Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vércsapa gyakorlások  (Megtekintve 151312 alkalommal)
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #60 Dátum: 2010. December 13. - 17:01:55 »

"Kérlek titeket,lássatok el ötletekkel,miként tudnék eredményesebben gyakorolni  a kutyámmal,és hogyan neveljem le az olykor fellépő kapkodásáról."

Szia Dani!

Az én tacskóm is akkor hibázik, ha túl gyorsan megy a csapán. Ha rajta múlna, rohanna végig. Vissza kell fogni erősen a vezetékkel, nekem ez bevált. Ha nagyon húz, ajánlatos elfektetni kis időre. Ez utóbbit sajnos én nem tudom vele megtenni, mert fiatal korában nem fektettem elég hangsúlyt az elfektetésre. Most tanulja lassanként. Ha már nagyon zabos, akkor megállítom, beszélek a fejével. Van, hogy hat a dolog (nehogy fenyítésre gondolj!). Szerencsére kezd már komolyodni.
A húzásról úgy is le lehet nevelni, hogy amikor erősen megfeszíti a vezetéket, egyszerűen megállsz. Ha meglazul a póráz, elindulsz. Amikor ismét megfeszül, ismét megállsz. Ez a sétáknál, cserkelésnél bevált. Csapán csak akkor húz nagyon, ha közel van a vad. Akkor már nincs értelme visszafogni.
Gyakorláskor, ha már vagy 50-100 métert eltávolodott a helyes iránytól, visszavittem mindig. Általában onnan már nem boldogult egyedül, de volt ellenpélda is. Azért erre ritkán került sor, szerencsére magától kezd egyre nagyobb köröket leírni, ha téveszt. Így előbb-utóbb keresztezi a csapát. Ha ezt a körözést magától nem csinálja a kutyád, akkor érdemes körbevezetni szerintem. Előbb-utóbb magától is fogja csinálni gondolom.

Üdv
Dani
Naplózva

RDani
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 54



« Új üzenet #61 Dátum: 2010. December 15. - 11:58:52 »

Köszönöm az ötleteket,a legközelebbi gyakorlásnál majd kipróbáljuk a fent említetteket is.
Dani
Naplózva
w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #62 Dátum: 2011. Február 01. - 19:12:49 »

Ide írhatna valaki valamit mert eléggé érdekel ez a dolog csak nem igazán találni sehol ilyen dolgokról információt! Nevet
 Emelem
Naplózva
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #63 Dátum: 2011. Február 01. - 20:18:58 »

Ide írhatna valaki valamit mert eléggé érdekel ez a dolog csak nem igazán találni sehol ilyen dolgokról információt! Nevet
 Emelem

Mire gondolsz? Gyűjts össze pár gondolatot, hátha tudok segíteni. Valószínűleg már csak holnap kerülök a gép közelébe, de akkor szívesen válaszolok, amire tudok.

Üdv
Dani
Naplózva

w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #64 Dátum: 2011. Február 01. - 23:41:14 »

Először is kezdeném a legalapabb dologgal,egyszerűnek tűnik,de mégsem az. Mosolyog Mégpedig nyaklót illetve vezetéket hol lehet beszerezni, illetve milyet érdemes venni?  Vadászboltokban nincs, kutyás boltokban meg nem tartanak vadászkutya felszereléseket. Neten se igen találtam semmit. Azt tudom, hogy az alapvető dolgok ültetés, fektetés, helyben maradás stb... , ha ezek mennek akkor mennyi idős korában érdemes elkezdeni a vonszalékos gyakorlatokat? Tudom, hogy minél előbb célszerű,de azért ennek is megvan gondolom a maga ideje. Itt a rendes lábbal illetve bőrrel történő vonszalékra és vércsapára gondolok.  Illetve az ilyen gyakorlásokat milyen rendszerességgel kell végezni napi illetve heti szempontból? Ha már megy minden a kutyának utána is mennyi időközönként érdemes gyakorolni?? Nagyjából ezek lennének elsőre a kérdéseim, még lenne majd ,de egyenlőre ezzel beérem egy ideig. Mosolyog
A segítséget előre is köszönöm! Emelem Wave
Naplózva
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #65 Dátum: 2011. Február 02. - 09:46:43 »

Először is kezdeném a legalapabb dologgal,egyszerűnek tűnik,de mégsem az. Mosolyog Mégpedig nyaklót illetve vezetéket hol lehet beszerezni, illetve milyet érdemes venni?  Vadászboltokban nincs, kutyás boltokban meg nem tartanak vadászkutya felszereléseket. Neten se igen találtam semmit. Azt tudom, hogy az alapvető dolgok ültetés, fektetés, helyben maradás stb... , ha ezek mennek akkor mennyi idős korában érdemes elkezdeni a vonszalékos gyakorlatokat? Tudom, hogy minél előbb célszerű,de azért ennek is megvan gondolom a maga ideje. Itt a rendes lábbal illetve bőrrel történő vonszalékra és vércsapára gondolok.  Illetve az ilyen gyakorlásokat milyen rendszerességgel kell végezni napi illetve heti szempontból? Ha már megy minden a kutyának utána is mennyi időközönként érdemes gyakorolni?? Nagyjából ezek lennének elsőre a kérdéseim, még lenne majd ,de egyenlőre ezzel beérem egy ideig. Mosolyog
A segítséget előre is köszönöm! Emelem Wave

Szia!

Én bőr nyaklót és vezetéket használok, mint a vérebesek. Persze tacskóra van lekicsinyítve. Ilyet itthon tudomásom szerint nem gyártanak. Én egy magyar kereskedőtől vettem, ha gondolod megadom az elérhetőségét. Nyakló 2000Ft, vezeték 1000Ft/m volt. Én 6m használok. Ez egyébként cseh termék, akár onnan is be lehet szerezni, valamivel olcsóbb, de a postaköltség nem tudom mennyi lenne. Egy db rendelésnél nem hiszem, hogy megéri. http://www.zubicek.cz/index.html
Nyakló

Vezeték

Kezdetben sima nyakörvet használtam és 4mm vastag 5m hosszú kötelet vezetékként. A bőrnyakló még nagy lenne egy kölyökre, meg nehéz a bőrvezeték is.

A gyakorlás:

0. csapa: én a kiválasztáskor, 6 hetes korban, egy darab párizsival húztam egy kb 1m hosszú "csapát". A zsákmányt kicsit elrejtettem. Odahívtam a szimpatikus kölyköket. Bóklásztak minden felé, ment a játék. Egy fehér mellfoltos viszont nagy gonddal kicsapázta és megette a tesók elől a párizsit. Na ő volt Soma.  Vigyorog

1.csapa: vadmalacbőr vonszalék. 10 hetes korban. Egy hosszú bot végére egy madzagot, majd egy darab nyers bőrt kötöttem. Kb 30 méteres csapát készítettem a kertben, két nagyobb töréssel.


Utána mindig gyakoroltunk, amikor volt idő, de egy héten legfeljebb egyszer. Nagyon érdekelte mindig a dolog. Vágtázott volna végig. Olyankor persze néha leszaladt a csapáról. Na ezt nem szabad hagyni. Mindig visszafogva, szép lassan kell menni.
Kb egy évig vonszalékokat készítettem. Akkor végre elkészült némi kísérletezés után a csapacipőm, azóta azzal gyakorlunk. Ha nincs munka, akkor legalább havonta egy gyakorlást csinálunk.
Vért nem mindig használok, ha van csepegtetek, ha nincs nem. Nem tartom annyira fontosnak.

Van néhány könyv, amit érdemes lenne beszerezned. Pl. Bőhm István: A hannoveri véreb, Berd Krewer: A csülkös vad utánkeresése, Carl Tabel: A mindenes vadászkutya, stb. Ezekből sokat lehet tanulni.
Remélem segítettem kicsit.
Üdv
Dani
Naplózva

Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #66 Dátum: 2011. Február 02. - 09:54:04 »

Szia w.simmons! Vezetéknek használható a redőnygurtni is, nem igényel ápolást, bármikor könnyen pótólható.  Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #67 Dátum: 2011. Február 02. - 09:58:39 »

Szia w.simmons! Vezetéknek használható a redőnygurtni is, nem igényel ápolást, bármikor könnyen pótólható.  Emelem

Én is próbáltam a vékony fajtát, de kökényben, csipkében nem az igazi. Úgy, ahogy a kötél sem. Beakad a tüskékbe, feltekeredik, stb. A műanyag ruhaszárító kötelet hallottam még, hogy használják tacskóhoz. A lényeg, hogy ne akadjon el. Szerintem.
Naplózva

feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #68 Dátum: 2011. Február 02. - 10:21:00 »

Én is próbáltam a vékony fajtát, de kökényben, csipkében nem az igazi. Úgy, ahogy a kötél sem. Beakad a tüskékbe, feltekeredik, stb. A műanyag ruhaszárító kötelet hallottam még, hogy használják tacskóhoz. A lényeg, hogy ne akadjon el. Szerintem.
Az acél betétes ruhaszáritó kötéllel eddig meg voltunk elégedve.

Üdv                    Gyuri Emelem
Naplózva

Don´t eat yellow snow
w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #69 Dátum: 2011. Február 02. - 13:17:40 »


Köszönöm szépen a segítséget, igazán sokat segítettetek ezzel! Nevet
Ha majd lesz kérdésem akkor majd megróbálok még kérdezősködni, de egyenlőre beérem ezzel. A könyveket meg megpróbálom beszerezni.

 Emelem
Naplózva
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #70 Dátum: 2011. Február 28. - 12:16:10 »

[justify]2011.02.26. 1300m 24ó csapa

Mivel már régen nem történt semmi, csütörtök este feltűnés nélkül kivettem a fagyasztóból egy szarvas lábat, meg két patát a csapacipőre. Hozzá még egy kis tavalyról megmaradt vért és előkészültem reggelre. Ahogy a lakásba beléptem, Soma egyből megérezte, hogy valami van a levegőben. Gyorsan kezet mostam, de még így is.
- Vu-vu-vu. Hol voltál gazdi? Érzem, érzem, hiába büdösíted a kezed, én érzem, hogy szarvas szagú a kezed. Hol van, hol van? Vak-vak-vak.
Ahogy később a lépcsőházba kiléptünk vele, azonnal lerohant a pincébe.
- Itt-volt- itt volt, vak-vak-vak. – szimatolt a betonlapon, ahol a patát levágtam.

Péntek reggel 5kor ki az ágyból. Soma álmosan, néhány farok billentéssel köszönt, majd gyanútlanul visszafekszik a kosarába. Én flegmán járkálok a lakásban, miközben összeszedem a ruhám és kisurranok az ajtón. A pincében öltözködök, fogom a csapacipőket, vért, meg ami kell és hangtalanul igyekszek a lépcsőházat elhagyni, de Somát nem lehet átverni, már nyüszít és kaparja az ajtót.
- Uúúú, uúúú. Érzem, érzem. Itt a szarvas. Engedj ki. Én is megyek.
Én közben lelépek, de a feleségem később nem éppen jókedvűen meséli, hogy Soma azért vagy félóráig még nem adta fel.
- Uúúú, vuvuvu. Hé, szoknyás gazdi. Ébredj fel! Hát ez elment. Ez elment és itt hagyott - szalad be a hálószobába.
-Uúúú, iúúú! Gyere az ajtóhoz. Engedj ki. Hát elmegy. Elmegy. – aztán az ágy melletti szőnyegre fekszik nagy bánatosan nyüszítve.

A csapát hátszéllel fektetem egy nagyobb, nagyrészt már kivágott gyümölcsös területén. Úgy 1300 méter hosszúra sikerül. Több helyen kitaposott, használt váltókon haladva próbálom nehezíteni a dolgot. Csinálok vagy tíz derékszögű törést, az utolsó harmadban pedig egy visszatörést vagy 20 méter hosszan, ahol leugrok a csapáról. Aztán egy akácos sűrűben elrejtem a „vadat”. Közben úgy két deci vért használok fel. Mire végzek, szépen el kezd szállingózni a hó.

– Vuvuvu, itt hagytál, itt hagytál.  – fogad Soma panaszkodva otthon. Kísérget a lakásban minden felé, és közben tovább panaszkodik. Majd alaposan megszagolgatja a kezem, ruhám, pedig már a pincében levetettem a csapázós holmit.

Szombaton ötkor ébredek. Soma gyorsan üdvözöl, már csak illendőségből is, majd az ajtóba ül és lecövekel. Tudja, hogy csak ott mehetek el. Ma nem akar lemaradni semmiről. Nem is fog, most ő következik.
6:35-kor hajtunk el az autóval a gyümölcsös mellett. Szép fehér minden, de az út mellett kocog valami. Egy jókora disznó. Most indul haza az éjjeli portyáról. Gyorsan megfordulok és megállok az út szélén, pont a váltójánál. Erre megáll a disznó is. Egy helyben topog, méreget. Soma észreveszi. Elkezdi vadul csaholni. Én próbálok pár fotót készíteni, de még kevés a fény. A disznó végül megelégeli a dolgot és elvágtat a kocsi mellett. Ha egyszer ott akar átmenni, hát ott is megy át. Szerencsére ép nem jön autó.[/justify]


[justify]Soma a disznóval való találkozás hatására kellően feltüzelve száll ki az autóból. Szép fehér minden. A tegnapi csapát 1-2 centis egybefüggő hóréteg fedi. Somát leültetem a „rálövés” mellett. Kikaparom a hó alól a tetthelyet. Előtűnik egy kis vér. Hó ide vagy oda, Soma egyből rááll a 24 órás csapára. Szinte vakon követem, három helyen jelöltem a töréseket, csak nagyjából van meg az irány a fejemben.[/justify]


[justify]Az első törésnél mindjárt két süldő nyoma csatlakozik a csapához. El is szalad pár métert a kutya, de észbe kap és kanyarodik vissza a csapa irányába. Szlalomozva halad a szűz havon. Ötven méter után már egy róka csapája is abba az irányba kezd haladni, sőt két őz is keresztezte a tegnapi nyomot. A következő törés előtt a változatosság kedvéért egy borz csapája vezet előttünk keresztben. Ez megint gondolkodóba ejti Somát. Egészen friss a csapa, csábító nagyon, de visszakanyarodik a „sebzett szarvas” nyomára. Szépen keresi a szagot a hó alatt. A harmadik törés már a kökényes mellett vezet. Itt igazán nagy mozgás volt az éjjel. Egy kisebb konda, néhány őz és nyúl csapája keresztezi utunkat. Ez nem gond, de a szél most délről fúj és elértünk oda, ahol a disznót láttuk. Csupa friss túrás minden. Én nem érzem, de Soma feltartott orral „élvezi” a felé szálló kellemes disznószagú párát. El is molyol kicsit, mire megbizonyosodik, hogy nincs ott a disznó. Hiába ez a gyengéje.[/justify]


[justify]Vagy tizenöt percig körözget, mikor végre visszakerül az utolsó töréshez. Ott egy tölgycsemete levelén meglátszik a tegnapi vércsepp. Nem nagyon érdekli, de a földön megtalálja a nyomot ismét és végre irányba fordulva megyünk tovább. Újra eldöntöm, hogy csak egy vadból származó vért, lábat, bőrt fogok használni, mert csak úgy van értelme. Most például Soma szépen követi a könnyűnek nem mondható csapát, amit egy bika patáival készítettem. A vér egy másik bikától származik, az nem is érdekli egyáltalán.
Kikeveredünk a gyümölcsösből és egy gazos réten keresztül szépen földre tett orral megy előttem. Négy őz ugrik fel és szalad előttünk pont azon a váltón. Kíváncsian várom, hogy mi lesz. Somát nem érdekli az őzek szaga. Kiérünk a szőlők mellé a földútra. Itt is van egy ravasz kettős törés. Rengeteg a nyom minden felé. Disznó, őz, róka, nyúl, kutya, ember. Tíz perc alatt innen is kikeveredünk és a szőlősorok között most már lenyugodva nagyon szépen keres. Nem feszíti a vezetéket, látszik, hogy megvan neki a csapa.
Ebből a darabból kiérve megint egy cseles kettős töréssel váltottam tegnap a következő szőlőbe. Már én se emlékszek melyik sorba, de Soma nem tétovázik, szépen megy tovább. Az irány passzol, mert elmegyünk egy sörös doboz mellett, amire emlékszek tegnapról. A szőlő után egy kis gazos parlag következik. Éppen a csapáról kelt fel nemrég néhány őz. Még nincs megfagyva a fekhelyük. Soma ügyet se vet rá, megyünk a legnehezebb rész felé, a visszatöréshez.[/justify]


[justify]Egy nagy rakás venyigénél van vége a csapának. Soma döbbenten keresi, hogy hova búj a szarvas. Visszajön a csapán, aztán egyre nagyobb körben köröz, miközben újra meg újra visszatér a venyigéhez. Még alá is bebújik, hátha ez a rafinált szarvas oda ment be, de hiába. Eltelik vagy húsz perc, mire akkora kört tesz, hogy belebotlik a csapa folytatásába.
Innen már könnyen követi. Át a kis patakon, szlalomozva a túloldali gyümölcsösben. Itt az őzek, nyulak csapáin kívül sajnálattal láttam, hogy két kutya és egy róka is csatlakozott az éjszaka folyamán a csapázók táborához. Sajnos a gyanúm beigazolódott. Soma hiába ér oda szépen a „vadhoz”, annak már hűlt helye. Ezek az átkozott rablók valahogy lerágták a drótról a lábat. Soma ugyan elindul a tolvajok nyomán, hogy megkeresse a jussát, de visszahívom. Adok neki egy marék jutalomfalatot kárpótlásul és elindulunk haza. Megnézzük még a reggeli disznó ténykedésének nyomait. Soma le is falcol egy óvatlan pillanatban, megy keresni a disznót. Pár perc múlva látom, hogy jön utánam, de mivel elég mérges vagyok, leül egy fűcsomó mögött vagy tíz méterre. Magamhoz hívom és megsimogatom. Eszembe jut Matula bácsi: „csak olyan kajla ne volna”.[/justify]


[justify]A csapát egyébként 1 óra 15 perc alatt sikerült kibogozni. Majdnem olyan nehéz lett a hó miatt, mint egy igazi. Összesen keresztezte vagy 50 csapa, ami szerintem úgy 5-6 disznótól, 6-7 őztől, egy borztól, 1-2 rókától meg néhány nyúltól és kutyától származhatott. Érdekes volt látni, hogy mennyi szagból kell kiválasztani a megfelelőt keresés közben.[/justify]
« Utoljára szerkesztve: 2011. Február 28. - 12:20:48 írta Voldemort » Naplózva

Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #71 Dátum: 2011. Február 28. - 12:35:02 »

Szervusz Dániel!

Jó volt olvasni! Bravó Bravó Emelem
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #72 Dátum: 2011. Február 28. - 13:44:33 »

Ügyes !
,
 Emelem
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #73 Dátum: 2011. Február 28. - 16:51:38 »

Nagyon jó volt!  Igen
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #74 Dátum: 2011. Február 28. - 18:58:53 »

Danikám itt is had gratuláljak ehhez az összefoglalóhoz .
Üdv:HSanyi
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: