Oldalak: 1 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 ... 224   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Hullott Agancs  (Megtekintve 800651 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1545 Dátum: 2012. Június 23. - 07:39:35 »

"Érdekes!
Nekem azon a helyen  haj van.Mert nem mindegy,hogy haj,vagy szőr!A haj kerek keresztmetszetű,a fanszőr pedig szögletes!"


Alkalmasint, ha ilyen szögletes fanszőrt, tudnál nekem képen mutatni, megköszönném.


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1546 Dátum: 2012. Június 23. - 07:43:01 »

Pedig ezt el kell hinni!
A magyarországi elfogadott tudományos meghatározás szerint a hazai szarvasállomány genetikailag homogén.
Mégis dr Szederjei Ákos közel száz törzsre osztotta az állományt.
Én más úton járva,hatvan felett járok,ebből egy az a típus,melyet Elaccc-féle törpének nevezek.Van más törpe is,van más szarvas is mely adott egyedei egyéb okból törpék,de nem örökítik  törpeségüket.Egyébként az anya jóval nagyobb mértékben örökít,mégsem védi senki a teheneket.
Erre próbálom rávezetni,az egyébként jó szándékú,engem mindig lehülyézőnek vádoló Elaccc-ot.
Gödöllői típusnak eddig felhozott példák között van olyan,melynek mátrai egyede 115,bakonyi egyede 115,somogyi egyede 120,kárpáti egyede 171 cm-es szárhosszat produkált,de van sok olyan egyede,mely zalai létére ugyanolyan rövid szárral büszkélkedhet,mint gödöllői testvére.
Okát keresve ez irányú gondolataimnak nyitottam egy mappát.Azt sejtem,hogy trófea,vagy hullott agancs látványa nem vezet nyomra.Élő szarvasok képei között kutakodom.
Van elképzelésem,mi lehet az oka.


Ezt most komolyan mondod?

Komolyan mondod, hogy van itt egy rövid agancsú, alapból közepes testalkatú, közepes csontozatú, közepes koponyacsontú (rózsatövű)  (100cm) 14-es bika ami ezen a területen 8 kg-nál nem tud többet, (de az már itt is csúcs), és ha levinnéd Gemencre 14kg-os 18-20-as 120cm szárhosszúságú vadállat lenne belőle? (van egy barátom aki 150cm alacsony és mindig sír a szája, hogy törpe, még a nőknek sem kell, de ha elviszem a Hawaii szigetekre, szerinted pár év múlva Swarczenegger testalkata lesz és megnő 190cm-re?  OOO) Tévúton jársz ahogyan Forsterh mondta és én is azt mondom. Pont amiatt nem lenne lehetséges, amit állandóan szajkózol a gének miatt. Aztán meg azért mert sokféle típus létezik, de nem többszáz ahogyan mondod, ez nagy hülyeség! Esetleg később a génkeveredés miatt az utódai, majd lehetnek akkorák! De gyenge génállományú tehénnel keveredve, csak romlani fognak az agancs pontozás szerinti átlagai még a jobb területeken is. Azzal a módszerrel amivel Te nézed az agancsokat, ahány bika annyi típus létezik. Igaz abból rájöhettem volna már, hogy nem létezik két olyan agancs számodra, ami egy bika fejéről hullott volna! Ez megint nagy hülyeség vagy elvakultság?  Vállat von

Mindent összegezve én nem szeretnék tanulni tőled semmit, Isten őrizz!!! Úgy érzem, már svferit is belerángatod a hülyeségekbe, a káoszba, de ha neki így jó?  Vállat von Engem jórészt a természet tanított és ha nem haragszol megmaradok a természetben tapasztaltaknál, ami úgy érzem nem csak egy szűk kis helyecskére korlátozódik, de nem nagy terület, nem akarok mohó lenni, az egész országot egy ember úgysem tudja semmilyen szempontból megvizsgálni, pláne olyan aki visszautasítja az egyes tájegységen tevékenykedő, tapasztalatokkal rendelkező emberekék, vadászmesterek véleményét! Igaz vannak dunántúli agancsaim, meg sokat fogtam a kezemben láttam is,(már csak az összehasonlítás végett is), de a zömét azt biztos, hogy nem ismerem az ottani bikáknak. Viszont a kapitálisakat, kiemelkedő egyedeket általában ismerem az agancsmustrák, trófeamustrák, fotók révén. Ha 10 évig él egy szabadterületi bika nagyon ritka, mikor eltudják dugni az összes hullott agancsát...stb

Na mindegy, én a fórum olvasóival szívesen megosztom tapasztalataim az itteni (Eger-Pétervására környéki) szarvasállománnyal kapcsolatban. A hullott agancsokból számomra az derült ki, hogy test és agancsméret alapján háromféle szarvasbika létezik errefelé. Az egyik ami a leggyakoribb és (8-9-10 éves korára) 5,5-7 kg maximum trófeatömeget tud produkálni, ami tapasztalataim szerint az állomány 60%-át teszi ki. Ezek közül kerülnek ki ezüst és bronzérmesek is ritkán. (Talán jobb élőhelyen némelyik egyed elérhetné max. 10kg körüli trófeasúlyt is...)  Aztán van a két szélsőség 20% kistestű, kis koponyacsontú (rózsatövű) törpe bika, aminek a trófea tömege (6-7-8 éves korára) 1,5-5,5 kg között mozog, ezt bárhová vinnéd törpe marad. Harmadik csoport 10%, a kiváló génállományú, érmes, (kapitális). Amik itt ezen a környéken öregkorukra (10 év fölött) 10-12kg (jobb élőhelyen 14-15kg) trófeaproduktumra lehetnének képesek, ezekre kellene nagyon vigyázni!
Tudom ez egy nagyon tág csoportosítás de úgy érzem nem is fontos túlságosan szétboncolgatni ezt a témát, főleg állományfelismerési, javítási szempontból. Az már minden vadász egyéni felelőssége, hogy tovább tanulja-e az agancsok fejlődése alapján melyikből lesz ígéretes trófeás és melyiket kell "kiselejtezni". Úgy érzem azért itt a fórumon már elmondtam sok olyan ismertető jelet ami alapján bátran lehet selejtezni is.  A szakszerű selejtezés azért lenne fontos, hogy az előbb említett százalékos arányon javítsunk, hogy később az utódaink is szép szarvasbikákkal tudjanak majd gazdálkodni. A 20%-os törpe bika létszámot én nagyon soknak tartom, és azt javasolnám, hogy a selejtezési szempontoknál ez legyen az első szempont. Mutattam agancsokat törpe bikákról, felismerhetők agancsaik alapján is, nem csak kis testalkatukról. Aztán a 60% közepes testalkatú, agancsú bikáknál egyértelműen a kevesebb ágszámú, dárdás (gyilkos) bikák kiszedése lenne fontos, és a túl vékony, rövid agancsú, vagy sérült egyedek kiszedése. A megfelelő selejtezéssel megtudjuk akadályozni, hogy a gyengébb génállománnyal rendelkező bikák tudjanak örökíteni, és ezzel elősegítjük a szarvasállomány minőségi javulását.

A három nagy csoporton belül természetesen létezik agancstípus (koponyatípus) alapján nagyon sokféle, (széles terpesztési, szűk, abroncsos, villás, koronás, kehelykoronás, duplavillás, lapátos, vékony hosszú, rövid tömzsi, sötét színű, világosabb színű...stb) szinte nincs is két egyforma agancsú bika( kivétel a villás nyolcasok tízesek), de annak, hogy kinek mi tetszik túl sok jelentősége nincs is. Talán a selejtező szakember döntse el, hogy azon a területen, melyik agancstípusra van jobban kereslet, melyik agancstípus csalja be jobban a vendégvadászokat.  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1547 Dátum: 2012. Június 23. - 07:47:02 »



Lajos  Emelem

A legutóbbi két hozzászólásomat áttudnád tenni a szarvasbika topikba a Wildhegerével együtt? Mert úgy érzem oda tartozik. Köszi Üdv. Laci
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1548 Dátum: 2012. Június 23. - 07:59:49 »

Sajnos ehhez én töketlen vagyok, nem is nagyon akarom megpróbálni, mert egyszer már sikerült úgy összezagyválnom mindent, hogy Voldi megérte helyrerakni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1549 Dátum: 2012. Június 23. - 08:27:26 »

Sajnos ehhez én töketlen vagyok, nem is nagyon akarom megpróbálni, mert egyszer már sikerült úgy összezagyválnom mindent, hogy Voldi megérte helyrerakni.

 Ördög Köszi az őszinteséget  Wave  Én is béna vagyok innen oda beidézni...   Vigyorog Nyihi
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1550 Dátum: 2012. Június 23. - 08:36:57 »

Innét oda beidézni egyszerű.
A csevegőben elmondom.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1551 Dátum: 2012. Június 23. - 08:44:10 »

Az egyik ami a leggyakoribb és (8-9-10 éves korára) 5,5-7 kg maximum trófeatömeget tud produkálni, ami tapasztalataim szerint az állomány 60%-át teszi ki. Ezek közül kerülnek ki ezüst és bronzérmesek is ritkán. (Talán jobb élőhelyen némelyik egyed elérhetné max. 10kg körüli trófeasúlyt

Javítok elnézést elírtam, fontos: kb 70%  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1552 Dátum: 2012. Június 23. - 08:49:07 »

Innét oda beidézni egyszerű.
A csevegőben elmondom.

Már én is megkavartam a dolgokat   Körömrágás mert mikor idéztem, fölül a piros "téma" részhez, beírtam, hogy szarvasbika, azt hittem így áthelyezem az idézetet, de tévedtem itt maradtunk, a felirat témára maradt a szarvasbika  Ördög  Fejbever Fejbever Fejbever Körömrágás
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1553 Dátum: 2012. Június 23. - 09:05:48 »

Aztán van a két szélsőség 20% kistestű, kis koponyacsontú (rózsatövű) törpe bika, aminek a trófea tömege (6-7-8 éves korára) 1,5-5,5 kg között mozog,

Ezt is elírtam    Vigyor  helyesbítek: 2,5-5,5kg között mozog
Naplózva

" There is good out there "
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #1554 Dátum: 2012. Június 23. - 10:04:22 »

. . . de annak, hogy kinek mi tetszik túl sok jelentősége nincs is. Talán a selejtező szakember döntse el, hogy azon a területen, melyik agancstípusra van jobban kereslet, melyik agancstípus csalja be jobban a vendégvadászokat.  Emelem

Húazannyát !!!
Szerencsére egy hozzáértő  "selejtező szakember" számára nem ezek a gímállomány "selejtezési" , állományjavító meghatározói .   Nyihi
Mit szólsz esetleg az adott élőhelynek , a gímszarvas számára optimális fejlesztéséhez , a rajta élő legjobb tulajdonságú szarvastörzsek , családok , egyedek dominanciájának kialakításához , megtartásához és legjobb kiszolgálásához ?!!
A vendégvadászok becsalogatását és keresletét hagyd meg a vadászmestereknek , meg a sporiknak . . . !   Ördög Vigyorog

 Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1555 Dátum: 2012. Június 23. - 10:47:30 »

Húazannyát !!!
Szerencsére egy hozzáértő  "selejtező szakember" számára nem ezek a gímállomány "selejtezési" , állományjavító meghatározói .   Nyihi
Mit szólsz esetleg az adott élőhelynek , a gímszarvas számára optimális fejlesztéséhez , a rajta élő legjobb tulajdonságú szarvastörzsek , családok , egyedek dominanciájának kialakításához , megtartásához és legjobb kiszolgálásához ?!!
A vendégvadászok becsalogatását és keresletét hagyd meg a vadászmestereknek , meg a sporiknak . . . !   Ördög Vigyorog

 Emelem

Most olvasd el figyelmesen a két legutolsó hozzászólásomat légyszíves Károly!  Emelem

"Mit szólsz esetleg az adott élőhelynek , a gímszarvas számára optimális fejlesztéséhez"

 Már ezer éve azt hajtogatja mindenki, hogy nincs pénz területfejlesztésre karbantartásra, sózók, vadföldek, vadetetők...stb létesítésére, építésére! Vagyis a vadászatra jogosult földtulajdonosok, nem befektetni akarnak az általuk örökölt, birtokolt, spekulált erdőterületbe, hanem kivenni belőle. Ilyen körülmények között mit vársz?   Vállat von Milyen fejlesztésekről beszélsz! Ami egyébként az állomány feljavulását elősegítené ezzel egyetértek, ezt én is többször elmondtam, meg az utolsó hsz-ből is kiolvashatod, de fogd fel légyszíves erre nincs lehetőség, meg hajlandóság sem! Tehát az állomány minőség javítása érdekében marad a  szakszerű szelektálás, selejtezés!!!

"a rajta élő legjobb tulajdonságú szarvastörzsek , családok , egyedek dominanciájának kialakításához, megtartásához és legjobb kiszolgálásához ?!!"

Hogyan akarod a legjobb tulajdonságú egyedek dominanciáját kialakítani erdei, hegyvidéki szabadterületen Károly? Csak nem úgy, hogy hálóval, vagy altató lövedékkel befogod az összes szarvast, DNS mintát veszel, megcsinálod a géntérképüket, megállapítod, melyik a jóképességű egyed aztán meggyűrűzöd, esetleg fülbilétát teszel a fülébe, nehogy agyonlőjék, ami selejt, azt meg már felsem ébreszted az altatásból? Két legyet egy csapásra  Nyihi Vagy annak piros bilétája lesz az ígéretesnek meg ződ? A ződnek etetőt építesz a pirosat elzavarod onnan...stb  Ördög Ugyanmár, nem gondoltad komolyan? Szóval a jó génekkel rendelkező egyedek kiválasztására ott van ismét a szakszerű szelektálás, selejtezés erről írtam ez nem kerül pénzbe sem! Szerinted melyik állományjavítás hatékonyabb, melyikre van nagyobb esély a mai Magyarországon?

Csak az feltétel, hogy a selejtezésért felelős szakember (mindegy, hogy ki az, vadászmester, vagy vadőr...stb) legyen szakképzett, ha szembenáll egy bikával legyen képes megállapítani, hogy lőhető, vagy ígéretes bikát lát! Ezeket az embereket kellene ellenőrizni, vizsgáztatni, tanítani...stb  Most is volt nálam egy 48 éves vadászmester és azt mondta egy agancsról letörött ág belsejére, hogy pudvás. 12 éves öreg bika agancsa volt, meglátta, hogy lukacsos belül az agancs ahol tőből letörött és azt mondta, "fiatal a bika, mert még pudvás az agancsa, belül üreges, szivacsos, az a bika öreg aminek teljesen tömör az agancsa"  Fej a falba gyermekkora óta vadász, nagyvadas területen, több száz szarvast kilövetett  Suicide  nem hittem a  fülemnek, úgy kellett neki elmagyaráznom mit lát!  Tasli Na itta  baj Károly!!! Kirúgnám, elvenném a fegyverét, elküldeném alaszkába, vagy az alföldre, hiába a kismillió haver, meg ismerős...

Hát ilyen embernek magyarázd az állomány minőségjavítást...stb...  Hány




Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1556 Dátum: 2012. Június 23. - 11:05:12 »

Elacc, a vadászatra jogosult és a földtulajdonos nagyon sok esetben elválik.
Zalában pl. az esetek többségében nem a földtulajdonos, hanem haszonbérlő Vt. gazdálkodik a területeken.
Tehát a nem megfelelő élőhely gazdálkodást túlzás teljes egészében a parasztok nyakába varrni.
Van elég "sarunk" (vadkár, zavarás, stb.) de ez talán csak kisebb részben a földműves felelőssége. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #1557 Dátum: 2012. Június 23. - 11:14:31 »

Elacc, a vadászatra jogosult és a földtulajdonos nagyon sok esetben elválik.
Zalában pl. az esetek többségében nem a földtulajdonos, hanem haszonbérlő Vt. gazdálkodik a területeken.
Tehát a nem megfelelő élőhely gazdálkodást túlzás teljes egészében a parasztok nyakába varrni.
Van elég "sarunk" (vadkár, zavarás, stb.) de ez talán csak kisebb részben a földműves felelőssége. 

 Igen Emelem

Én olyanra gondolok, ami errefelé eléggé gyakori, hogy vannak olyan tehetősebb emberkék, akik azért vásárolják meg az erdőterületeket, esetleg legelőket, szántókat, hogy vadászhassanak, hobbijuknak hódolhassanak! Persze itt is vannak olyan erdőszéli legelők amiket a tulajdonostól "bérel" a helyi VT. Persze... azoknak az embereknek semmi közük az egészhez  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #1558 Dátum: 2012. Június 23. - 12:00:33 »

Igen Emelem

Én olyanra gondolok, ami errefelé eléggé gyakori, hogy vannak olyan tehetősebb emberkék, akik azért vásárolják meg az erdőterületeket, esetleg legelőket, szántókat, hogy vadászhassanak, hobbijuknak hódolhassanak! Persze itt is vannak olyan erdőszéli legelők amiket a tulajdonostól "bérel" a helyi VT. Persze... azoknak az embereknek semmi közük az egészhez  Emelem

Alapvetően én is ebbe a kasztba sorolom magamat, azért vettem annak idején földterületeket, hogy vadászati jogom stabil fundamentumon legyen.
Ez tulajdonképpen talán nem baj, hiszen a régmúltban is földtulajdoni alapon nyugodott a vadászati jog, és bizony ott volt minőségi vadállomány, ahol jó gazda szeme hizlalta a jószágot.
A probléma ott kezdődik, ha a vadgazdálkodás révén pénzbeni hozadékhoz akar jutni a tulajdonos.
Ez az, ami nem megy, vagy csak rövid távon és az állomány kizsigerelése árán.
Az erdőnek, a szántónak pillanatnyilag szép hozadéka van, figyelembe véve a trendeket ez talán hosszú távon is így maradhat.
Ennek egy részét kell, (vagy kellene) visszaforgatni a vadállományba, mintegy áldozatként a vadászszenvedély oltárán.
Ez így működőképes.
Az a modell, amit jó pár éve művelünk, az már évekkel ezelőtt megbukott, már rég a vagyonfelélés időszakát éljük.
Ebből az aspektusból aztán édes mindegy, hogy földtulajdonos vadgazdálkodik, vagy haszonbérlő VT., ha nem betenni akar, hanem kivenni, halálra ítélt.   


 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #1559 Dátum: 2012. Június 23. - 14:00:45 »

Hogyan akarod a legjobb tulajdonságú egyedek dominanciáját kialakítani erdei, hegyvidéki szabadterületen Károly?

Ne nézz már dedósnak , bazmeg !  jól van NoNo  17 éves korom óta ezt csinálom , neked is csak ajánlani tudom ! Ne csak dumálj , csináld is . . . !  Tasli

 Nem Nyihi Nyihi
















Naplózva
Oldalak: 1 ... 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 ... 224   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: