Oldalak: 1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... 133   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadászatok a nagyvilágban, élmények, történetek, tapasztalatok  (Megtekintve 371981 alkalommal)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1230 Dátum: 2015. Január 25. - 20:10:26 »

Csaba, álomvilágban voltál!  Igen Emelem Piál Piál Piál
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
schpeter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 854



« Új üzenet #1231 Dátum: 2015. Január 25. - 20:23:29 »

Csaba! Igen jó volt bejárni ezt a meseszép tájat és veled vadászni. Őszintén irigyellek! Van jó néhány tétel a bakancslistámom, bővült egy újabbal...
Naplózva

"Azt mondják, az igazi vadásznak nagyobb és jobb szíve van, mint annak az embernek, akinek a vad csak hús, az erdő csak fa, a mező csak széna, és az erdőn-mezőn való bolyongás egyszerűen: naplopás.” (F. I.)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1232 Dátum: 2015. Január 25. - 21:53:59 »

Csabus! Gratulálok Igen nagyon jó írás. Emelem
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, de ez nem az én érdemem.
Erről a VADÁSZATRÓL órákig lehetne mesélni és oldalakat írni még, de az sem lenne túlzás és nem adná vissza az igazi hangulatát annak a pár napnak.

A szaladgálós, beszélgetős, helyváltoztatós leállókon meg, nem is értem, DE nem tudok meglepődni. Rííí
Hááát....igen.....
Sajnos itthon s előfordulnak még néha ilyen vadhajtások, pedig a jelenlegi vadászok java része már 10-20-30 éve műveli azt a tevékenységet.
Ők pedig 3 évvel ezelőtt alapíthattak vadásztársaságot, amin meg is látszik, hogy nagyon gyerekcipőben jár még.
Barátunkat felvették tagnak és elmondása szerint azért már sokat változott a helyzet az elejéhez képest Ördög
Bele sem merek gondolni, hogy miket művelhettek ezek 3 évvel ezelőtt  Stoel Nyihi

Mindezektől függetlenül visszavágyom oda, ahogyan hozzátok, Margitára is.
Mert a hangulata ennek is, annak is magával ragadó volt a számomra...és az emberi oldala is mindkét helyen csodával határos.......ez a lényeg, nem az, hogy a szomszéd néha elmászkál a helyéről Vigyorog
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2659


« Új üzenet #1233 Dátum: 2015. Január 25. - 22:01:43 »

Csaba! Ezt igen jó volt olvasni! Gratulálok!  Emelem
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16590



« Új üzenet #1234 Dátum: 2015. Január 25. - 22:08:36 »

.......ez a lényeg, nem az, hogy a szomszéd néha elmászkál a helyéről Vigyorog

Legfeljebb egyszer kilyukad a bekecse. Tartja még a mondás arrafelé, hogy az erdő hallgat?
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #1235 Dátum: 2015. Január 26. - 04:13:08 »

Jo volt, tetszett  Igen Igen. Nameg a tajak otthoniassaga..... Mosolyog
Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
Vadász35
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 229



« Új üzenet #1236 Dátum: 2015. Január 26. - 06:50:51 »

Szia Csaba!

Nagyon szépre sikerüt a beszámoló! Gartulálok hozzá Emelem
Karcsi
Naplózva

„Nem a szarvas megy át az úton, az út megy át az erdőn.”
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #1237 Dátum: 2015. Január 26. - 13:58:41 »

Csaba !  Élmény volt olvasni !

Azok a mászkálós románok   Csodalk még nekem is elvették a kedvem , akkor neked mi örömöt okozhattak !             Emelem

Gratula, nagyon jó történet.

Azért a románok szabálytiszteletéről remélem ejtettetek néhány szót publikusan, nem? Sajnos hajlamos az ember utána már csak rálegyinteni, hogy "ne menjen a hangulat rovására", meg "utólag mit lehet tenni", de az ilyet inkább a következő alkalom "előtti" szólás apropóján baleset megelőzés céljából mindenképp ajánlatosnak tartom felemlíteni ott helyben-melegében (mert ha nem ilyenkor, akkor mikor máskor?), hogy "NAGYON rossz példa, na így pont ne". Nem akarnék nagyon leragadni a kiváló történet egyetlen rosszízű mellékágánál, de kis híja volt, hogy nem azon indult tovább az egész történet. Én is jártam már hasonlóképp, bár nem ennyire hajmeresztően, de utána azért a románul is beszélő vadászatvezetőt megkértem, magyarázza már el annak a f*szkártyának, miért is állt NAGYON rossz helyen (mint kiderült, ott kényelmesebben tudott nekidőlni egy nagy fának!) és emiatt mi lehetett volna az egyébként balesetmentes vadászat "alternatív kimenetele" neki, nekem, meg a családjainak.

Még egyszer  Emelem
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1238 Dátum: 2015. Január 26. - 17:31:21 »

Csabikám, jól megírt történettel sikerült megörvendeztetned és remek "tájképekkel". Röhög Igen Igen Igen Igen Igen Igen
Komolyan mondom a hozzászólások is felsegítették a koronát a napomra, olyan jól mulatok Barátaim! Taps Taps Taps Taps
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
bird0
Tudásra éhes, tanuló Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 927



« Új üzenet #1239 Dátum: 2015. Január 31. - 08:42:45 »

Csaba!
Gratulálok!  Mert vadászat nélkül csak úgy elmenni oda az is egy Varázslatos szépség, de még ott vadászni!!!!
Nekem egy Klasszikus jutott eszembe ahogy a beszámolót és a képeket láttam:
 "Adjátok vissza hegyeimet!"
 Rííí Rííí

 Emelem Laci
Naplózva

"..különleges nyelven szól a természet. Igazi csodáival nem bőkezűsködik,... Azokat inkább.., négyszemközti, bizalmas találkára tartogatja. Ezért van, hogy egyedül járó vadász találkozik leginkább az Úristennel is, aki –minden ellenkező híreszteléssel szemben– még manapság is gyakran járja az erdőt"
.357
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 117


WWW
« Új üzenet #1240 Dátum: 2015. Február 15. - 16:01:27 »

 Taps
Naplózva
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #1241 Dátum: 2015. Március 19. - 22:57:01 »


Medveim.
“Az eddigi legnagyobb”
 
"Ha arrol esik szo hogy medvere megyunk vadaszni , altalaban a Vancouver Sziget jon fol mint ami leginkabb  szamitasban veheto lehetoseg. Szinte azt mondhatnam hogy nincs olyan kitetel ami ellene szolna. A tavolsag, a lakasom es a vadaszterulet kozott szinte jelentektelen, ha a kanadai tavolsagokat vesszuk figyelembe (akkoriban meg Vancouverben laktam)  A faj amire vadaszunk a feketemedve. A szigeten elok nonek a legnagyobbra megha az egessz Brithis Columbia teruletet is vesszuk figyelembe. A grizzly nem nagyon szereti a szigeti miliot, habar elofordult mar hogy lottek grizzly-t is (talan ket eset volt eddig foljegyezve) A sziget eszak-nyugati resze fekszik a legkozelebb a szarazfoldhoz - vagyis a szarazfoldet es a szigetet elvalaszto viz nevezetten a Georgia Strate, ott a legkeskenyebb - ojannyira hogy a medve nyugottan at tud uszni. A grizzly meg tud es szeret is uszni! A taplalek mondhani tomenytelen, szinte az ev minden szakara mondhato ez, de a medveket megis a partvidek osztrigatalapei vonzak az ev minden szakaban legjobban. Viszont  a tavaszi friss fu, a bokrok gyonge hajtasai, az elozo evrol visszamardt aszalodott gyumolcsok, vagyis!  Az ebredo termeszet az ami ezeket a tavaszi medvekkel elfeledteti a tulzott ovatossagot, a vadaszt meg hajtja az osztone, vadaszlaz amit a hosszura nyult tel legingabb a pattanasig feszit.

  2001-et irunk, hasonloan a tobbi evekhez, az idei vadaszszezon sem lessz mas mint az elozo 15-evi volt, a vadaszev a tavaszi medvekkel lessz nyitva megint, a szigeten. Vadasztarsammal mint rendesen, mar jol elore a tervezes oromteli napjait vegezzuk. A terulet, a cel ugyan az de megis minden egyes alkalom mas, es mas  otlettkel gyarapodik. Ha vegul is jol belenezunk, mindig ugyan azt a teruleteket jarjuk be a tervezes soran ami evrol evre adott de megis a vegeredmeny mindig mas. Pl. a mostani is az volt, nade ne vagjunk az esemenyek elibe.
A kirandulasunk eleje teljesen ugy zajlik minden mint rendesen: Kozel a vadaszterulethez egy olcso motelszoba kivetele az elso es alapveto dolog. Ez lesz majd a fohadiszallasunk az elkovetkezendo napokban – vagy kitudja meddig? A vadaszatunkat 10 napra terveztuk de volt mar olyan hogy hosszabra nyult, kulombozo elore nem lathato dolgok kozbejotte miatt, de ugy is volt hogy hamarabb kellett befejezni szinten az elodd emlitett okok miatt.  5 orai vezetes all mogottunk! - mondjuk nekem tobb mert, nekem a szarazfoldrol meg at kellett jonnom a szigetre egy komphajoval ami 45 perc, a baratom a szigeten lakik – megis az elso dolgunk kimenni es az elso szippantasokat megeszlelni a tomeny termeszetbol. Orommel konstataljuk hogy medve van, habar ezt a tenyt mar magunk is tudjuk (hiszen azert jottunk ide) vagy egyszeruen a motelmanager is kozolte velunk hogy, a medvek a kukakat igencsak feszegetik! Megis a vadasz az kimegy es meggyozodik sajat maga. Viccesen csak egymas kozott mondjuk hogy szarmintat veszunk, - hogyha egy medveuruleket szetnyomsz es ha a toresi felulet ami epp a levegovel erintkezik az zoldes szinuve valtozik az annyi mint hogy, az egy friss urulek -! Na ilyen es ehhez hasonlo dolgok, amit “kenytelen” a vadasz sajat maga elvegezni! Vegul is ezek a dolgok ismerete, es vegzese teszik a vadaszatot hogy ugymond szakmaiva. Avval egyutt az urulek nagysaga erossen utal a volt tulajdonos formajara is. Sok vadasz elott ismeretlenek ezek a dolgok – nagyon sokuknak, aki pl. vadasztatva vadaszik, sokesetben csak a ravasz meghuzasa jelenti a vadaszatot ugyanis a vadasztato minden mast elvegez helyette. Pedig a nyomolvasas es  ez eredmenyekent a nagy allat sejtese, hogy nagy allat uralja e teruletet sokszor tobbet er egy lovedek elengedesetol.
Kovetkezo nap, kora reggel mi mar uton vagyunk. A Feher Folyo zeg-zugos kanyarulatait akarjuk vegigjarni. A folyo nenten egy evszazados faszallito ut vezet amit hasznalunk az elorejutasra. A terep igen veszelyes nehany helyen, ugyanis majus vege van es a hegyekbol lerohano olvadt  holemennyiseg igencsak megarasztotta a folyot, ugyhogy nehol 20 cm-es a vizmagassag  az utakon, ami vegul is nem akadaly hiszen a vizalatti talaj az szilard, viszont az oldal iranyu tajekozodasban okoz neha egy kis navigacios problemat, annal is inkabb mert a sebes viz konnyen alamossa az utat. Nagy sajnalatunkra , medvekkel nem talalkoztunk!.... Na, mindegy majd oda megyunk ahol vannak! Mar eleg kozel jartunk visszafele a szallashoz mikor a dodge track “desbordjan” megjelent az uzenet miszerint valamelyik kerekem elveszitette a kello nyomast (lapos) Na meg csak ez hianyzik! Kerekcsere kozben mar eszreveszem hogy a lik igen rossz helyen van, nem a futofelulet hanem a gumi oldalso reszen ereszt, fullel halhatoan. Visszaerve a szallasra,  erdeklodesunkre kiderult hogy, a kocsman es a templomon kivul csak a mi motelunk van…….vagyis semmi remeny a lyukas gumi megjavitasara. Ez a teny viszont, erossen abba az iranyba tendalta a dolgot hogy, egy komoly es minden reszletekben kitero eszmecseret kell hogy valtsunk ……. vegul is a potkerek van ami van, es a hatunkmogott hagyott kozel 500km es semmi mas meg a lathataron sem! Masnap reggel mar visszafele haladunk az orszaguton hogy, az elso adando alkalomnal ahol meg tudjak javitani a gumimat ott megjavitatju es ha az kozelebb van a fele uttol akkor vosszamegyunk ha nem , akkor visszamegyunk a vadaszcimboram lakohellyehez kozeleso reszre, ahol mar tavaj is olyan eredenyes voltam egy masfek szemelyes vadaszattal!
Vegul is talaltunk jo gumist, viszont mivel a like eleg rosszhelyen van, a gumis megjavitotta ugyan de, megmondta hogy feleloseget nem valal erte!
Masnap mar a jol bevalt es oly sokszor bizonyitott Jordan Folyo-nak nevezett teruleten vadaszunk! Ez van legkozelebb a tarsam lakoteruletehez. Minden utat, minden beszogeles, vagy kiugrast ismerunk akar a tenyerunket. Kocsibol “riglizunk”, lassan haladva, sokszor meg meg allva, minden lehetoseget “meglencsezve” . A terulet igy is eleg nagy, ami a lehetoseget is megnagyobba teszi. Egy ket ora valtassal vezetunk es aki nem vezet az preparalja maganak a loves jogat…. ha ugy adodna. 
Rajtam a sor a lovesben, viszont: mar- mar el is bobiskoltam mikor szinte almombol felriadva egy oriasi fekete test kel fel mellettem az arokbol ahol nagyon gyonge fu no, a fu jelenletet mar mint lehetoseget, a szundika elott betudtam mint pozitivumot.
Ezekutan mar csak az emberi elme mukodott ugy mint tudat alatti tevekenyseg!
Kipattanok az autobol, de kozben a vadaszjackim bal zsebebol kivenni a 303 tarjat, azt betarazni, csore rantani a skulot, celozni, - oppppa- hol is a cel? A medvem mar akkor kb: olyan 50m-re volt, egy domb tetejen, ahonnan ha meg megy vagy 5m-et mar nincs ra lovesem! Raadasul a helyzetet rontotta meg, de az is lehet hogy nem , inkabb segitett hogy, a medve elfele ment tolem, vagyis egy hatracsuszott lovessel epp a vitalis reszeket tudom elerni! A  loves elment, a medve reagalaskepen osszement mintha nem is lett volna ott! Kisvaltatva a tarsam hangja torte meg a loves utani csendet;- ilyenkor a soffor is kiszall biztositani - milyen puska volt ez? en montam hogy a 303 Brithis – nagy buszken,  elhalgatva hogy 180g Igman loszer, mert ez most nem tartozott ide, es talan nem is jutott eszembe!
Kisvaltatva felhangzott amit minden medvevadasz oly szivesen hall, a medve halaluvoltese amivel szinte tudatja a kulvilagnak hogy nekem befellegzett! De a medvevadasznak  ez tobbet jelent . Mondjuk azt hogy tisztelet?! Tisztelet egy allatban ami az erot kepviseli?! Tisztelet es behodolas annak a tudatnak hogy, a medvem ami itt fekszik elottem egy olyan peldany ami a genjeit mar regen atadta az utokornak. A medvem egy nagyon nagy, es nagyon oreg medve volt!
Kozelebbi mustralgatas eredmenyekent nagyon konnyen megallapithato hogy, az en paciensem nem egy konnyu eset volt a foldi eleteben! A fel fule hianyzott a bal oldalan, es a pofajat szamtalan verekedesbol szatmazo “karv” ekesitette.  Fogazatat illetoen – engem nagyon erdekelt ugyanis egy canadai vadaszt ami a medvebol illet az leginkabb a gerezna, nemeg a negy metszofog, valamint a pinaccsont! Szo. mi van nekem? A gerezna ami az agyamat takarja, a harom agyar (a negyedik megserult a kibaltazas kozben es szet is esett a kifozeskor) a pinaccsont, ami ott ekeskedik  a tobbi szuvenirek kozott.
Az egessz fogazata igen megviselt volt. Szinte mindegyiken nagy lik ektelenkedett okozva az “oregnek” megannyi almatlan elyszakat! … nembeszelve arrol hogy a tamadokedve is ilyen fajdalmak birtokaban hatvanyozodottan fokozott, talan meg az embert is megtamadta volna alkalmasint! A szorzet nem tull jo, a honaljakban sok a csupasz resz. Amugy atlagossan egy jo kozepes szintet azert meguti. A pofaja szep barna, a sorenyreszt hosszu es sotetfekete szor boritja, a melli reszen - sok feketemedve ekessege -  egy feher folt . A lenyuzott szor merete az orratol a farka vageig 7 feet . Ez a meret sorolja a nagy medvek katadoriajaba. A nyuzas siman ment. Igaz hogy tobb idot vet igenybe mint rendesen, dehat ertheto is, ezvolt az eddigi legnagyobb medvem. Raadasul a fejet is en nyuztam mert a koponyacsontot el akartam vinni magammal a metszofogak kifozese miatt. Egyepkent a fej(koponya) es a mancsok mindig rajta maradnak, az utolso izuletnel atvagva, az a taxidermis dolga hogy, lenyuzza"
A leiras kepek nelkul! Vannak kepek is, sot az elozo ev kalandos medvevadaszatom is mehet kepestol de varnod kell mig hazaerek Arizonabol hogy, mindent fol tudjak rakni lathatoan!
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #1242 Dátum: 2015. Március 20. - 07:36:08 »

Medveim.

 Sok vadasz elott ismeretlenek ezek a dolgok – nagyon sokuknak, aki pl. vadasztatva vadaszik, sokesetben csak a ravasz meghuzasa jelenti a vadaszatot ugyanis a vadasztato minden mast elvegez helyette. Pedig a nyomolvasas es  ez eredmenyekent a nagy allat sejtese, hogy nagy allat uralja e teruletet sokszor tobbet er egy lovedek elengedesetol.


 Miklós !   Mosolyog

  Igen   Ez a rész különösen igaz !   Várjuk a következő fejezete és a   Képet!
Naplózva
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #1243 Dátum: 2015. Március 20. - 18:06:08 »

Miklós !   Mosolyog

  Igen   Ez a rész különösen igaz !   Várjuk a következő fejezete és a   Képet!
 

 Mosolyog Wave
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #1244 Dátum: 2015. április 16. - 08:05:40 »


Medveim,
A “hatodik big”?

Észak-Amerikában még sohasem állítottak fel veszélyességi sorrendet az itt elő álatok között, de valamennyi itt elő vadászt  ha megkérdeznénk, nem hiszem  hogy valaki lenne, aki nem a medvéket hozná első helyre. Harom fajt tartanak szamon it Eszak Amerikaban a fekete, a barna, es a harmadik a  fagyos egov rettegett ragadozoja a jegesmedve. Hogyan is lehet ezt érteni hogy, veszelyes? Egy ember és egy állat szemtől szembeni találkozása?  Hogyan viselkedik az állat? Vagy hogyan viselkedik az ember?  Talan olvasva ezt a kis megtortent esetemet,  folvilagositast adhat  szemelyi velemenyek kialakitasaban is.

2008 május utolsó előtti hetvege.  Megegyeztünk barátommal hogy, szinte már a hagyományok megszegése  lenne , ha kihagynánk a tavaszi medvevadászatot. Nem tudom pontosan, de valószínű  hogy, 14 év távlatában már, a szigeten ünnepeljük a vadászat tavaszi szezonjának nyitását ami a tavaszi medvevadaszat !
“Sziget”?  Vancouver Island BC. fővárosának, Viktorianak a szigete, mintegy 48 km. távolságra a szárazföldtől, amit csak komphajóval vagy légibusszal lehet megközelíteni. A komphajó, amivel általában közlekedni szoktunk  1, 45 órás és igen kacskaringós úton, az apró szigeteket kicselezve tudja összekötni a fővárost a kontinenssel, ami egy igen nagy időbeli hátrányt föltételez az összeköttetésben, de nem a politikában mivel az allamatyak tavol az elet zajatol (Vancouver) minden ipar es az evvel jaro zajongas kizarasaval, teljes nyugalomban hozhatnak torvenyeket, es azok modositasat, amik vegulis pont a zajos es nevezd a “mindennapi eletnek” szolna……. 
De, kit érdekel most az államaparátus? Két ember meg a természet, az elkövetkező 4 napban semmi más nem jöhet számításban.
Úgy terveztük, hogy felmegyünk a sziget északi részére ahol még az idő is lassabban telik. A helység neve Kelsy-bay. Viktóriától  5 órai vezetés föl északra. Rengeteg szép vadászélmény fűz bennünket ehhez a helyhez. A motelszoba lekotesekor tudjuk meg hogy a medvék lejárnak a faluba, még így is hogy a szemetet szigorúan be kell a lakosságnak fedni, és a központi gyűjtés is egy nagy kontenerben történik, ami állandóan zárt. Késő délután van, mire odaérünk, de kimegyünk terepszemlere. Rengeteg a nyom, de mackót nem látunk.
Másnap, a nap hivatalos felkelte előtt egy órával (vagy talán még egy kicsivel hamarabb) de minden esetre a céltávcsővel többször is ellenőrizve, hogy a biztos lövéshez elegendő e a világítás, mi már a helyszínen vagyunk, amit ebben az esetben vadászterületnek nevezünk. A hosszú évek során jó bevált technikát követjük most is, terepjáróval megközelítjük a 3-4 éves irtásokat, és utána gyalogszerrel történik tovább a cserkelés.
Egy-egy ilyen friss irtás, ez az un.  es  hírhedt “clear-cutting” ahogy itt az erdészek nevezik, és azt hiszem erről is, lehetne egy –és mást írni a következő alkalommal.
Tehát cserkelünk, és próbáljuk az utakat használni, amiket a fakitermelés folytán az emberek és járművek használtak. Út hiányában szinte lehetetlenség lenne ezt a bombatámadás utáni állapotra emlékeztető terepet járni, pluszban még rágondolva a természet, és az ember által beindított visszatelepítést.
Sok a medve, a nyomok egyértelműen bizonyítják. A három nap folyamán mégy medvével, találkoztunk. Az elsőnek csak a nagy tükrét láttam amint elcammogott tőlem, én meg csak lövésre sem tudtam emelni a puskámat de, az irány amerre távozott kicsit arra mert következtetni, hogy a társam majd meglövi, de nem! Az utólagos rekonstruálás azt eredményeztek, hogy még csak nem is látta a “bestiát” de a novenyzet mozgásából és a hangokból Ő is arra következtetett hogy, ez egy nagy medve lehetett.  A második medvénk egy anya volt. Bocs ugyan nem volt vele, de az egyértelműen látszót hogy anyával van dolgunk, a látszat és a viselkedés, ahogy a maci előadta a dolgokat, - így csak egy NŐ tud viselkedni. Első szembetűnő dolog az volt hogy le sem tagadhatta hogy nem nőstény, (testforma, fejállás,) korban is már ott volt, igaz hogy bocsok nem voltak vele – mint ahogy mondtam . Légyeg az hogy vettük egy nagycsomó felvételt és hagytuk menni a dolgára.
A harmadik már megdobogtatta a szívemet. Széllel szembe  jött,  így nem is vett észre bennünket. Elég szép példány, szép fényes fekete szőr ( ilyenkor meg a teljes téli bundát viselik) kicsit oldalról jött , és távolodott tőlem.
 A célkereszt már rajta volt azon a helyen ahol az első láb felső izületét láttam mozogni, vagyis kicsivel hátrább mivel srégen ment (a medvét nem lehet megállítani pisszenéssel vagy füttyel, mint az őzet) de mi van, ha a lövedékem a bordákon expandál?
Fölmentem a fejre, az-az a füle mögé ahol a nyak kezdődik. Nem jó, az a rész nagyon mozog!
Szóval ez a maci is mehetett isten hírével. A negyediket én nem is láttam. A haver vette észre, aki kicsit jobbra cserkelt tőlem, lövés nélkül mehetett az is tovább, mivel csak egy pillaaltra mutatta magát. 

Csak két hét telt el azóta hogy azt a fantasztikus pár napot eltöltöttük a medvék teritoriumán mikor Péntek este, muszáj volt hívnom a barátomat újból, hogy szombaton reggel ott vagyok újból. Egyszerűen nem bírtam otthon csücsülni és elmélkedni a történteken mikor a lehetőségek még nyitottak de ez az utolsó hétvége, hogy a tavaszi szezonba még találkozhatunk velük. A társam válasza egyértelmű volt. Üzleti ügyek miatt egyszerűen nem tudja megszámítani ezt a következő kirándulást. Nem voltam túl boldog, de egy kicsit nem is bántam hogy a véletlenek így alakították a dolgokat. Valahol a tudat alatt én mindig is vágytam egy ilyen lehetőségre, amikor csak szemtől szembe – én és a medve! Számtalanszor már megtehettem volna a vadászpályafutásom alatt, de még sohasem tettem  meg mert éppen eleget hallottam és olvastam a medvebalesetekről, ami a vadászokkal és az erdőt járó emberekkel megtörtént. A balesetek 80%-ában az ember egyedül volt –“én és a medve”. Úgy voltam vele, ha most nem teszem meg akkor talan soha többet.
Szombat reggel már ott talált a medveösvényen. A kora reggeli hajóval (elso hajo reggel 7-kor indul) mentem át a szigetre. Ez esetben nem mentem olyan messzire  mint tettük azt két héttel azelőt úgyhogy olyan 10-ora körül délelőtt már cserkeltem.
A terület neve Jordan River. Ha azt mondjuk, hogy Viktória a sziget legdélebbik csücske, akkor az a kis település tőle 15 m.-re van E-Ny.-ra . Az óceán partját követve nagyon gyorsan meg lehet találni . Természetesen a nevét arról a kis folyóról kapta, ami a hegyekből lerohanva a település mellett folyik keresztül. Turisztikai  jelentősége leginkább a nagyon szép és lapos, fehér homokkal borított óceánpart, amit az óceán saját maga épített fel évszázadokon keresztül igen kemény munkával. Itt is jelen van az a jelenség, mint megannyi nyugati partvidéken a kontinensnek hogy, a mélyből feltörő áramlatok egy óriási hullámsorozatban végződnek, nagy örömükre a hullámlovasoknak. A part után lankásan kezdődő, a partvidékre jellemző hegyvonulatok húzódnak.
Sokszor feltettem már a kérdést hogy, mitol van itt medve. Mit eszik?
És itt a kérdés nyitja, mindig van neki mit enni, és a legfontosabb a protein. Az óceánba siető kisebb nagyobb patakok állandóan biztosítják az ételutánpótlást. Ilyenkor tavasszal , amikor pang a halászuzlet , találhatjuk meg őket ezen a lankás , néha zordabb, de semmi esetre sem zord partvidéki hegyekben ahol a természet ébredésével mindenféle , az állat által igényelt zöld táplálékot magához vehet.
Egy másik és igen lényeges dolog, amit feltétlenül meg kell említeni, hogy a fakitermelés során rengeteg fel nem használható faanyag kerül a bogarak, és rovarok áldozatául. Hogyan? Csak úgy hogy a fakitermelőnek nem érdeke, hogy a selejt fát elszállítsa, vagy elégesse. Sőt a természetnek tesz csak egy szívességet mikor othagyja, és evvel mintegy biztosítja az erdő újjáéledését, a lebomlott fatömegek tetején.
Egy irtás 3-5 évében a legmozgalmasabb. Rengeteg rovar, rengeteg rágcsáló, rengeteg predátor köztük az ember is, de most csak maradjunk a medvénél.
A cserkelő vadász sokszor csak ámulva nézi, hihetetlenkedve hogy micsoda iszonyatos erő kell egy-egy ilyen felrothadásban levő fatömeg megfordítására, vagy ha a megfordítás nem megy a tönköt csak egyszerűen, kétfelé hasítja, és az evvel, a menekülő rovarokhoz könnyűszerrel hozzájut. Sok esetben viszont éppen ez a művelet okozza a vesztét, miközben dolgozik egy-egy ilyen nagy tönkön, minden figyelme és energiája azon a tönkön van. Az élelmes vadász, ha ezt a kedvező alkalmat ki tudja használni, nyert ügye van.
Volt egy érdekes esetem: egy aránylag gyéren benőtt területet paztaztam at a keresovel, mikor  feltunt , nem is olyan messze hogy, egy fiatal fa sokkal jobban mozgott, mint a többi. Odamenve megláttam hogy egy koma vakaródzott nagy buzgalommal , a hátát dörzsölve a fához. Mikor meglátott természetesen odébbállt, de olyan szemrehányó tekinteteket még az asszonytól sem szoktam kapni, mint amit ettől a macitól kaptam akkor.
Tudtam, hogy feljebb kell menni. Ilyenkor a tavalyról visszamaradt aszalódott bogyókat, a frissebb hajtásokat, és mint mindig, egyes növények gyökereit keresik (Június eleje)
- A terep nagyon nehéz, van ez az irtás legalább 6.-éves. De volt már vagy két megugrás, úgyhogy megyek tovább. 
- KB: 40 m. Re van, amikor meglátom.
- Nem sokat mutat magából, csak feje és a nyakrésze látható. Ha 100 m. Körül lenne akkor nincs probléma, csak várni kellene türelmesen, és a maci fölkapna és elmenekülne.
Nem így, ilyen távolságból már felfedezhető hogy tétovázik, hogy támadjon, vagy meneküljön!
- Úgy döntöttem hogy én zárom rövidre a dolgot, a füle mögé céloztam ott ahol a nyak, kezdődik.
- A maci jelez,- tipikus fejlövés,- szinte egy csukafejessel eltűnik egy szikla mögött.  Az esemenyek eme alakulasa reven azonnal felotlik bennem a magmasithatatlan teny. Az allat amit meglottem akar lehet csak serult…….. vagyis a varakozas unalmas, es idegolo percei kovetkeznek.
- Nem dohányzom, vadászás közben nem iszom, mi a frászt tegyek, miközben várakozom.
- Egyedül vagyok, mennyek oda a rálövés helyére? Lehet hogy csak sebzett. Hívjak segítséget?  15km. sehol senki, a hegyek miatt a szelular hullámok nem tudnak átjönni. Lemehetnék a faluból telefonálni, de ki akarta ezt egyedül végigvinni, a haver különben is megmondta “/”!
- Vegul egy 30-40 perces vivodas utan elindulok megnezni  a raloves hellyet, az van  amire számítottam, a szikla mögött semmi.
- OK gyerünk, kövessük. Van vér, de nem sok. Számtalanszor megáll, van úgy, hogy lefekszik, amit a letarolt aljnövényzet árul el.
- 60-70 m. Lehetetlen terep után egy óriási megugrás.
- A medvém volt… aki nem ment messzire csak fölkapott egy közeli fára, és ott csüngött tőlem  egy 7-8m- re.   
- Gyors célzás, természetesen nem látok semmit a céltávcsőben csak homályos cikázásokat.
- Célzott kapáslövés, a maci lepottyan.
- A legjobban a zavar hogy a nagy aljnövényzet miatt nem látok belőle semmit. Az viszont jó jel hogy nem ment sehova.
- A következő támadást avval kezdem, hogy gallyakat meg mindent, amit találok a környezetemben, dobálok rá, semmi sem mozdul.
- Ne kérdezd mennyi, de egy kis idő eltelt míg a puskacső megérintett egy élettelen test hátsó részét.
A medvém ott feküdt előttem csurom vérben. Első dolgom volt hogy megnézzem a sebeit, talán, mert éreztem, hogy egy sebzett medve nem így viselkedik, ha követik.
Az első lövésem eltörte mindkét alsó állkapocscsontját, okozva neki halálos de nem azonnali halált, okozo  sérülést. Talán ez is magyarázza, hogy inkább a menekülést választotta ott ara a fáramászással és nem a támadást. A második “célzott” lövésem feltépte a torkát okozva neki azonnali halált.



Gyönyörű példány: egy négy éves kan, nem túl nagy de remek bundával. Legugolok melle, es nezem  ezt a lenyugozo peldanyt. Az ujjaimat belemellyesztem a dus szorzetbe – igen O az , a medvem aki veszteskent jot ki egy az ember es medve talalkozasabol!
A nyúzás és a sonkák levétele után rájöttem, hogy már semmi képen nem érhetem el ez utolsó hajót, ami a szárazföldre megy, ami eddig eszembe sem jutott  annyira elfoglalt a medvem nyuzasa, es az egesz nap torteneseinek , gondolatbeli  visszaidezve.  Vegul  is teljesen mindegy – villant at az agyamban – meg a holnapi nap megvan arra hogy hazaerjek a szarazfoldre, mondhatnam ugy is hogy visszaterjek az “allatkertbe”
Egy hirtelem otlettol vezereolve  – itt alszom a vadonba! -  Es a gondolatot tettek kovettek.
Gyorsan osszepakoltam, - a husnak es a gereznanak  mindig vannak nalam muanyag kontinerek - . Meg emlekeztem egy hejre,  az elozo vadaszatain soran mar sokat jartam arra,  egy zsakuccaba vegzodo faszalito ut, ami egy oriasi sziklakiugroba vegzodik, ahova meg kocsival is fol lehet hajtani. Na ez kell most nekem ejszakai szallasnak, es nincs is olyan messze, es legalabb a medvem maradvanyaitol is, amit visszahagytam a ragadozoknak, messzebb kerulok. A sziklat konnyen megtalaltam, es orommel  konstataltam hogy, jol emlekeztem a hejj gyonyorusegere. A szikla nyugatra nyitott vol, teljes kilatast engedett a partvidekte es az oceanra, A ket oldalso resz is igen meredek, fent a teto meg egy sima sziklaplato. Odaerkezesem tiszteletere – en legalabbis annak tudtam be – a nap eppen belebukott az oceanba. A meg kilatszo vervoros korongja egy aranyhidat tukrozott az ocean vizere. A latvany lenyugozo volt, mintegy odaszogezte a szemlelot a sziklahoz. Amulatombol a tudat zokkentett ki hogy, elo kell keszitenem az ejszakai szallast. A tuzifa osszehordassal kezdtem, nem volt nehez dolgom ugyanis, egy ilyen vagasos teruleten abbol van a legtobb. A vitaram hatuljat beagyaztam a nalam levo kellekekkel, ami azt illeti eleg puriassan  sikerult. Fejalavalonak egy felfujhato gumiparna szolgalt amit ulokenek szoktam hasznalni , nameg van nalam mindig takaro is, es ez volt az egessz.  Mire meggyujtottam a tuzet, szepen be is sotetedett. Volt meg egy kis – a reggel sebtibe csomagolt kajam - azt bemajszoltam, es atadtam magan az edes semmittevesnek.  Sokaig az eget kemleltem. Hanyattfekudtem a sziklan es a csillagokat bamultam, a napkozben felmelegedett  szikla melegsege nagyon jolesett a hatamnak. A csillagkepek kozul a Goncolszekeret es a Del Keresztjet veltem felismerni, nameg a Tejutat , ahol majd talan az orok vadaszmezokre jutva nekem is lehetosegem lessz atvonulnom, diadalmasan, emlekezve azokra a gyonyoru napokra amit foldi eletemben eme fantasztikus szenvedejnek aldoztam. Kesobb a medvemre gondoltam. Toprengtem hogy vajon “onaluk” is lehet mitologia, ahol az orok vadaszmezokon O is tovabb uzi a vadat?
Arra ebredtem hogy fazom.  A tuz mar regen kialudhatott mert meg parazsat sem lattam vilagitani a zsaradnokok kozott. Zseblampaval odabotorkaltam a vitarahoz es bekuckoztam magma az agyamba. Az ejszaka hatralevo resze nyugodtan telt el,…….  a vadasz melyen aludt es almaban medvekkel viaskodott.
ZsM.
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Oldalak: 1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 ... 133   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: