Oldalak: 1 ... 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Emlékezetes utánkeresések  (Megtekintve 302979 alkalommal)
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #1590 Dátum: 2019. Január 26. - 23:55:26 »

Sziasztok!

Kicsit nagyot ugrok MIával kapcsolatosan, de most friss az élmény  Mosolyog

Mia első önálló hajszája

Azt hiszem, hogy Vaszkó Elek jóvoltából valami különleges került a kezembe, még Darázs is elégedetten tekint le rá az égi vadászmezőkről.

Miával ma sebzett sutagidát kerestünk Ez már önmagában is kuriózumnak számít, mivel az elmúlt 10 évben erre még nem volt példa, tehát emelem kalapom a vadász előtt, aki erre gondot fordított.

A sebzés tegnap késő délután, sötétedés előtt történt, ezért csak ma reggel kezdtünk az elveszett vad felkutatásához. Meglehetősen hideg volt, -7 fok. Jobb mellső láblövésről szólt a fáma, ezért a biztonság kedvéért Kety vérebem is ott volt, de a munkát teljes egészében Miára szándékoztam bízni.

A rálövéstől elég nehézkesen indultunk el. Minimális, fröcskölő vérzés mutatkozott, de a gida nyoma csakhamar a többi csapa közé veszett, úgyhogy egy kört leírva visszatértünk az elejére. Amint a csapát kereszteztük, Mia a hóba fúrta az orrát és ismét nyomon voltunk. 200 méter után már sebágyat találtunk, de a vad már nem volt ott. A kökényesben bolyongva sebágy sebágyat követett, de végül csak kiértünk egy rétre, ahol még találtam egy vércseppet, de aztán újra gond volt. Soma talán fel se vette volna, hogy micsoda átjáróházat rendezett ott az éjjel a sok arra járó vad, de egy ifjú kis tacskónak még minden új. Egyébként már elsőre is jó irányba tartott, de nekem is újra kell tanulni vele mindent. Mivel semmi kontroll nem volt, a nyomot sem lehetett egyértelműen kivenni az összetiport hóban, újra tettünk egy kör. Akkor aztán már kétrét görnyedve haladtam a kis Mia után, aki meggyőzött, mert találtunk vért. A gida áthaladt egy kisebb akácoson, kiért egy útra, ott szintén volt egy csepp vér a hóban.
Az út túloldalán ketté ágazott a váltó. Jobbra egy termetes, magányos disznó nyoma haladt, balra őzek, szarvasok tapostak széles váltót. Hogy őszinte legyek nem tudnám már megmondani, hogy én sugalltam-e a baloldali irányt, vagy Mia választotta, mindenesetre arra mentünk. A korábbi vércseppek helyett most már csak apró, gombostűfejnyi vérmorzsalékot találtam nagy ritkán. A csapa egyre szűkült, a szarvasok elmentek jobbra, az őzek - gidanyom nélkül - balra, pár muflon nyoma volt még előttünk, s akkor gyanakodni kezdtem. Mia is csak forgolódott, úgyhogy szemügyre vettem a talpát. Egy egyik körme tövében véres, fagyott hó volt. Nagyszerű, megvezettük saját magunkat. Irány vissza!
Az úton hiába vizsgálódtam, nem nagyon tudtam okos lenni. A gida vissza nem fordult, balra nem ment, az biztos volt. A bal oldali váltón se ment, az is biztos volt, hiszen onnan jöttünk vissza. Jobbra elmentünk az úton vagy 100 métert, egy suta, megy egy gida arra ment, még egy parányi vér is volt, de az a gida nem húzta a lábát és nem egyedül volt, mint a miénk.
Már azon gondolkodtam, hogy akkor jöjjön Kety vagy Soma, de végül lebeszéltem magam. Amikor még Soma fiatal volt, nem volt a háta mögött másik kutya, vele kellett újra és újra próbálkozni, gondolkodni, míg nem eredményre jutottunk. Talán pont azért értünk el vele egyre jobb eredményeket, mert soha nem adtuk fel, esetleg ha már az utolsó utáni esély is szertefoszlott, akkor nagy nehezen. Miától sem akartam elvenni a lehetőséget, mert láttam rajta, hogy akarja.
Visszamentünk és a magányos disznó csapáját kezdtük vizsgálni. Miát határozottan érdekelte. Persze őt még minden érdekli, de azért csak elindultunk a nyomon és láss csodát, egyszercsak a disznó nyoma mellett ott volt a mi keresett gidánk nyoma és vére. Alighanem a disznó őzpecsenyére vágyott és azért követte - széttaposva ezzel a szemünk elől a gida nyomát. Újra sebágyakat találtunk és már azon tűnődtem, hogy vajon mit hagyhatott nekünk a "ragadozó" vaddisznó, amikor Mia hirtelen felkapta fejét és az épp eloldalogni készülő őz felé nézett nyüszítve. Egy pillanatra megláttam a gida lógó mellső lábát is, így a tacskót hajszára engedtem. Élete első önálló hajszájára.
Ahogyan a könyvekben meg van írva, szinte sikító hajszahanggal vette üldözőbe a sebzettet, amely nagyon gyorsan eltűnt a sűrűben. Vészes sebességgel távolodtak, pedig elég nagy hó volt. Ám mire kikeveredtem a kökényből, már egy helyben voltak a GPS szerint. Tőlem légvonalban 400 méterre mutatta a jelet a készülék, de hiába közeledtem, kis tacskóm ugatását csak nem hallottam. Nem tudtam mire vélni, mivel egyébként rendkívül jól ugat a vad állításakor.
Aztán megtudtam: Miából bizony előtört az ősi ösztön, komoly ragadozóvá vált, beérte és megfogta a vadat, mire odaértem, az őz már nem is élt.
A végeredményen eltűnődhetünk persze, de azt hiszem néhány perc stressz kevésbé gyötörte meg a szerencsétlen őzet, mintha a disznók vagy a sakálok falták volna fel elevenen.

A térképen (második kép) látszik kékkel az én nyomom, pirossal a Miáé. Ahol szétválik a két vonal, ott indult hajsza, ahol összeér, ott fejeztük be. A három hurkot beleszámítva 1900 métert mentünk vezetéken, a gida valódi csapája 1000 méter körül volt. A hajsza 500 méter. Ez volt Mia tizedik igazi utánkeresése, s egyben a hetedik eredményes.



Naplózva

Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1591 Dátum: 2019. Január 27. - 10:18:28 »



Mia első önálló hajszája

................

Gratulálok!  Igen Taps Emelem

Azon nagyon meglepődtem, hogy tíz éve nem hívtak őz tarvad utánkeresésre . Tudom, hogy az őz utánkeresését nem igen szeretik, mert "könnyen elronthatja" a kutyát, de remélem azért a sebzett vad kézre kerítésére mindent megtesznek a vadászok. Nálunk legalábbis ez a gyakorlat.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Horváth Dániel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 587



WWW
« Új üzenet #1592 Dátum: 2019. Január 27. - 10:38:42 »

Azon nagyon meglepődtem, hogy tíz éve nem hívtak őz tarvad utánkeresésre . Tudom, hogy az őz utánkeresését nem igen szeretik, mert "könnyen elronthatja" a kutyát, de remélem azért a sebzett vad kézre kerítésére mindent megtesznek a vadászok. Nálunk legalábbis ez a gyakorlat.

Köszönöm.
Az elmúlt 10 évben egy esetben hívtak csak őzsuta keresése miatt, a többi mind bak volt. Gida egyszer sem szerepelt a sebzettek listáján, pedig gyanítom, hogy abból még többnek kellene lennie, hiszen több tarvadat lőnek és kisebb is. Van még baj a vadászfejekben...
Véleményem szerint "az őz elrontja a kutyát" dolog, kissé túl van misztifikálva, mint sok más dolog. Mi mindig azt kerestük, amit épp kellett, akkor amikor kellett, és annyi kutya után, ahány után megkértek rá. A többi csak kifogás.  Mosolyog

Üdv, Dani
Naplózva

Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1593 Dátum: 2019. Január 27. - 11:17:15 »

Köszönöm.
Az elmúlt 10 évben egy esetben hívtak csak őzsuta keresése miatt, a többi mind bak volt. Gida egyszer sem szerepelt a sebzettek listáján, pedig gyanítom, hogy abból még többnek kellene lennie, hiszen több tarvadat lőnek és kisebb is. Van még baj a vadászfejekben...
Véleményem szerint "az őz elrontja a kutyát" dolog, kissé túl van misztifikálva, mint sok más dolog. Mi mindig azt kerestük, amit épp kellett, akkor amikor kellett, és annyi kutya után, ahány után megkértek rá. A többi csak kifogás.  Mosolyog

Üdv, Dani

Nekem kb 30 éve volt hannoveri vérebem. Engem óva intettek a hozzáértők, hogy őzet kerestessek vele, mert annak erősebb a szaga, és azután a szarvast, disznót nem fogja kitartóan keresni.  Mivel nálunk főleg az őz volt a nagyvad,  kerestettem vele eleget. Dolgoztatni a kutyát alig tudtam, volt olyan év, hogy 2-3 keresést végzett összesen, ezért egy barátomnak ajándékoztam Somogy megyei társaságba.  Egyáltalán nem volt gond sem a szarvas, sem a disznó után keresésével.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16589



« Új üzenet #1594 Dátum: 2019. Január 27. - 13:54:16 »

Gratulálok!  Igen Taps Emelem

Azon nagyon meglepődtem, hogy tíz éve nem hívtak őz tarvad utánkeresésre . Tudom, hogy az őz utánkeresését nem igen szeretik, mert "könnyen elronthatja" a kutyát, de remélem azért a sebzett vad kézre kerítésére mindent megtesznek a vadászok. Nálunk legalábbis ez a gyakorlat.
Nekem annakidején azt mondta egy öreg vérebes, hogy az őzet le tudja fogni a véreb és ez akkora sikerélmény neki, hogy utána inkább az őznyomra fog váltani keresés közben.
Azt tanácsolta, négy éves kora előtt ne tegyem őz sebzésre a kutyát. Sajnos nem tudtam megfogadni a tanácsát, előbb ellopták a hannoverimet...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1595 Dátum: 2019. Február 20. - 09:52:23 »

Kaszó Kupa 2019 eredményhirdetés


Naplózva
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1596 Dátum: 2019. Július 08. - 14:54:00 »


Új vadásztársam...

Naplózva
hegyomlás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 133



« Új üzenet #1597 Dátum: 2019. Július 08. - 20:07:41 »

 Emelem
Naplózva
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1598 Dátum: 2020. Január 23. - 22:16:09 »

Új vadásztársam...


Növögetünk, tanulgatunk...

Naplózva
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #1599 Dátum: 2020. Január 24. - 08:07:21 »

Gratulálok ! Jólkitestnevelkedett !

Legyen vele sok feledhetetlen élményed !
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1600 Dátum: 2020. Január 24. - 08:46:01 »

Gratulálok ! Jólkitestnevelkedett !

Legyen vele sok feledhetetlen élményed !

Köszönjük, viselkedésben még ugyanolyan kölyök.  Emelem  Taps
Naplózva
hegyomlás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 133



« Új üzenet #1601 Dátum: 2020. Január 24. - 15:45:06 »

 Wave Emelem
Naplózva
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #1602 Dátum: 2020. április 09. - 12:40:51 »

Tegnap esti sebzés.
A rálövéstől pár méterre májdarabkák és bélsáros vér.
A sebzett a kondával együtt megugrott, ez nagyban megnehezítette munkát. Több hurkolás és elbizonytalanodás után, kb 3 km vezetékmunka után Rozi nagyon izgatott lett, gőzmozdonyként húzott. A sebágyból felkeltett disznó zörgését hallva hajszára engedtem. Bő 100 m távolságig hallottuk, hogy ugatva hajtja maga előtt, majd egy helyből jött az állóra csaholás hangja, majd csend...
Próbáltuk belőni az irányt, de hiába. Aztán a kiskutyám egyszer csak mellettem állt...
Mivel semmit nem találtunk a vaksötétben, Rozi is érdektelenné vált, úgy döntöttünk, ma reggel újra megpróbáljuk.
Így is lett. Az egyik megjelölt csapajelnél újra felvette az addigra bő 12 órás nyomot (tegnap este a rálövéstől számított 2 óra elteltével indítottuk).
1 km vezetékmunka után újra indítottuk, mert valami érdekesebbet talált...
Ekkor már bevette az agya, mit is várunk tőle és újabb 2800 m vezetékmunka után a dermedt disznóhoz vezetett minket.
Mi történhetett?
2 eshetőség fordult meg a fejünkben:
1. Az éjjel állóra csaholt disznó az utolsókat rúgta a hajsza végén, majd miután elcsendesedett, nem volt érdekes már Rozinak. (Ez sajnos jellemző rá: egy ugráló békát is ugat, de a tetem már nem érdekli.)
2. A sebzett valahogy lerázta magáról és meglógott... ez a kevésbé valószínű... szerintem.



 Emelem

Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4584



« Új üzenet #1603 Dátum: 2020. április 09. - 13:22:34 »

 Igen

Milyen lövése volt?
Májlövéshez képest nagyon sokat ment.
Naplózva
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #1604 Dátum: 2020. április 09. - 13:28:07 »

Igen

Milyen lövése volt?
Májlövéshez képest nagyon sokat ment.

Máj csúcsát csípte, de alacsony béllövés volt a fő seb. A hasüreget kinyitotta a lövedék. Rengeteget ment...
 
« Utoljára szerkesztve: 2020. április 09. - 14:25:30 írta Horrido » Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
Oldalak: 1 ... 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: