Oldalak: 1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 81   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vad betegségei és kezelésük  (Megtekintve 253591 alkalommal)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #870 Dátum: 2019. November 16. - 16:47:46 »

Mi is megkaptuk a megelőzés érdekében kiadott utasítást.  Van benne egy mondat amitől sokunknak felállt a haja:  Az a gazda aki disznókat tart nem vehet részt társas vadászaton! Mi van?????  Egyéni vadászaton igen.

A veszélyeztetett területen tartott disznóhajtáson, a kiküldött NÉBIH-os aláírat veled egy papirt, hogy nem tartasz disznót és nem dolgozol sertéstelepen.
A csehek ezt fordítva oldották meg. A sertéstelepekről kirúgták a vadászokat.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #871 Dátum: 2019. November 16. - 17:37:12 »

Hogy reményt keltsek: tavaly átment rajtunk a hullám,  most mégis van disznónk.  Közel sem lehet soknak nevezni, de valamenynyi van. 
Hogy ne legyek túl bulváros:
Itt is visszaszaporodott a vaddisznó. (ITT-értsd: Észak-Kelet Magyarország azon része,ahol 2017-18 fordulóján döglött a disznó tömegesen.) Kellett hozzá 1-1,5 év,hogy ismét nagyobb kondákat lehessen megfigyelni. Ennek a hírnek én is megörültem. Hangot is adtam neki,leírtam többször,hogy van remény. De...sajnos már megint baj van,és a tél még most jön.  Fejvakarás
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #872 Dátum: 2019. November 16. - 18:06:45 »

A természet ad és elvesz mi csak sodródunk az árral !

Ideje lenne már kijelenteni , hogy minket vadászokat igen is nagyon komoly felelősség terhel a kialakult és folyamatban lévő helyzetért ! Ha nem kezd mindenki "gazdálkodni " a disznóval , ha nem hordanánk ki a területre irtózatos mennyiségű takarmányt , ha csak mindenki egyszer venné a fáradtságot , hogy elovassa a "Vaddisznó riportot " és alkalmazza a mindennapokban az ott leírtakat , ha nem lennénk ennyire irígyek és már évtizedek óta komolyan vettük volna a vaddisznó robbanás szerű térhódítását és legalább a vadkáros időszakban oda engedtük volna a szélesebb vadásztársadalmat , hogy nagyobb legyen a kivett disznó mennyiség  , ha most is betartanánk a járvány ügyi előírásokat ....ha ....ha ....ha ................

Nézzünk magunkba és gondolkozzunk elkövettünk , elkövetünk és elfogunk e követni mindent , hogy normalizáljuk a helyzetet ? Vagy csak szájkaratézunk meg billentyűzetet koptatunk ??


Üdv az Ogre
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Jager74
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #873 Dátum: 2019. November 16. - 18:17:38 »

A veszélyeztetett területen tartott disznóhajtáson, a kiküldött NÉBIH-os aláírat veled egy papirt, hogy nem tartasz disznót és nem dolgozol sertéstelepen.
A csehek ezt fordítva oldották meg. A sertéstelepekről kirúgták a vadászokat.

Apróvadas társas vadászaton sem vehet részt. Hevesben már a második idény kezdődik így. Bár csak ez lenne a legnagyobb baj!
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #874 Dátum: 2019. November 16. - 19:56:04 »

A természet ad és elvesz mi csak sodródunk az árral !

Ideje lenne már kijelenteni , hogy minket vadászokat igen is nagyon komoly felelősség terhel a kialakult és folyamatban lévő helyzetért ! Ha nem kezd mindenki "gazdálkodni " a disznóval , ha nem hordanánk ki a területre irtózatos mennyiségű takarmányt , ha csak mindenki egyszer venné a fáradtságot , hogy elovassa a "Vaddisznó riportot " és alkalmazza a mindennapokban az ott leírtakat , ha nem lennénk ennyire irígyek és már évtizedek óta komolyan vettük volna a vaddisznó robbanás szerű térhódítását és legalább a vadkáros időszakban oda engedtük volna a szélesebb vadásztársadalmat , hogy nagyobb legyen a kivett disznó mennyiség  , ha most is betartanánk a járvány ügyi előírásokat ....ha ....ha ....ha ................

Nézzünk magunkba és gondolkozzunk elkövettünk , elkövetünk és elfogunk e követni mindent , hogy normalizáljuk a helyzetet ? Vagy csak szájkaratézunk meg billentyűzetet koptatunk ??


Üdv az Ogre

Mire gomdolsz? Vezessük be a Lüneburger modellt? Sokéve papoltam már.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #875 Dátum: 2019. November 16. - 20:13:21 »

Mire gomdolsz? Vezessük be a Lüneburger modellt? Sokéve papoltam már.

Mondjuk az is lehetne egy irány . Az ellene felhozott legfőbb érv ami a vadhúst illeti most nem nagyon lehet ok !

"Egyébként a megoldást már kitalálták a nem is olyan távoli Lüneburgban, nem is olyan régen.
Ez a Lüneburger Modell néven elhíresült állományszabályozó módszer.
Nem túl bonyolult. A lelövés összetételében látja a megoldást, ami a következő:
90 % szaporulat, ezen belül 75% malac 15% süldő.
10 % koca és kan, ezen belül, koca középkortól fiatalabb, kan 5 évnél idősebb. A fiatal  kanokat kímélni kell.
Sok helyen alkalmazzák tőlünk nyugatabbra és valóban szép és egészséges állomány alakul ki  pár éven belül. Összeegyeztethető a fegyelmezett disznóhajtásokkal, és a következetes vadkárelhárítással is." by Horrido 2008

Reméltem ráharapsz ! De mondhatnám már akkor igazad volt 2008-ban !

Üdv az Ogre
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #876 Dátum: 2019. November 16. - 20:34:49 »

Mondjuk az is lehetne egy irány . Az ellene felhozott legfőbb érv ami a vadhúst illeti most nem nagyon lehet ok !

"Egyébként a megoldást már kitalálták a nem is olyan távoli Lüneburgban, nem is olyan régen.
Ez a Lüneburger Modell néven elhíresült állományszabályozó módszer.
Nem túl bonyolult. A lelövés összetételében látja a megoldást, ami a következő:
90 % szaporulat, ezen belül 75% malac 15% süldő.
10 % koca és kan, ezen belül, koca középkortól fiatalabb, kan 5 évnél idősebb. A fiatal  kanokat kímélni kell.
Sok helyen alkalmazzák tőlünk nyugatabbra és valóban szép és egészséges állomány alakul ki  pár éven belül. Összeegyeztethető a fegyelmezett disznóhajtásokkal, és a következetes vadkárelhárítással is." by Horrido 2008

Reméltem ráharapsz ! De mondhatnám már akkor igazad volt 2008-ban !

Üdv az Ogre

Biztos jó módszer ott, ahol nincs ekkora (ennyire túlszaporodott) állomány. Jelen állás szerint lehetetlen meglőni a szaporulat 90%-át. Ha csak egy éven át 10% alatti lenne a kocák kilövése, drasztikusan nőne tovább az állomány. Persze ha a pestis utáni állapotot nézzük, akkor jó lehet.
Naplózva
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #877 Dátum: 2019. November 16. - 21:04:29 »

Biztos jó módszer ott, ahol nincs ekkora (ennyire túlszaporodott) állomány. Jelen állás szerint lehetetlen meglőni a szaporulat 90%-át. Ha csak egy éven át 10% alatti lenne a kocák kilövése, drasztikusan nőne tovább az állomány. Persze ha a pestis utáni állapotot nézzük, akkor jó lehet.

Ha már 40-50 éve e szerint kezelnénk a disznó állományt sokkal kisebb lenne a baj ! De mennyivel könnyebb a hajtásban a vonat elejéről kilőni a mozdonyt vagy a búzában a bozontos fülünek odabaszni ? A leghosszabb út is az első lépéssel kezdődik ! Mondom úgy , hogy nem disznó mentes területen vadászom !

Üdv az Ogre !
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #878 Dátum: 2019. November 16. - 21:13:50 »

Biztos jó módszer ott, ahol nincs ekkora (ennyire túlszaporodott) állomány. Jelen állás szerint lehetetlen meglőni a szaporulat 90%-át. Ha csak egy éven át 10% alatti lenne a kocák kilövése, drasztikusan nőne tovább az állomány. Persze ha a pestis utáni állapotot nézzük, akkor jó lehet.
Kedves Pyrus!
Ha jövőre és azután is a szaporulat 90%-át meglövöd,akkor miért növekszik drasztikusan az állomány?
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #879 Dátum: 2019. November 16. - 21:23:33 »

Kedves Pyrus!
Ha jövőre és azután is a szaporulat 90%-át meglövöd,akkor miért növekszik drasztikusan az állomány?

Ha meglövöd, nem növekszik. De mint írtam, ez szerintem lehetetlen. De szívesen meghallgatom, ha elmondod, hogyan kivitelezhető ez.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #880 Dátum: 2019. November 16. - 22:05:00 »

Ha meglövöd, nem növekszik. De mint írtam, ez szerintem lehetetlen. De szívesen meghallgatom, ha elmondod, hogyan kivitelezhető ez.

Erre én is qrva kíváncsi lennék!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #881 Dátum: 2019. November 16. - 22:10:15 »

 Szia Forester73! Emelem

Nálunk egy évben esik 30-40  disznó. Nincs olyan hét, hogy legalább 4 este ne legyünk kint lesen.  Van úgy, hogy hetekig egyetlen disznó sincs a területen. Ez évben a hatóság által előírt kilövés 80 db! Ennyi még egy év alatt sincs a területünkön.

Azután arra is kíváncsi lennék, hogyan lehet egy állományt  úgy etetni, hogy a disznó ne férjen hozzá! Ha nagyon lecsökkentjük a mennyiséget, a disznó (ahol van úgy is felszedi) a többi vad sínyli meg.  A megemelt vályú nem nyerő! A kihelyezett tábla, hogy "Disznónak tilos!" sem  Mosolyog

Áruljátok el nekem, ugyan hogy lehet egy 7-12 000 ha területen a Lüneburger Modell kilövési számait megvalósítani. Ezt el tudom képzelni egy zárt területen ahol külső állomány nem játszik bele a vadállomány alakulásába.

Lehet irigységnek nevezni, hogy  nem szívesen fogadnak a társaságok vendéget vadkár elhárításra,     Ez talán működhet egyes nagyvadas területen, ha van rá fogadókészség. De! Az ingyen meghívások ideje sajnos leáldozóban van. Amikor egy társasági tagságért 2-és 8 milla között kell fizetni, amikor a tagdíj évi 200 ft, amikor évi 10-12 nap a kötelező vadgazdálkodási munka, amikor szinte minden vadért fizet a tagság, akkor nem nagyon örülnek ingyenes vadászoknak. Arról nem is beszélve, hogy egy vendéget illik utaztatni, kísérni, kiszolgálni, és mindezt főleg a vadőröknek. A vendégekkel kapcsolatos rossz tapasztalatokról nem is beszélve.  Aztán,  egyre több azok száma, akik nem akarnak tagságot, (nincs belépés, tagdíj, kötelezettség) egy évben inkább  megvesznek egy két vadászatot, és várják  a barátok meghívását. Ha véletlen valaki irigységgel vádol, hát tegye, de azt elmondom, hogy anno vagy 30 évig kb 50-100 vendéget hívtam apróvadra évente!!!  (főleg kacsára gerlére) de ez az idő sajnos elmúlt! Most is vannak vendégeim, de csak nagyon megválogatva!

A vadászokat hibáztatni az ASP kialakulásáért, terjedéséért szerintem butaság. Ha itt lettél volna, tudnád, hogy fórumtársunk már több mint egy évvel a "Heves megyei eset" előtt jelezte, hogy feléjük már dühöng a kór, csak ez nem lehetett nyilvánosságra hozni! Mint egyre több helyen olvashatjuk a nyavalya főleg az emberek terjesztésével történik! Igen, gombázók, kirándulók, mezőgazdasági munkálatok, szállítás, .... mind mind elősegíti a terjedést. De, ha van jó javaslatod az APS megállítására, javasold, és ha sikeres, gondolom a nemzetközi elismerésed sem marad el! 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #882 Dátum: 2019. November 17. - 00:01:26 »

Ha meglövöd, nem növekszik. De mint írtam, ez szerintem lehetetlen. De szívesen meghallgatom, ha elmondod, hogyan kivitelezhető ez.
Papiron ez még akár működhet is. A gyakorlatban, a vaddisznó viselkedését ismerve, a kocák mellől a szaporulat 90%-át, vadász módszerrel elvenni lehetetlen.
Szerintem!
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #883 Dátum: 2019. November 17. - 00:15:22 »

Nem nagyon lesz ilyen gond az ASP mellett az állományhasznosítással. A szaporulatból nem marad semmi.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16591



« Új üzenet #884 Dátum: 2019. November 17. - 09:41:29 »

A természet ad és elvesz mi csak sodródunk az árral !

Ideje lenne már kijelenteni , hogy minket vadászokat igen is nagyon komoly felelősség terhel a kialakult és folyamatban lévő helyzetért !
Meg a lónak a faszát...
A pestis nem válogat. Áthalad ott is, ahol sehogy nem gazdálkodnak a disznóval meg ott is, ahol többszörösen túl van tartva.
Nem a vadászok hozták át az eurázsiai kontinensre a sertéspestist.
Nem a vadászok irányították úgy az evolúciót, hogy ugyanezen kontinensen legyen vaddisznó.
Akkor miért is vagyunk felelősek? Az állomány nagyságáért? Az élőhelyet nem a vadászok tették alkalmassá a jelenlegi állománysűrűség fenntartására, ez az intenzív mezőgazdaság hozadéka.
Nem lőjük a disznót? Dehogynem, hőkamerával meg minden istenfaszával válogatás nélkül csépeli a sok síszer. De ha hazánk területén kétezer disznóból állna az állomány, akkor is áthaladna rajtunk a pestis. A betegség sokkal "alaposabb" munkát végez, mint a vadászok és mégsem tűnik el mint aki jólvégezte dolgát...akkor a vadászok mit is tehetnének?
Keressünk dögöket? Rendben, a hegyvidéki területeken megoldható, de az árterekben, a járhatatlan nádasokban ki tudja ezt megoldani? Ne etessünk? (Sok helyen nem vagy éppencsak etetnek) Rendben, a disznó nagyobb területet jár be táplálékért. Irtsuk tűzzel vassal? A megemelt tervektől nem lesz több holdvilágos éjszaka...napi huszonnégy órában nem lehet a terület minden pontját leülni, hogy akkor majd több disznót lövünk. A fokozott(les)vadászati nyomással ugyanazt érjük el, mint a hajtásokkal, elzavarjuk a disznót a szomszédba.
Nem Csaba, nem hiszem, hogy rajtunk múlna a dolog. Ezzel a nyilvános önostorozással azt érjük el, hogy a többi szereplő is a kényelmes utat választja és ránk fog mutogatni. Mintha nem utálnának eléggé már így is bennünket.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 81   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: