Oldalak: 1 ... 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 [650] 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 ... 1437   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vaddisznós élményeink  (Megtekintve 2754380 alkalommal)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #9735 Dátum: 2012. Március 07. - 11:47:05 »

A nagy fekete szalonka !  Tasli

Néhány napja a vadőrünk elmesélte hogy a Sió és Sárvíz közti részen jótalpú disznó nyomait vélte felfedezni.  Az olvadás után meg arról szóltak a hírek hogy a Sárvízen is át-át látogat Őkelme és megturkálja a tavalyi beszántott kukoricaföldet vagy talán a szép kerek kocapopsikért vállalja a hideg fürdőt. Lehet hogy az általam "Csellengőnek" keresztelt nagy kanról van szó mert a szomszédos körzetben lőttem el a szekundánsát még a nyár folyamán mikor a mázsás fiatal kant a süldőjének gondoltam. A tervem az volt hogy a csatorna töltésén várakozok egy jó darabig mert csak a túloldalon van alkalmas búvóhelye nappali tartózkodásra vagy a hatalmas tábla keleti oldalán lévő sűrűbe bújhat meg. A szántót keskeny mezővédő erdősáv határolja szinte négyszög alakban ami olyan keskeny hogy abban nem állhat meg. A keletről - nyugatra tartó sáv mellett turkálgatott nyilván mert ott biztonságba érzi magát illetve a kombájnok is  itt fordultak meg tehát több cső került beszántásra. A keleti szél kedvezett is tervemnek mert azt gondoltam hogy a vízen hamar át fog jönni , ha nem akkor pedig szél ellen végigcserkelem a sövény szélét és megvizsgálom a négy kisebb völgyet ami az erdősávra merőlegesen keresztezi a táblát. Minden jónak ígérkezett , stabil keleties irányú szél fújt és a szinte teliholdat sem takarta felhő. Már az indulás sem úgy történt ahogy kellett volna mert a fejlámpámat és a fényképezőgépet feltöltöttem ugyan de elfelejtettem bepakolni. No ez még haggyán  de a falu határában jutott eszembe hogy Csipetke és Lujó is otthon maradt az előkertben ahova a kocsival való kiálláskor csuktam őket. Rííí Ha egy mód van rá én semmiért nem megyek vissza babonából . A Sárvíz töltésén ücsörögtem kilenc óráig de ott semmi mozgás nem volt ellenben a sövény másik vége irányából az említett bokros nádasos terület felől őzriasztást hallottam. Távcső , lőbot és puska felszereléssel indultam neki szél ellen a szántásnak az erdősáv mentén. Az első völgyben semmit nem láttam illetve ígéretes korábbi nyomokat és turkálást tapasztaltam. A következő két völgy is üres volt így kb. tíz órakor az utolsó dombra értem ami utáni lejtő végében már a nagy bozótos húzódott. Nem várt irányból erős reccsenés hallatszott . A sövény túloldalán a bokros folytatásából jöttek a félreismerhetetlen hangok ami nyilván több disznótól vagyis egy kondától származott. Nahiszen ezek meg a másik táblára akarnak kiváltani ? Az nekem sehogy sem jó mert ezen keskeny de rendkívül sűrű sávon észrevétlenül nem jutok át pedig tőlem északra vannak csak azt tudnám azon a táblán mit fognak keresni ha nem jönnek át? Ilyen gondolataim voltak mikor szinte reccsenés nélkül kilépett a szemben lévő bokros oldalába egy fekete valami. Legalább ötven méterrel délebbre volt mint ahogy az erdősáv találkozott a bokros-nádas sűrűséggel.  A konda még mindig száz méterre északabbra zajongott . Na ez tipikus gondoltam. A kondával párhuzamosan de a zajongó népségtől oldalra vagy mögöttük szokott haladni a kan. A lőbot már készenlétben állt mögé térdeltem és a keresőtávcsőben is megnéztem az iménti nagy fekete foltot. Erős eleje horpadt vékonya és nagy bozontos feje volt a disznónak ami turkálgatva el is indult a bokros mentén déli irányba. A 9,3-as stucni céltávcsöve jól ült a lapockán így útjára engedtem a Lapua Mega öreg golyóját. Megnyugtatóan buffant a becsapódó lövedék és a disznó rövid ideig a szántás szélén rohant aztán nagy recsegések közepette bevágódott az iszonyú sűrű talán "kecskerágónak" nevezett bokrokból álló erdőszélbe. Telefon a szomszéd körzetben tartózkodó barátoknak akik közölték hogy épp most értek haza.  Fejvakarás Persze a kutya is otthon van !!!  Megbeszéltük hogy körülnézek és ha kell jönnek felveszik a kutyát is.
Minimumra csavartam céltávcső nagyítását, feltettem a puskára a kereséshez használt lámpát , a tárat telitömtem lőszerrel és a rálövés helyére mentem.  Megnyugtató látvány fogadott . Tüdő és bordacsont darabok és szántás szerű csapás az erdő szélén. Hogy múljon az idő jól körbenéztem a rálövés helyét és sajnálattal láttam hogy a friss lábnyom nem is olyan hatalmas , sőt egy régebbi nagy nyom mellett egészen eltörpül ez a friss lenyomat.  Fejvakarás   Kezdtek rossz sejtelmeim lenni. Elindultam a sebzett nyomán és ahol belépett a sűrűbe rengeteg vért találtam. Óvatosan áttörtem magam az erdőszélen és már láttam is nagy fekete halmot . Persze hogy az első dolgom az volt hogy megnézzem mi van a lába között . Sajnos visszavonhatatlanul egy koca esett áldozatul a az előre magambaszugerált ideának !  Fej a falba  Szerencsére sem kitögyelve   sem malacokkal telve nem volt.  Mentséget nem is keresek rá a történetet a mások és saját okulásomra írtam meg. Egyébként szép blattlövéssel hoztam terítékre a zsigerelve kb. 85 kilós disznót.  Szóval nagy fekete szalonka de nem kakas !   Emelem
Naplózva
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #9736 Dátum: 2012. Március 07. - 14:38:16 »

Szerintem nem te vagy az egyetlen vadász, aki ezt  a disznót kan gyanánt elejtette volna. Remélem a következő történetben a "Csellengőről" írhatsz... kalappal hozzá Emelem
Naplózva

vadasz90
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 537



« Új üzenet #9737 Dátum: 2012. Március 07. - 14:39:41 »

 Emelem
Így igaz Sok sikert! Igen
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #9738 Dátum: 2012. Március 07. - 16:08:44 »

Kétféle vadász van , aki már lőtt és aki fog kocát lőni . Más is benézte volna .

A fő területemen többek között ezért nem vadászunk disznóra május közepéig. A másik két területemen meg házi szabály , hogy csak süldő v. malac . Mert mint a fenti eset is mutatja még egy tapasztalt öreg róka(stefi ha nem ismernétek rá) is eshet tévedésbe , bár ez a mostani talán nem fáj neki annyira .

A lövésért gratula , a vadért megértés és ,hogy mind ezt megosztodtad dícséret.

Üdv az OGRE
Naplózva
deer14
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


« Új üzenet #9739 Dátum: 2012. Március 07. - 18:24:59 »

Szervusztok vadásztársak.Szeretnék bemutatkozni.A felvidékről vagyok /szlovákiábol/.Régen olvasgatom a fórumot és meg kell,hogy mondjam nagyon tetszik.VADÁSZOK vagytok a szó legnemesebb értelmében akik őszintén örülnek más sikerének, élményének.Ezért úgy döntöttem regisztrálok és ha nem bánjátok néha,néha hozzászólok.A kocához csak annyit,hogy előbb,utóbb mindenkivel megtörténik. ÜDV A VADÁSZATNAK vagy ahogy mifelénk mondják LOVU ZDAR.
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #9740 Dátum: 2012. Március 07. - 20:47:40 »

Kedves deer14 remélem csak elírás volt , de azért javítanék ÜDV A VADÁSZNAK.

AZ OGRE

Urak!
A téma folytatása innen a "vadászújságok" rovatban.

 Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2012. Március 08. - 17:42:11 írta galoscsabus » Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #9741 Dátum: 2012. Március 09. - 13:34:37 »

Kétféle vadász van , aki már lőtt és aki fog kocát lőni . Más is benézte volna .

Üdv az OGRE

Meg merem mutatni bárkinek a lőjegyzékem mert például az elmúlt szezonban egy kocát lőttem és ez az éves terítékem 3% -át sem teszi ki. Hozzáteszem hogy azt se tartom nagy bajnak ha ennél nagyobb a kocák aránya a lelövésben ( sőt biztos vagyok benne hogy sok társaságnál és egyénnél nagyobb is ) mert  a kocák lövése nélkül fegyverrel nem tartható kordában az állomány szaporodása. Ezt nálam nagyobb tudású tanárok, egyetemi szaktekintélyek is kijelentették . A malacos koca lövése az amitől igazán félek de az is be-be csúszik egy vadász életében , különösen azért mert szinte egész évben van malacait vezető koca . Én már decembertől-júliusig minden hónapban láttam csíkos malackát.

                                                                                   Emelem
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #9742 Dátum: 2012. Március 09. - 16:02:40 »

Szia Stefi

A főterületemen az elmúlt szezonban több mint 270 db disznó esett ebből több mint 80 koca . Évek óta ennyi az éves db számunk és eggyáltalán nem látszik ,hogy csökkenne a számuk , sőt talán még nő is . Amit leírtál azzal teljesen egyet értek . Anyival megtoldanám , hogy csak az időben fialó és fejletségben megfelelő méretü kocák a kímélendők szerintem . A pl. ősszel fialó 1-2 malacot vezető kocácskák kifejezetten nem valóak egy jó állományba .

Úgylátom a sertevadról és vadászatával sokban egyetértünk , még -ha jól számolok- az éves terítékünk is egyforma nagyságrendü.

Üdv az OGRE
Naplózva
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #9743 Dátum: 2012. Március 09. - 20:54:55 »

A főterületemen az elmúlt szezonban több mint 270 db disznó esett ebből több mint 80 koca . Évek óta ennyi az éves db számunk és eggyáltalán Amit leírtál azzal teljesen egyet értek . Anyival megtoldanám , hogy csak az időben fialó és fejletségben megfelelő méretü kocák a kímélendők szerintem . A pl. ősszel fialó 1-2 malacot vezető kocácskák kifejezetten nem valóak egy jó állományba .

Üdv az OGRE
Igen
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #9744 Dátum: 2012. Március 12. - 01:50:28 »

Jó estét (vagy talán éjszakát?)!
Sikerült ma, azaz tegnap végig semmittenni az egész napot, ezért úgy nyolc óra körül nem volt maradásom és kicsit kimentem körülszimatolni disznó ügyben.
Az előző éjszaka nagy részét is kint töltöttem, de csak szarvasokat és őzeket láttam, nagy békés egyetértésben engedtek le a torkukon egy 30 hektáros búzavetést Ördög.
Most egy másik helyet céloztam meg, ahol szintén búza van vetve, de itt-ott megtúrták a disznók a tavalyi kukorica miatt, no meg egy téli szóró maradéka is csalogathatja őket.
Kilenckor már a lesen voltam, egy órán át hallgattam a szél üvöltését és a pacsmagi tavakon éjszakázó temérdek vízi szárnyas zajongását. Aztán 10 után elkezdett felballagni a fogyó Hold is az égre.
Amikor már messzebb is jól elláttam a kis 7x42-es Habicht-tal, akkor felfedeztem 6 gímet, 5 dámot és vagy 20 őzet a vetésen.
Kicsit alul öltöztem az estét, cefetül rázendített a böjti szél, de legalább a felhőket is elterelte másfelé. ragyogó világos lett 11-re.
Éjfél előtt úgy gondoltam, hogy ennyi elég, a papírzsebkendőm is fogytán volt, a derekam is jól átfázott. Felálltam a lesen, hogy pakolás előtt kinyújtóztassam magam, amikor valami feketeségen akad meg a szemem. Kapom a kukkert, hát tőlem vagy 200 méterre egyik disznó a másik után sorol ki az erdőből és a vetésen matatnak. Egy koca, 6 egyforma süldőjével. Visszaültem, fogtam a puskát és elkezdtem próbálgatni, hogy tudnék-e megfelelő alkalommal biztos lövést leadni ha az egyik süldő méltóztatna keresztben megállni, de nem tetszett a dolog. Hiába a fényerős 8x56-os Zeiss, a 4A szálkeresztjét nem látni a fekete testen, a távolság pedig túl nagy ahhoz, hogy a vastag vonalak alapján, azok metszéspontját "érezve" elengedjem a lövést.
Leengedtem a puskát és vártam, hátha közelebb jönnek. Ez vagy 5 perc múlva be is következett, elkezdtek felém kocogni. Feltettem a puskát, feltoltam a Blaseren a spanoló gombot és kísértem a mozgó disznókat. Egyszer csak megálltak, mint ha valami gyanús lett volna nekik. Szemből persze nem kockáztattam meg a lövést a bő 100 méterről, de bíztam benne, hogy jönnek még közelebb is. Erre hatalmas robajjal, egy közben szél alá került szarvasbika rohant át a vetésen. Mire vissza pillantottam a disznókra, már csak az eltűnő foltokat láttam az erdő alján.
Vártam még egy órát, hogy hátha.... de aztán anyira fáztam már, hogy feladtam a további lest.
Ma este 11 után kel a Hold......szerintem megint mehetnékem lesz Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #9745 Dátum: 2012. Március 12. - 07:08:48 »

Segítséget szeretnék kérni és mielőtt az OFF miatt a segítsünk egymásnak vagy a vadászkönyvek topikjába utasítanak jelzem hogy "vaddisznóbúvárok"  Mosolyog segítségére számítok és a témája is a vaddisznó.
A fehován anno vettem egy füzetet talán " A vaddisznó" volt a címe. Ebben a témában összehívott konferencia anyagát tartalmazta.  Valahova elkeveredett és volt benne egy ábra ami jól ábrázolta a sertevadak szaporodási rátáját különböző táplálékbőséget nyújtó évjáratokban. Nagyon tanulságos és ha valaki megtenné hogy ezt az ábrát felteszi szerintem nem ártana itt a topikban a saját tapasztalatunkkal megfűszerezni.
Naplózva
Jagdterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 529



« Új üzenet #9746 Dátum: 2012. Március 12. - 09:28:08 »

Segítséget szeretnék kérni és mielőtt az OFF miatt a segítsünk egymásnak vagy a vadászkönyvek topikjába utasítanak jelzem hogy "vaddisznóbúvárok"  Mosolyog segítségére számítok és a témája is a vaddisznó.
A fehován anno vettem egy füzetet talán " A vaddisznó" volt a címe. Ebben a témában összehívott konferencia anyagát tartalmazta.  Valahova elkeveredett és volt benne egy ábra ami jól ábrázolta a sertevadak szaporodási rátáját különböző táplálékbőséget nyújtó évjáratokban. Nagyon tanulságos és ha valaki megtenné hogy ezt az ábrát felteszi szerintem nem ártana itt a topikban a saját tapasztalatunkkal megfűszerezni.
Jó ötlet! Emelem  Igen
Naplózva
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #9747 Dátum: 2012. Március 12. - 17:25:44 »

Én még eddig nem lőttem nagy kocát, de kerestem párat és vendégek nagy koca lövéseinek tanuja voltam. Eddig mindegyik kivétel nélkül malac nélküli volt, és legtöbbször egyedül jártak.Ez és a kis kunkori szőrtincs a hasuk alatt lett a végzetük.
Valószínűleg azért is tudnak olyan nagyra nőni, mert nem szívják le őket a malacok.
Különben a vezérkoca gyakran tesz nagy félköröket, hogy tájékozódjon, pl. amikor kijön a konda a gabonàba, többször megfigyeltem. Ilyenkor eltávolodik a többiektől.
Vezérjuh is rendszeresen csinál ilyet, hogy egyem azt a túlokos fejüket...:-)
Naplózva

Erdő az én templomom...
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #9748 Dátum: 2012. Március 12. - 20:46:11 »

Én még eddig nem lőttem nagy kocát

És mennyi disznót lőttél eddig?
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4145


TSP


« Új üzenet #9749 Dátum: 2012. Március 12. - 20:49:20 »

És mennyi disznót lőttél eddig?

Ha már ezt így sikerült feltenni, tán az is megkérdezendő, hogy mennyit engedett el?

 Emelem
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
Oldalak: 1 ... 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 [650] 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 ... 1437   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: