Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Legendás Vadászok!  (Megtekintve 171966 alkalommal)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #300 Dátum: 2011. December 22. - 01:18:46 »

Korabeli képek .

V. K. Arszenyev


Derszu Uzala


 Emelem
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16587



« Új üzenet #301 Dátum: 2011. December 23. - 16:22:28 »

Korabeli képek .

V. K. Arszenyev


Derszu Uzala


 Emelem
No igen, az "Őserdők fia" alapmű.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #302 Dátum: 2012. Március 12. - 08:44:05 »

Sziasztok!
Most, -amióta nem tudom élni az addig megszokott pörgős életemet -megfogadtam, hogy ami eddig idő hiányában elmaradt bepótolom.
Ezek közé tartozott az évek óta halogatott könyvtár- katalogizálás is.
A munka közben döbbentem rá, hogy az egyik kedvenc magyar vadászíróm egy éve távozott el közülünk.
Videcz Ferencről van szó.
A sors ajándéka számomra, hogy személyesen többször is találkoztunk és beszélgettünk, időnként leveleztünk.
Egy elragadó személyiség volt. A kedves, szimpatikus, örök öniróniával átszőtt vadásztárs.
Írásai is hasonló stílusban íródtak.
Amikor kézbe vettem megint a jellegzetes írásával dedikált könyveit óriási hiányérzetem támadt.
Hiányozni fognak az írásai a vadász-sajtóból!
Hiányozni fog a tanítványoknak, akik az ő hatására indultak el a vadászélet nem mindig sima útján. Hiányzik a barátoknak, akikkel valaha is együtt vadászott.
És hiányzik a baranyai vadásztársadalom kulturális életéből.
Itt hagyta viszont a csodás érzékkel és tehetséggel megírt könyveit. Mára már emlékül, hogy ne felejtsük el.
Feri bácsi!
Soha nem felejtünk el!

J. vadász





   
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
harkazoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 284


« Új üzenet #303 Dátum: 2012. április 11. - 08:22:25 »

Sziasztok!

Az egyik ismerősöm minden reggel közzétesz a facebook-oldalán egy rövid írást, amelyben valamelyik ismert magyar író, vagy költő életét mutatja be olvasmányos stílusban, saját kutatási eredményeivel kiegészítve. Így szinte mindig van benne olyan életrajzi elem, ami kevéssé közismert, de sok mindent megértethet.
Ma Fekete Istvánról írt.

Nyáry Krisztián cikke:

"A 26 éves Fekete István 1926-ban egy bakócai falusi bálon ismerte meg a 17 éves gimnazista Piller Edithtet. István akkor végezte a gazdasági akadémiát, ahol mezőgazdásznak tanult. Első állását Bakócán, egy grófi birtokon kapta. A lány apja is ebben a kis baranyai falucskában volt körorvos, ahová a Vajdaságból menekültek Trianon után. A hallgatag fiatalembert lenyűgözte az életrevaló, mosolygós Edith, akibe hamar beleszeretett. Jegyben járásuk alatt távol éltek egymástól, mivel István megpályázott egy gazdatiszti állást egy ajkai mintagazdaságban. Három év alatt több száz levelet írt menyasszonyának, akit leveleiben Bibócskának nevezett, önmagát pedig faragatlan Pistának. Vágyakozó, epekedő, tréfálkozó szép szerelmes levelek voltak ezek. István nagy gonddal építgette közös otthonukat. „Amikor hazahozlak, akkor aztán fellobban mesemondó, szép kályhánkban a láng, és a Te drága közelségedben sok szép mese fog megszületni a szívemben.” Mire a ház megépült, az esküvőt is megtartották. A várt felhőtlen boldogságra azonban hiába vártak. Két gyermekük születése után hamar kiderült, hogy Edithet súlyos betegség kínozza: a mániás depresszió. A házasság rövid harmonikus pillanatait sokszor szakították meg elviselhetetlen időszakok: hol napokig tartó csend, hol hangos dührohamok. Volt, aki az javasolta a férfinak, váljon el. István azonban őszintén szerette feleségét, ezért élete végéig ő is együtt élt Edith betegségével. Sokszor a természetbe menekült otthonról, és az erdei állatok életét figyelte. Első írásait a Nimród vadászújságnak küldte el. A vadásznovellák után egy történelmi regénypályázatra küldte be a Koppányi aga testamentuma c. regényét, amely meghozta számára az ismertséget. A 40-es évekre már meg is élt a család az apa írásaiból, így Pestre költöztek. A háború után az írót,mint a rendszer klerikális és maradi ellenségét, kizárták az Írószövetségből, nem publikálhatott. Egy nap minden előzmény nélkül, talán tévedésből, ávósok hurcolták el, fél szemét kiverték, szétverték a veséjét és hajnalban egy kocsiból kidobták a János Kórház mellett, ahol járókelők találták meg. Az ávósok ezt követően megkeresték Edithet és megfenyegették: azt kellett nyilatkoznia, hogy a férje utcai rablás áldozata lett. A hír ennek megfelelően hangzott el a rádióban. Ez újabb lelki terhet és nem múló szorongást jelentett a beteg asszonynak. Bár voltak jobb pillanatok, legtöbbször továbbra is elviselhetetlen légkör uralkodott a családban. Az író fia egy ilyen időszakban megkérdezte apját, hogy tudott „ezzel a nővel” nem két évtizedig, hanem akárcsak két hétig is élni? „Soha többé nem akarom hallani kisfiam, hogy az anyádat per nő titulálod – válaszolta az író – nagyon jól tudod, hogy rengeteg jó tulajdonsága van, nagylelkű, önzetlen, áldozatkész, gondos anya és normális időszakában nagyon kedves, jó és szeretetre méltó. De beteg szegény és nem tud uralkodni magán. … Azt azonban el kell ismernem, házasságunk alatt mindig úgy éreztem, mintha egy ekrozitos hordón ülnék, amelynek a gyutacsát már meggyújtották. A kérdés tehát csak az, hogy mikor fog felrobbanni alattam a hordó. Mert hogy felrobban, az biztos.” Végül nem robbant fel semmi. István és Bibócskája együtt élték le az életüket, és amikor tudták, élvezték a rövid, betegség nélküli időszakokat. Ilyenkor kutyájuk, Bogáncs társaságában együtt járták az erdőket. Az író halála után Edith minden nap kilátogatott a Farkasréti temetőbe, és gondozta férje sírját. Akárcsak a hagyatékát: még Moszkvába is elment, hogy elintézze az orosz nyelvű kiadást a magyar hatóságok helyett. Még megérte, hogy férje Jókai Mór után a legnépszerűbb, világszerte a legtöbb eladott könyvet publikáló magyar szerzővé vált. A rendszerváltás után gyermekeik kívánságára újratemették mindkettőjüket Göllében, Fekete István szülőfalujában. Hűséges kutyájukat, Bogáncsot is velük temették."

Kapott a cikkhez egy kiegészítő üzenetet is: Feketét azért temették újra Göllében, mert ez volt a végakarata. (Ediith valószínűleg azért temettette Farkasrétre, hogy a közelében legyen.)

Zoli
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #304 Dátum: 2012. április 11. - 08:48:52 »

Zoli! Emelem

Érdekes, számomra eddig ismeretlen része Fekete István életének.
Köszönöm! Emelem
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #305 Dátum: 2012. április 14. - 17:26:01 »

Kedves Attila!
Ha további érdekességekre vagy kíváncsi, akkor érdemes elolvasni ifj. Fekete István: Fekete István az Édesapám volt..című könyvét(Móra Kiadó, 2004.).
Engem is ért néhány meglepetés a könyv olvasása közben...
Üdv: J. vadász
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #306 Dátum: 2012. április 14. - 18:32:39 »

Szervusz J.Vadász! Emelem

Be sem merem vallani, de nem is hallottam róla! Stoel
Köszönöm, hogy megírtad!  Megnéztem a vaterán, és egyből le is ütöttem! Táncol Táncol Táncol

Vadászüdvözlettel: Attila
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #307 Dátum: 2012. április 14. - 18:50:22 »

Kedves Attila!
Ha további érdekességekre vagy kíváncsi, akkor érdemes elolvasni ifj. Fekete István: Fekete István az Édesapám volt..című könyvét(Móra Kiadó, 2004.).
Engem is ért néhány meglepetés a könyv olvasása közben...
Üdv: J. vadász

Én rossz szájízzel olvastam ezt a könyvet, annak ellenére, hogy sok érdekes új információ van benne.
Nagy része közvetlen idézet Fekete István naplójából, amiben jópárszor leírja, hogy ezt a naplót saját magának, csakis saját magának írja, nem szeretné, ha más is beleolvasna (ország-világ).
Megmondom őszintén, amikor ezzel a figyelmeztetéssel találkoztam, arra gondoltam, hogy leteszem a könyvet...de győzött a kíváncsiság. Akkor szégyeltem magam, hogy tovább olvasom.

Viszont pár év távlatából úgy látom, hogy helyére kerültek bennem a dolgok, és talán nem követett el a fia bűnt azzal, hogy kiadta naplóját. De ezt döntsék el az erre hivatottak, akik ehhez értenek. Pl. Nagy Domokos Imre. Kíváncsi lennék a véleményére.
Naplózva

Erdő az én templomom...
harkazoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 284


« Új üzenet #308 Dátum: 2012. április 14. - 20:07:56 »

Zoli! Emelem

Érdekes, számomra eddig ismeretlen része Fekete István életének.
Köszönöm! Emelem

Nagyon szívesen, Attila!  Emelem
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #309 Dátum: 2012. április 14. - 20:12:58 »

Attila!
Nagyon örülök, hogy segíthettem. Jó olvasást kívánok!
Vadászüdvözlettel: J. vadász
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #310 Dátum: 2012. április 14. - 20:31:00 »

Szia Anti! Emelem
Igen, érdekes amit írtál.  Tény, hogy azok a gondolatok amelyeket az ember csak saját magának írogat, az sokkal többet elárul róla, mint bármilyen a közszemlére szánt írása.  Biztosan kiderül Fekete István legbelső világáról sok minden, de  mégis úgy gondolom, valóban illett volna betartani  kívánságát! Vállat von

Vadászüdvözlettel: Attila
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16587



« Új üzenet #311 Dátum: 2012. április 14. - 20:35:14 »

De ezt döntsék el az erre hivatottak, akik ehhez értenek. Pl. Nagy Domokos Imre. Kíváncsi lennék a véleményére.
Nem vagyok biztos benne, hogy NDI hivatott erre vagy ért hozzá. A személyes véleményem az, hogy nem...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9986



« Új üzenet #312 Dátum: 2012. április 14. - 22:04:43 »

Szintén néhány személyes vélemény.
Amikor elolvastam ifjabb F.I. Nők,nők,nők c. könyvét, elhatároztam, hogy soha többé egyetlen írását sem veszem kézbe.
Nagyjából ugyanezt a fogadalmat tettem a Magasles c. könyv elolvasása után NDI szerzeményeire. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4583



« Új üzenet #313 Dátum: 2012. április 14. - 22:11:58 »

Szintén néhány személyes vélemény.
Amikor elolvastam ifjabb F.I. Nők,nők,nők c. könyvét, elhatároztam, hogy soha többé egyetlen írását sem veszem kézbe.
Nagyjából ugyanezt a fogadalmat tettem a Magasles c. könyv elolvasása után NDI szerzeményeire. 

Jól tetted!
Én is ezt gondoltam a Vuk és a simabőrűek elolvasása után.
Magasles egy fokkal jobb, de így is nagy csalódás.
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2890


« Új üzenet #314 Dátum: 2012. április 15. - 10:31:05 »

Üdvözlet Urak!
Egyetértek Lajos és Pyrus véleményével.
Mindenkinek van egy egyéni írói lelke és stílusa. Főleg az ilyen karakteres írókat nehéz utánozni, illetve kiegészíteni.
Fekete István leírásait, Széchenyi Zsigmond fanyar humorát, Kittenberger Kálmán tárgyilagos sorait nem lehet felülmúlni.
És még folytathatnám a sort...
Pontosan azért voltak ilyen kedveltek a "régi nagyok", mert valamelyiküknél mindenki rátalált a neki tetsző stílusra.
Nem volt véletlen, hogy generációk nőttek fel ezeken a könyveken.
Üdv: J.vadász 
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: