Oldalak: [1] 2 3   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Az apróvad gazdálkodás létesítményei  (Megtekintve 26306 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Dátum: 2008. április 17. - 12:32:44 »

A vadgazdálkodási létesítményeken a legtöbb vadász a nagyvad gazdálkodáshoz szükséges létesítményeket társítja, gondoltam nem árt ha megemlítjük, hogy az apróvad is igényel ilyen mesterséges eszközöket.
Ilyenek pl. a bújtatók, apróvad búvók, -etetők, -itatók, mesterséges fészkelőhelyek, apróvadföldek.

Ha valakinek van valamilyen jó ötlete, tapasztalata esetleg kérdése, itt nyugodtan megírhatja. Érdeklődve várom/várjuk. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Wtomo
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 13


« Új üzenet #1 Dátum: 2008. Június 16. - 23:39:08 »

Mivel kicsit pang ez a topic, most, hogy közeledik a fácánnevelési szezon leírom errefelé miben tartjuk a kisfácánokat;
Területileg nem mértem le pontosan, kb 50x80 m terület, benne néhány kisebb fa+ bokrok, +kukorica. 10 méterenként 6-7 méter magas oszlopok leásva-kifeszítve. Lent 1 méter magas drótkerítés, felülre aprószemes háló. Kívül villanypásztor meg néhány élvebefogó. Nemsokára bőven lesz időm részletesen dokumentálni és tanulmányozni:D Ha van rá igény majd csinálok pár képet.
Naplózva

Házat építhetsz, autót gyárthatsz, amennyi csak kell. De föld? Az csak annyi van amennyit az Isten kimért.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #2 Dátum: 2008. Június 17. - 07:41:16 »

Mivel kicsit pang ez a topic, most, hogy közeledik a fácánnevelési szezon leírom errefelé miben tartjuk a kisfácánokat;
Területileg nem mértem le pontosan, kb 50x80 m terület, benne néhány kisebb fa+ bokrok, +kukorica. 10 méterenként 6-7 méter magas oszlopok leásva-kifeszítve. Lent 1 méter magas drótkerítés, felülre aprószemes háló. Kívül villanypásztor meg néhány élvebefogó. Nemsokára bőven lesz időm részletesen dokumentálni és tanulmányozni:D Ha van rá igény majd csinálok pár képet.

Engem érdekelne, hogy hány példány fér el benne, milyen tápot kapnak, hogyan keltetitek/szerzitek be a csibéket, pár kép is jó lenne...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Wtomo
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 13


« Új üzenet #3 Dátum: 2008. Június 17. - 11:03:44 »

Holnap levizsgázok a suliban:) Aztán már be vagyok jelentkezve egész nyárra Táncol Jún 27el jönn az első turnus fácán. Majd részletesen dokumentálok:) Tavaly 5000 lett felnevelve 2 turnusban. Magát a keltetést nem mi végezzük, ha jól emlékszem Békés megyéből hozzák őket. 5 Db/ szállítóláda. Nem akarok hülyeséget mondani, azért nem megyek bele becslésekbe, hamarosan úgyis (újra) elsőkézből tudom megnézni:D
Naplózva

Házat építhetsz, autót gyárthatsz, amennyi csak kell. De föld? Az csak annyi van amennyit az Isten kimért.
Wtomo
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 13


« Új üzenet #4 Dátum: 2008. Június 24. - 22:31:14 »

Nah:) 2 nap megfeszített munkával elkészítettük az első turnus fácán helyét. Holnap hajnali 3kor érkezik 1100 db. A terület egy csatorna+erdősáv szomszédságában fekszik. (fényképeket később töltök) 60x50 métert kerítettünk be. Alul drótkerítés fent raselháló, a teteje nyílt. Bent van 5 etető. Az aljnövényzet nagyrészét meghagytuk (később letapossák, addig búvóhely+kaja), illetve a bekerített részbe van kukorica is. A hálót 12-16 méterenként kb 6m magas oszlopokra szögeltük, drótoztuk, illetve 2 nagy oszlop között 3 vagy ha a terep úgy kívánja több kis oszlop is került. (rögzítés céllal) A raselhálót a dróthálóhoz kötöttük "varrtuk" végig. Minden oldalon van terelő.Hirtelen ennyit:D
Naplózva

Házat építhetsz, autót gyárthatsz, amennyi csak kell. De föld? Az csak annyi van amennyit az Isten kimért.
Mérnökhallgató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 125



WWW
« Új üzenet #5 Dátum: 2008. Július 30. - 15:06:05 »

Nah:) 2 nap megfeszített munkával elkészítettük az első turnus fácán helyét. Holnap hajnali 3kor érkezik 1100 db. A terület egy csatorna+erdősáv szomszédságában fekszik. (fényképeket később töltök) 60x50 métert kerítettünk be. Alul drótkerítés fent raselháló, a teteje nyílt. Bent van 5 etető. Az aljnövényzet nagyrészét meghagytuk (később letapossák, addig búvóhely+kaja), illetve a bekerített részbe van kukorica is. A hálót 12-16 méterenként kb 6m magas oszlopokra szögeltük, drótoztuk, illetve 2 nagy oszlop között 3 vagy ha a terep úgy kívánja több kis oszlop is került. (rögzítés céllal) A raselhálót a dróthálóhoz kötöttük "varrtuk" végig. Minden oldalon van terelő.Hirtelen ennyit:D

Ajjaj! Mintha magamat látnám ezelőtt 15 évvel! Én már akkor is marhaságnak tartottam az egész fácánnevelősdit, véleményem azóta sem változott semmit. Pedig úgy 50000 madarat én is felneveltem 7 év alatt. Még 10000 foglyot is!
Naplózva

"Jó vadászatot!
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #6 Dátum: 2008. Augusztus 19. - 20:44:18 »

Mi van a fácánokkal?Nagy a csend róluk.
Kiváncsi vagyok,hogy megy.Én is neveltem vagy 15 évig fácánt.Igaz nem vagyok nagy hive.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #7 Dátum: 2010. április 16. - 14:41:02 »

Sziasztok!

Egy érdekes vállalkozást akarok indítani, és érdekelne hogy valaki csinált-e már hasonlót, esetleg tapasztalat, és bármilyen neten elérhető információ esetleg tudományos munka érdekelne.... KAP

A történet az hogy kísérleti jelleggel szeretnék egy kis plusz táplálék forrást teremteni a területünkön lévő nyúl állománynak, persze az sem baj ha az őz és a többi vad is eszik belőle.
Sok olyan része van a területünknek ahol egyik évről a másikra szinte "0"-ra  csökken az állomány főleg erdős tagolt területek.
Mivel közelben vadföldet nem lehet a tulajdonviszonyok miatt művelni ezért arra a következtetésre jutottam, hogy az erdő szélén lévő 1-2 méteres "senki földjét" ami még az erdőhöz tartozna, megpróbálnám egy kis plusz takarmánnyal bevetni. (Természetesen a tulajjal egyeztetve)
Ez nem a klasszikus művelés lenne csak valamilyen magkeverékkel nem nagy ráfordítással csak kb. 10-20 méteres csíkok bevetése, kb 100 méterenként. Ja és szinte csak a jó sárga-homok a talaj.

Kérdésem az lenne miféle növény/ek lennének a legmegfelelőbbek. Csak az nem mondjátok hogy káposzta + répa... Bion Bion Bion
Természetesen kint maradna, nem lenne betakarítva.

Minden infó jól jön.

 Wave

Naplózva

Üdv End
Andorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 179



« Új üzenet #8 Dátum: 2010. április 16. - 14:54:28 »

Sziasztok!

Egy érdekes vállalkozást akarok indítani, és érdekelne hogy valaki csinált-e már hasonlót, esetleg tapasztalat, és bármilyen neten elérhető információ esetleg tudományos munka érdekelne.... KAP

A történet az hogy kísérleti jelleggel szeretnék egy kis plusz táplálék forrást teremteni a területünkön lévő nyúl állománynak, persze az sem baj ha az őz és a többi vad is eszik belőle.
Sok olyan része van a területünknek ahol egyik évről a másikra szinte "0"-ra  csökken az állomány főleg erdős tagolt területek.
Mivel közelben vadföldet nem lehet a tulajdonviszonyok miatt művelni ezért arra a következtetésre jutottam, hogy az erdő szélén lévő 1-2 méteres "senki földjét" ami még az erdőhöz tartozna, megpróbálnám egy kis plusz takarmánnyal bevetni. (Természetesen a tulajjal egyeztetve)
Ez nem a klasszikus művelés lenne csak valamilyen magkeverékkel nem nagy ráfordítással csak kb. 10-20 méteres csíkok bevetése, kb 100 méterenként. Ja és szinte csak a jó sárga-homok a talaj.

Kérdésem az lenne miféle növény/ek lennének a legmegfelelőbbek. Csak az nem mondjátok hogy káposzta + répa... Bion Bion Bion
Természetesen kint maradna, nem lenne betakarítva.

Minden infó jól jön.

 Wave




Szia!

Szerintem lucerna, lóhere a legmegfelelőbb választás.

Üdv.
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #9 Dátum: 2010. április 16. - 15:49:56 »

Sziasztok!

Egy érdekes vállalkozást akarok indítani, és érdekelne hogy valaki csinált-e már hasonlót, esetleg tapasztalat, és bármilyen neten elérhető információ esetleg tudományos munka érdekelne.... KAP

Szia!

Ilyennel próbálkoztak már felénk. Az erdőszélek szántása nélkül lehetetlen volt normálisan megoldani a dolgot, valamint az árnyékos erdőszélekkel szintén nem arattak nagy sikert. A napos és félárnyékos részeken viszont jó volt a lucerna-köles, lucerna-here-cirok/köles keverék is. Egy helyen vetettek még muhart és takarmánytököt-az előbbi nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de a tököt elég gyakran rágták meg az őzek, főleg augusztus környékén, mikor kevés volt a víz.
Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #10 Dátum: 2010. április 16. - 21:15:28 »

A nyiladékokon minimális előkészítés után, kézi felülvetést csináltam fehérherével. Egy vegetációs idő alatt a kúszóindáival átszőtte a területet, magszórással frissítette önmagát. További nagy gondozást nem igényel. Ha mégis nagyon jó gyerek akartam lenni, akkor a legelőrét- gazdálkodás fogásait alkalmaztam. Járta ezeket a helyeket bikától a nyúlig minden. Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9985



« Új üzenet #11 Dátum: 2010. április 16. - 22:24:09 »

A nyiladékokon minimális előkészítés után, kézi felülvetést csináltam fehérherével. Egy vegetációs idő alatt a kúszóindáival átszőtte a területet, magszórással frissítette önmagát. További nagy gondozást nem igényel. Ha mégis nagyon jó gyerek akartam lenni, akkor a legelőrét- gazdálkodás fogásait alkalmaztam. Járta ezeket a helyeket bikától a nyúlig minden. Emelem

Mikor volt ez, Károly?
Azért kérdezem, mert két helyen is kísérleteztem fehérherével.
Fémzárolt, méregdrága vetőmaggal, kiskert minőségű előkészítéssel, mindkettőből már a második éven teljesen kiveszett a here. Mindkettőt csak egyszer kaszáltam, vagy ez volt az oka, vagy pedig nem elég agresszív a fajta. Lehet, hogy amikor még Te vetetted, életképesebb fajta volt a piacon. Érdekes, ahol viszont az extenzív rétet 2-3 alkalommal megkaszálom nyaranta, ott magától megjelenik, foltokban, ezt csipegetik az őzek, a telepítettnek a szarvas-őz látogatottsága sem tünt megfelelőnek.

A lucerna jobban bevált. Igaz, ezt az egyik vadásztárs évi 3-4 alkalommal lekaszálja és összegyűjti a birkáinak. A lucerna ezt megkívánja, amikor már virágzik, rá sem néz a vad, mert elöregszik a levele, szára.
Őz szépen jár rá, egy-két nyúl is rendszeresen látható rajta alkonyattájt (ennyi a törzsállomány), a szarvas inkább csak augusztus felé kap rá.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #12 Dátum: 2010. április 16. - 23:14:41 »

Lajos!
Utoljára 2005-ben csináltam. A nyiladékokon már meglévő pázsitfű-félék legelő feljavítására használtam a közönséges (Trifolium repens L.) fajtát.
Van még a hollandicus, meg a gigantea v. lódihere, de ezek igényesebbek és egyes egyedeik cianogén tartalma miatt keserűek. Tisztán csak magtermesztés céljából vetik.
Üdv!
 Emelem
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #13 Dátum: 2010. április 19. - 13:04:25 »

Köszönöm mindenkinek... Wave

Azért érdekelne, hogy a fehérhere magot hol lehet beszerezni...
Naplózva

Üdv End
baliiii
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 106


« Új üzenet #14 Dátum: 2014. Január 20. - 10:15:26 »

 Emelem
Nem találtam alkalmasabb topikot mint ezt. A társaságunk vett hattyúnyakakat (rendelt). De nem kaptunk semmi útmutatót hogyan kell használni. Neten is keresgéltem már de nem leltem semmit. Ebben szeretnék segítséget kérni tőletek ha valaki leírná nekem hogyan kell felhúzni esetleg pár képet is tudna felrakni azt nagyon megköszönném.

Üdv: Baliiii  Emelem
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: