Oldalak: 1 ... 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 [143] 144 145 146 147   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes lőszerek  (Megtekintve 493063 alkalommal)
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #2130 Dátum: 2021. Január 31. - 22:49:18 »

Szervusztok!

Ezúton kérem a javaslatotokat.
Koronglövő lőszert kellene vennem 12/70-es kaliberben 28g-osat 2,41 vagy 2,5 mm es sörétátmérőben.
Ha tudtok jó áron valami jó lőszert szívesen veszem.
Köszönöm az ötleteket előre is!

Szia!

Írtam privátot!
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
steveshepherd
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #2131 Dátum: 2021. Február 08. - 18:29:33 »

Üdv. Fórum társak!
Saga lőszerből vajon létezik 4-es azaz 3,25mm-es sörét nagyságú?
Naplózva

Okos ember hülyéskedik, hülye ember okoskodik.
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #2132 Dátum: 2021. Február 08. - 19:44:55 »

Üdv. Fórum társak!
Saga lőszerből vajon létezik 4-es azaz 3,25mm-es sörét nagyságú?

Szia!

Igen, létezik, a 36 grammos High Speedben biztos.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #2133 Dátum: 2021. Február 12. - 10:51:31 »

https://www.vadasz-blog.hu/2021/02/11/beszeljunk-az-acelsoretrol-alternativ-soretes-loszerekrol/?fbclid=IwAR3c6adoInkt0__44W5OEuaEa1hkGHzTPMFhxJtK1XCUH1ZXWsyR72z4LqM
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
zajandras
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #2134 Dátum: 2021. Február 12. - 12:43:07 »


Biztos, hogy fájni fog az átállás. Vajon lesz-e olyan megoldás, mint az autóknál az OT rendszám? Nagyon sok jó, régi puskát kellene szögre akasztani emiatt. (Tudom, van méregdrága alternatíva, nem csak az acélsörét.)
Jó lenne, ha pl éves kvótát kapnánk vadász célra vásárolt ólomsörétre, például az adott kaliber "standard" töltetére vetített 10 doboz lőszerhez. Ez 12/70 32g --> 8 000 g/fő/év, a 16-20/70 28g -->7 000 g/fő/év.

Vagy egyszerűen kapjuk be és vegyünk új puskát, vagy drága lőszert...
 Emelem
 
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #2135 Dátum: 2021. Február 12. - 13:29:23 »

Hát első körben biztosan egy lobbi is van benne, mert a hasznalt nem acelsörétes puskák sok helyet töltenek és a gyártóknak ez nem tetszik.
A lőszergyartonak ugyyankurvamindegy mit adagol a gépbe.

olyan ez mint az elektromos autoval járó atomenergiaellenes sötétzöld aki szerint az elektomos auto szinte "bio".
Ahan...


Valakinek az érdeke ez. Hirtelen rájöttek hogy a bányászat az nem akkora biznisz mint egy ujrafelhasznalo acelműbe csinaltatni egy sörétgyártó sort.
Napjainkban a "környezetvédelem" cetlivel a viharos ég kócos faszát is el lehet adni.
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Bartalis László
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 312


« Új üzenet #2136 Dátum: 2021. Február 12. - 15:10:24 »


Amikor elkezdtem vadászni (1992) Még nagy divat volt a röptetett réce.Ahol csak sekély vizű tavakon volt vadászat bizony lehetett találkozni ólom mérgezett récével(zuzájukban lehetett találni sörétet) soványak voltak,szinte rájuk hült a bőr.De ahol 3-4 méternél mélyebb vizeken tartották őket ilyet nem tapasztaltam.Hogy most mi a helyzet nem zudom mert legalább 15 éve nem vadásztam ilyen helyeken.A valódi nem röptetett kacsánál nem találkoztam ólom mérgezéssel.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #2137 Dátum: 2021. Február 12. - 19:57:17 »

Amikor elkezdtem vadászni (1992) Még nagy divat volt a röptetett réce.Ahol csak sekély vizű tavakon volt vadászat bizony lehetett találkozni ólom mérgezett récével(zuzájukban lehetett találni sörétet) soványak voltak,szinte rájuk hült a bőr.De ahol 3-4 méternél mélyebb vizeken tartották őket ilyet nem tapasztaltam.Hogy most mi a helyzet nem zudom mert legalább 15 éve nem vadásztam ilyen helyeken.A valódi nem röptetett kacsánál nem találkoztam ólom mérgezéssel.

15-20 éve Dömsödön egy nagyon jó barátom a halas taván  több ezer vadkacsát nevelt, és vadásztatott vissza. Pár éven belül a pontyokban olyan mérvű volt az ólommérgezés, hogy nem vették át a felvásárlók!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
serg
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 384



« Új üzenet #2138 Dátum: 2021. Február 12. - 20:10:34 »

Èrdekes ez a dömsödi eset,mert akkor a tatai Öreg-tóból lehalászott halak sem kerülhetnènek forgalomba,mert ott olyan mèrtèkű az ólom,hogy szerintem megèrnè bányát nyitni rá,ahogy a Terítő tavon is (a 80as èvekben mèg a Derítőn vadászták a libákat,kacsákat).  Amúgy nekem semmi bajom nem lenne az átállással,ha az unió kifizetnè a puskáim új csövet,de mèg ha csak a felèt,akkor is... Jahh,de azt nem fogják. De nem csak a règebbi sörètes puskák lesznek bajban,a kispuskák is mennek a kukába,a lègfegyverek is,de a klasszikus előltöltős puskák is használhatatlanná válnak. Szóval èrdekes lesz. A britek szerencsèsek,mert ott sokmilliárdos tètelek èrtèktelenednènek el egy tollvonástól.
Naplózva
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #2139 Dátum: 2021. Február 12. - 21:40:39 »

Na és a bojlis horgászok elhagyós szerelékei?
Nem a felelősséget akarom hárítani, jómagam is horgászom feederrel, jó párszor szakadtam is már be ólmostól, etetőkosarastól, de arra kíváncsi lennék, hogy vajon a vadászok vagy a horgászok terhelik-e jobban napjainkban a természetes vizeinket ólommal?
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Salmo
Vendég
« Új üzenet #2140 Dátum: 2021. Február 14. - 18:00:13 »

Az ECHA oldalán ezt írják:
"Lead has been commonly used in ammunition for hunting and sports shooting and in fishing tackle for centuries. It is estimated that each year around 100 000 tonnes of lead is dispersed into the EU environment from these uses: 79 % from sports shooting, 14 % from hunting and 7 % from fishing activities."

Tehát kikerül szerintük 100.000 tonna ólom évente amiből 79%-ban sportlövők, 14 %-ban vadászok, 7%-ban horgászok veszik ki magukat.
Mondjuk az egyébként  elég disszonáns, hogy katonai, rendvédelmi felhasználásra ez nem vonatkozik, pedig ha nem az évi 50 lövéses
magyar rendőrökből indulunk ki hanem a nagyobb éves lövésszámú nyugati kollégáikból, ez is komoly szám.
Naplózva
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #2141 Dátum: 2021. Február 14. - 20:30:54 »

Ez nem disszonáns hanem dilettáns.
Klasszikus EU-s problemamegoldas. Süket kutya ellen vak macska...
És a honvédség nem csak olmot hagy hátra. 
Gobdolom utána majd relultiválják a bakonyi lőteret is.
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Vadász91
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 326



« Új üzenet #2142 Dátum: 2021. Február 15. - 10:39:52 »

Na és a bojlis horgászok elhagyós szerelékei?
Nem a felelősséget akarom hárítani, jómagam is horgászom feederrel, jó párszor szakadtam is már be ólmostól, etetőkosarastól, de arra kíváncsi lennék, hogy vajon a vadászok vagy a horgászok terhelik-e jobban napjainkban a természetes vizeinket ólommal?

Szia! Szerintem nem egy és ugyanaz a kettő. A bojlisoknál is mennek a fejlesztgetések különböző ötvözetekkel, amiket mágnessel össze is tudnak szedni, illetve ott játszik a kő súly is. A feeder és egyéb technikáknál ólmozott etetőkosár van. Nem a vízbe juttatott ólom mennyisége a döntő szerintem, hanem az, hogy milyen formában kerül az állatok szervezetébe. Magyarra lefordítva (nem védem a horgászokat mert én űzöm ezt a "sportot" is) szerintem sokkal nagyobb eséllyell szedik fel a halak és a récék is az iszapba süllyedt ólomsörétet mint egy adott esetben 120-150 vagy akár 200g-os ólomsúlyt.
Naplózva
Salmo
Vendég
« Új üzenet #2143 Dátum: 2021. Február 15. - 16:10:21 »

szerintem sokkal nagyobb eséllyell szedik fel a halak és a récék is az iszapba süllyedt ólomsörétet mint egy adott esetben 120-150 vagy akár 200g-os ólomsúlyt.


Sajnos ez ennél picit bonyolultabb:
Ha vágtál már ketté horgász ólmot akkor jól láthattad, hogy milyen fényes a felülete ahhoz képest ami már régóta áll a levegőn. Az ólom felszínén a levegővel érintkezve egyfajta védőréteg, sötétszürke oxidréteg keletkezik, amely vízben nem jól oldódik és meggátolja, hogy a víz vagy az abban oldott anyagok közvetlenül kémiailag reagáljanak és ionos formában oldhatóak legyenek.
Sajnos a vízbe került ólom - mindegy mekkora, felületét is érik fizikai hatások, még egy tóban is nem még folyó vízben, ahol folyamatosan erodálódik, kopik a felülete, ezután már függően a víz pH értékétől alakulnak ki oldott ólom sók. Szóval nem csak a ténylegesen lenyelt,elfogyasztott ólom jelent kockázatot.
 


 

Naplózva
Vadász91
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 326



« Új üzenet #2144 Dátum: 2021. Február 15. - 16:50:51 »


Sajnos ez ennél picit bonyolultabb:
Ha vágtál már ketté horgász ólmot akkor jól láthattad, hogy milyen fényes a felülete ahhoz képest ami már régóta áll a levegőn. Az ólom felszínén a levegővel érintkezve egyfajta védőréteg, sötétszürke oxidréteg keletkezik, amely vízben nem jól oldódik és meggátolja, hogy a víz vagy az abban oldott anyagok közvetlenül kémiailag reagáljanak és ionos formában oldhatóak legyenek.
Sajnos a vízbe került ólom - mindegy mekkora, felületét is érik fizikai hatások, még egy tóban is nem még folyó vízben, ahol folyamatosan erodálódik, kopik a felülete, ezután már függően a víz pH értékétől alakulnak ki oldott ólom sók. Szóval nem csak a ténylegesen lenyelt,elfogyasztott ólom jelent kockázatot.
 

Én ezt megértem és elfogadom, de ehhez azért kell "némi" idő. A felszedett ólomból azért pl. a gyomorsav vagy a zúzában történő örlődés hatására hamarabb oldódik ki káros anyag.


 


Naplózva
Oldalak: 1 ... 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 [143] 144 145 146 147   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: