Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 28   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Legendás Vadászok!  (Megtekintve 172245 alkalommal)
Urr Antal
Vendég
« Dátum: 2008. április 20. - 09:42:52 »

Szervusztok!

Azért nyitottam ezt a témát, hogy legyen hol mesélnünk azokról az emberekről, akik meghatározóak voltak vadásszá válásunkban, személyiségükkel, viselkedésükkel, tudásukkal és tapasztalatukkal követendő példát mutattak környeztüknek.

Emellett beszélgethetnénk itt hírhedt vadorzókról, zsivány- furmányos tetteikről, meghökkentő cselekedeteikről.

Szerintem az ilyen emberek történeteiből -tartozzanak bármelyik oldalhoz- sokat lehet tanulni, emellett felettébb érdekes - tanulságos lehet...

Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #1 Dátum: 2008. április 20. - 10:19:36 »

Rögtön szeretnék megemlékezni Stoflitz Ottóról, Galgamácsa legendás fővadászáról, Stoflitz Ferenc fiáról.

Én személyesen sajnos már nem ismerhettem. Róla elsősorban egy hivatásos vadásztól hallottam, Aki manapság már a Valkói Erdészetnél dolgozik, de Galgamácsán kezdte pályafutását, többek között Zilai Jánossal. Gyakornokként pár viszontagságos, de felettéb tanulságos évet töltött el Galgamácsán.

S. Ottó idejében még teljesen máshogyan nézett ki mind a vadászterület, mind a vadállomány, legfőképp a szarvasállomány. A ma már csak 4000 ha körüli vadászterület, aminek határai többnyire az erőtömb szélein fut,  akkoriban 6500 ha körül volt és a határok az erdőszélektől távolabb futott, a vad egyes részeken nyugodtan kijárhatott a szántóföldekre legelni...

Ki is kellett járnia, mert akkoriban a hivatalos becslés 1500-ra tette a szarvasállományt a területen. Nyilván ennél több volt a valóságban... Ebből évente kilőttek 150 körüli bikát és 300-400 tarvadat.

Ilyen paradicsom legfőbb felügyelője- gazdája volt Stoflitz Ottó.

A mindene volt a szarvas. Értett is hozzá, ami nem meglepő, hiszen könnyen lehet, hogy egy nap alatt több szarvast figyelt meg, mi itt néhanyan egész életünkben fogunk...

A szarvasok százas rudlikban járták a területet. Az Öreg figyelt rájuk. Nagy gondot fordított a területet éjszakára elhagyó szarvasokra, melyekre a szomszédos társaságok vártak a határ túlsó részén...
Gyakran beszállt a parancsnoki orosz terepjáróba, maga mellé vett egy doboz sörétes patront, és végiglőtte a vadászterület határát...a megriasztott szarvasok pedig szaladtak vissza az erdőbe hazafelé...

Persze jutott a szomszédoknak is bőven ennek ellenére. A szomszédok gyengébb, inkább mezőgazdasági jellegű területein is rendes szarvasbőgés volt...estek 10 kiló feletti bikák is nem is oly' ritkán (tudok 14 kilós padlásbikáról is). Ezeken a területeken manapság ritka vendég a szarvas.

Szóval az Öreg igen nagy gondot fordított szarvasállományára. Amikor jött a bőgés, meghagyta az embereinek, hogy legfeljebb du. három óráig lehet lajtoskocsival vizet hordani a dagonyákba, később nem szabad zavarni a szarvasokat.

Hivatásos vadász ismerősöm akkoriban gyakornokként egy munkatársával a napi feladatai ellátásában késésben volt, de úgy döntöttek, hogy a közelben lévő dámoskerti dagonyába még visznek gyorsan vizet.

Három óra után pár perccel traktoroznak a dagonya irányába a csúzi réten keresztül, amikor az Öreg meglátta őket. Nem is vacakolt sokáig, hirtelen mérgében nagygolyóssal kilőtte a traktorkereket, hogy a benne ülők alig tudták megakadályozni a lajtos traktor felborulását...
Másnap első dolguk volt bemenni az irodára felmondani,...de aztán két hetes huzavona után elültek a hullámok és minden ment tovább, maradtak.

Az Öregtől rettegtek. Apja is úgy gondolta, hogy egyik legfőbb feladata tekintélyének megteremtése kell legyen...tett érte. Fia nyilván az Ő nyomdokaiba lépett e téren is.

Egyelőre ennyit a legendás galgamácsai fővadászról... Wave
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #2 Dátum: 2008. április 20. - 14:01:56 »

Anti!
Nagyon jó, hogy indítottad ezt a topikot, mert jóformán csak néhány legendás vadászt ismerünk, akik könyveket is írtak, pedig biztosan voltak sokan, akiket érdemes lenne megismerni. Nagyon tetszett, amit írtál, mert nem csak a személyt, hanem az akkori viszonyokat is bemutattad, így igazán kerek, és érdekes. Az embernek leesik az álla.
Naplózva
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #3 Dátum: 2008. április 20. - 19:35:25 »

Szia! Nagyon nagyon sok híres vadász volt,akik nagyon nagyon sokat tettek a magyar
vadért és vadgazdálkodásunkért.De sajna nem írtak könyvet,a legtöbbjük naplót sem írt.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #4 Dátum: 2008. április 20. - 20:15:12 »

Szia! Nagyon nagyon sok híres vadász volt,akik nagyon nagyon sokat tettek a magyar
vadért és vadgazdálkodásunkért.De sajna nem írtak könyvet,a legtöbbjük naplót sem írt.

Üdvözöllek Burhinus65! Welcome

Éppen azért kéne mesélni Róluk/róluk, mert sokuk nem írta le tapasztalatait. Biztos ismerünk/tünk páran  ilyen vadászokat.

folyt. köv.
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #5 Dátum: 2008. április 20. - 20:22:45 »

Rögtön szeretnék megemlékezni Stoflitz Ottóról, Galgamácsa legendás fővadászáról, Stoflitz Ferenc fiáról.

Én személyesen sajnos már nem ismerhettem. Róla elsősorban egy hivatásos vadásztól hallottam, Aki manapság már a Valkói Erdészetnél dolgozik, de Galgamácsán kezdte pályafutását, többek között Zilai Jánossal. Gyakornokként pár viszontagságos, de felettéb tanulságos évet töltött el Galgamácsán.

S. Ottó idejében még teljesen máshogyan nézett ki mind a vadászterület, mind a vadállomány, legfőképp a szarvasállomány. A ma már csak 4000 ha körüli vadászterület, aminek határai többnyire az erőtömb szélein fut,  akkoriban 6500 ha körül volt és a határok az erdőszélektől távolabb futott, a vad egyes részeken nyugodtan kijárhatott a szántóföldekre legelni...

Ki is kellett járnia, mert akkoriban a hivatalos becslés 1500-ra tette a szarvasállományt a területen. Nyilván ennél több volt a valóságban... Ebből évente kilőttek 150 körüli bikát és 300-400 tarvadat.

Ilyen paradicsom legfőbb felügyelője- gazdája volt Stoflitz Ottó.

A mindene volt a szarvas. Értett is hozzá, ami nem meglepő, hiszen könnyen lehet, hogy egy nap alatt több szarvast figyelt meg, mi itt néhanyan egész életünkben fogunk...

A szarvasok százas rudlikban járták a területet. Az Öreg figyelt rájuk. Nagy gondot fordított a területet éjszakára elhagyó szarvasokra, melyekre a szomszédos társaságok vártak a határ túlsó részén...
Gyakran beszállt a parancsnoki orosz terepjáróba, maga mellé vett egy doboz sörétes patront, és végiglőtte a vadászterület határát...a megriasztott szarvasok pedig szaladtak vissza az erdőbe hazafelé...

Persze jutott a szomszédoknak is bőven ennek ellenére. A szomszédok gyengébb, inkább mezőgazdasági jellegű területein is rendes szarvasbőgés volt...estek 10 kiló feletti bikák is nem is oly' ritkán (tudok 14 kilós padlásbikáról is). Ezeken a területeken manapság ritka vendég a szarvas.

Szóval az Öreg igen nagy gondot fordított szarvasállományára. Amikor jött a bőgés, meghagyta az embereinek, hogy legfeljebb du. három óráig lehet lajtoskocsival vizet hordani a dagonyákba, később nem szabad zavarni a szarvasokat.

Hivatásos vadász ismerősöm akkoriban gyakornokként egy munkatársával a napi feladatai ellátásában késésben volt, de úgy döntöttek, hogy a közelben lévő dámoskerti dagonyába még visznek gyorsan vizet.

Három óra után pár perccel traktoroznak a dagonya irányába a csúzi réten keresztül, amikor az Öreg meglátta őket. Nem is vacakolt sokáig, hirtelen mérgében nagygolyóssal kilőtte a traktorkereket, hogy a benne ülők alig tudták megakadályozni a lajtos traktor felborulását...
Másnap első dolguk volt bemenni az irodára felmondani,...de aztán két hetes huzavona után elültek a hullámok és minden ment tovább, maradtak.

Az Öregtől rettegtek. Apja is úgy gondolta, hogy egyik legfőbb feladata tekintélyének megteremtése kell legyen...tett érte. Fia nyilván az Ő nyomdokaiba lépett e téren is.

Egyelőre ennyit a legendás galgamácsai fővadászról... Wave


Szia Anti!
Te ismerted is az idős Stoflitz Ottot ? Biztos odádakat tudna mesélni az akkori időkről és vadászatokról.Én a fiával a mai napig jó barátságban vagyok (sajnos most már Ő is kevest vadászik ) Ő is mesélt egy pár történetett pró és kontra egyaránt.Üdv HSanyi
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #6 Dátum: 2008. április 20. - 20:34:08 »

Sziasztok !
Ha már Gődöllő környékén járunk, akkor ne feledkezzünk meg a nemrég elhunyt Fuchs Antalról sem, aki igaz inkább a Bakonyban vadászot, de nyugdijas éveit Valkon töltötte haláláig.
Storcz Mátyásrol is illene ejteni egy pár szót, aki az 1900 évek elejétől, ha jól emlékszem, 1932 ig volt szolgálatban. Kiválló vérebes szakemberkén vált ismerté Europában.
Üdv HSanyi
« Utoljára szerkesztve: 2008. április 20. - 20:40:16 írta Erdőjáró (Molnár Attila) » Naplózva
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #7 Dátum: 2008. április 20. - 20:52:32 »

Kapásból egy dolog.Sok szerző komoly munkája a száz év száz vadász,olvassátok ha megvan.Nekem szinte
bibliám,sokszor kiolvastam.Ez a legösszefoglalóbb  mű híres és kevésbé ismert vadászainkról.Vagy Bányai
Jóskának a könyve.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #8 Dátum: 2008. április 20. - 22:46:51 »

Szia Anti!
Te ismerted is az idős Stoflitz Ottot ? Biztos odádakat tudna mesélni az akkori időkről és vadászatokról.Én a fiával a mai napig jó barátságban vagyok (sajnos most már Ő is kevest vadászik ) Ő is mesélt egy pár történetett pró és kontra egyaránt.Üdv HSanyi

Szervusz Sándor!

Mint írtam, sajnos személyesen nem ismertem, csak sokat beszélgettünk Róla Galbavi József valkói hiv. vadásszal, Aki "alatta" dolgozott.  Wave
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #9 Dátum: 2008. április 20. - 22:53:42 »

Szervusz Burhinus!

Csak most tudom folytatni, mert vendégem volt.

Végül is, csak annyit szerettem volna még írni, hogy a sokak által ismert nagy vadászok mellett az ismeretlen de nagy tudással és tapasztalattal rendelkező "Józsi" és "Pista" - bácsikról is jó lenne írni, Akik szépen csendesen éltek, de szűk vagy kicsit tágabb környezetükre emberségükkel és tudásukkal nagy hatást gyakoroltak...

A Száz év, száz vadász c. könyvről mégcsak nem is hallottam, de most már figyelni fogom, hátha találkozok valahol egy elérhető árú példányával.

Én hasonló könyvet Zoltán János proftól olvastam, A vadászat napszámosai címmel. Nagyon jó!
Naplózva
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #10 Dátum: 2008. április 21. - 10:37:39 »


Szervusz Burhinus!

Csak most tudom folytatni, mert vendégem volt.

Végül is, csak annyit szerettem volna még írni, hogy a sokak által ismert nagy vadászok mellett az ismeretlen de nagy tudással és tapasztalattal rendelkező "Józsi" és "Pista" - bácsikról is jó lenne írni, Akik szépen csendesen éltek, de szűk vagy kicsit tágabb környezetükre emberségükkel és tudásukkal nagy hatást gyakoroltak...

A Száz év, száz vadász c. könyvről mégcsak nem is hallottam, de most már figyelni fogom, hátha találkozok valahol egy elérhető árú példányával.


Szia! Természetesen igazad van,az úgymond "névtelen" vadőrök és vadászok sokszor többet tettek mint az
iskolázottak,akik a mellüket verték különböző protokoll helyeken rendezvényeken,s közben a háttérben
mások végezték el a munka javát.A megyei almanachokban van elég sok  megyei adat ilyen ismeretlen,de
sokat tett vadászokról,mindig örömmel olvasom ezeket.A száz év,már elfogyott a boltokban,kevés példányt adtak ki,de majd körbenézek,és jelentkezek ha tudok egyet szerezni.




Én hasonló könyvet Zoltán János proftól olvastam, A vadászat napszámosai címmel. Nagyon jó!
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Grűn
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #11 Dátum: 2008. április 25. - 08:21:20 »

Sziasztok !
Ha már Gődöllő környékén járunk, akkor ne feledkezzünk meg a nemrég elhunyt Fuchs Antalról sem, aki igaz inkább a Bakonyban vadászot, de nyugdijas éveit Valkon töltötte haláláig.

Fuchs Antal Gödöllőn is hivatásos vadászként dolgozott, nem kevés ideig. Elhivatott vérebes volt, akárcsak édesapja. Idősebb éveiben sok diaképes előadást tartott, volt szerencsém nekem is párat végighallgatni.
Hubert-lak, ahol jóideig éltek, és ahol a híres Fuchs-féle vaddisznóhajtások terítékét készítették, még mindig megtalálható a Bakonyban, igaz, a házat újjáépítették, mert leégett. Érdemes oda elzarándokolni. És ha már ott van az ember, a Tábor-helyi hajtás (Széchenyi Zs.) emlékművét is felkeresheti.
Hubert-lak egyébként itt található:
http://www.maplandia.com/hungary/veszprem/hubertlak/
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #12 Dátum: 2008. április 25. - 08:31:03 »

Sziasztok !
Ha már Gődöllő környékén járunk, akkor ne feledkezzünk meg a nemrég elhunyt Fuchs Antalról sem, aki igaz inkább a Bakonyban vadászot, de nyugdijas éveit Valkon töltötte haláláig.

Fuchs Antal Gödöllőn is hivatásos vadászként dolgozott, nem kevés ideig. Elhivatott vérebes volt, akárcsak édesapja. Idősebb éveiben sok diaképes előadást tartott, volt szerencsém nekem is párat végighallgatni.
Hubert-lak, ahol jóideig éltek, és ahol a híres Fuchs-féle vaddisznóhajtások terítékét készítették, még mindig megtalálható a Bakonyban, igaz, a házat újjáépítették, mert leégett. Érdemes oda elzarándokolni. És ha már ott van az ember, a Tábor-helyi hajtás (Széchenyi Zs.) emlékművét is felkeresheti.
Hubert-lak egyébként itt található:
http://www.maplandia.com/hungary/veszprem/hubertlak/


Kaptam sógoromtól pár évfolyam régi vadászújságot...negyvenen felüliek.
Annyira keserű volt amikor olvastam, hogy meghalt Fuchs Antal...
Előtte a friss újságok ugyanezzel a hírrel voltak tele...csak a fiával.
Egy tavalyi Balu bakja annyira hasonlított, egy negyven évesre, hogy rettenet. A történelem ismétli önmagát...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #13 Dátum: 2008. április 25. - 09:20:03 »

Tegnap volt 41 éve,hogy elhunyt Széchenyi Zsigmond!
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #14 Dátum: 2008. április 25. - 10:04:50 »

Tegnap volt 41 éve,hogy elhunyt Széchenyi Zsigmond!

A Jó Isten nyugosztalja mindannyiunk Mesterét!
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 28   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: