Oldalak: 1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 147   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes lőszerek  (Megtekintve 493113 alkalommal)
harkazoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 284


« Új üzenet #1575 Dátum: 2014. Január 15. - 09:37:52 »


Íme a Vadászati Törvény ide vonatkozó része:

                                                                                         Vadászati eszközök

67.§ (1) Vadat csak vadászati célra engedélyezett - legalább negyvenöt centiméter csőhosszúságú - vadászlőfegyverrel lehet elejteni.
(2) Gímszarvast, dámszarvast, muflont, vaddisznót és őzet kizárólag 222,7 newton húzóerőt meghaladó vadászíjjal és arra alkalmas vadászvesszővel szabad elejteni.
(3) Vadat csak az e célra szolgáló hálóval, élvefogó csapdával, befogó karámmal, valamint altató-, bénítólövedékes fegyver használatával lehet elfogni.
(4) Altató-, bénítólövedékes fegyvert csak a vadászati hatóság előzetes engedélyével, erre képesített vadász használhat.
(5) A vadászat alkalmával - az azt alkalmazó felelősségére - a vad keresésére, felkutatására csak olyan vadászkutya alkalmazható, amelyet igazoltan vadászatra képeztek. A vadászkutya fajtacsoport tenyésztésének, nyilvántartásának, teljesítményvizsgálatának és használatának részletes szabályait a miniszter rendeletben állapítja meg.
(6) A vadászatra jogosult köteles a vadászat alkalmával a vadászterület jellegének megfelelő, vadászatra kiképzett vadászkutyáról gondoskodni.
68.§ (1) E törvény alkalmazásában tiltott vadászati eszköznek minősül:
a) az önműködő (automata) és öntöltő (félautomata) golyó lőfegyver, valamint a 0,22 kaliberű és negyven milliméternél kisebb hüvelyhosszúságú lőszer kilövésére alkalmas golyós lőfegyver;
b) az öntöltő (félautomata) sörétes vadászlőfegyver, melyben egyidejűleg háromnál több lőszer található;
c) a gímszarvasra, a dámszarvasra, a muflonra, valamint az őzre történő vadászat esetén a sörétes vadászlőfegyver;
d) a vaddisznóra történő vadászat esetén - a sörétes vadászlőfegyverből kilőhető golyóval történő vadászat kivételével - a sörétes vadászlőfegyver;
e) a gímszarvasra, a dámszarvasra, a muflonra történő vadászat esetében a kettőezetötszáz joule-nál kisebb csőtorkolati energiájú vadászlőszer, őzre történő vadászat esetében az ezer joule-nál kisebb csőtorkolati energiájú vadászlőszer;
f) a mérgezett hegyű és robbanó fejű nyílvessző.
g) a számszeríj;
h) az e törvény előírásainak meg nem felelő vadászíj, illetve nyílvessző;
i) lőfegyverre szerelt hangtompító eszköz;
j) az elektronikus optikai eszköz;
k) a vad megtévesztésére alkalmas elektronikus akusztikai eszköz;
l) a vad megtévesztésére alkalmas mesterséges szaganyag, valamint élő csali állat;
m) a törvényben foglalt esetek kivételével a fényszóró.
(2) A hivatásos vadász munkaköri feladatainak ellátásakor folytatott vadászata során százhúsz joule-nél nagyobb csőtorkolati energiájú golyós vadászlőszert, illetve 0,22 kaliberű golyós, vagy annál nagyobb kaliberű golyós vadászlőfegyvert, továbbá maroklőfegyvert is használhat.

A tiltott vadászati eszközök használata bűncselekményt valósít meg.

 Emelem


Félig OFF:

Csak a pontosság kedvéért, bemásolom a mai napon hatályos változatot.
Te egy régebbi változatot idéztél be.
A tiltott vadászati eszközökben vannak változások (pl: 22lr).
Az alábbi a hatályos:

"Vadászati eszközök

Vtv.67. § (1) Vadat csak vadászati célra engedélyezett – legalább negyvenöt centiméter csőhosszúságú – vadászlőfegyverrel lehet elejteni.
(2) Vadászíjjal történő vadászat esetében gímszarvast, dámszarvast, muflont, vaddisznót és őzet kizárólag 222,7 newton húzóerőt meghaladó vadászíjjal és arra alkalmas vadászvesszővel lehet elejteni.
(3) Vadat elfogni az e célra szolgáló hálóval, befogó karámmal, altató-, bénítólövedékes fegyverrel, valamint a vonatkozó közösségi rendeletben nem tiltott, illetve megengedett csapdázási módszerrel lehet.
(4) Altató-, bénítólövedékes fegyvert csak a vadászati hatóság előzetes engedélyével, erre képesített vadász használhat.
(5) A vadászat alkalmával – az azt alkalmazó felelősségére – a vad keresésére, felkutatására csak olyan vadászkutya alkalmazható, amelyet igazoltan vadászatra képeztek. A vadászkutya fajtacsoport tenyésztésének, nyilvántartásának, teljesítményvizsgálatának és használatának részletes szabályait a miniszter az e törvény felhatalmazása alapján kiadott rendeletben állapítja meg.232
(6) A vadászatra jogosult köteles a vadászat alkalmával a vadászterület jellegének megfelelő, vadászatra kiképzett vadászkutyáról gondoskodni.

Tiltott vadászati eszközök

Vtv.68. § (1) E törvény alkalmazásában tiltott vadászati eszköznek minősül:
a) a mérgezett hegyű és robbanó fejű nyílvessző;
b) a számszeríj;
c) az e törvény előírásainak meg nem felelő vadászíj, illetve nyílvessző;
d) a lőfegyverre szerelt hangtompító eszköz;
e) a gímszarvasra, dámszarvasra, muflonra, valamint őzre történő vadászat esetén a sörétes vadászlőfegyver;
f) a hurok, horog, madárlép, verem;
g) a működése vagy felhasználása körülményei folytán nem szelektív háló.

(2) A hivatásos vadász munkaköri feladatainak ellátásakor folytatott vadászata során százhúsz joule-nél nagyobb csőtorkolati energiájú golyós vadászlőszert, illetve 0,22 kaliberű golyós, vagy annál nagyobb kaliberű golyós vadászlőfegyvert, továbbá maroklőfegyvert is használhat."
Naplózva
Tony
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1569



« Új üzenet #1576 Dátum: 2014. Január 15. - 13:53:58 »

Amit kifelejtettem:
Egyes országokban /pl. USA/ sörétes vadászfegyverből kilőtt golyóval szabad vadászni szarvasra, ezért fejlesztenek ebbe az irányba.
A vadászati törvényt csak a sörétes fegyverre vonatkozó rész miatt másoltam be baikalbock olvtársnak, csak nem volt kedvem kimazsolázni...

 Emelem
Naplózva

"Az erdő az én templomom."
bbotond86
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 10


« Új üzenet #1577 Dátum: 2014. Január 17. - 17:09:35 »

Urak!

A Frommer patrongyárról tudnátok nekem valamilyen információval szolgálni. Mikor létezett?

Előre is köszönöm!
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1578 Dátum: 2014. Január 24. - 12:43:32 »

Sziasztok!

Ha már lőtéren jártam, kipróbáltam két "brekekét" a "nagyvegyesből" (12/70 - szűkítés: 3/4). Lőtáv: 50m. Céltávcsövön át célozva.

A ZVS BREAK Slug (32g) még elfogadható...



A SAGA Bala Star viszont komoly meglepetést okozott. Az elő lövésnél még azt hittem véletlen. A másodiknál már nem.  Meglepődött Taps Táncol




 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
tornay
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 139



« Új üzenet #1579 Dátum: 2014. Január 31. - 18:38:16 »

Sziasztok!

Voltam fácánhajtáson és az RC4 10es söréttel nem találtam el a madarat a jó istennek sem volt nálam régi papírhüvelyes nike 10 es 3-ból 3 kakast lőttem vele, a negyediket szintén nike 10-es minimagnum szólította le. Beszélgettük a vadásztárasakkal mi lehet az oka arra jutottunk gyors az RC lassabb lőszerrel vadásszak tudnátok ebben segíteni esetleg ha valakinek van papír hüvelyes nikéje és nem kell megvenném! Valamint melyek a lassabb lőszerek a maiak közül?

Köszönöm! tornay  Emelem
Naplózva
baliiii
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 106


« Új üzenet #1580 Dátum: 2014. Február 05. - 18:54:59 »

 Emelem
Szerintem a SAGA aztán a Mellior is elég lassú.
Üdv: Baliiii
Naplózva
agrarbalogh
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


« Új üzenet #1581 Dátum: 2014. Február 07. - 11:49:54 »

Emelem
Szerintem a SAGA aztán a Mellior is elég lassú.
Üdv: Baliiii

De a Saga is gyorsabb jóval, mint a NIKE, meg a NIKE Extra, meg a NIKE Minimagnum.
A Melior hasonlít a NIKE gyorsaságára a legjobban. Vigyorog
Naplózva

"És szózat lőn ő hozzá: Kelj fel
Péter, öljed és egyél!"
                      /Apcsel 10:13)
baikalbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 437


« Új üzenet #1582 Dátum: 2014. Február 10. - 16:31:50 »

Üdv. Uraim!  Emelem

Ma beszéltem a Nike cég egyik emberével, és azt a hírt kaptam, hogy augusztus-szeptembertől 16-os és 20-as kaliberben is megkezdik a  lőszergyártást, 12-es kaliberben nagy valószínűséggel az Extra és a Minimagnum gyártását is!

Ha már itt járok...használ vagy használt valaki 12/70-es Fiocchi 36g HV lőszert? Ha igen, mik a tapasztalatok vele? Ára 100Ft körül mozog, ha hasonlít a Nike Extrára, akkor nem sajnálom rá ezt az összeget!

 Wave
Naplózva
JDeer
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 19


« Új üzenet #1583 Dátum: 2014. Február 17. - 22:17:33 »

Tisztelt Vadászhölgyek és Vadászurak!
Üdvözlök mindenkit. Már egy ideje regisztrált tagja vagyok a fórumnak, de csak most töröm meg a hallgatás csendjét. Idő kellett, amíg a számomra érdekes témákat átrágom (és még közel sem végeztem).
Korábban felvetődött a sportvadász által tartható és a vadászat során használható lőszerek kérdése.
Segítségeteket szeretném kérni, mert nem látok tisztán ebben a kérdésben. Amit ezzel kapcsolatban találtam, az a következő:
Vtv.
54. § (3) A hivatásos vadász nagyvad utánkeresése során a kegyelemlövéshez legalább 5 milliméter átmérőjű sörétet is használhat.
79/2004. (V. 4.) FVM rendelet
39. § A hivatásos vadász nagyvad utánkeresés során kegyelemlövéshez legalább 357 Magnum kaliberű, ötven méter távolságon legalább 8 KO értékű lövedék kilövésére alkalmas, forgótáras rendszerű szolgálati maroklőfegyvert vagy legalább öt milliméter átmérőjű sörétet használhat.
58. § (1) Apróvadat sörétes vadászlőfegyverből kilőtt söréttel, nagyvadat golyós vadászlőfegyverrel szabad elejteni. A hivatásos vadász által – nagyvad utánkeresés során kegyelemlövéshez – alkalmazható vadászlőszer kivételével vadászati célra legalább 2 mm-től legfeljebb 5 mm-ig terjedő átmérőjű sörét használható.

Ezek alapján úgy gondolom, hogy jelenleg vadászni 2-5 mm közötti söréttel lehet.
Fentiektől függetlenül a 8.4 mm átmérőjű 9 szemeset is meg lehet venni, lehet tartani otthon és a lőtéren lehet vele lövöldözni. Amit nem tiltanak azt szabad. Vagy nem jól látom?

Üdv.
JD
Naplózva
immi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #1584 Dátum: 2014. Február 17. - 23:01:35 »

Tisztelt Vadászhölgyek és Vadászurak!
Üdvözlök mindenkit. Már egy ideje regisztrált tagja vagyok a fórumnak, de csak most töröm meg a hallgatás csendjét. Idő kellett, amíg a számomra érdekes témákat átrágom (és még közel sem végeztem).
Korábban felvetődött a sportvadász által tartható és a vadászat során használható lőszerek kérdése.
Segítségeteket szeretném kérni, mert nem látok tisztán ebben a kérdésben. Amit ezzel kapcsolatban találtam, az a következő:
Vtv.
54. § (3) A hivatásos vadász nagyvad utánkeresése során a kegyelemlövéshez legalább 5 milliméter átmérőjű sörétet is használhat.
79/2004. (V. 4.) FVM rendelet
39. § A hivatásos vadász nagyvad utánkeresés során kegyelemlövéshez legalább 357 Magnum kaliberű, ötven méter távolságon legalább 8 KO értékű lövedék kilövésére alkalmas, forgótáras rendszerű szolgálati maroklőfegyvert vagy legalább öt milliméter átmérőjű sörétet használhat.
58. § (1) Apróvadat sörétes vadászlőfegyverből kilőtt söréttel, nagyvadat golyós vadászlőfegyverrel szabad elejteni. A hivatásos vadász által  nagyvad utánkeresés során kegyelemlövéshez  alkalmazható vadászlőszer kivételével vadászati célra legalább 2 mm-től legfeljebb 5 mm-ig terjedő átmérőjű sörét használható.

Ezek alapján úgy gondolom, hogy jelenleg vadászni 2-5 mm közötti söréttel lehet.
Fentiektől függetlenül a 8.4 mm átmérőjű 9 szemeset is meg lehet venni, lehet tartani otthon és a lőtéren lehet vele lövöldözni. Amit nem tiltanak azt szabad. Vagy nem jól látom?

Üdv.
JD

 Ez a kérdés már engem is foglalkoztag egy ideje. (amióta kaptam 20-doboz 9-szemest) Kíváncsian várom én is a választ.. Emelem
Naplózva
Bobakos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1117


« Új üzenet #1585 Dátum: 2014. Február 18. - 08:20:19 »

Ez a kérdés már engem is foglalkoztag egy ideje. (amióta kaptam 20-doboz 9-szemest) Kíváncsian várom én is a választ.. Emelem

Tartani minden vadásznak szabad, használni csak a hivatásosnak.
Társas apróvadvadászaton pedig nálad sem lehet.
Naplózva

Itt van egy süldő.....   ...  jó lesz ez kannak is!
maxi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #1586 Dátum: 2014. Február 18. - 09:04:01 »

Tartani minden vadásznak szabad, használni csak a hivatásosnak.
Társas apróvadvadászaton pedig nálad sem lehet.
Erre van valami hivatalos forrás is? Azért kérdezem, mert a helyi vadász boltos nem így tudja, és ezért nem lehet venni. Emelem
Naplózva
czbence
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7


« Új üzenet #1587 Dátum: 2014. Február 27. - 22:13:21 »

Tartani minden vadásznak szabad, használni csak a hivatásosnak.
Társas apróvadvadászaton pedig nálad sem lehet.

Már miért nem lehetne nállam?
Naplózva
czbence
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7


« Új üzenet #1588 Dátum: 2014. Február 27. - 22:56:16 »

Erre van valami hivatalos forrás is? Azért kérdezem, mert a helyi vadász boltos nem így tudja, és ezért nem lehet venni. Emelem

Hivatalos forrásnak: 2004. évi XXIV. tv. 3. § alapján a fegyvertartási engedélybe bejegyzett, jogszerűen tartott fegyverhez a hozzá használható lőszer az engedély birtokában megszerezhető. Magyarul a boltosnak nem tisztsége eldönteni, hogy milyen sörétátmérőjű lőszert vehetsz, mivel ha az adott kaliberre van engedélyed, akkor köteles akár 2mm-es akár 9mm-es söréttel szerelt lőszerrel is kiszolgálni.

79/2004. (V. 4.) FVM rendelet 58. § (1) csak arról rendelkezik, hogy milyen átmérőjű söréttel lehet vadászni, tehát nem a tartását tiltja.
Naplózva
JDeer
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 19


« Új üzenet #1589 Dátum: 2014. Február 28. - 10:02:19 »

Hivatalos forrásnak: 2004. évi XXIV. tv. 3. § alapján a fegyvertartási engedélybe bejegyzett, jogszerűen tartott fegyverhez a hozzá használható lőszer az engedély birtokában megszerezhető. Magyarul a boltosnak nem tisztsége eldönteni, hogy milyen sörétátmérőjű lőszert vehetsz, mivel ha az adott kaliberre van engedélyed, akkor köteles akár 2mm-es akár 9mm-es söréttel szerelt lőszerrel is kiszolgálni.

79/2004. (V. 4.) FVM rendelet 58. § (1) csak arról rendelkezik, hogy milyen átmérőjű söréttel lehet vadászni, tehát nem a tartását tiltja.


Én is így értelmezem!
Naplózva
Oldalak: 1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 147   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: