Oldalak: 1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 ... 224   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Hullott Agancs  (Megtekintve 800658 alkalommal)
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1260 Dátum: 2012. Március 28. - 13:41:24 »

Egy gödöllői típusú bika félszára:

« Utoljára szerkesztve: 2012. Március 28. - 15:32:04 írta Voldemort » Naplózva

Erdő az én templomom...
RWS
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1124



« Új üzenet #1261 Dátum: 2012. Március 28. - 13:54:16 »

Egy gödöllői típusú bika félszára:

 Meglepődött
 Igen
 Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1262 Dátum: 2012. Március 28. - 15:23:13 »


Európában sok Gödöllő van,mert a fél kontinensen található ilyen agancs.Képet svferi küldi.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #1263 Dátum: 2012. Március 28. - 15:27:12 »

... éppen írni akartam, hogy "Látom wildheger kérdését, hogy - milyen is a 'gödöllői-tipus'?"...
Aztán meg jött egy mail tőle, ezzel a képpel:



 S.Peti
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1264 Dátum: 2012. Március 28. - 16:39:43 »

Európában sok Gödöllő van,mert a fél kontinensen található ilyen agancs.Képet svferi küldi.
Az biztos úgy van, csak errefelé van kevés Európa.
A kérdés már pár éve ki lett  vesézve a másik fórumon, akit érdekel utánanéz.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #1265 Dátum: 2012. Március 28. - 17:18:26 »

milyen is a 'gödöllői-tipus'?"...

Mint a pußtawahner typ ! A' is csontból van , meg azt is fogja a goló ... !  Ördög Vigyorog Vigyorog

  Nyihi Nyihi

 Wave Emelem
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #1266 Dátum: 2012. Március 28. - 19:59:53 »

Feri!
Nincs még meg a nagy agancs párja?
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1267 Dátum: 2012. Március 28. - 20:55:33 »

Wildheger!

Azzal, hogy "hasonló" bikákról tetettél fel képeket, egyértelmű számomra, hogy rossz irányból közelíted meg a kèrdést, valamint, hogy a gödöllői szarvasállományról hiányosak az ismereteid.
Ha lesz időm, és érdekelnek az èrveim, akkor írok majd pár sort.
Ha nem, nekem úgy is jó.

Vadászüdv
Naplózva

Erdő az én templomom...
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #1268 Dátum: 2012. Március 28. - 21:04:11 »

Feri!
Nincs még meg a nagy agancs párja?

Hallod?!?...  Fejvakarás Azt mondja, hogy nem tudja, hogy hová tette...  Vállat von

(gyanítom, hogy olcsón eladta valami gombosnak... Nem)
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Mitulátbáti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #1269 Dátum: 2012. Március 29. - 12:36:02 »


Délelőtti agancsozás eredménye.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1270 Dátum: 2012. Március 29. - 15:43:48 »

Wildheger!

Azzal, hogy "hasonló" bikákról tetettél fel képeket, egyértelmű számomra, hogy rossz irányból közelíted meg a kèrdést, valamint, hogy a gödöllői szarvasállományról hiányosak az ismereteid.
Ha lesz időm, és érdekelnek az èrveim, akkor írok majd pár sort.
Ha nem, nekem úgy is jó.

Vadászüdv
Köszönöm!
Nagyon érdekelnek az érveid,minél többet írsz,annál nagyobb örömmel olvasom soraidat!
Kialakult nézetem van és ráadásul a horoszkópom is azt írja,hogy elfogadom más igazát,ha meg tudnak győzni róla .Ezért sokat írjál!
        Vadászüdvözlettel
                          Wildheger
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #1271 Dátum: 2012. Március 29. - 20:06:48 »

Hallod?!?...  Fejvakarás Azt mondja, hogy nem tudja, hogy hová tette...  Vállat von

(gyanítom, hogy olcsón eladta valami gombosnak... Nem)
Ez nekem is a "halálom", mikor találnak egy nagyot a léhűtők és még aznap megszabadulnak tőle, mert kell a pénz a kocsmára.
Tavaly lemaradtam egy hasonlóról, mint a tiéd. Rámcsörögtek és mire később visszahívtam, már nem volt meg! De legalább egy gyűjtő vette meg, nem késes, vagy gombos!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #1272 Dátum: 2012. Március 30. - 14:20:02 »

Akkor pár szó a gödöllői szarvasállományról.

Jobban vissza kell menni a múltba, hogy viszonylag egységes képet kapjunk.
A törökök kiűzése után Mária Terézia megbecsült jogásza I. Grassalkovich Antal kincstári ügyész lett az "Újszerzeményi Bizottmány" (Neoaquistica Comissio) elnöke. Feladata a földbirtokok tulajdonjogának rendezése.
Ebben a pozícióban kezdi el birtoka kialakítását, mely később akkora lett, hogy Hatvantól Pestig saját birtokán utazhatott. Birtokai sorába tartoztak a galgamácsai-kállói erdők is.

A törökök igen kevés vadat hagytak maguk után országszerte (még gepárddal is vadásztak...el lehet képzelni!). A rőtvad nagyobbrészt csak a Duna-Dráva árterében és a Kárpátok rengetegeiben meghúzva magát élte túl ezeket az időket (megőrzve a keleti típusú szarvasainkat).
A Grassalkovichok  vadaskerteket építtettek (számos kastély, templom, filagória, vadászház, présház mellett, - nagy mecénások voltak, főleg I. G.A., fia és unokája lassacskán felélte az ősi vagyont...).
Létesült vadaspark a gödöllői kastély alsóparkában (dámokkal), de ami a fontosabb, megépült a kisbagi és az ecskendi (Kálló) vadaskert is.
Ezeket a vadaskerteket részben befogott helyi szarvasokkal töltöttek fel (+a beugrókon bekerült vad) ,részben viszont nyugatról hozott (valószínűleg Ausztriából), a helyinél sokkal gyengébb testű és agancsképzésű szarvasokkal. Ezekből a szarvasokból jelentős számban telepítettek szabad területre is.
Míg az eredeti gödöllői szarvasok a keleti típusú szarvasok sorába tartoztak, hosszú agancsszárral, hosszabb ágakkal (estek 10-12 kilós bikák is), a behozottak rövid szárú és rövidebb ágakkal, esetenként kehelykoronával rendelkező satnya szarvasok voltak, melyek mivel az itt élő szarvasállomány nagyságához képest jelentős számban lettek betelepítve, idővel teljesen eluralkodtak az állományban, a korábbi hosszú szárú szarvasbikák teljesen eltűntek.
Nemeskéri-Kiss Géza udvari fővadász is csak úgy emlegette ezeket a szarvasokat, hogy : "Grassalkovits alacsonyrendű állományából a XVIII. századból.".
Később -bizonyos köztes tulajdonosok után - a gödöllői birtokok (+Galgamácsa, Kálló erdőségei) koronázási ajándékként Ferenc József kezelésébe kerültek (vadászati/használati joggal, a tulajdonjogot nem fogadta el). A koronauradalom területe30667 kh (cca. 18000 ha) volt.
Erzsébet királynénk híres lovas volt és hamar megszerette a falkavadászatot is. Különböző típusú kopókkal (testnagyság szerint (is) szelektálták, keverték őket adott vadfaj (mezeinyúl, róka, szarvas) vadászatához alkalmazkodva), melyek Károlyi Istvánhoz tartoztak, sokat vadászott az úri társaság Fót, Göd, Vác és Gödöllő környékén. Ferenc József számára nagyon fontos volt a gödöllői szarvasállomány, bőgéskor rendszeresen vadászott itt vendégeivel, az itteni szarvasokat kímélte. Ezért a falkavadászathoz sokszor vadasparkból származó szarvasokat hoztak, leginkább a lainzi kertből. Egyszerre akár 10-12 példányt is, a tervezett vadászatokhoz mérten. A szarvasokat- ha tudták- nem ölték meg a kill során, hanem befogták ismételt használatra. (Mit szólhatott hozzá az ük Szilágyi István... Ördög). Szegény szarvasok képzelem mit álltak ki. Többször előfordult, hogy a szarvasok meglógtak az üldözőik elől, akár úgy, hogy átúszták a Dunát, többször viszont úgy, hogy hosszas hajsza után (a vadászat sokszor Fótról indult!!!) beálltak egy nagyobb galgamácsai (!!!) vagy gödöllői rudliba, így a további vadászat kivitelezhetetlen lett, elmaradt a kill.
Ezt azért tartottam fontosnak megemlíteni, mert így is csepegtetve lett a nyugati szarvasvér a gödöllő környéki erdőkben!
Később erőteljes selejtezésekkel (jól kezelhető egységes "szarvastáj") és vérfrissítésekkel próbáltak javítani az állomány minőségén.1950-51-ben, 1955-ben, majd 1956-ban összesen 17 hímivarú és 47 nőivarú egyed került Karapancsáról, Gyulajról és Gemencről Gödöllőre. 1956-ban pl. a gemenci jegesárból került egy bika Gödöllőre, mely feltűnt nagy testalkatával, magas marjával, alakja a wapiti küllemére emlékeztetett.
"Az érkezett egyedek átalakító hatása már erősen érvényesül bikáink agancsának felépítésében, nemkülönben az agancsok súlygyarapodásában is. Ez annál inkább kézenfekvő, mivel az érkezett mennyiség mintegy 1/4-ét tette ki az akkor itt élt régebbi állománynak. A méret -és súlygyarapodást bizonyítják az OTB-nél mért adatok" Nagy Imre, egykori vadgazdaság vezető tollából.

A fentiekből következik, hogy a Gödöllő környéki szarvasok agancsalakulását jelentősen meghatározták a korabeli és újabb-kori telepítések. A környező szarvasállományok (pl. Cserhát, Mátra) jellegzetességeitől eltérő agancsárok (is!) előfordulnak jelentősebb számarányban. Ez nem lenne így, ha nem jöttek volna jelentős arányban idegen vérű szarvasok, hiszen a gödöllő vadállomány elsösorban a Cserhát és a Mátra felé kommunikál, ezért nagymértékben hasonló állománynak kéne itt is lenni telepítések nélkül.

Szederjei Ákos is elkülöníti a "gödöllői vadjárás" bikáit Szarvas c. munkájában, nem véletlenül. 5 törzstípust ír le (akit érdekel a pontos leírásuk, olvasson utána). Ezek a típusok, a keleti és a nyugati származású szarvasok jellegzetességei keverednek már természetesen, de az egyes típusuk jellegzetességei bizonyos egyedekben az ősökre való visszaütés (atavizmus) következtében erőteljesebben jelentkeznek. Szederjei által említett törzstípusokkal én is találkoztam, pár érmes bikához sikerült is egy-egy vendéget hozzájutatnom ezekből.
Érdekes számomra, hogy a "tipikus gödöllői típusba " sorolható szarvasok (rövid, vastag szár, sokágú korona, stb.) többnyire egy bizonyos területrészről kerültek ki a gödöllői vadjárás egyik vadászterületén. 90 centi alatti szárhosszal, majd 9 kilót elérő agacstömeggel, 30 centis koszorúval.
Kicsit odább már akár 30 centivel hosszabb szárú bikák estek nagyobbrészt (most a golyóérett, kulminált bikákról beszélek), a keleti típusra jellemző dupla villás koronával.
Az agancsszárhossz ilyen mérvű eltérése egy szarvasállományban bizonyosan genetikai eredetű, hiszen az említett szarvasok hasonló kondícióban, megegyező testtömeggel rendelkeznek, nem lehet ráfogni az alultápláltságra a szárhosszakk különbözőségét (az egyéb jellegzetességek mellett).

Ezért vagyok én is azon a véleményen (mint sok nálamnál sokkal nagyobb tapasztalattal és tudással rendelkező itteni szakember), hogy igenis elkülöníthető egy gödöllői típusú szarvas.

Ez persze nem azt jelenti, hogy hasonló agancsalakulású szarvasok sehol a világon nincsenek, a gödöllői bikák ezer közül is megkülönböztethetők, csupán azt, hogy az itteni szarvasállományok sorából -bizonyos jellegzetességei alapján- kilóg a bizonyos arányban előforduló (?) tipikus gödöllői bika.
Ezért írtam azt Wildheger, hogy rossz irányból közelíted meg a kérdést, mert senki se állította azt, hogy ilyen bikák márpedig máshol nincsenek.

A hullatott szár hossza különben 84 centi, 5, agancsnak néztem.

Képeket is tudnék feltenni (beszédesebbek bármely szövegnél), ha lesz időm, és érdekel.

Vadászüdv
Naplózva

Erdő az én templomom...
Mitulátbáti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #1273 Dátum: 2012. Március 30. - 16:06:49 »


Délelőtti agancsozás eredménye.
A mai nap termése

Ez a tegnapiak közül, az egyiknek a párja, pontosan egy nap különbséggel vetette le a bika, nagyjából azon a helyen, ahol előző éjjel.

Ez pedig egy valószínüleg tavalyi hullajtásból származó villás első agancs.
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #1274 Dátum: 2012. Március 30. - 20:15:43 »

Üdvözöllek Silvestris!
Köszönöm a történetet!Hiányolom belőle Stortz Mátyás idejét és eredményeit.
Történeteddel megerősítetted a véleményemet,hogy jól látom és közelítem meg a kérdést!
Jó lenne egyszer személyesen beszélgetni erről a kérdésről.Kitöltene egy egész napot és úgy zárulna,hogy én győznélek meg igazamról.
Jártam többször Gödöllő környékén,de nem szolgáltam ott,viszont az Országos Trófeabíráló Bizottság egyi régi ta gjával együtt tettük le a technikusminősítő vizsgát és sokat beszélgettünk ezekről a kérdésekről.
Korábban már írtam,hogy  Szederjei Szarvas c. könyvéből évtizedekig nem tudtam kialakítani egy határozott rendszerzési módot,ezért mindenkitől külön egészen más rendszert építek!

         Üdv
              Wildheger
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 ... 224   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: