Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vércsapa gyakorlások  (Megtekintve 150992 alkalommal)
magas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 35


« Új üzenet #120 Dátum: 2011. április 12. - 13:08:16 »

Szia Dani!
Szinte pontosan úgy jártam el ahogy leírtad csak mikor továbbmentünk,és rámentünk a nyomukra akkor kezdődött a húzás,nyüszítés.Akkor használjam a vesszőt?Gondolom,hogy a póráz visszarántása nem jó.Nyugodt körülmények között,szépen jön pórázon,és a nélkül is csak a friss csapára talál akkor kikapcsol.Azért gondoltam,hogy másfél órás csapát dolgoztatok ki,hogy jobban érdekelje,és majd fokozatosan növelem az időt.Te szerinted tehát,ha megint csapázásra fogom akkor négy vagy több órával kezdjem?
Üdv
    Ákos
Naplózva
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #121 Dátum: 2011. április 12. - 14:21:13 »

Szia Dani!
Szinte pontosan úgy jártam el ahogy leírtad csak mikor továbbmentünk,és rámentünk a nyomukra akkor kezdődött a húzás,nyüszítés.Akkor használjam a vesszőt?Gondolom,hogy a póráz visszarántása nem jó.Nyugodt körülmények között,szépen jön pórázon,és a nélkül is csak a friss csapára talál akkor kikapcsol.Azért gondoltam,hogy másfél órás csapát dolgoztatok ki,hogy jobban érdekelje,és majd fokozatosan növelem az időt.Te szerinted tehát,ha megint csapázásra fogom akkor négy vagy több órával kezdjem?
Üdv
    Ákos

Szia!
Én a vesszőt csak arra használtam, hogy ha szabadon jött a lábam mellett és megpróbált előzni, vagy lemaradt, akkor meglegyintettem vele. Nem nagyon, csak épphogy! Most már ritkán kell, ha nem rendesen jön, akkor vágok egy vesszőt. A látvány elég, vagy max megérintem vele. Ehhez persze legalább egyszer rá kellett suhintani, hogy érezze mit jelent a pálca. Mondjuk egy ilyen rendes suhintás után mindig nagyon szégyellem magam és inkább arra próbálok rájönni, hogy én mit csináltam rosszul. Talán próbáld meg, hogy megy melletted, kereszteztek egy csapát, erre a kutya persze megállna, lemaradna, de te azonnal a hátsójára legyintesz egyet, hogy jöjjön tovább, ha jön jutalom falat, dicséret, stb. Valahogy meg kell értetni vele, hogy nem szabad a friss csapán elmenni, pláne űzni a vadat.
Ha Somával melegcsapához érünk, és látom, hogy elmenne, akkor rászólok, magamhoz hívom határozottan és kicsit más irányba megyünk tovább. Ha veszélyes övezetbe érünk, pl. sűrűn kelünk át, inkább ráteszem a pórázt. Ha húzni kezd, akkor szintén rászólok, magamhoz hívom, és megyünk tovább. Szokott jönni. Jó módszer a húzásról való leszoktatásra, hogy amint húz megállsz és addig nem indulsz el, amíg meg nem lazul a póráz. Sok idő, de hatásos. Mellesleg, ha "szabályosan" láb mellett halad, akkor nem tud húzni se, mert annyira rövid a póráz, szinte függőleges. Nagyon jól leírja Carl Tabel A mindenes vadászkutya című könyvében.

Visszatérve a friss csapára. Én soha nem engedem, hogy friss egészséges csapát kövessen, nehogy utánkeresésnél inkább a friss csapát válassza, ha keresztezi az útját. Ha öreg csapán utolér egy élő vadat, akkor azt már úgyis követni fogja, akkor már nem baj, ha friss a csapa. Ezért is nem nagyon szeretem, ha lövés után azonnal keressük a vadat, mert akkor még minden szag nagyon friss, bár biztosan más, mint egy egészséges csapa.

A gyakorlásnál én minden képen legalább 4 órás csapát csinálnék, teljesen egyszerűt, minimális tompaszögű töréssel és rövidet, 100-200m. Aztán hetente növelném mondjuk 50-100 méterrel, egyre élesebb törésekkel.

Üdv
Dani
Naplózva

Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #122 Dátum: 2011. április 22. - 15:35:55 »

Szia Magas!

Én sohse szerettem ezt a "merev idomításos" hozzáállást a képzést során, mint amit Dani és Sanyi javasolnak. A tacskónak élmény kell, nem az a sok rohadt unalmas mesterséges csapa.

Élesben kell bevetni valamilyen "kártevővel" először. Erős sebzésen engedd a vad után, hogy még éljen a szerencsétlen, hadd gyakoroljon az eb. éljen már egy kicsit a nyomorult. Hadd lelje örömét abban, hogy lefoghatja a sebzettet (róka, macska, stb). Később akkor engedd a sebzett után, amikor már nem látja, használnia kell az orrát. Ez majd meghozza a kedvét a csapázáshoz, garantálom. Ne félj a meleg nyomtól, attól, hogy meleg nyomon "dolgozik" először az eb, később majd öregebb sebzésekre is ráteszed majd és rá fog jönni, hogy az öreg csapát is érdemes kidolgozni, mert élmény várja annak a végén is!

Egyik kutyámnak szerintem életében nem húztam - mesterséges csapánál többet, mégis megtanulta az ÉLETTŐL, hogy mi a dörgés.

Vidd vadászni mindig magaddal, egy kutyás vadász úgy se érzi magát igazán jól az erdőn...és majd fokozatosan adódnak a helyzetek.
 Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #123 Dátum: 2011. április 22. - 15:39:05 »


Egyik kutyámnak szerintem életében nem húztam10-15 mesterséges csapánál többet, mégis megtanulta az ÉLETTŐL, hogy mi a dörgés.

Na persze ügyesen kell terelgetni.
Naplózva

Erdő az én templomom...
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #124 Dátum: 2011. április 22. - 16:04:13 »

...A tacskónak élmény kell, nem az a sok rohadt unalmas mesterséges csapa.

Na ez nagyon igaz. Az biztos, hogy a valós helyzetben tanul a legjobban, akár sikerül megtalálni a vadat, akár nem. Persze, ha meg van, akkor élmény is van. Ha nincs lehetőség, akkor viszont marad az unalmas gyakorlás. Emelem

Íme egy jó kis "gyakorlás" nyomvonala (4910m, majd 2 óra). Gyakorlás, mert már nem volt ott a vad a végén Vállat von:
Naplózva

Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #125 Dátum: 2011. április 22. - 16:19:21 »

Szia Silvestris.
"Én sohse szerettem ezt a "merev idomításos" hozzáállást a képzést során, mint amit Dani és Sanyi javasolnak. A tacskónak élmény kell, nem az a sok rohadt unalmas mesterséges csapa."

Igen van igazság tartalma amit írtál,de ha olvastad amit irtunk (Dani,Én) akkor abból az derül ki,hogy kértük Ákost arra,hogy a csapa végén legyen valami vadnak látszó tárgy stb,hogy legyen élménye a kutyának.Azt hiszem irtuk azt is,hogy lehetne dermedtre vezetés is.
A másik ami nagyon fontos,hogy Ákosnak Tacskókopója van,amivel után keresni akar.
Biztos igazad van abban,hogy jó a (pőrkőlt macska) de akkor ezen az alapon akár Őz belsöséggel is készíthet csapát annak is van olyan intenziv szaga mint a macskának.De én még nem hallottam olyat,hogy egy vérebet macskával vezessenek be.
Na mindegy az a lényeg,hogy a kutyának élmény kell,különben rá un a kutya.
Üdv:HSanyi 
Naplózva
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #126 Dátum: 2011. április 23. - 16:16:40 »

Sziasztok!

Azt hittem kicsit "nekem fogtok esni" kapkodva leírt soraimat olvasva.  Mosolyog De látom, már a fórum se a régi!  OOO

Sanyi, én nem perkelt macskára gondoltam, hanem a területellenőrzés során lőtt róka, macska, vagy nagyvad természetes csapájára.
Az egészséges macska felkutatása is igen jó gyakorlás az ebeknek, mert furfangosak tudnak lenni a cicák, másrészt nagyon erős motivációt nyújtanak az ebeknek, hogy sikerrel járjanak. A meleg nyomon hamar kiderül, hogy melyik kutya tud önuralmat erőszakolni magára, hogy higgadtan tudja kibogozni a nyomot, és melyik az, amelyiket elragadja a hév, és soha se fogja megtalálni a cicát.

Szóval én abban hiszek, hogy az ebnek a gazdája mellett a helye mindég, mert így fognak adódni a fejlődését szolgáló szituációk.

Persze én végig tacskókról beszélek nem az egyéb maradék kolerikus fajtáról (pl.vérebek), amelyik szundikál egyet csapázás közben, és jobban bírja a monotóniát..  Stoel

Na, nem bosszantalak tovább Titeket!  Wave
Naplózva

Erdő az én templomom...
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #127 Dátum: 2011. április 23. - 22:38:42 »

...Azt hittem kicsit "nekem fogtok esni" ...

Ugye viccelsz? Miért tennénk. Nagy szükség van azokra tapasztalatokra, amit mi magunk nem tudtunk még megszerezni. Legalább tőled olvashatunk néha ezt-azt. Az a baj, hogy sok kutyás embernek nincs meg a kellő számú éles lehetőség. Aztán itt okoskodunk, hogy miként lehet akkor mégiscsak valahogy gyakorolni.  Wave Emelem
Naplózva

Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #128 Dátum: 2011. április 24. - 13:40:47 »

Na, nem bosszantalak tovább Titeket!  Wave

 Ördög Vigyorog Wave



Naplózva
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #129 Dátum: 2011. április 24. - 16:46:42 »

 Vigyorog Röhög
Naplózva

Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #130 Dátum: 2011. április 24. - 17:16:05 »

Szevasz Anti.
Először nem esett le,hogy ki vagy,hiszen rég hallottunk felőled.Aztán beszéltem Danival és Ő mondta.
Ha hiányzik a cseszegetés akkor nesze csesztetve leszel,ha nem írsz a tapasztalataidról.
Üdv:HSanyi
Naplózva
Fox87
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 77



« Új üzenet #131 Dátum: 2011. Május 20. - 20:55:36 »

Üdv mindenkinek!

Nem tudtam meddig kell várnom erre a pillanatra, de végre eljött. Tasak kutyám túl van az első éles utánkeresésén. Tegnap este 9 körül az egyik tagunk sebzett egy disznót, ami tényleg csak véletlenül, de ma reggel a fülembe jutott. Természetesen felajánlottam, szívesen megkeresnénk Tasakkal. Este még kereste, volt vér, de aztán már egyre kevesebb, így feladta, és megjelölte az utolsó helyet. Délelőtt 10 óra volt hogy odaértünk. Nappali fénynél azért látszott némi vér. Oda vezettem a kutyát, aki szépen elindult a csapán. A terület a Tisza melletti ártér, elég volt a kutya után menni  Vigyorog Több sűrű, és három földút is keresztezte utunkat. A disznó kétszer is dagonyába feküdt, ami után a vér is elállt, és még ezen kívül kétszer sebágyban feküdt. Nagyon szépen haladt a csapán a kutya, öröm volt nézni. Volt ahol tévesztett( általában dagonyánál) de ott szépen magától körözgetve visszaállt a helyes irányra. Összegzésül: kb 300-400 méter vezetékmunka után, amiben nagyon sok törés volt, 13 órás nyomon, 9 hónaposan  Mosolyog dermedten találtuk meg az alacsony béllövött kansüldőt  Vigyorog Mikor láttam a kutyám szemében azt az örömöt, hát azt hiszem nem kell leírnom(nem is tudnám) mit éreztem. Hatalmas dicséretet kapott, és együtt örültünk a megtalált a vadnak, talán még jobban mintha én magam ejtettem volna el.



Naplózva

Egy hétből nyolc napot kell vadászni! :-)
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #132 Dátum: 2011. Május 20. - 21:04:42 »


 Igen Igen Megy ez!
(még a képfeltöltés is  Vigyorog)
 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Fox87
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 77



« Új üzenet #133 Dátum: 2011. Május 20. - 21:09:23 »

Igen Igen Megy ez!
(még a képfeltöltés is  Vigyorog)
 Emelem

A képfeltöltés majdnem jobban feladta mint a keresés...  Vigyorog Köszi
Naplózva

Egy hétből nyolc napot kell vadászni! :-)
BigBuckHunter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #134 Dátum: 2011. Május 20. - 22:07:01 »

Fox87 gratulálok.  Bravó Bravó Bravó
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: