Oldalak: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 81   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vad betegségei és kezelésük  (Megtekintve 252891 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #75 Dátum: 2009. Január 21. - 09:03:10 »

Sziasztok!
Hallott e már valaki közületek arról hogy egy őz veszettségben pusztult el? Ugyanis  a mellettünk lévő vadásztársaság területéről egy ilyet vizsgáltak be.

Elkaphatja a veszettséget, minden további nélkül. Csak a kérődzőknél a mélaság, bágyadtság, mozgáskoordinációs zavarok, és lassú bénulás a jellemző.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #76 Dátum: 2009. Január 21. - 09:21:20 »

Sziasztok!
Hallott e már valaki közületek arról hogy egy őz veszettségben pusztult el? Ugyanis  a mellettünk lévő vadásztársaság területéről egy ilyet vizsgáltak be.

A hivatásos vadász barátom oltássorozatot kapott miután hozzányúlt egy őzhöz, ami mint kiderült, a veszettség jeleit hordta magán... Nem érdemes rizikózni.
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3605


« Új üzenet #77 Dátum: 2009. Január 21. - 14:23:36 »

Bármilyen melegvérű állat megkaphatja. Nálunk tizenéve a cégnek egy marhája kapta meg.

Elég sok cégnél vannak veszett marhák, nem olyan nagy szenzáció ez...  Nyihi Nyihi Nyihi
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Ropi
Vendég
« Új üzenet #78 Dátum: 2009. Február 07. - 22:39:39 »

Sziasztok újra én vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy az őzeinknél megjelent a hasmenés mivel lehetne megfogni, gyógyítani? Sajnos nálunk nincs szénás őzetető hiába szorgalmazom a "fővadásznál" és az őzeink a disznószórókat látogatják és onnét eszik a csöves kukoricát, ocsút igaz só mindenhol van kirakva, de gondolom a fertőzésveszély ezért ilyen nagy.
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #79 Dátum: 2009. Február 09. - 10:21:15 »

Sziasztok újra én vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy az őzeinknél megjelent a hasmenés mivel lehetne megfogni, gyógyítani? Sajnos nálunk nincs szénás őzetető hiába szorgalmazom a "fővadásznál" és az őzeink a disznószórókat látogatják és onnét eszik a csöves kukoricát, ocsút igaz só mindenhol van kirakva, de gondolom a fertőzésveszély ezért ilyen nagy.

Szervusz!

A vadgesztenye nagyon jó hasmenésre, meg is lehet sózni, úgy még jobb. Ezemkívül plusz sót és szénát is kéne kitenni, bár valószínűleg a szénához már nem fog hozzányúlni.

Én az őzek által járt sózókhoz tennék lábas vályúba vadgesztenyét, amit a cocák nem tudnak felborítani.

Kicsi az esély, hogy hogy hozzájutsz gesztenyéhez, ezért kell előre gondolkodni, és ősszel gesztenyét gyűjteni akár a városok parkjaiban is.

 Wave
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #80 Dátum: 2009. Február 09. - 10:56:21 »

Sziasztok újra én vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogy az őzeinknél megjelent a hasmenés mivel lehetne megfogni, gyógyítani? Sajnos nálunk nincs szénás őzetető hiába szorgalmazom a "fővadásznál" és az őzeink a disznószórókat látogatják és onnét eszik a csöves kukoricát, ocsút igaz só mindenhol van kirakva, de gondolom a fertőzésveszély ezért ilyen nagy.

Szia!

Erre azt szokták javasolni, hogy jó minőségű lucernaszéna, még egy kis széna, só és még széna.
Az széna a magas rost-tartalma miatt kitölti az emésztőrendszert,átmozgatja, "kipucolja" azt és mivel az őz kérődző, ezért ez igen fontos neki. Emellett a jó minőségű széna emésztése közben keletkező illóolajok, szerves savak és a só helyreállítják a baktériumflórát, ami a kérődzőknél létfontosságú. Továbbá fontos lehet még a megfelelő vízutánpótlás is, mert a hasmenéssel ürülő nagy mennyiségű vízvesztés miatt előállhat a kiszáradás veszélye is.

A gesztenye is megoldás lehet, de sajnos nagyobb mennyiségben mérgező lehet és pont a hasmenést erősítheti-és nem lehet odaállni minden őz mellé, és megmondani neki, hogy mennyit egyen. Ezért ha teszel ki nekik, akkor  a területen élő őzek létszámától függően kisebb adagokban tedd ki az etetőbe.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Ropi
Vendég
« Új üzenet #81 Dátum: 2009. Február 09. - 11:28:10 »

Akkor jó volt a ráérzésem ezzel a szénázással főleg ha lucerna a pillangósok tápértéke végett. Akkor beszélek még egyszer a "fővadásszal" hát ha elérek valamit a szénás őzetetők terén. Köszi még egyszer is mindenkinek a gyors válaszokat.
Üdv.: Ropp

Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #82 Dátum: 2009. Február 09. - 11:38:27 »

de sajnos nagyobb mennyiségben mérgező lehet

Zárt térben etettem gesztenyét nagyobb mennyiségben, soha sem tapasztaltam negatív hatását, most hallom először, hogy "mérgező".

Kinti őz pedig úgysem fog nagy mennyiséget felvenni, eleve szoktatni is kell hozzá és azért (is) kell megsózni, hogy szívesebben egye.

Lucernaszénát én nem javaslom hasmenés esetén, könnyen emészthető rostszegény levelei (ha jó a lucerna) éppen hogy nem segítenek...
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #83 Dátum: 2009. Február 09. - 12:20:59 »

de sajnos nagyobb mennyiségben mérgező lehet

Zárt térben etettem gesztenyét nagyobb mennyiségben, soha sem tapasztaltam negatív hatását, most hallom először, hogy "mérgező".

Kinti őz pedig úgysem fog nagy mennyiséget felvenni, eleve szoktatni is kell hozzá és azért (is) kell megsózni, hogy szívesebben egye.

Lucernaszénát én nem javaslom hasmenés esetén, könnyen emészthető rostszegény levelei (ha jó a lucerna) éppen hogy nem segítenek...

A sózott és enyhén erjesztett gesztenye valóban nem olyan mérgező, de a friss az bizony az. Nagyobb mennyiségben hasmenést, hasi görcsöket okozhat.

A lucernaszéna az őznek tökéletes táplálék. Mivel az őz pákosztos jószág, ezért eredetileg a rügyeket és a friss hajtásokat eszegeti. Ezek magas fehérje és szénhidrát(cukor,keményítő) tartalmúak, de mivel növényi részek ezek rosttartalma is magas (durva becsléssel is 30-60% fajtól, kortól, fejlettségi állapottól függően)-magas víztartalom mellett. A zöldbimbós állapotban betakarított lucerna szintén magas fehérjetartalmú takarmány, szárítva 27-40% rosttartalommal.Kékbimbós állapotban a fehérjetartalom csökken, a rosttartalom pedig nő(45-60%). Mivel ezek közelítik meg a legjobban az eredeti, egészséges táplálékot, ezért kell ezzel kezelni.
Szenázsként elkészítve több jótékony hatású illóolaj is megjelenik benne, de magasabb savtartalma miatt hasmenés esetén nem ajánlott etetni, inkább megelőzésként alkalmazzuk.

Hasmenés esetén a csak növényevő állatokat(pl. kérődzők, lovak, nyulak) egyből "széna-diétára" fogják, mert ez átpucolja a beleiket és elősegíti a "jó baktériumok" felszaporodását a bélflórán belül.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #84 Dátum: 2009. Február 09. - 12:38:24 »

de sajnos nagyobb mennyiségben mérgező lehet

Zárt térben etettem gesztenyét nagyobb mennyiségben, soha sem tapasztaltam negatív hatását, most hallom először, hogy "mérgező".

Ja és még valami: a kérődzők nagy előnye, hogy sok mindent meg tudnak emészteni, így elég sok mérget is lebontanak a gyomrukban élő mikróbák-persze szoktató etetés után csak, ami ahhoz kell, hogy a szoktatás alatt felszaporodjanak a szükséges baktériumok(kb. 5-10 nap). Szóval ha te zárt térben nagyobb mennyiségben eteted és nincs baj belőle, akkor lehet, hogy emiatt a hozzászokás miatt nem jelentkezik a probléma.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #85 Dátum: 2009. Február 09. - 14:59:06 »

Csak nem tudom,hogy vegyem rá az őzeket,hogy megegyék a vadgesztenyét.Lehet,hogy ahol talál az erdőbe vadon termettet ott megeszi,de Nálunk amit kivittünk ott volt tavaszig.A szálassal ugyanez a baj.A jó minőségü szénához hozzá se nyúlnak,csak megszagolják.A lucernának megeszik a levelét és annyi.A szárához hozzá se nyúlnak.De ezt is csak akkor ha van hó.Amint elolvad rögtön a vetésen vannak és az erdőbe a hó alatt kizöldült növényeket eszi.
Biztos,hogy zárt téren megeszi a gesztenyét és a lucernát,de Nálunk nem.
Nálunk idén nagyon kevés a hasmenése őz.Azt nem tudom mitől.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #86 Dátum: 2009. Február 09. - 15:13:57 »

Csak nem tudom,hogy vegyem rá az őzeket,hogy megegyék a vadgesztenyét.Lehet,hogy ahol talál az erdőbe vadon termettet ott megeszi,de Nálunk amit kivittünk ott volt tavaszig.A szálassal ugyanez a baj.A jó minőségü szénához hozzá se nyúlnak,csak megszagolják.A lucernának megeszik a levelét és annyi.A szárához hozzá se nyúlnak.De ezt is csak akkor ha van hó.Amint elolvad rögtön a vetésen vannak és az erdőbe a hó alatt kizöldült növényeket eszi.
Biztos,hogy zárt téren megeszi a gesztenyét és a lucernát,de Nálunk nem.
Nálunk idén nagyon kevés a hasmenése őz.Azt nem tudom mitől.

Örülj neki!-akkor ezek szerint talál magának elegendő és megfelelő táplálékot. Milyen a területetek?Hegyes-erdős vagy alföldi szántó?

Amúgy úgy szokták rávenni az őzet a kitett takarmány felvételére,hogy vagy megsózzák egy kicsit a takarmányt, vagy erjesztik., vagy ilyenekkel keverve adagolják(pl. sózott gesztenye-szenázs; sózott széna, széna-szenázs keveréke;...) Nem tudom, hogyki hogyan készíti a sós takarmányt, nekünk azt tanították,hogy marhasót oldjunk vízben, elég tömény mennyiségbe, majd ebbe mártsuk bele a szénát és szétterítve szárítsuk ki-persze ez nyáron,kora ősszel alkalmazható. Ugyanígy a magvakat is meg lehet duzzasztani ebben az oldatban,aztán meg kiszárítani (pl. kukorica-így gondolom a gesztenyével is).A szenázs-szilázs viszont csak kész állapotban sózható nagyobb mértékben, mert ha az erjesztés előtt adagolunk hozzá nagyobb mennyiségű sót, akkor rosszul fog erjedni.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #87 Dátum: 2009. Február 09. - 18:14:14 »

Örülj neki!-akkor ezek szerint talál magának elegendő és megfelelő táplálékot. Milyen a területetek?Hegyes-erdős vagy alföldi szántó?

Amúgy úgy szokták rávenni az őzet a kitett takarmány felvételére,hogy vagy megsózzák egy kicsit a takarmányt, vagy erjesztik., vagy ilyenekkel keverve adagolják(pl. sózott gesztenye-szenázs; sózott széna, széna-szenázs keveréke;...) Nem tudom, hogyki hogyan készíti a sós takarmányt, nekünk azt tanították,hogy marhasót oldjunk vízben, elég tömény mennyiségbe, majd ebbe mártsuk bele a szénát és szétterítve szárítsuk ki-persze ez nyáron,kora ősszel alkalmazható. Ugyanígy a magvakat is meg lehet duzzasztani ebben az oldatban,aztán meg kiszárítani (pl. kukorica-így gondolom a gesztenyével is).A szenázs-szilázs viszont csak kész állapotban sózható nagyobb mértékben, mert ha az erjesztés előtt adagolunk hozzá nagyobb mennyiségű sót, akkor rosszul fog erjedni.
Területünk erdős.Itt-ott egy-két kisparcellás mg.terület.Homok és két patak folyik át rajta.
A sznázs etetéssel az a probléma Nálunk,hogy az őzek nem állnak össze naagy csapatba.Max.5-7 fős rudlik vannak.Ezek olyan keveset esznek meg egyszerre,hogy nem tudjuk adagolni vagy csak nagyon körülményesen.Ha több napig ott áll jó időbe akkor megszárad és nem eszi meg,ha meg megfagy akkor több kárt okoz,mint hasznot.Mikor még volt dámunk akkor hordtunk ki silót,de soha nem láttam,hogy őz evett volna belőle.


Gergő!
Irtam privit.Megkaptad?
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #88 Dátum: 2009. Február 09. - 18:24:55 »

Bocs!Most látom,hogy válaszoltál,csak nem irta ki,hogy jött üzenet.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Sziju
Vendég
« Új üzenet #89 Dátum: 2009. Február 09. - 21:10:54 »

  A veszettséget bármilyen vad elkaphatja,bár őzek között ritkább.
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 81   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: