Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 81   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vad betegségei és kezelésük  (Megtekintve 253105 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Dátum: 2008. Június 01. - 15:36:34 »

Hogy miért indítottam a témát? Két okból: 1., mert bármelyik vaddal gazdálkodó, vadat gondozó találkozhat számára ismeretlen vadbetegséggel, vagy előkerülhetnek olyan új gyómódok, melyeket érdemes gyorsan megosztani egymással; 2., mert az otthoni üregi nyúlállományomban találtam egy egyedet, melynek az egyik szeme be van gyulladva. A tünetek: fátyolos, hályogosnak tűnő szemgolyó, a felső szemhéj be van fordulva, és a test felőli szemzugban 1 nmm-es gennyes terület van. 3 napja észleltem a betegséget, azóta jobb híján Visinnel kezelem napi 5-6 alkalommal. A szeme mintha tisztulna, de nem vagyok elégedett az eredménnyel. Találkozott már valaki ilyen betegséggel bármelyik állatnál?Hogyan lehet hatásosan kezelni? (Oltás után vagyunk, úgyhogy a "nagy hármas" nem jöhet szóba.Az állatorvosunk meg szabin van...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #1 Dátum: 2008. Június 19. - 15:08:03 »

Mai nap meglepetten szereztem tudomást arról, hogy Németországban az elejtett vaddisznókat radioaktív sugárzásra is bevizsgálják.
600 bq(bequerell) CS/kg felett elkobzás és megsemmisítés. Van olyan régió ahol 90 %-os a határérték feletti arány.
Még a Csernobili balesetből erednek ezek a problémák.
Külön törvény rendelkezik a kártalanításról is, egy malac 100 euró, egyéb csülkösvad 200 euró/db.

Mivel akkoriban az egyik legerősebb löketet állítólag mi kaptuk, elgondolkoztató, hogy mi lehet idehaza! Szomorú

Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #2 Dátum: 2008. Június 19. - 15:17:56 »

Mai nap meglepetten szereztem tudomást arról, hogy Németországban az elejtett vaddisznókat radioaktív sugárzásra is bevizsgálják.
600 bq(bequerell) CS/kg felett elkobzás és megsemmisítés. Van olyan régió ahol 90 %-os a határérték feletti arány.
Még a Csernobili balesetből erednek ezek a problémák.
Külön törvény rendelkezik a kártalanításról is, egy malac 100 euró, egyéb csülkösvad 200 euró/db.

Mivel akkoriban az egyik legerősebb löketet állítólag mi kaptuk, elgondolkoztató, hogy mi lehet idehaza! Szomorú



Ez tényleg érdekes és elgondolkodtató!
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #3 Dátum: 2008. Július 07. - 21:31:19 »

Hátha tud valaki segíteni-legalább tanáccsal. Az üregiknél(és a mellettük lévő házi nyulaknál) tegnap du. vettem észre először, hogy valami nincs rendben. Először csak híg, világos hasmenést lehetett tapasztalni, aztán ez átment nyálkásba. Ma reggelre kettőnek felpüffedt a hasa-ezek du-ra már el is pusztultak. Most estig 3 házinak és két üreginek látni, hogy püffednek. Persze állatorvos vagy nem ér rá,mert sok a meló, vagy szabin van. Egy doki bevállalta a dolgot, de csak holnap reggelre-vinnem kell egy beteg nyulat és a dögöket boncolásra(jól fog indulni a napom. Valaki élt már meg hasonlót akár házival, akár vadon élő nyúllal?-mert úgy látszik, hogy mindkettőre ugyanúgy hat a betegség és ugyanazok a tünetek.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #4 Dátum: 2008. Július 08. - 18:55:40 »

vinnem kell egy beteg nyulat és a dögöket boncolásra

Üdv Girgi!

Van már valami eredmény?
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #5 Dátum: 2008. Július 08. - 20:41:43 »

Szia Gergő!
Elő kellet vennem a szak iródalmat talán tudók segiteni.
A betegség mezei és üregi nyúl máj (epeér) kokcidiózisa.
Tünetek:A betegség lefolyása elhúzódó jellegü.Súlyos esetben feltünő a duzzadt has,a nyálkahártya sárgás elszinezödése áés az állat fokozatos lesoványodása.A betegség főként fital állatoknál okoz elhullást,ha a betegség bélkokcidiozissal párosul akkor a hasmenés is jelentkezik.A betegséget élő állaton nem lehet megállapitani ,csak boncolás utján.Korboctan:(a máj felületén és metszéslapján köles-borsószemnyi sárgásszürke gócok vannak.
Remélem tudtam segiteni de azért konzultálj állatorvossal is .
Üdv :HSanyi
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #6 Dátum: 2008. Július 09. - 07:10:00 »

Szia Gergő!
Elő kellet vennem a szak iródalmat talán tudók segiteni.
A betegség mezei és üregi nyúl máj (epeér) kokcidiózisa.
Tünetek:A betegség lefolyása elhúzódó jellegü.Súlyos esetben feltünő a duzzadt has,a nyálkahártya sárgás elszinezödése áés az állat fokozatos lesoványodása.A betegség főként fital állatoknál okoz elhullást,ha a betegség bélkokcidiozissal párosul akkor a hasmenés is jelentkezik.A betegséget élő állaton nem lehet megállapitani ,csak boncolás utján.Korboctan:(a máj felületén és metszéslapján köles-borsószemnyi sárgásszürke gócok vannak.
Remélem tudtam segiteni de azért konzultálj állatorvossal is .
Üdv :HSanyi

Köszönöm-már megvan az eredmény.
Valóban van kokcidiózis az állományban, de nem ez okozza a legnagyobb bajt. A gond ott van, hogy valószínűleg valamilyen baktériumos bélfertőzést kaptak el, mert a vékonybélen nekrofíliás elhalások találhatóak, a vakbél nyálkahártyája gyulladt, a vastagbél megvastagodott. És igen gyorsan, robbanásszerűen terjedt el az állományban. Kaptam gyógyszert, TS oldatot, amit viszonylag nagy adagban kell nekik az ivóvízbe adagolni, majd ha ez kitisztítja az emésztőrendszert, akkor Protexin veterinary-Boi-Lapis-sal kell az egészséges bélflórát helyrehozni.Szigorú széna diéta mellett! Eddig 4 kis házinyúl és egy kinigli pusztult el és ahogy a helyzet kinéz még 2 kisnyulam bánja-de talán az üregik megússzák, azok esznek-isznak rendesen-és ez a lényeg. A két kisnyúl sajnos már nincs ilyen jó állapotban, így viszont a gyógyszert sem veszik magukhoz.-nekik már nincs sok hátra  és nem lehet megmenteni őket-bár még bizakodom. Ha du-ig nem javulnak, akkor kénytelen leszek elébe menni a dolognak,mert ahogy elnéztem igen fájdalmas a végső stádiuma a betegségnek- a nyulak a fogukat csikorgatják, remegnek, görcsölnek, fel-fel sírnak a fájdalomtól és a fém rácsot rágják kínjukban. Akkor már inkább egy tarkócsapást nekik, mint ezt.

A kokcidiózist 4 boncolt hullából 1ben találtunk, abban viszont elég durva szinten... sajnos a két betegség egyszerre nem kezelhető, ezért ha a hasmenésen túl vagyunk, jöhet a kokcidiózis.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sziju
Vendég
« Új üzenet #7 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 16:32:58 »

Kérdésem van.
Ki tudja, melyik az a vadbetegség, aminek a tünete: sárgás, rizsszem nagyságú csomók a májban? Azt nem tudom, hogy a többi szervben van-e. Láttam ilyent őzben és vaddisznóban is.
Meg tudtok kérdezni egy állatorvost?
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #8 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 16:50:10 »

Kérdésem van.
Ki tudja, melyik az a vadbetegség, aminek a tünete: sárgás, rizsszem nagyságú csomók a májban? Azt nem tudom, hogy a többi szervben van-e. Láttam ilyent őzben és vaddisznóban is.
Meg tudtok kérdezni egy állatorvost?

Ez leginkább a gümökor lehet szerintem, ember is veszélyes éehet sérült kézzel való zsigerelésnél... De inkább a vadisznóról hallotam csak Őz nem tudom elkaphatja-é. Fejvakarás
Naplózva

Üdv End
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #9 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 19:55:21 »

Sziasztok!
Ha gümőkór akkor a tűdöben és a lépben akár a  mellhártyában is szókot lenni áttét.Ha csak a májban volt akkor én lándzsmétely fertőzésre gondolnék.Ez első sorban kérödző állatokban fordul elő de fertözőtt terűleten a házi ill vaddisznó is ki mutatható.Üdv HSanyi
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #10 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 20:01:51 »

Garantáltan őzben és vaddisznóban is láttam a májban, de a többi szervet nem láttam. Sárga volt, nem mozgott. A lándzsamétely mozog? Én is gümőkórra tippelnék, de én nem vagyok annyira jártas benne. Ha gümőkór, akkor baktérium okozza? Fogyasztható az ilyen belsőség? A vadőr azt mondta, ki kell vágni belőle. ???
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #11 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 20:13:52 »

Én a gümőkóros csomókat nem rizsszemhez hasonlónak ismerem! Inkább, kerekded, borsó nagyságú, hólyagosnak, és elsősorban a tüdőben és nyirokcsomókban!                                                                                                         
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #12 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 20:14:57 »

Szia Judit!
A gümőkoros belsöséget jobb nem elfogyasztani.Ha azt mondod, hogy tele volt a máj akkor azt,hogy lehet kimetszeni? Ha csak egy pár gőb volt rajta akkor nem gümőkor ,vagy métely .Szerintem ha be azonosithatatlan el változást találunk a elsőségen azt jobb nem el fogyasztani.Üdv HSanyi
Naplózva
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #13 Dátum: 2008. Szeptember 03. - 20:55:40 »

Májmétely?
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #14 Dátum: 2008. Szeptember 04. - 07:45:51 »

Kokcidiózis is okoz hasonló tüneteket...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 81   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: