel is, így jól érzem a köztük lévő különbséget.
Egy irányból közelíteném meg főképp a dolgot: ez pedig a biztonságos fegyverkezelés.
A félautomata fegyver biztonságos használata megköveteli a rutint és a kiforrott fegyverkezelési protokollt.
Megosztottabb figyelmet kíván, mint egy dupla, vagy bock, kétbillentyűs puska (már az egy ravasznak is megvan a maga sajátos veszélyforrása, de az más téma).
Ez a figyelem megosztás a rutinszerzés ideje alatt nem szerencsés, mert vagy a vadászati eredményre van rossz hatással (ami nem jó), vagy a biztonságra (ami sokkal rosszabb!!).

Hogy mit jelent ez a gyakorlatban:
Adott egy kezdő vadász. Némi gyakorlás után készen áll a vadászatra.
Kezében egy félautomata, öntöltő fegyverrel.
Végre elérkeznek az első vadászati alkalmak. Jobb esetben kis csoporttal, vagy csak egy mentorral való bokrászás, szarkales, stb....esetleg kacsa, liba vadászat.
Vagy mindjárt bele a sűrűjébe és irány a társas nagyvadászat, vonal vagy U-hajtás, netán körvadászat....kinek-kinek lehetősége szerint.
A szomszédra mindig előbb repül-fut valami, ez örök szabály Ördög
Emberünk reménykedve, egyre izgatottabban facsarja a vizet a markolatból.
Míg végre eljön az ő ideje is: jön felé a régóta áhított hosszúfarkú kakas.
Tegyük fel, hogy a szomszédnak volt gyerekszobája és nem puskáz bele a fácánba.....és ifjú vadászunk kellő lőtéri gyakorlással felvértezve a második lövésre el is találja a fácánt.
Szeme elé lila köd omlik (nekem is és másnak volt ilyen, de neked is lesz ne félj Vigyorog), se lát-se hall a boldogságtól.
Kisebb gondja is nagyobb lesz annál, minthogy a kamrában ott lapul (jó esetben) az utolsó lőszer.
Kész a potenciális veszélyhelyzet!

Nem azt mondom, hogy törvény szerűen ez be fog következni!
De nagyon nagy rá az esély.
És a vadászat legfontosabb szabálya az, hogy a veszélyhelyzetnek a lehető legkisebb lehetőséget sem szabad megadni, ami rajtunk múlhat.

Ezért én is sokkal inkább javaslok egy kétcsövű sörétes fegyvert (a csőelrendezés mindegy, ami jobban kézre-szemre áll), lehetőleg kétravaszos kivitelben.
Aztán amikor a kezdeti pár év után kissé megnyugszik a kezdeti hév és a vele járó vadászláz (ami azért soha ne múljon el), és még mindig tetszik a félautomata rendszer, akkor bátran lehet váltani.
 Emelem 

 Ha  megengeditek, hogy  bele  beszéljek, elmondom, hogy nekem  is  van  tapasztalatom  a félautomata  sörétessel. Volt  alkalmam vadászni  egy  Berettával de  nekem  nem  volt  egy  élmény.  Mindamellett , hogy  soha  nem  lőttem  el  a  harmadik  töltényt,  a  hátrafelé  mozgó  zárdugattyú, amit  a  szemem  sarkából láttam, az volt  az  érzésem minden  lövésnél, hogy  esik  szét  a fegyver  a  kezemben. A  fegyver  nagyon  szép  volt, de  nem  nekem  találták  ki.
  Másik  dolog  amire  Csaba  is  felhívta  a  figyelmet a  baleset  veszély.  Személyes  tapasztalat, igaz  nem  velem  történt de  közvetlen  mellettem és  nem is  kezdő  vadásszal,  az  a  bizonyos  harmadik  töltény!  Egy disznóvadászat második napján reggel történt  a  dolog, fegyverekért  mentünk be  a fegyverszobába  mert  előtte  való  este  oda  raktuk  a fegyvereket . A  bizonyos  illető, vadász  vagy 25  éve, a csili-vili  Berettáját mikor  levette  az  állványról, automatikusan  meghúzta  a  ravaszt, gondolván, hogy  a puska üres és fesztelenített.  Na  azt  ne  tudjátok  meg, hogy  milyen érzést  volt  mikor a  szűk  térben a breneke  által a plafonból  kiszakított  vakolat darabok  hullanak  a nyakadba, a lövés  dörejétől  kísérve.
 Isteni  szerencse, hogy  felfelé  nézett a cső, mert voltunk  bent  vagy  négyen.
 Csak  azért  írom le  a történetet, hogy  a Csaba  által  leírtakkal  tökéletesen  egyet  értek.  Amit  Peti ír  az  a  másik  nagy  előnye  a  duplának.
 Szerintem  is  első  puskának egy  dupla csövű  sörétest  javasolok, lehetőleg  kétravaszos  kivitelben.
 
  Üdv.  Lehel
Naplózva

Erdész  vadász  üdvözlettel    Lehel
ambruslászló
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #2395 Dátum: 2014. Május 02. - 13:48:53 »

Ha megengeditek én is leírom a véleményemet.
Nekem nagy kedvenceim a sörétes félautomaták ( Benelli, Brovming A5 ).
Ennek ellenére én sem javaslom a félautomata söréteseket első sörétes puskának.
Az előttem szólók szépen össze szedték hogy miért nem javasolják, többé-kevésbé egyet is értek velük.
Én is a dupla vagy bock puskákat javaslom kezdésnek.
Én Bühag duplával kezdtem, majd  Simson Bockkal folytattam.
Saját példámból okulva fegyver vásárlás után, az első vadászat előtt ha van rá módja az embernek érdemes lőtéren egy karton lőszert ellőni gyakorlásként. ( Ha lehet hozzá értő oktató felügyelete mellett )
Így a biztonságos fegyver kezelést tudja gyakorolni, emellett az első vadászaton a gyakorlás eredményeként eredményesebben vadászhat az ember.
Egy dolgot viszont hiányolok a társas apróvad vadászatokon.( A választott sörétes vadászfegyverektől függetlenül, ill tiszteletem a kivételnek )
Nem tudom hogy ti mit tapasztaltok.
Etikátlan vadászati magatartás vagy nem megfelelő fegyver kezelés ( veszélyes szögben, irányban leadott lövés esetén/ fegyver tartása esetén ) a vadászat vezető jó esetben csak szóban figyelmezteti a vadásztársat.
Több esetben tapasztaltam hogy még ez is elmaradt.
Amikor még nem vadásztam ( 1995 előtt ) csak hajtóként vettem részt társas apróvad vadászaton.
De emlékszem olyan esetekre, amikor a vadászat vezetője össze csukatta az úri emberrel a puskát és a vadászat végéig hajthatott.
Ez sajnos azóta eltűnt.
Sokszor nem szól a vadászat vezetője, jó esetben néhány vadásztárs szóvá teszi, őket sajnos ilyenkor leszólják.
Ilyen vétségeket sajnos első sorban nem kezdő vadászoktól láttam.
Naplózva
Topi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 475



« Új üzenet #2396 Dátum: 2014. Május 02. - 21:03:34 »


De emlékszem olyan esetekre, amikor a vadászat vezetője össze csukatta az úri emberrel a puskát és a vadászat végéig hajthatott.
Ez sajnos azóta eltűnt.
Sokszor nem szól a vadászat vezetője, jó esetben néhány vadásztárs szóvá teszi, őket sajnos ilyenkor leszólják.
Ilyen vétségeket sajnos első sorban nem kezdő vadászoktól láttam.

Nálunk gondolkodás nélkül megtette és megteszi az illető beosztási, vallási és életkori sajátosságait teljesen figyelmen kívül hagyva! Az elmúlt pár évben ez csak vendéggel fordult elő. Vadász Ezen kívül az eligazítás után érkező (késő) vadásztárs vagy hajt puska nélkül, vagy haza megy! Nincs morgás, nincs ellenkezés és nincs választás! Így szoktuk meg és ez a természetes! Csak a vendég meghívója szokta szarul érezni magát. Van még ilyen! Remélem máshol is!

Topi

Naplózva

Szeretnék olyan jó ember lenni, mint amilyennek hisz a kutyám.........
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #2397 Dátum: 2014. Május 02. - 22:07:30 »

Ujjoncnak valoban biztonsagosabb  egy nem felautomata, habar ezeken a tajakon nagyon sok kezdonek van elso soreteskent (vagy nagygolyoskent is) felautomataja. Emiatti balesetrol meg nem hallottam . Itt nem vadaszunk tarsasaggal egy ket haver max. de altalaba inkabb egy vagy egyedul.
Ettol fuggetlenul hulye mindig van. Aki 25 ev vadaszat utan rahuz a fegyver billentyujere emberekkel a szobaba !! ??  Fa testápoló
...ehez mar nem tudok mit szolani, mondjuk annyit, hogy sok agybajosnak lehet akarmennyi evtized "tapasztalat" de ugy is gugyu marad eletebe. A piat meg nagyon mellozni kellene vadaszatkor.....itt ugyanugy buntetik mintha ittasan vezetnel.  Ezert  vadaszok olyannal akit nagyon jol meg reg ismerek es jo barat. A f@x  vadaszna valami puskas ismeretlen idegennel.
Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
Hunor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 61



« Új üzenet #2398 Dátum: 2014. Május 03. - 13:12:43 »

Igen, első. Nyitott még a kérdés, úgyhogy köszi, számításba veszem.
Esetleg néhány mondatban kifejthetnéd, hadd okuljak. : )
Nagyjából korong, fácán/nyúl, vízivad lesz a fő irány, kb ilyen sorrendben.
Szia!
Engedd meg,hogy én is leírjam a véleményemet a félautomata vagy billenőcsövű fegyver választása kapcsán!Mint olyan,aki félautomata fegyverrel kezdte a pályafutását.Teljes mértékben egyetértek például ezzel
Csaba! Igen Emelem

Én még annyit tennék hozzá, hogy a vadászaton néha igencsak szükséges (legalábbis én sokszor kihasználom) tölténycsere, illetve eltérő nagyságú sörétek alkalmazása egy duplapuskánál sokkal könnyebb, gyorsabb, halkabb, mint a félautomatánál.
Volt már többször, hogy a róka közelről sem hallotta meg, amint a felső csövet sörétre cseréltem...
Esetleg még annyit tennék hozzá,hogy a különböző méretű szűkítés alkalmazása is a kétcsövű fegyver előnyére válik(hat) mind korongozás,mind bizonyos vadászati módoknál.
Szeme elé lila köd omlik (nekem is és másnak volt ilyen, de neked is lesz ne félj Vigyorog), se lát-se hall a boldogságtól.
Kisebb gondja is nagyobb lesz annál, minthogy a kamrában ott lapul (jó esetben) az utolsó lőszer.
Kész a potenciális veszélyhelyzet!

Nem azt mondom, hogy törvény szerűen ez be fog következni!
De nagyon nagy rá az esély.
És a vadászat legfontosabb szabálya az, hogy a veszélyhelyzetnek a lehető legkisebb lehetőséget sem szabad megadni, ami rajtunk múlhat.
Ebből szerintem nem lehet kiindulni!Mert akkor a biztonság szempontjából az egycsövű egylövetű az ajánlott.Mert ugye mi van akkor,ha a delikvens,kezdők szerencséjére,már az első lövéssel talál...?Ha félautomatát vesz elsőre,akkor azt szokja meg,és nem fog elfeledkezni a 3. lőszerről sem.Aki inkább hajlamos lesz megfeledkezni róla,az az aki jó pár évet lehúzott kétcsövű fegyverrel és átáll félautomatára.
 Emelem
Naplózva
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #2399 Dátum: 2014. Május 05. - 18:28:08 »

Igen, első. Nyitott még a kérdés, úgyhogy köszi, számításba veszem.
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
Oldalak: 1 ... 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 [160] 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 ... 275   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: