Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 54   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Duplagolyósok  (Megtekintve 143440 alkalommal)
Szalai Róbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 286



« Új üzenet #30 Dátum: 2008. Május 06. - 19:12:39 »

Sziasztok!
Egyszer volt szerencsém kézbe venni egy Krieghoff duplát, 375 H-H kaliberben,céltávcsővel szerelve.Gyönyörű darab volt, de.....én értem,hogy egy ilyen harcias kalibernél kell a megfelelő suly,de ez már nekem egyszerűen kellemetlenül nehéz volt.
Üdv.r.
Naplózva

.30-06 semmire nem a legoptimálisabb,de mindenre jó!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #31 Dátum: 2008. Május 06. - 19:24:35 »

Én azt nem tudom megérteni, hogy valaki duplagolyósban magnum kalibert vesz/építtet.
Duplapuskákban - ha már nagy kaliber és erő kell - vannak legalább olyan jó - sőt hatásosabb - peremes kaliberek mint a 375HH.
Persze ha valakinek a 375 HH és a duplagolyós egyben jelenti a nagy szerelmet, akkor érthető.

Taki megjegyzése is érdekes, jómagam is azt látom a fotókon és a néha kezembe akadó kiváló minőségű duplagolyósokon, hogy azok bizony síma forrasztott csövek, semmi hókusz pókusz, meg thermo, meg lengőcső, meg miegymás.

P.Zoli!

A 9,3x74R kaliber szerintem NEM 150 m-ig jó, a vadászias 200 m-es lőtávon is tökéletesen jól lehet vele vadászni, csak jól be kell lőni.
Ugyanez a helyzet a 9,3x62-essel is.
Sokan azt hiszik ezek a kaliberek 100-150 m-re valók maximum, de ez nem így van. (nem neked mondom célzottan Zoli)
Oszlassuk el ezt a tévhitet, mert ezeket a derék lassú, nagy(obb) kalibereket ezért "kötik gúzsba".

50 m-en adni kell neki min. 2,5-3 cm magaslövést és akkor 200m-ig nagyvadra - persze jó lövést feltételezve - igenis eredményesen lehet vadászni. (megjegyzem az én 8x57-esem is így van belőve, egy coll magaslövés 50 m-en)

Ezért mondom, hogy egy 9,3x74R kaliberű duplagolyóssal bármilyen körülmények között lehet vadászni, már ami a hazai - és európai - viszonyokat illeti.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #32 Dátum: 2008. Május 06. - 19:31:46 »

"Ezért mondom, hogy egy 9,3x74R kaliberű duplagolyóssal bármilyen körülmények között lehet vadászni, már ami a hazai - és európai - viszonyokat illeti." ÖÖööö Zergézés? Vigyorog Vigyorog Vigyorog

Hülyeséget félretéve: maximálisan egyetértek.

A forrásztásról: a jó duplagolyósokat éles szituációkra tervezik, a lengőcsövesek meg könnyebben állítódnak el. Viszont ha forrásztják, akkor kiváló komponensekből kiváló minőségben kell puskát készíteni, mert különben csak a baj lesz vele: lásd egyes olasz duplagolyósok...
Naplózva
Juszuph
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333


« Új üzenet #33 Dátum: 2008. Május 06. - 20:57:22 »

Hazajöttem, folytatom.A hagyományosan épített  forrasztott csövű duplagolyósok kevésbé érzékenyek a mechanikai sérülésekre mint a szabadon lengő csövesek.A forrasztott csőpár hihetetlenül stabil, nem véletlenül 100 évnél idősebbek is vannak kifogástalan állapotban.A modern thermostabil csövek amennyiben kapnak valamilyen oldalirányú nyomást  ( esés, elcsúszás ) akkor az már nem tud rendesen működni.A nagy gondot a duplagolyósoknál abban látom, hogy nem mindenki van tisztában avval, mir valók, mire építették.A duplagolyósoknak lelke van, nincs kettő egyforma.Kettő fajta építési mód létezik.1.)Nyílt irányzékra készül 60-80 m közötti használatra.Itt az a probléma, hogy az ember később távcsövet szereltet rá, és akkor minden összeomlik, és megállapítják, hogy ez sz....Nem tudják milyen lőszerre építették, és mást lő belőle, megváltozik a szóráskép. 2.) Eleve távcsőhöz építik, de itt más elvek szerint kell a mesternek összerakni a csövet.Ez lényegesen drágább megoldás, ezért inkább az első a gyakoribb, és az elterjedtebb.A duplagolyósok sörétes váltócsöve nagyon jól hangzik, de csak egy szükségmegoldás.Robert Churchil szerint egy duplapuskánál az ideális elhúzóerő a fegyver tömegének 40 %-a az első cső, és 50 % a második cső.Ebből következik a duplagolyóshoz való ideális elhúzóerő a könnyebb sörétes csőnél nem lesz jó, és gyakorlatilag nem fogjuk használni, nem beszélve a tetemes költségekről.Vannak a német kalibereken kívül is nagyon jó kaliberek, amik itthon is jól használhatók.'10,3 x 60 R, 405 Win, 35 Win, 375 Flanged Magnum, stb.Mindenképpen peremes legyen, mert ürítésnél ritkábban léphetnek fel gondok.Pl John Rigby épített egyet rendelésre 5,6 x 52 R kaliberben,ezt látván mások is rendeltek még vagy 7 darabot erre a lőszerre tőle.Mindenkinek a saját elképzelése szerint.Még valamit az árakról.Egy hagyományosan épített duplagolyósban elég sok lövés van benne mire elkészül.Ez rengeteg idő, töltény és munka .A csövek esztergálásánál különös figyelemmel kell lenni arra, hogy csak kis fagásokkal szabad haladni, mert különben feszültség alakul ki a csőben és a melegedés hatéséra nem kiszámítható módon viselkedik, össze-vissza fog lőni. Az olcsó duplagolyós mitől lehet olcsó? Az előzőeket átolvasva mindenki megtalálja a magyarázatot.
Üdv. Juszuph  Wave
   
 
Naplózva

Üdv : Juszuph
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #34 Dátum: 2008. Május 06. - 20:58:20 »

"ÖÖööö Zergézés? Vigyorog Vigyorog Vigyorog"

Eseti jelleggel, mondjuk a 14,6 gr-os RWS DK lövedékkel...és máris lőhetsz akár 250-300 m-re, csak jól fölé kell lőni belövéskor a puskát és előtte lőpróbát tartani... Kacsint Mosolyog
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #35 Dátum: 2008. Május 06. - 21:05:49 »

45/70 Artemida... még elérhető álom lenne.. ha lenne...

Igen ha jól összelőnek a csövek akár lehetne egy jól bevált erdei puska.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #36 Dátum: 2008. Május 06. - 21:08:35 »

Hazajöttem, folytatom.A hagyományosan épített  forrasztott csövű duplagolyósok kevésbé érzékenyek a mechanikai sérülésekre mint a szabadon lengő csövesek.A forrasztott csőpár hihetetlenül stabil, nem véletlenül 100 évnél idősebbek is vannak kifogástalan állapotban.A modern thermostabil csövek amennyiben kapnak valamilyen oldalirányú nyomást  ( esés, elcsúszás ) akkor az már nem tud rendesen működni.A nagy gondot a duplagolyósoknál abban látom, hogy nem mindenki van tisztában avval, mir valók, mire építették.A duplagolyósoknak lelke van, nincs kettő egyforma.Kettő fajta építési mód létezik.1.)Nyílt irányzékra készül 60-80 m közötti használatra.Itt az a probléma, hogy az ember később távcsövet szereltet rá, és akkor minden összeomlik, és megállapítják, hogy ez sz....Nem tudják milyen lőszerre építették, és mást lő belőle, megváltozik a szóráskép. 2.) Eleve távcsőhöz építik, de itt más elvek szerint kell a mesternek összerakni a csövet.Ez lényegesen drágább megoldás, ezért inkább az első a gyakoribb, és az elterjedtebb.A duplagolyósok sörétes váltócsöve nagyon jól hangzik, de csak egy szükségmegoldás.Robert Churchil szerint egy duplapuskánál az ideális elhúzóerő a fegyver tömegének 40 %-a az első cső, és 50 % a második cső.Ebből következik a duplagolyóshoz való ideális elhúzóerő a könnyebb sörétes csőnél nem lesz jó, és gyakorlatilag nem fogjuk használni, nem beszélve a tetemes költségekről.Vannak a német kalibereken kívül is nagyon jó kaliberek, amik itthon is jól használhatók.'10,3 x 60 R, 405 Win, 35 Win, 375 Flanged Magnum, stb.Mindenképpen peremes legyen, mert ürítésnél ritkábban léphetnek fel gondok.Pl John Rigby épített egyet rendelésre 5,6 x 52 R kaliberben,ezt látván mások is rendeltek még vagy 7 darabot erre a lőszerre tőle.Mindenkinek a saját elképzelése szerint.Még valamit az árakról.Egy hagyományosan épített duplagolyósban elég sok lövés van benne mire elkészül.Ez rengeteg idő, töltény és munka .A csövek esztergálásánál különös figyelemmel kell lenni arra, hogy csak kis fagásokkal szabad haladni, mert különben feszültség alakul ki a csőben és a melegedés hatéséra nem kiszámítható módon viselkedik, össze-vissza fog lőni. Az olcsó duplagolyós mitől lehet olcsó? Az előzőeket átolvasva mindenki megtalálja a magyarázatot.
Üdv. Juszuph  Wave
   
 

Őszinte véleményedet kérném az Artemida-ról?
Naplózva
Juszuph
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333


« Új üzenet #37 Dátum: 2008. Május 06. - 21:15:51 »

Szia Wetzlar,
csak őszinte véleményt tudok írni, nem kívánok csatlakozni egy korábbi államférfi mondásához " Ez az én véleményem, és ezt osztom is "
De félretéve a viccet. Sajnos még nem volt a kezemben így nem ismerem, de ha lesz módomban kézbefogni szívesen megosztom veled.
Mivel már többen  említették, így engem is érdekel. Üdv. Juszuph  Wave
Naplózva

Üdv : Juszuph
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #38 Dátum: 2008. Május 07. - 08:26:12 »

Szia Roli!
Értem én, hogy mit mondasz, én is így gondolom. A 150 métert én csak a történetben szereplő fegyverre mondtam, mert Budakeszin kipróbáltuk és ezen a távon még ttökéletes volt a szórása a két csőnek! Meglepődött
A másik ok, ami miatt a 150 métert mondtam, mert 100-on +4 cm.-re lett belőve a 18,5 grammos CDP -vel. (Tudom ez megint nem a kedvenc lőszered), de az ember ehhez ragaszkodott, és így 150 méterig tökéletesen jó volt.
Ha egyszer lesz rá pénzem, hidd el hogy én is egy 8x57 JS kaliberű fegyvert fogok venni, mert nekem is ez a kaliber az álmom és ennek a piciny rugását el is tudom viselni. Ha jobban bírnám a visszarugást, akkor feltétlen 9,3x62-est vennék, de úgy érzem, hogy ez nekem már sok lenne. Nem tudnék nyugodtan lőni vele, mindíg a rugására koncentrálnék.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #39 Dátum: 2008. Május 07. - 09:06:07 »

Szia Zoli!

Meg fogsz lepődni, de én azért választottam a 8x57-est, mert előtte próbáltam egy 9,3-as stucnit.
Nekem ez már kicsit sok volt, nem is tudtam már a 3. lövést szépen odatenni ahová akartam, pedig a puska halálpontos volt.
(lőttem vele 15 gr-os és 18,5 gr-os muníciót is)
Aztán lőttem egy 9,3x62-es 61 cm-es csövű Zastavával mindkét tömegű tölténnyel no ott már azért nem volt olyan nagy gond, a szóráskép is jó lett.
Nálam meg ugyibár alapfeltétel a rövid cső, így maradtam végülis a 8x57-esnél, mert ezt még rövid csővel is jól tudom lőni.
Biztosan össze tudtam volna szokni a 9,3-as rövid csövűvel, dehát miért erőltessem, ha ott van a derék 8x57-es is.
Persze lehetséges, hogy egy másik típusú puskával a rövid csővel is jól ment volna, de a CZ-vel nekem nem ment olyan jól a lövés mint szerettem volna.
Drágább puskára - goiserer típusra - meg nem tellene - Steyr, Sauer...stb. - így aztán maradtam a mostani puskámnál.

Egyébként a CDP-t nem "útálom" mert azért abból is fröcsög az ólom, tehát van szilánk és repeszhatás valamelyest, nem csak úgy átsuttyan a vadon.
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #40 Dátum: 2008. Május 07. - 09:16:36 »

Na igen. A 9,3 -ast azért többünknek tényleg szokni kellene, mert ennek a kalibernek már van egy határozott, érezhető rugása.
Amit írtál a Zastavárol, hát ez viszont érdekel, mert én is ebben a gyártmányban tudok csak gondolkodni a pénztárcám miatt. Ha összejönne a kavics a vásárlásra, mindenképpen kipróbálok majd egy 9,3-as Zastavát 60 cm-es csővel. Ki tudja, lehet hogy el tudnám viselni a rugását?
Akkor viszont szigorúan 9,3-ast vennék, csak a 7-es magnummal mit kezdjek? Bár ez még odébb van.
Naplózva
Szalai Róbert
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 286



« Új üzenet #41 Dátum: 2008. Május 08. - 19:24:06 »

Na igen. A 9,3 -ast azért többünknek tényleg szokni kellene, mert ennek a kalibernek már van egy határozott, érezhető rugása.
Amit írtál a Zastavárol, hát ez viszont érdekel, mert én is ebben a gyártmányban tudok csak gondolkodni a pénztárcám miatt. Ha összejönne a kavics a vásárlásra, mindenképpen kipróbálok majd egy 9,3-as Zastavát 60 cm-es csővel. Ki tudja, lehet hogy el tudnám viselni a rugását?
Akkor viszont szigorúan 9,3-ast vennék, csak a 7-es magnummal mit kezdjek? Bár ez még odébb van.

Szia Zoli !
Most Tőled is ,( de már itt többen is ), azt hallom, hogy nehezen viselitek a 9.3×62 rúgását.Nekem volt tapasztalatom vele, nem vadászni,hanem belövés céljából. Ilyenkor pedig mindig nagyobbat rugdos az adott fegyver, de én komolyabb különbséget nem éreztem
,pedig majd egy doboz Sako-t ellöttem vele. Ez pl. Cseh puska volt 60cm csőhosszal. Hozzáteszem, nem vagyok egy vasgyúró alkat, .30-06 ot használok, tehát ehhez mérten sem jelentős a visszahatása.Ahogy Wetzlar irja, kurta csőnél viszont megnő a torkolattűz és a visszarúgás.
Üdv.r.
Naplózva

.30-06 semmire nem a legoptimálisabb,de mindenre jó!
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #42 Dátum: 2008. Május 09. - 08:17:48 »

Szia Zoli !
Most Tőled is ,( de már itt többen is ), azt hallom, hogy nehezen viselitek a 9.3×62 rúgását.Nekem volt tapasztalatom vele, nem vadászni,hanem belövés céljából. Ilyenkor pedig mindig nagyobbat rugdos az adott fegyver, de én komolyabb különbséget nem éreztem
,pedig majd egy doboz Sako-t ellöttem vele. Ez pl. Cseh puska volt 60cm csőhosszal. Hozzáteszem, nem vagyok egy vasgyúró alkat, .30-06 ot használok, tehát ehhez mérten sem jelentős a visszahatása.Ahogy Wetzlar irja, kurta csőnél viszont megnő a torkolattűz és a visszarúgás.
Üdv.r.

Szia Robi!
Nem tudom, hogy Te mennyire vagy érzékeny a rúgásra, én nagyon. Főleg belövésnél, amikor is nincs vadászláz, nincs oly mérvű adrenalin, csak a puskára figyel az ember.
A 7-es magnumot mikor előszőr kézbe vettem és kivittem a lőtérre, azt hittem besz..ok a félelemtől. Aztán mikor az első lövésen túl voltam, már elmúlt a félelmem, mert nem rúgott nagyot.
Lehet, hogy tényleg ki kellene próbálnom egy 9,3-as Zastavát és utána ragaszkodnék a 9,3-ashoz. Minden esetre, ha lesz rá alkalmam, ki is fogok próbálni egyet.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #43 Dátum: 2008. Május 09. - 08:48:05 »

Szia Zoli !
Most Tőled is ,( de már itt többen is ), azt hallom, hogy nehezen viselitek a 9.3×62 rúgását.Nekem volt tapasztalatom vele, nem vadászni,hanem belövés céljából. Ilyenkor pedig mindig nagyobbat rugdos az adott fegyver, de én komolyabb különbséget nem éreztem
,pedig majd egy doboz Sako-t ellöttem vele. Ez pl. Cseh puska volt 60cm csőhosszal. Hozzáteszem, nem vagyok egy vasgyúró alkat, .30-06 ot használok, tehát ehhez mérten sem jelentős a visszahatása.Ahogy Wetzlar irja, kurta csőnél viszont megnő a torkolattűz és a visszarúgás.
Üdv.r.

Szia Robi!
Nem tudom, hogy Te mennyire vagy érzékeny a rúgásra, én nagyon. Főleg belövésnél, amikor is nincs vadászláz, nincs oly mérvű adrenalin, csak a puskára figyel az ember.
A 7-es magnumot mikor előszőr kézbe vettem és kivittem a lőtérre, azt hittem besz..ok a félelemtől. Aztán mikor az első lövésen túl voltam, már elmúlt a félelmem, mert nem rúgott nagyot.
Lehet, hogy tényleg ki kellene próbálnom egy 9,3-as Zastavát és utána ragaszkodnék a 9,3-ashoz. Minden esetre, ha lesz rá alkalmam, ki is fogok próbálni egyet.

...hogy maradjunk a topicnál, próbálj ki egy 74R-es duplagolyóst, ha van lehetőséged.  Kacsint
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #44 Dátum: 2008. Május 09. - 08:52:20 »


...hogy maradjunk a topicnál, próbálj ki egy 74R-es duplagolyóst, ha van lehetőséged.  Kacsint

Csak 9,3x62-es duplát tudnék kipróbálni, de az még tán erősebb is, ezért nagyobbat rúg.
Naplózva
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 54   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: