Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 108   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Emlékezetes utánkeresések  (Megtekintve 303034 alkalommal)
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #210 Dátum: 2011. Május 30. - 10:36:30 »

Manipulus, Forend!  Emelem
Naplózva

Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #211 Dátum: 2011. Június 01. - 12:59:41 »

Szép munka!  Igen
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #212 Dátum: 2011. Június 01. - 15:30:37 »

Szia Dani!

Gratulálok a munkátokhoz!
Micsoda öröm is egy megfontoltan, higgadtan kereső eb után menni!  Igen  Kutyaalszik

Mondjuk az olajfűz az cefet lehetett...

Vadászüdv!  Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #213 Dátum: 2011. Június 03. - 13:28:55 »

Horrido, Silvestris! Emelem köszönjük
Naplózva

w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #214 Dátum: 2011. Július 09. - 00:54:59 »

Hiányolom az érdekesebbnél érdekesebb történeteket, valaki légyszi!:D:D
Naplózva
oceanwave
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1647



« Új üzenet #215 Dátum: 2011. Július 14. - 12:13:51 »

Élvezettel olvastam végig a történeteket, gratulálok az írásokhoz. Magam előtt láttam, hallottam, éreztem mindent. Úgy döntöttem én is leírok egyet.
Hajnalban indultunk édesapámmal és cserekelés helyett a lest választottuk, amiről nagy területet lehetett belátni és tudtuk, hogy több lőhető bak is van rajta. Sokat nem is kellett várni, mikor velünk majdnem épp szemben, egy bokros árok túloldalán az erdő tövében megjelent az első bak. A takarás miatt könnyen meg lehetett volna cserkelni, ám ezt az élvezetet meghagyjuk a majdani vendégnek, mivel egy koros, hatos bakról van szó, szépen gyöngyözött, hosszú szárral és ágakkal, bár nem túl vastag trófeával. Közben tőlünk jobbra a messzi távolban megjelent egy másik bak, sajnos bírálni lehetetlen volt a távolság miatt, s mert távolodott. A harmadik bak szintén jobbra, de egészen közel egy búzatáblában tűnt fel, de hamar tovatűnt, valószínűleg szagot kapott. A másodikra felfedezett bak elérte a kaszáló szélét és az árok mentén a bokrok tövében felénk indult. Egy jó óra alatt, miközben többször eltűnt a bokrokban, végül elért velünk egy vonalba, bírálat és édesapám engedélye után lőttem is volna, ha ügetésbe nem kezdett volna az erdő felé. Na, gondoltam, ez elment. De még be sem ért az erdőbe, máris visszaugrott és elindult egyenesen a les felé. útközben megállt, tétován figyelt jobbra balra. Azt hiszem, valamiért nem mert az erdőbe menni, viszont a mi szagunk is elérte már. Rövid lépéseket tett erre-arra, a távolság megfelelő volt, de nem akartam sebzést, ezért vártam. Különben is szeretem elengedni a vadat, ha nem érzem biztosnak a lövést, utána ez napokig jó érzéssel tölt el. Na de beállt keresztbe a bak, szólt a puska. Apám halkan szól; "hova lőttél?" érzékeltetve, hogy szerinte ez nem talált. Mondtam neki, hogy nézzük meg a rálövés helyét, meglesz az. Sajnos én láttam, hogy lövés után megrogyott és a bal hátsó lábát húzza maga után. Rálövés helyén sok vér, csontszilánkok. Hajnali fél hat lévén már világos volt, de rámenni nem akartunk, ezért hazamentünk és 11 óra körül visszatértünk. A vetésen végig bő vérnyom, majd az erdőben ugyanez látszik a dús aljnövényzeten. A bokrosba érve vér a talajon, kenés semmi, ekkor már rosszat sejtettem. Egyszer csak hirtelen eltűnt a vérnyom. Szerencsére egy barátom is kijött velünk, így hárman vizslattuk a nyomokat. Természetesen egy kutyás ismerős sem volt elérhető. Barátommal nagy nehezen találtunk egy-egy vércseppet hosszas keresgélés után, így az irány megvolt, de sebágy sehol. A bak, ahogy beugrott az erdőbe, kb 20 m után jobbra fordult és takarásban igyekezett arra venni az irányt, amerről közeledett. Az első sebágyában, a bokrokkal jól takart árokban találtuk meg. Az előtte megtett 15-20m-en ismét erős vérnyomokat fedeztünk fel. Valószínűleg a lövés pillanatában is bemozdult, mert a lesről biztos támasztékkal a blattra tartottam de a hátsó combon hatolt be a 11.2g L&B lőszer. Erős roncsolást végezve távozott a jobb comb mellett a hasfalon. Töret és végtisztesség megadása után próbáltam megtalálni az örömöt az ürömben; legalább meglett a bak és kb. 150 m-re vitte csak a lövést. Lelkiismeretemet azzal nyugtattam, hogy nem lőttem amíg sűrűn mozgott, igyekeztem kivárni a legmegfelelőbb pillanatot, ami végül is nem sikerült. Az önbizalmamat csak az adta vissza, hogy azóta két disznót sikerült helyben marasztalnom cserkelés közben. Ha megtalálom a megfelelő topicot, megosztom azokat a történeteket is.
Naplózva

„Hallgass meg engem, édes jó Istenem!
Lám odaadtad angyaltársaimnak a jóságot, meg a szeretetet meg a békességet,
de ők bizony nem érnek velök semmit, amíg az emberek szíve zárva marad.
Add nekem az erdőket, és én majd megnyitom velök az emberek szívét!”
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #216 Dátum: 2011. Július 19. - 13:35:27 »

Néhány utánkeresés az utóbbi időből. Sajnos nem volt mindegyik eredményes, de a körülmények miatt szerintem érdekes a történetük.

2011.05.16. Kisnána kan
Ez egy 22 órás sebzés volt. Időközben 12 órán át szakadt az eső is, hogy még nehezebb legyen a dolog. Tüskelövésre gyanakodtam, mivel a rálövéskor hangtalanul hasra feküdt a disznó, aztán először az egyik, majd a másik oldalra zörögve elugrott, végül még egy helyről törés, rugdosás hallatszott, utána csend. Magas tüdőt akart lőni a sebző, hogy meneküljön kicsit a vad, mert egy tanuló vadász volt vele. Be akarta mutatni az utánkeresést. (Egyébként jó lövő, ügyes vadász.) Ő üres kamralövésre gyanakodott.
A rálövés helyén pár szál – nem vágott - sörtét, illetve a második rugdalózás feltételezett helyén kis zsíros szőrös bőrdarabot talált. Ezt én már nem láttam, elmosta az eső. Egyébként is alaposan össze volt akkor már járva a környék.
Elsőre egy ünő friss nyomát vette fel Soma, de láttam, hogy rossz irányba megy, ezért tovább erőltettük a dolgot a rálövés környékén. A második rugdalódzás helyén aztán végre megértette mit akarok, szagot fogott. Lassan, letett orral, minden behajló gallyat alaposan megszimatolva haladt. Ötszáz méter vezeték munkát csináltunk így lefelé egy patak mentén, hol váltókon, hol a meder szélén haladva. Talán ezért nem hallották a menekülés zaját este, mert a puha földön ment a sebzett, világosan látszott a nyoma.
Végig hátszelünk volt, így meglepett, hogy szinte a lábunk alól, a fűből ugrott ki egy disznó, amire ráillett a méret. A sebet nem láttam rajta, mert egy pillanat alatt eltűnt a bozótban, de furán, szinte szédelegve ment, ami a gerinctüske lövésre utalt. Somát lecsatoltam. Úgy száz méter után megállította a disznót. A nehezen járható ártéri gazos, száraz ágas terepen nem tudtam megközelíteni őket, csak pillanatokra láttam hol mozognak, végül egészen eltávolodtak. Kb 2,5km hajsza következett, már a szomszédos erdészeti területen. Egy domboldalon felfelé haladva futottam utánuk, ahogy tudtam, persze minél halkabban. Éppen csak a távolságot tudtam így tartani, hogy ne veszítsem el őket. Egy dobtetőn aztán a közelükbe kerültem, ott Soma kitartóan állította a disznót. Egy régi, kivájt kocsiúton próbáltam eléjük kerülni, de mire úgy ötvenméternyire kerültem átment a disznó az úton. Soma közvetlen a nyomában, nem lőttem, nem lőhettem. Ez nagy kár volt, de nem akartam Somát megsebezni.
A disznó ezután bevette magát egy akácsarjas, galagonyás, iszalagos kb 30x30 méteres sűrűbe. Kerülgettem őket óvatosan, csendben, de Soma hiába támadta, csak éppen a bokrok rezgéséből látszott, hogy merre mozognak, a disznó kitartóan tartotta a helyét. Körbe kerültem, de mindig a túloldalra húzódott a kis kan. Még egy szőrszálat se láttam belőle. A sebző a másik domboldalról próbált irányítani, de hiába.
Soma többször visszajött, szinte kérlelt, hogy valamit csináljak. Mindig visszaküldtem és támadta is a disznót. Aztán ahogy próbáltam még közelebb menni, a disznó átment egy nagyon meredek vízmosáson a következő még sűrűbb újjulatba, ami kb 50x50 méter áthatolhatatlan valami volt. Én meg pont azelőtt másztam ki abból az árokból, sajnos ismét elszalasztottam a lövés lehetőségét. Követtem őket, és próbáltam valamiféle lyukat találni a lövéshez, de nem volt. Vaktában nem akartam belelőni a bozótba. Soma már csökkenő intenzitással, de még ugatott, támadott. Néha mikor hozzám jött láttam, hogy már nagyon ki van fáradva. Még a sárga nyakszalagját is elhagyta valahol. Közben hallottam néha a disznó morgását, és mintha a fogát csattogtatta volna, mikor ugatta Soma. Már kezdett szürkülni. Még egyszer bement hozzá a kutya, megtámadta, de úgy sejtem, hogy a disznó oldalba vágta, mert nagy morgás, fújás és vicsorgó üvöltés hallatszott. Én meg ott álltam 8-10 méterre és semmit nem láttam az egészből. Soma ez után már csak kerülgette a bozótost, nem ment közel a disznóhoz, csak ímmel-ámmal tett úgy, mint akit érdekel, amikor előre küldtem. Inkább beállt a hátam mögé, hogy most már én is mutassak valamit. Ő megtette, amit lehetett, többet is azt hiszem.
Próbáltam óvatosan beljebb férkőzni, de a bokrok alján teljes sötétség volt már. Pár száraz ágat, követ behajítottam, de csend volt. Nem vagyok ijedős, de akkor úgy véltem, hogy nincs értelme vaktában beljebb bújni. Talán néhányan meg is vetnek érte, hogy így tettem. Másként látom már én is, és ha még egyszer úgy esne, hogy Soma nem bír a disznóval, tétovázás nélkül bújnék utána. Nem húznám az időt, mint akkor. Talán ki is szökött közben a disznó, mert nem éreztem már a szagát sem, pedig közel kellet volna lennie. Erősen sötétedett, a sebzőnek is menni kellett dolgozni, hát nehéz szívvel otthagytuk. Másnap már nem volt lehetőség újra kimenni. Én úgy gondolom, hogy biztosan gerinctüske lövés volt, és túléli a kis kan.
Soma végtelenül csalódott volt nagyon elfáradt. Nem tudom, hogy a fáradtság, vagy a disznó agresszív viselkedése miatt nem támadott tovább? Talán látta, hogy hiábavaló a küzdelme. Minden esetre jobb, mintha szétvágatta volna magát. Nagyon megérdemelte volna, hogy a terítékre hozott disznón kiélje magát. Reggel alig éledt fel a kosarából, olyan fáradt volt. Én meg a szemébe se tudtam nézni…


2011.07.04. Kisnána sérült kan
Előző este Kisnánán, a faluban láttak egy kódorgó vaddisznót, egy kant. Elemlámpás üldözéssel végül sikerült a faluból kiűzni a disznót, hogy ne riogassa a járókelőket. Közben feltűnt, hogy a disznó vérzik, sérült lehet, mert amerre járt, látható vércsapát hagyott maga után az aszfalton. Talán ez is közrejátszott a furcsa viselkedésben, de mostanában egyébként is sok disznó bejár a faluba.
Másnap napközben Somával megérkeztünk a helyszínre, hogy hátha a közelben tartózkodik még a kan és talán kézre tudjuk keríteni, bár elég reménytelennek tűnt a dolog.
Az aszfalton a lehullott nagyobb eső ellenére jól kivehető volt a vérnyom. Soma fel is vette a csapát és megkezdtük a nyomozást. A disznó hol az út egyik, hol a másik oldalán ballagott, útba ejtve a termő gyümölcsfákat. Szépen szedegette a lehullott gyümölcsöt a nyomok tanulsága szerint. Soma jól követte a nyomot, és megtettünk vagy ötszáz métert is a falusiak igen nagy ámulatára. A kutyák ugattak minket rendesen, ahogy egy-egy kerítés mellett elhaladtunk, de Soma, aki különben nagyon szeret a kerítésen keresztül vagánykodni, most rájuk se hederített. Még az út közepén tisztálkodó macskára is csak egy pillantást vetett. Szóval az első ötszáz méter jól ment, de aztán egy olyan helyre értünk, ahol a sok lehullott meggy és fekete eper között elveszett a vérnyom. Innen kontroll nélkül haladtunk, már csak Somában bízhattam. Az aszfaltról lekanyarodva egy gyalogúton elhagytuk a falut. Itt magamhoz vettem a puskát és úgy folytattuk a keresést.
Számtalan friss disznó nyomot és túrást kereszteztünk. Soma hamarosan húzni kezdte a vezetéket és nyifogva hajtott volna valami előttünk haladó vadat. Mivel nem hallottam semmit kelni, elugrani, nem engedtem el. Nem akartam, hogy más vad után elmenjen, ha esetleg eltévesztettük a nyomot. Így mentünk vezetéken vagy másfél kilométert igen erős tempóban egy borzasztó szabdalt, bozótos terepen. Soma igen nagy hévvel ment és néha éreztem is a disznó szagot, láttam a friss disznónyomot, amin megyünk, de nem voltam benne biztos, hogy jó nyomon jövünk. Már igencsak elfáradtunk a nagy melegben, de gondoltam, hogy még vagy kétszáz métert megyünk, aztán visszamegyünk és kezdjük elölről.
Egy kisebb réten átvágva beértünk egy sűrű galagonyásba, ahol négykézláb kúszva két dagonya mellett is elhaladtunk. Na, mondom, ennek itt lenne jó helye valahol, erre vagy tíz méterre feltűnt előttünk egy disznó és egy pillanat alatt balról kanyarodva nekünk rontott. Csak a körvonala látszódott, ahogy csörtetett felénk a bozótban. Az első lövés úgy öt méterről érte, arra megrogyott, de még kellett a második, így két méterre terült el előttem. Soma egyből rajta termett és jól megdolgozta. Szerencsénk volt, mert a vezeték alaposan feltekeredett, nem tudtunk volna elugrani előle.
Ahogy kihámoztam a gallyak alól láttam, hogy sajnos nem a keresett az, hanem egy rossz lábú, korábbi sebzés miatt nyomorék disznó. A bal első lábán jókora forradás és gumó. A körme is deformálódva nőtt. Igen sajnáltam az esetet, mert ez utánkeresés szempontjából teljes csőd egy másik vadat terítékre hozni, de nem volt idő mérlegelni, különben felborított volna bennünket.
Ezt követően újra megpróbáltuk felvenni a csapát a falu szélén, de a tikkasztó melegben Soma már nem mutatott kedvet a kereséshez, így nem derült ki, hogy mitől vérzett a kan.

A sérült koca

2011.07.16. Kisnána kansüldő
Mióta az ikreink megszülettek a vadászat átmenetileg háttérbe szorult. Igyekeztem ellenállni minden meghívásnak és lehetőségnek, de amikor sebzett vadról van szó, akkor túl nagy a kísértés. Na meg Soma kutyára is ráfér a tréningezés, nehogy berozsdásodjon a végén. Így estek az alábbi csapázások is, két babaetetés közé beszorítva.

Megérkezett a hivatalos engedély az elszemtelenedett kisnánai vaddisznók elejtésére. Elsőként egy régóta odajáró társaság lett kiszemelve. Az illetékes vadőr, Karcsi bá’, igyekezett is mielőbb kiemelni a falu szélén, és igen gyakran a faluban is ólálkodó kondából egy kis kan süldőt. A kocát és a csíkos malacokat mégse illik bántani. Talán elég lesz – gondolta – ha a konda egy tagja odaveszik. Ezt az elhatározást megvalósítani bizony nehéznek bizonyult. A kondát igen otthonosan vezetgette a hírekben is szereplő öreg koca. Gond nélkül bujkáltak az elhagyott és gondozott kiskertek kerítéseinek lyukain. A kis süldő már többször került a céltávcső szálkeresztjébe, de a lövésnek számos akadálya akadt. Hol a falu házai adták a hátteret, hol a krumpli szár, szőlőkaró takarták, nem lehetet lőni. Aztán egyik este magukba feledkezve eszegették a lehullott szilvát, sárgabarackot a faluszéli kiskertben. A konda lassan közeledett a kerítés felé, és egy alkalmas pillanatban, mikor éppen semmi nem takarta a süldő oldalát, gyorsan odalőtt a lesben álló Karcsi bá’. A disznó a lövésre megremegett, inogva elszaladt a kert túlsó végéig, majd a megszokott lyukon kibújva eltűnt a kondával együtt a sűrűben. Ismétlésre nem volt lehetőség. Karcsi bá’ megpróbálta megkeresni, de a süldő a bozótból rámordulva elugrott, jobbnak látta reggelre halasztani a dolgot.
Reggel korán érkeztünk Somával a tetthelyre. A kerítés sarkától indultunk. Mindjárt találtunk is kevés, sötét kent vért. Soma nagy tempóval elindult. Nem csoda, jól kipihente magát az utóbbi időben.
Váltók szövevénye borította az elhagyott kertet, a kifeszített kerítés- és szőlődrótokon kívül nem utalt már semmi arra, hogy valaha művelték ezt a rész is. Egy-két gyenge kenést mutatott Soma, de olyan hevesen keresett, hogy csakhamar lefutottunk a csapáról. Nagy félkört megtéve visszamentünk a kerítés sarkához, hogy aztán szépen lassan méterről-méterre kidolgozzuk újra a csapát. A vér most is csak az első ötven méterig volt, utána át bujkáltunk a kifeszített drótok között a régi szőlőn keresztül és egy kis akácosba értünk. Abban az akácosban kanyarogva aránylag hamar egy nagyobb kerítéshez értünk, ahol megbizonyosodhattam, hogy jó nyomon vagyunk. A kis süldő átgyűrte magát egy labdányi résen, ahol kéttenyérnyi foltot hagyott a kipréselődő vér a leveleken és a földön. Megcsapott a jellegzetes gyomor szag is. Nyilván azért nem volt vér, mert a háj eltömte a sebet.
Soma éppen ki tudott ugrani az említett lyukon, de nekem kerülni kellett néhány métert, hogy követhessem. Kereszteztünk egy murvás földutat, amelynek a túloldalán egy szétterülő szederbokor alatt megtaláltuk a kimúlt disznót. Kissé hátra csúszott a lövés, a gyomrát érte valóban. Százötven métert jött el a rálövés helyétől.



2011.07.16. Kisnána koca
Alig rendeztem el a dolgokat, miután a süldő kereséséből haza érkeztünk, újra csöngött a telefonom. Első láb lövött süldőt kellene keresni – szól a készülékbe egy kutyás barátom. Sajnos tőlem kissé messze esett a helyszín, a hőmérséklet is bőven 30 fok felett volt már, - és nem utolsó sorban kis családomon végig nézve - udvariasan elhárítottam a minden bizonnyal hosszú, nehéz hajszás keresés lehetőségét. Éppen megnyugodtunk, Soma is elfogyasztotta a megérdemelt reggelijét, amikor ismét csöngött a telefonom. Délelőtt fél tizenegykor, fényes napsütésben kódorgott egy nagy disznó az egyik kisnánai ház kertjében. Az ott lakók hívták a Karcsi bá’-t, a vadőrt. Ő az akkora már a bozót szélébe húzódó és eléggé támadólag fellépő disznót a kerítésen keresztül két és fél méterről meglőtte. A disznó hangos morgással elcsörtetett a kefesűrű szilva sarjadékban. Vér volt a csapán, de a disznó nagy volt, a sűrűség még nagyobb, jobbnak látták, ha kutyával keressük. Ezt a disznót még igazán meg kellett keresnünk.
Két órával a sebzést követően ott is voltam, mert a nagy melegben nem akartam az időt húzni. Reméltem, hogy a disznó még a közelben lesz, és Soma könnyen megtalálja, én pedig hamar meg tudom lőni.
Az érintett ház előtt leparkoltunk és a kert végében lévő kerítéshez mentünk. Onnan kezdődött a disznók birodalma, a sűrűség. Na, ez a kerítés se jelenthetett nagy akadályt a serte vadnak, csak a mi dolgunkat volt jó nehezíteni. Átmásztam valahogy, Soma pedig átbújt alatta. Betöltöttem és nekiindultunk volna, de igen nehezen lehetett haladni a bozótban. Somának csak a hátrányára voltam, meg aztán ha a disznó él, a vezeték is csak veszélyezteti a kutyát, hát lecsatoltam. – Keresd kiskutyám, de nagyon vigyázz ám magadra! – azzal útnak engedtem. (Ilyenkor elgondolkodok rajta, hogy milyen is az ember? A nála tízszer kisebb kiskutyát küldi maga előtt lőre. Az meg szemrebbenés nélkül megy és keresi a nála tízszer nagyobb testű disznót… Vajon a kutyánk kedvéért megtennénk-e ilyen dolgot? Mondjuk egy tonnás sebzett vadat keresni…)
Nagy meglepetésemre Soma nem vágtázott el, mint máskor, hanem lassan szimatolva ballagott csak. Úgy tűnik, hogy kezdi respektálni a nagyobb disznókat, mióta a kan oldalba vágta. Azért így is lemaradtam tőle, de elég jól lehetett követni a vérnyomot. Vártam, hogy hamarosan felcseng Soma ugatása, de csak egy vakkantás jött felőle néhány perc múlva. Ahogy a közelébe kúsztam, látom ám, hogy előtte van egy jókora sötét halmaz, amit óvatosan kerülget és néha rávakkant. A sűrűség miatt nem lehetett rendesen látni. Gondoltam, hogy a disznó az, és mintha felénk fordulva állna. Az orra a levegőben. Óvatosan, a puskát célra tartva a háta felé kerültem. Közeledtemre Soma is felbátorodott és neki-nekiugrott a disznónak. Akkor, láttam meg, hogy ez a disznó bizony már nem fog riogatni senki a faluban. Jól sikerült tüdőlövése volt, és a lövedék bár nem ütötte át csak a fél tüdőt, ez alatt a száz méter alatt kivette belőle az életet. Sűrűséget talán segít elképzelni az, hogy a disznó még eldőlni se tudott, az orra felakadt és csak előre csuklott. Megfogta a szederinda, meg a csipke. Ez aztán jól meg forgatott volna bennünket, ha még életben találjuk, az biztos. Főként, hogy a lövéssel is nagyon vigyázni kellett volna a házak közelsége miatt. Közben utolért a Karcsi bá’ is, a bozótban guggolva adtam át neki a töretet. Sajnáltuk a vadat, mert egy derék öreg koca feküdt előttünk, de most „csak az számít”, hogy nem garázdálkodik tovább a faluban.
Nagy nehezen levagdostam róla az indákat, kiszabadítottam és a közeli parányi tisztásra vonszoltam, hogy készítsek néhány képet, amíg megérkezik a segítség. Aztán a szomszéd utcára húztuk egy másikház portáján keresztül és terepjáróra kerül. Megnyugodhatnak a lakók.

Ahogy rátaláltunk

Terítéken
Naplózva

Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #217 Dátum: 2011. Július 19. - 17:31:16 »

Dániel!  Igen Emelem Köszönöm!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Steve
Vendég
« Új üzenet #218 Dátum: 2011. Július 19. - 18:19:32 »

 Igen Emelem
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #219 Dátum: 2011. Július 19. - 18:40:51 »

Danikám nélküled kihalna ez  a topick.
Gratulálok az elhivatottságodhoz a kitartásodhoz,és a sikeres munkátokhoz.  Emelem
Üdv:HSanyi
Naplózva
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #220 Dátum: 2011. Július 19. - 21:40:47 »

Dániel! Nagyon jó volt olvasni! Gratulálok nektek,és még sok eredményes után keresést kívánok (már csak a mi érdekünkben is Vigyorog) Emelem
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
RWS
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1124



« Új üzenet #221 Dátum: 2011. Július 20. - 08:24:05 »

Dani! Igen
Gratulálok Neked és Somának! Jól "összenőttetek" már Somával, ügyesek vagytok!


 Emelem
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #222 Dátum: 2011. Július 20. - 09:35:54 »

 Igen Emelem
Naplózva

Üdv End
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #223 Dátum: 2011. Július 25. - 10:19:56 »

Uraim  Emelem

Szívesen olvasnék én is a tanonc kutyákról (persze a többiről is). Ha jól emlékszem van itt néhány újdonsült kutyatulajdonos, aki utánkeresésre is okítja kiskutyáját. Üdv, Dani
Naplózva

Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #224 Dátum: 2011. Augusztus 08. - 16:35:14 »

Sziasztok!

Egy igen fárasztó keresésünk volt a hétvégén egy nagyon rafinált vaddal szemben. Hajnali cserkelés alkalmával sebzett íjjal egy disznót egy ismerősöm, P. A disznó váratlanul bukkant fel és oldalát félig mutatva hátulról kapta lövést. Sajnos éppen az oldás pillanatában lépett előre, így láthatóan hátracsúszott a lövés, valahová a comb elé. A nyílvessző átütötte a testet, és egy akáchajtás tövében meg is találták. Jellegzetes gyomor és bélszag áradt róla. A pengék épek voltak, így sejthető volt, hogy lágy részeken keresztül, esetleg a túloldali bordákat érve távozott a vad testén keresztül. Néhány méterig volt csak vér, így a keresést igen okosan abbahagyták. A disznó egyébként nem volt egyedül, körülötte az elugráskor több felől is hallatszott zörgés, bár látni csak a sebzettet látták.

Valamivel tizenegy óra előtt érünk a sebzés helyére. Egy nagyjából 100 méter széles és 1200 méter hosszú akácos felső harmadának közepén állunk. A sorok méternyi távolságra vannak egymástól, a két-három méter magas fák komoly sűrűsséget alkotnak, amit csak néhol szakít meg néhány kisebb tisztás és keresztnyiladék.
A rálövés helyén valóban van kevés sötét vér, ami néhány méter után már csak cseppenként látható, majd úgyse. Soma megszimatolja a terepet, majd a nyílvesszőt és jó tempóban elindul a csapán. Néhány méter után balra kanyarodik és kivezetett az akácosból. Ez persze nem ment ilyen simán. Somának könnyű dolga volt, mert az akácos alja viszonylag tiszta, de én csak négykézláb tudok közlekedni, az is leginkább hosszában a sorok mentén. Minden felé friss hullaték, vackok, látszik, hogy sok szarvas és disznó tanyázik itt. Vért sehol nem találok, így amikor a sűrűt elhagyva két elfekvésre alkalmas sással benőtt dagonyát is elhagyunk gyanús lesz a dolog. Bár Soma felfrissítheti magát, de semmi biztató nyomot nem látok. Két kilométer kitérő után visszaballagunk a rálövéshez és kezdjük elölről az egészet, csak sokkal lassabban, alaposabban.
Már fél tizenkettő van és a hőmérséklet közel lehet a harminc fokhoz. Újra átvizsgálom a helyet, és kiderül, hogy ahol elkanyarodtunk, ott még akad néhány vércsepp az elhajló fűszálakon. Sőt ebből az irányból hallottak is valami zörgést még reggel. Soma újra hozzákezd a dologhoz, és simán megy tovább ott, ahol az előbb elkanyarodott. Talán a konda többi tagja ugrott el arra reggel, nem tudom. Minden esetre százméternyi kúszást követően egy sebágyra akadunk, ahol az egyik száraz akáckaró tövében találok egy csepp vért. Végre irányban vagyunk. Soma egyre jobban húz, és több friss disznótrágyát is találok. Minden felé jól érezhető disznószag leng. Haladunk lassan az ültetvény északi vége felé, de csak visszakanyarodik Soma és ismét dél felé fordul, kúszhatok utána. Olyan érzésem van, mintha előttünk menne a disznó, bár nem hallani semmi neszt, csak egy-egy rigó rebben előttünk. Soma viszont érzi, mert belefeszül a vezetékbe és el kezd csaholni. Leveszem a nyaklót hagy menjen. Nyifogva elviharzik, én pedig utat török a sűrű szélére, hogy ott futhassak utána. A többiek eddig a sűrű szélén várakoztak, és biztatnak, hogy szedjem a lábam, mert előttük száguldott el a sűrű szélében a disznó meg a kutya. Hirtelen lefutok vagy 800 métert mire utolérem őket. Mire a közelbe kerülök, Soma elhallgat. Gondolom fáradt ebben a melegben, spórol az erővel. Keresztülvágok egy ritkásabb részen a sűrű nyugati oldalára, mert onnan hallottam utoljára az ugatást. A sűrű és a szálerdő határán osonok, mikor rám fúj egy disznó a szélső sorok közül és Soma is vakkant egyet. Nagy kavarodás támad, mintha több disznó lenne bent. Gyorsan bújok befelé, a szél éppen jó. Soma ugatása hirtelen nyüszítésbe csap át, üldözőből üldözött lett, ahogy hallom. Azért nem hagyja magát, ismét fogja a disznót. Talán egy konda közé szaladt a sebzett és egy koca megkergette?
A sorok között hosszában vagy tíz métert is ellátok, de keresztben csak két-három métert enged a sűrű. A kúszás is elég nagy hanggal jár így többször is megugranak előlem. Közben biztatom Somát, már úgyis mindegy, tudja a disznó, hogy itt vagyok. Soma oda is jön hozzám, legalább megitatom. Tiszta bogáncs a feje, a nyelve a földön, de újra elfut a disznó után, én meg utánuk. Már egészen az akácos alsó végénél járok, mikor elhalkul az ugatás. Megyek még a sűrű szélén egy darabig, de semmi. Gy. szól rám telefonon, hogy menjek visszafelé, mert ott ugat a kutya.
Szaladok, ahogy csak tudok, és csakhamar a közelükben vagyok megint. Somát meg is látom egy akácfolt szélén, a disznó pedig bentről fúj. Mire odaérek, ismét eltűnnek. Megint csend van. Végre Soma előbukkan a szélen várakozóknál. Odamegyek én is. Somának megint adok vizet és visszamegyünk oda, ahol utoljára láttam a disznót. Keresésre biztatom, és teszi is a dolgát. Kajtat én meg megyek utána. Elmegyünk lefelé megint egy jó darabig, de semmi érdekes szag nem üti meg az orrát. Elfogy a víz, még a földre hullott cseppeket is felnyalja. Én is ki vagyok száradva, de én még bírom valahogy, meg aztán víz sincs már. Újra visszamegyek a többiekhez. Somának víz kell még és pihenni se ártana. Az akácostól nem messze jókora gödör, az alján fél méter vízzel. Soma beleveti magát, és igen meglepődik mikor nem ér le a lába. Nem egy nagy úszó, és most még a sulyom meg a hínár is nehezíti a dolgát. Már majdnem utána ugrok, mire csak kievickél valahogy. Hiába na, az úszás a halaknak való.
Tanácskozunk, hogy mi legyen, Soma közben a fűben hempereg. Addig-addig, hogy belegurul a vízbe. Soha nem fog benőni a feje lágya.
A többieknek már fogy az idő, menni kell hamarosan dolgozni, nem is nagyon bíznak már a dologban. Abban azonban egyetértünk, hogy a disznó még a sűrűben lehet, de egy tizenkét hektárnyi területen megtalálni nem könnyű. Javaslom, hogy a sűrű két oldalán menjük visszafelé az autóhoz. Az alsó részben nem volt a disznó. Ha még a felső felében ott van, azt Soma úgy is megérzi. Ha kiment, akkor nem tudunk mit tenni, Soma fáradt egy újabb hosszú csapázáshoz.
Vezetékre veszem a kutyát és Gy.-vel átmegyünk a túloldalra. P. és a srác aki vele van maradnak ezen az oldalon. Náluk van egy sörétes, ha mégis a nyílt parlag felé ugrana ki a disznó.
Somával a sűrű szélében botladozunk, de folyton elakad a vezeték, úgyhogy végül leveszem. Előttem megy néhány méterre, amikor egyszer csak felélénkülve keresni kezd. A bal szélre figyel, de ott csak Gy. zörög. Soma rám néz, hogy én is látom-e, aztán tovább keres, majd pár méter múlva nagy zörgés és kettőnk közül kiugrik a disznó. Még egy szőrszálat se láttunk belőle, de Soma már csaholva a nyomában van. Rohanok utánuk az akác szélén. Nem hiányzott már ez a futás, soha nem szerettem futni. Mondjuk a terep már ismerős.
Nagy nehezen megint beérem őket, Soma most kitartóbban ugat, jót tett neki a pihenő. Halkan próbálok bebújni hozzá, de húsz méterről megint észrevesz a disznó. Soma se ugat, hanem visszajön hozzám. Egybe van, úgyhogy visszaküldöm a disznó után. Fogja ismét, de a változatosság kedvéért most fölfelé távolodnak. Felállok az egyik ritkásabb sorban és rohanok a kezemet magam elé tartva. Tiszta pókháló már az arcom, a karcolásokkal is elég jól állok, de már nem érdekel. Az izmaim tiltakoznak, a fejem majd szétrobban a melegtől, de ki kell bírni valahogy. Az egyik nyiladékon kifutok a sűrű szélére és még nagyobb sebességre kapcsolok. A többiek integetnek, hogy menjek, ott megy a kutya, hallják. P. fut elől a sörétessel, de nem bírja sokáig, átadja a puskát Gy-nek. Most már ő az első a váltófutásban. Na, még ez kellett nekem. Utolsó erőmet is összeszedve beérem a társaságot és Gy.-nek elmagyarázom, hogy mit tegyen. A gyors terv szerint átmegy a túloldalra, én meg erről megyek. Így van esély csak, hogy a disznót valamelyikünk meglője. Közben a disznó visszafordult, de majdnem szemben velünk megálltak. Egy helyből hallatszik az ugatás. Szél alá kerülve sietek feléjük. Már ötven méter csak, csendben lopom a távolságot, húsz méter, durr, Gy. Előbb ért oda. A disznó hörög, a kutya nem különben. Oda ugrok, a még fetrengő disznóhoz, Soma erősen fogja a hátsólábát. Célzom a disznó fejét, de már halványul a tekintete, néhány másodperc és ernyedten engedelmeskednek az izmok Soma rángatásának. Észreveszi ő is, hogy kimúlt az ellenfél, leheveredik mellé. Levegő után kapkod. Odaérnek a többiek is. Gy. Elmondja, hogy mikor belopta a disznót és a kutyát, a kan, merthogy kan volt, már csak hason feküdt, Soma pedig előtte állt két méterre és ugatta. Egy ritkásabb részen belőve sikerült ilyen szerencsésen terítékre hozni.
Átadom a töretet P.-nek és kihúzzuk a disznót. Míg rendbe teszik, elviszem Somát egy jókora pocsolyához, ahol beleveti magát a vízbe. Úgy lépek utána, hogy el ne merüljön, mert felakad a gyékényben. Nem kell most erőltetni az úszást úgy látom, bár legszívesebben én is beleugornék a vízbe, úgyis vizes még a nadrágszíjam is. Közben rendbe teszik a disznót. A nyílvessző pont úgy ejtett sebet, ahogy mondták. A bal combja előtt repült be és a test közepén távozott a túloldalon.
A telefonom rögzítette a csapázás nyomvonalát, így könnyedén visszaidézhetem az eseményeket. Felteszem érdekességként.  2000m volt a kezdeti kitérő, 300 m az érdemi vezeték munka, majd 5500m hajsza. Soma valószínű még valamivel többet szaladhatott. Jól elfáradtunk, de a disznó szerencsére még jobban.

Üdv, Dani



Naplózva

Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 108   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: