Oldalak: 1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 81   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vad betegségei és kezelésük  (Megtekintve 253518 alkalommal)
Győző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301


« Új üzenet #735 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 14:44:51 »

Megint az "ember" volt a vektor  Rííí
Naplózva

A róka, sakál és a farkas az erdész és mezőgazdász legjobb barátja.
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #736 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 14:49:16 »

Ezek a mycotoxinok nyilván a táplálékkal kerülnek be a vad szervezetébe. Át kellene gondolni a "szóróra még jó lesz" módszert amivel a legócskább, dohos, penészes takarmány kerül etetésre.
Más kérdés, hogy idén pl. a búza olyan szinten volt fertőzött, hogy az országban termett készlet jelentős része nagyjából a kazánban lenne jó helyen...
A vizsgálatokban aktívan résztvevő hölgy sok érdekes felvetést tett még.
Talajról származó takarmánymintákat is vizsgálták, és azoknak a talajjal nem szennyezett részei is brutál mennyiségű toxint tartalmazott.
Vizsgálják a növényeket is, Európa olyan területein is, ahol megjelent ez a ronda kórság.
Hasonló klíma-környezetben, a melegedő átlaghőmérséklet hatására ugyan azok az új növényi kórokozók jelennek meg, amikre maguk a növények
válaszként ugyan azokat a toxinokat kezdik másodlagos anyagcsere termékként előállítani.
Nagyon nagy változót jelentenek az éppen kivonás alatt lévő, vagy éppen az újkeletű növényvédelmi hatóanyagok is, erre is indítanának vizsgálatokat.
Amíg csak itt-ott, lokálisan és csak a dámmal volt baj, addig túlsokat nem foglalkoztak ezzel a problémával.
De most, hogy minden szarvasféle potenciálisan veszélyeztetetté vált, ráadásul Europa több pontján is, az események talán felgyorsulnak.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #737 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 16:15:31 »

A vizsgálatokban aktívan résztvevő hölgy sok érdekes felvetést tett még.
Talajról származó takarmánymintákat is vizsgálták, és azoknak a talajjal nem szennyezett részei is brutál mennyiségű toxint tartalmazott.

Nem a talaj a közvetítő elsősorban hanem maga a növény. A learatott búza sem érintkezett a talajjal, mégis toxinos.
Ha a tiszta, fuzárium mentes búzát betettük a monitox lámpa alá, akkor egy-két folt látszott csak és az valóban ott, ahol szennyezett áru, pelyvalevél, földes szem volt. Aztán volt olyan búza is aminél a csillagos ég látszott a lámpa alatt, annyi volt benne a toxinos szem.
Ezek a nagyhozamú fajták nagyon érzékenyek a gombára és ha a növényvédelmet nem sikerül elkapni, ráadásul az aratást szétdarabolják az esők, óhatatlanul toxinos lesz az áru. Aztán ha a gazda nem rest és már a kombájnon rátolja a levegőt, az a szeméttel együtt a könnyű, erősen fuzáriumos szemeket is kifújja. Ez szóródik szét a tarlón, ezt veszi fel a keresgélő vad.
Másik dolog a raktározás. Alap, hogy a toxin kevesebb nem lesz csak több. Ha ehhez-mármint a gombák szaporodásához-megfelelő körülményeket teremtünk, vagyis hagyjuk bekérgesedni az árut aztán a kéreg alatt szépen bemelegszik, beindulnak a gombák és termelik a toxint ezerrel. Elég hozzá annyi, hogy a betárolt árut nem forgatják meg. A kalászosokat a legnagyobb nyári melegben tároljuk be, a kukoricát "szárító melegen", ezek maguktól nem fognak lehűlni. Ha még be is porosodik a teteje, az a por összegyűjti a párát és kérget képez. Ha lelkiismeretes a gazda és ezt a penészes kérget nem adja a vadnak, sajnos alatta is simán lehet a határérték többszöröse a toxintartalom ami laborvizsgálat nélkül nem derül ki. A silós árut "hideg, csillagos téli éjszakákon" át kell forgatni(csak ne törné annyira a kukoricát), a síktárolóba lerakottat pedig gereblyézni, gabonainasozni kell, hogy átszellőzzön, lehűljön.
Arra van valami adat, hogy kertben vagy szabadon tartott állományban jellemzőbb a "fertőzés"?
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #738 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 16:21:07 »

Megint az "ember" volt a vektor  Rííí

Az, hogy megjelent az eurázsiai kontinensen, valóban emberi felelőtlenség volt-hacsak nem szándékos bűncselekmény. De onnantól már nincs értelme mutogatni, legfeljebb a terjedés sebessége múlik az óvatlan emberen. Minél több hazánkban a fertőzött terület, annál gyorsabban terjesztik az emberek, a vaddisznók, a madarak, a ragadozók.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #739 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 16:31:37 »

Én csak érdeklődni szeretnék, hogy az országban azokon a területeken ahol régebb óta jelen van az ASP ott a disznó mennyisége milyen mértékben esett vissza?? Mert igazából sok mindent hallani. Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #740 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 16:41:58 »

Az, hogy megjelent az eurázsiai kontinensen, valóban emberi felelőtlenség volt-hacsak nem szándékos bűncselekmény. De onnantól már nincs értelme mutogatni, legfeljebb a terjedés sebessége múlik az óvatlan emberen. Minél több hazánkban a fertőzött terület, annál gyorsabban terjesztik az emberek, a vaddisznók, a madarak, a ragadozók.

Emlékeztek, hogy sokáig azt mondogatták, hogy sem ember, sem madár,..... nem terjeszti, csak a disznók egymás közötti érintkezése. Mikor azt írtam egy vadászportálon, hogy ez nem lehet igaz, valami állatorvos lehülyézett! (nem kell leütnötök, én is tudom, hogy az vagyok!  Mosolyog  )   Csak azt tudnám ha ez igaz, akkor, hogy kerül be a falvak közepén lévő állományhoz. 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #741 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 17:04:03 »

A Tisza-tó környékén (bizonyítottan) -a folyó által Ukrajnából hozott ASP-s vaddisznódöggel- szennyezett vízzel öntözték a lucernát,majd azt lekaszálva és feletetve a háztáji sertésállománnyal terjedt tovább a vírus!
Naplózva
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #742 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 17:09:01 »

Én csak érdeklődni szeretnék, hogy az országban azokon a területeken ahol régebb óta jelen van az ASP ott a disznó mennyisége milyen mértékben esett vissza?? Mert igazából sok mindent hallani. Emelem
A Mátrában,ahonnan indult: korábban 80-100 db-os éves teríték helyett ebben az évben puskavégre került 8-10 db,bár van még hátra az idényből... Rííí
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #743 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 17:56:05 »

https://index.hu/gazdasag/2019/09/29/foallatorvos_budakesz_vadaskertben_vaddisznok_pestis/
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #744 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 19:19:11 »

A Tisza-tó környékén (bizonyítottan) -a folyó által Ukrajnából hozott ASP-s vaddisznódöggel- szennyezett vízzel öntözték a lucernát,majd azt lekaszálva és feletetve a háztáji sertésállománnyal terjedt tovább a vírus!
Ne haragudj,de ez marhaságnak tűnik. A Tisza-tó környékén akkor kezdett dögleni a disznó,amikor itt a Felső-Tiszánál mindkét oldalon lenullázódott az állomány. Hogy ebből magyar-vagy ukrán dög terjesztette a bajt tovább, az elég nehezen vizsgálható szerintem. Mindig kihagyjuk a felelőtlen vadgazdálkodást,mert sok társaság a kárkompenzálás ellenére is leszarta a szanaszét heverő dögöket,csak vadászhassanak. Aztán meg mutogatnak keletre,meg északra. /van már disznó újra,csak kukába vadászunk/vadásznak./
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #745 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 19:56:44 »

Tőlünk nem messze, már találtak fertőzöttet. Mi csak veszélyeztetettek vagyunk. A disznó létszám viszont drasztikusan megnőtt. 20-30-40-es kondákat látni. Vadkárban lőttem is nem keveset,de feladtam. Nem visz rá a lelkiismeretem, hogy tök egészséges állatokat belelőjjek a kukába. Elintézi majd a természet.
 Rííí
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #746 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 20:24:11 »

A Tisza-tó környékén (bizonyítottan) -a folyó által Ukrajnából hozott ASP-s vaddisznódöggel- szennyezett vízzel öntözték a lucernát,majd azt lekaszálva és feletetve a háztáji sertésállománnyal terjedt tovább a vírus!

Tudjátok, amióta az alábbi  nyilatkozat elhangzott, én már mindent el tudok képzelni!

"Nagy szerint a sertéspestis úgy kerülhetett be Heves megyébe, hogy egy migráns, vagy vendégmunkás eldobott egy szendvicset, amit egy arra kószáló vaddisznó elfogyasztott, majd megbetegedett tőle." /Nagy István agrárminiszter!/

Kíváncsi lennék ezt mire alapozzák? Vagy a miniszter beszélt a vaddisznóval?  Az egészben a leggusztustalanabb, hogy már több mint egy évvel az előtt - itt a fórumon is írva volt - Nyírségben már tombolt a járvány!

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #747 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 20:25:50 »

 
Tőlünk nem messze, már találtak fertőzöttet. Mi csak veszélyeztetettek vagyunk. A disznó létszám viszont drasztikusan megnőtt. 20-30-40-es kondákat látni. Vadkárban lőttem is nem keveset,de feladtam. Nem visz rá a lelkiismeretem, hogy tök egészséges állatokat belelőjjek a kukába. Elintézi majd a természet.
 Rííí

 Rííí
Fejér megye, vagy Nógrád?

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #748 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 20:51:50 »

A 2018as fórumtalin többen is szkeptikusan álltak ahhoz, amit meséltem a keleti vészről...Tudom, nem vagyok egy Nadler Herbert... De a döglött disznót az élőtől még/ már meg tudom különböztetni. Nem szendvics,nem holló,hanem rengeteg felelőtlen ember. "Okos" állatorvosok,gazdálkodó (sertéstenyésztő) vadászok unintelligens,alapvető szabályokat leszaró viselkedése /is/ vezetett ide. Illetve legfőbb gond a vadászat végtelenül elanyagiasodott helyzete,mert mindenhol döglött már a disznó,de azért még tartottak egy-egy utolsó és azon túli hajtást a fertőzött területeken. A fertőzés meg szépen ment tovább a csizmák talpán,véres bakancsokon,szennyezett cuccokon,az aktuális másnapi megálló felé.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #749 Dátum: 2019. Szeptember 29. - 21:22:47 »

A 2018as fórumtalin többen is szkeptikusan álltak ahhoz, amit meséltem a keleti vészről...Tudom, nem vagyok egy Nadler Herbert... De a döglött disznót az élőtől még/ már meg tudom különböztetni. Nem szendvics,nem holló,hanem rengeteg felelőtlen ember. "Okos" állatorvosok,gazdálkodó (sertéstenyésztő) vadászok unintelligens,alapvető szabályokat leszaró viselkedése /is/ vezetett ide. Illetve legfőbb gond a vadászat végtelenül elanyagiasodott helyzete,mert mindenhol döglött már a disznó,de azért még tartottak egy-egy utolsó és azon túli hajtást a fertőzött területeken. A fertőzés meg szépen ment tovább a csizmák talpán,véres bakancsokon,szennyezett cuccokon,az aktuális másnapi megálló felé.

 Igen Emelem
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 81   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: