Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Legendás Vadászok!  (Megtekintve 172223 alkalommal)
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #135 Dátum: 2008. Október 22. - 17:39:48 »

Elolvastam én is, még azon melegében, amikor megvettem. Amikor végeztem vele, az az érzés maradt meg bennem, hogy ebből a regényes életútból sokkal-sokkal többet is ki lehetett volna hozni.
Hát igen: izlések és pofonok...

Igen kimondtad a lényeget,még sokkal több mindent leírhattak volna,akár Bandi bácsi is.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #136 Dátum: 2008. Október 24. - 13:52:40 »

Elolvastam én is, még azon melegében, amikor megvettem. Amikor végeztem vele, az az érzés maradt meg bennem, hogy ebből a regényes életútból sokkal-sokkal többet is ki lehetett volna hozni.
Hát igen: izlések és pofonok...

Igen kimondtad a lényeget,még sokkal több mindent leírhattak volna,akár Bandi bácsi is.

Sziasztok!

Fekete István is mennyit emlegette, hogy Kittenberger Kálmán helyében más is ötször annyit írt volna. Ha belegondolunk, manapság egy kéthetes expedícióból is könyvet írnak...K. Kálmán mondjuk ugye elsősorban természettudós vadász volt, nem író. Még szerencse, hogy jópár élményét elmesélte F. Istvánnak, Aki azokat papírra is vetette.

Annak idején Party Istvánt is sokat győzködték, hogy vesse papírra hatalmas gyakorlati tudását..., de mindhiába.

Van szerencsém ismerni Kovács Imre bácsit, Aki Valkón volt fővadász, egy-egy régi kisöreg vadászvendéggel még manapság -nyugdíjaskorában-is kimegy bőgésben kísérni, de már egyre nehezebb rávenni...sok a dolga, menni kell a Tiszára horgászni...Hejj de sok érdekesett hallottam az Öregtől. Mesélt P. Istvánról is. Állítólag nagyon erős ember volt. Sopronban az iskola kerítésének négyszögvasát csak a hecc kedvéért puszta kézzel hajlítgatta...

 Wave
Naplózva
Pisti06
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 129



« Új üzenet #137 Dátum: 2008. Október 24. - 21:49:31 »

Film Széchenyi Zsigmondról, I. rész

http://www.onlinetv.gtk.hu/videomaster/web/podcasting.php
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #138 Dátum: 2008. Október 24. - 23:28:57 »

Ennek a második részét is felteszik remélem, nekem nagyon tetszett...
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #139 Dátum: 2008. Október 25. - 11:48:06 »

Apropó, erről a filmről jutott eszembe.
Széchenyi Zsigmond írja az Afrikai tábortüzek-ben, hogy vadászott együtt Kittenberger Kálmánnal Afrikában. Ennek a vadászatnak nincsen valami írásos emléke, ezen kívül, amit Széchenyi említ, kicsit bővebben? Kittenberger nem  hiszem, hogy írt volna róla, de Széchenyi talán. Tud erről valaki valami bővebbet? Vállat von
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Zsömbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 113


« Új üzenet #140 Dátum: 2008. Október 26. - 19:11:38 »

Nagyon tetszett a film, remélem felrakják a folytatást is.
Tomek, én nem emlékszem rá, hogy Széchenyi írt volna erről a közös vadászatról valamelyik könyvében.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #141 Dátum: 2008. Október 26. - 20:16:19 »

Úgy emlékszem, hogy a könyv végén, ahol a veszélyes nagyvadak fejezetben az afrikai vadászbalesetet szenvedett magyar vadászokról ír Széchenyi, Kittenberger oroszlános sztorija bevezetőjeként megemlíti, hogy a legnagyobb tapasztalatú magyar Afrika-vadásznak tartja és hogy vadásztak együtt elefántra.

Afrikai tábortüzek, 1966-os kiadás, 236. oldal:

"3. Kittenberger Kálmán (1881-1958)
Magam is jártam vele elefánt után, a legnagyobb tapasztalatú magyar afrikánussal, aki nagyon régen, már akkor kikezdett az oroszlánokkal, mikor én még a vesszős puskát sem tudtam elsütni.
(majd leírja Kittenberger esetét az oroszlánnal, 7 mm-es Mauserrel, és csütörtökös tölténnyel)
(most néztem utána, én sem tudtam, hogy valaha is együtt vadásztak volna) 
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #142 Dátum: 2008. Október 29. - 11:30:20 »

Afrikai tábortüzek, 1966-os kiadás, 236. oldal:

"3. Kittenberger Kálmán (1881-1958)
...
(majd leírja Kittenberger esetét az oroszlánnal, 7 mm-es Mauserrel, és csütörtökös tölténnyel)
(most néztem utána, én sem tudtam, hogy valaha is együtt vadásztak volna) 

Mikor ez szóbajön, mindig arra gondolok hogy micsoda hajmeresztő dolgokat csináltak régen. Simán elindultak a 7x57-el oroszlánt meg bivalyt lőni! Kittenberger is azzal lőtte első bivalyát. Sőt, volt aki elefántra is rendszeresen használta.
Bele se merek gondolni micsoda iszonyú mennyiségű sebzést csinálhattak... Nem  Pedig már akkor is megvoltak a  megfelelő kaliberek.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #143 Dátum: 2008. Október 29. - 11:32:41 »

Mikor ez szóbajön, mindig arra gondolok hogy micsoda hajmeresztő dolgokat csináltak régen. Simán elindultak a 7x57-el oroszlánt meg bivalyt lőni! Kittenberger is azzal lőtte első bivalyát. Sőt, volt aki elefántra is rendszeresen használta.
Bele se merek gondolni micsoda iszonyú mennyiségű sebzést csinálhattak... Nem  Pedig már akkor is megvoltak a  megfelelő kaliberek.


Ebből mekkora vita lesz!  Fejvakarás Előre félek! Bion Bion Bion
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #144 Dátum: 2008. Október 29. - 11:47:50 »

Nagyjaink is csak emberek voltak...
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #145 Dátum: 2008. Október 29. - 12:00:10 »

Nagyjaink is csak emberek voltak...

Érdemes beleképzelnünk magunkat abba a korba, amiről véleményt mondunk! Akkor nem volt minden sarkon vadász-fegyver bolt. Akinek tellett rá, kiment Londonba, megrendelte a felszerelését, leküldte hajóval Afrikába, ott a fehérvadász szépen kicsomagolta és várta a klienst!
Akinek meg erre nem tellett, annak, mint Kitty-nek is, maradt a leselejtezett angol hadikészlet, ruha, felszerelés, egyéb, meg a "kéz alól"-i fegyver-lőszer vásárlás, olyat amilyet kapott! Ha besült, hát besült! Szomorú Nem volt szerencséje! Szomorú Később Kitty is dupla expresszt használt vastagbőrűre, mikor már megtehette!
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #146 Dátum: 2008. Október 29. - 13:49:59 »

Érdemes beleképzelnünk magunkat abba a korba, amiről véleményt mondunk! Akkor nem volt minden sarkon vadász-fegyver bolt. Akinek tellett rá, kiment Londonba, megrendelte a felszerelését, leküldte hajóval Afrikába, ott a fehérvadász szépen kicsomagolta és várta a klienst!
Akinek meg erre nem tellett, annak, mint Kitty-nek is, maradt a leselejtezett angol hadikészlet, ruha, felszerelés, egyéb, meg a "kéz alól"-i fegyver-lőszer vásárlás, olyat amilyet kapott! Ha besült, hát besült! Szomorú Nem volt szerencséje! Szomorú Később Kitty is dupla expresszt használt vastagbőrűre, mikor már megtehette!

Persze hogy más idők voltak, de az alapvető normák már akkor is léteztek. Az hogy "Nincs pénzem normális felszerelésre, de azért kimegyek Afrikába mert ott úgyse nézik, aztán lesz ami lesz" szerintem már akkor sem számított teljesen korrekt gondolatmenetnek.
Az hogy Kittenbergernek a háború miatt mindenét elvették, az más történet.  De felteszem hogy egy afrikai kiruccanás akkor sem számitott filléres kalandnak, és ezzzel gondolom tisztában is volt minden érintett.
Ha azt mondom: Akinek nincs elég pénze ahhoz hogy alkalmas felszereléssel menjen szafarira, az inkább maradjon itthon!- gondolom ezt 2008-ban nem vitatja senki. Akkor 1908-ban miért ne lett volna ugyanúgy igaz?

De ez közvetlenül nem kapcsolódik a kérdéshez, mert amikor az a bizonyos bivalylövés történt a 7mm-es Mauserrel, akkoriban volt egy 8mm-es Manci is a birtokában. De ezen kívül volt aki rendszeresen lőtt elefántra ilyen kaliberrel. Azt hiszem abban az időben erősen túlbecsülték ezt a lőszert, pedig -ha az 1910 utáni időszakot nézzük- a 30-06, 7,62x54R, 8x57JS, 9,3x62, stb stb már mind megvoltak.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #147 Dátum: 2008. Október 29. - 15:21:50 »

Persze hogy más idők voltak, de az alapvető normák már akkor is léteztek. Az hogy "Nincs pénzem normális felszerelésre, de azért kimegyek Afrikába mert ott úgyse nézik, aztán lesz ami lesz" szerintem már akkor sem számított teljesen korrekt gondolatmenetnek.
Az hogy Kittenbergernek a háború miatt mindenét elvették, az más történet.  De felteszem hogy egy afrikai kiruccanás akkor sem számitott filléres kalandnak, és ezzzel gondolom tisztában is volt minden érintett.
Ha azt mondom: Akinek nincs elég pénze ahhoz hogy alkalmas felszereléssel menjen szafarira, az inkább maradjon itthon!- gondolom ezt 2008-ban nem vitatja senki. Akkor 1908-ban miért ne lett volna ugyanúgy igaz?

De ez közvetlenül nem kapcsolódik a kérdéshez, mert amikor az a bizonyos bivalylövés történt a 7mm-es Mauserrel, akkoriban volt egy 8mm-es Manci is a birtokában. De ezen kívül volt aki rendszeresen lőtt elefántra ilyen kaliberrel. Azt hiszem abban az időben erősen túlbecsülték ezt a lőszert, pedig -ha az 1910 utáni időszakot nézzük- a 30-06, 7,62x54R, 8x57JS, 9,3x62, stb stb már mind megvoltak.

Valljuk be ezek az emberek akkor és ott történelmet írtak. Szerintem akkor és ott nem az volt a kérdés mint ma, hogy "jajj mi lesz ha a white hunter megszólja a felszerelésemet", hanem az: "lenni, vagy nem lenni".

Ezek az emberek ezzel a felszereléssel nemhogy életben maradtak, de olyan eredményesen vadásztak, hogy máig a csodájára járunk. Pont. Ezért legendák.
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #148 Dátum: 2008. Október 29. - 16:14:22 »

Mindenesetre én annak a vadászatnak a leírását szívesen elolvasnám, de szerintem egyikük sem örökítette meg az utókor számára...  :'(
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #149 Dátum: 2008. Október 29. - 17:24:48 »

Mondtam, hogy vita lesz!  Bion
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: