Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 1437   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vaddisznós élményeink  (Megtekintve 2752816 alkalommal)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Dátum: 2008. április 17. - 02:40:56 »


Tartoztam ezzel a kis történettel. Csak egy süldő, de nekem örök emlék.

Ez a süldő, egy olyan kis szórós disznó volt. Annak ellenére, hogy jobb szeretek vadászni váltón, lesen, vadkárban, csak van egy szóróm is. Amolyan kis öreguras, kényelmes, zárt lessel. Jó helyen is van, az egyik nagy fiatalosunk mellett, ahol körbe, több különböző magasságú sűrű is található.
Úgy alakult, hogy bár szépen járták a disznók, tavaly márciusa óta nem lőttem rajt semmit. Mindig volt ígéretesebb és izgalmasabb lehetőség a kukoricákon vagy az odavezető váltók mellett.

No de este,…. jó időben elindultam. Kocsit nem messze leállítottam és gyalog sétáltam a leshez. Előtte való nap is ott voltam etetni, látszik, hogy éjjel szépen fel is vették a disznók az összes kukoricát. Kiszórtam a következő adagot és nagy várakozással ültem fel a lesemre.
Előtte még felállítottam a felborogatott „arányosítási eszközeimet” is. Ez két darab, olyan 35 cm magas farönk, melyek élükre állítva ott állnak a szóró két oldalán. Mivel este-éjjel elég nehezen becsülöm meg a disznó nagyságát, a tuskók abban segítenek, hogy a megjelenő csuhásokat velük összehasonlítva, ez könnyebben menjen.
A tuskóknál alacsonyabbakkal nagy gond nem lehet, ami fölötte van, azt jól meg kell nézni.

Már kezd szürkülni, semmi sem mutatkozik, az alkonyat hangjai sem árulkodnak semmi szokatlanról. Hirtelen mégis esemény.! A tacskó a pad alatt, a szőnyegen elalszik és álmában nyüszögni kezd. Oldalba lököm, mire felháborodottan néz rám, hogy mi van?
Még egy ilyen vadászkutyát….. Miután az Olcsimmal megbeszélem, hogy semmire sem való, kinézek a tágas ablakon. Mintha lenne egy szürke folt a fák között?!

Előttem a szórón, kicsit félénken, de mégis határozottan egy őz áll. Baknak nézem szabad szemmel, a távcső be is igazolja. Közepes hatos, már letisztított, színtelen aganccsal.
Neki is áll a kukoricának, ropogtatja szépen. Nézem az agancsát, lőhető lenne, ha nagyon akarnám, persze majd az idényben, de valahogy nem mozgat meg semmit „ott” belül.
Persze, ha egy abnormális, vagy félagancsú különlegesség lenne, máris dobogna a szívem...
Ilyen és hasonló bakokat láttam eleget a hétvégén, az osztrák szomszédok éves trófeakiállításán.
Ők minden évben egy ünnepélyes összejövetel és tartalmas eszem-iszom keretén belül tartanak egy trófea bemutatót, ahova egy „Hegering” (cca. Nyolc falu vadásznépe) elhozza a trófeáit és amelyeket ezután együtt csemegéz 12 falu népe.  Az idén közvetlenül a határon túl, a szomszéd faluban került sor erre a rendezvényre, ahol szívesen láttak a sógorok bennünket is.  Meg is néztük, mire is jutottak az erdeink mellett, de sok ismerős trófeát nem találtunk.
Jó bakokat láthattunk, viszont disznót egyet sem, mivel a disznótrófeákat nem állítják ki. Fene tudja miért? Számadatokat viszont mutattak.
A velünk szomszédos község területén, uszkve 800 hektáron, egy év alatt esett 168 disznó. Ez kicsit elgondolkoztató, különösen annak tükrében, hogy mi, az 1200 hektáron a többször módosított terv alapján 74-et lőttünk.  Ha disznó nem is volt, de láthattunk néhány bikát.  Közülük egyetlen egy, esett közvetlenül a mi határunk mellett, az is kapott egy jókora piros pontot. Ez az osztrák terminológia szerint helytelen és rossz lelövés jelent. Jár is érte párszáz euró bírság és még sokkal több alkoholjellegű lerovandó a társaságon belül.
Bár én is ittam a büntetősörből, de úgy gondolom, egy harmadik agancs, mely egyik oldalon dárdás, a másik oldalon pedig villás, az egész abroncsos a végtelenségig, nem lehet rossz kilövés sehol sem, pláne nem itt nálunk az Alpokalján, ahol egy ilyen konstrukció nincsen 2 kiló.  Mint utóbb kiderült a piros pont nem is a bikának, hanem annak a szókimondó és kissé túltempramentált elejtőjének szólt. Nesze neked, mintha ismerős lenne ez az eljárás.

Nos, mielőtt tovább szőhettem volna gondolataimat a szomszédokkal kapcsolatosan, az immár majdnem teljes sötétségbe borult szálasból ismerős hangok érkeztek.
Mintha öt seprű egyszerre söpörné az avart, közben roppannak a  kisebb ágak….majd még erősebb zörgés, nemis…. suhogás..... Hirtelen, mintha elvágták volna…..teljes csend. Hallgatózás az ablakon, semmi sem történik…..majd egy kis roppanás- figyelmetlenül ért földet egy feltartott láb. Mintha ez lenne a jelszó… és indulnak. Erőteljes zörgés és vonulás hangjai.
Kapom a keresőt, lesem az irányt. Balról jönnek a szálasban. Máris látom az elsőt, majd még egyet, és még egyet, egészen a 17.-ig. Rámennek a szóróra és egy hatalmas fekete gombolyagban eszik a kukoricát.  Az kiderült egyből, hogy süldő mind egy szálig, keresővel látok is egyet-egyet külön. Próbálom célozni őket, de nem igazán működik. Egy nagy fekete folt, amiből néha egyet-egyet kiugrasztanak, de az még gyorsabban siet is vissza a közepébe.
A fénnyel nem is lenne bajom, mert bár hold az nincs, de borult az idő és ilyenkor a felhők vernek vissza annyi fényt a város és a falu fényeiből, ami mellett kényelmesen tudnék lőni.
Ha lenne mire. Néha szabadon áll egy süldő, de mögötte van két másik. Ha külön is megy az egyik mozog folyamatosan.
Közben megeszik a kukoricát is és kezdenek eloldalogni. Kezdek beletörődni abba, hogy a bőség zavara miatt ebből ma nem lesz zsákmány, amikor a majdhogynem tiszta placcra kiállt egy süldő és keresztbe is fordult. Leteszem a keresőt és ráfogom a puskát, kicsit magasra teszem a szálkeresztet és elhúzom a ravaszt. Mire a villanástól újra látok a süldő már az oldalán fekszik és nem mozdul.
A lövésre nagy kavalkád, a konda nem igazán tudja honnan jön a veszély, egy süldő közvetlenül a les alatt áll és keresi a szelet. Ráfogom a puskát, az 5,6-os elvégezné a dolgát, de egy, mára elég.
Menjen a többi….. 




Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Sam6
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1732



WWW
« Új üzenet #1 Dátum: 2008. április 17. - 07:16:57 »

Gratulálok! Jó történet! Wave
Naplózva

"A vadászat számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság"
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2 Dátum: 2008. április 17. - 08:16:28 »

"„arányosítási eszközeimet” "
Ez is  :OKOtetszett...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #3 Dátum: 2008. április 17. - 08:18:07 »

Jó volt olvasni! Gratulálok a disznókoz!  Afro

A vadászélmények mellett máskor is írhatnál az oszták vadászatról.
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #4 Dátum: 2008. április 17. - 08:24:45 »

Szeretem olvasni a történeteidet, ez is jóóó.... Wave Igen
Naplózva

Üdv End
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #5 Dátum: 2008. április 17. - 08:45:08 »

Gratulálok! Igen

Ez a tuskó felállitás igen jó ötlet! Ha sötétben nem konda jön ki, hanem csak 2-3 egyforma méretű disznó, én is gondban szoktam lenni a mérettel. Sötétben minden disznót nagyobbnak gondolok mint amekkora a valóságban.

A szórón való vadászatról időnként elég lesajnáló véleményeket lehet hallani-olvasni. Én csak az utóbbi évben kóstoltam bele, de szerintem ennek is megvannak a pozitivumai. A szórózásnak is ugyanúgy megvannak a maga trükkjei, mint minden más vadászati módnak. Nem véletlen hogy ugyanazon a területen egyes szórókon sokkal több disznó esik mint a többin. Ezt is lehet jól, vagy kevésbé jól csinálni!

Te hogy üzemelteted a szóródat?
Naplózva
Roland
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 123



« Új üzenet #6 Dátum: 2008. április 17. - 08:54:32 »

Gratulálok Horrido!
Egy illyen tornénet az idénykezdetkor még inkább meghozza a kedvet a hétvégi leskelodéshez. Igen
Naplózva
Tóth Róbert
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9



« Új üzenet #7 Dátum: 2008. április 17. - 09:39:02 »

Gratulálok!    Wave
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #8 Dátum: 2008. április 17. - 09:43:31 »

Adjon az Isten még sok ilyen élményt!   Afro Afro
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Vinczelehel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 761


« Új üzenet #9 Dátum: 2008. április 17. - 09:53:50 »

 Gratulálok! Szépen leírtad, kicsit irigykedek is, mi csak augusztustól  " disznólkodhatunk". Wave
Naplózva

Erdész  vadász  üdvözlettel    Lehel
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #10 Dátum: 2008. április 17. - 11:14:44 »

Gratulálok Horrido!
Biztosan szép élmény lehetett! Igen
Naplózva
Szik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 838


« Új üzenet #11 Dátum: 2008. április 17. - 12:30:06 »

Gratulálok!  Igen  Wave
Naplózva

"A tapasztalatot nem az évek súlyával mérik, hanem a megszerzett tudás hasznosításának a mértékével."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #12 Dátum: 2008. április 17. - 13:02:02 »

Gratulálok! Igen

Ez a tuskó felállitás igen jó ötlet! Ha sötétben nem konda jön ki, hanem csak 2-3 egyforma méretű disznó, én is gondban szoktam lenni a mérettel. Sötétben minden disznót nagyobbnak gondolok mint amekkora a valóságban.

A szórón való vadászatról időnként elég lesajnáló véleményeket lehet hallani-olvasni. Én csak az utóbbi évben kóstoltam bele, de szerintem ennek is megvannak a pozitivumai. A szórózásnak is ugyanúgy megvannak a maga trükkjei, mint minden más vadászati módnak. Nem véletlen hogy ugyanazon a területen egyes szórókon sokkal több disznó esik mint a többin. Ezt is lehet jól, vagy kevésbé jól csinálni!

Te hogy üzemelteted a szóródat?

Szia!
Én éppen fordítva vagyok vele. Rendszerint kisebbnek látom őket, főleg az egyedüli darabokat. Megtörtént már, hogy süldőként lőttem rá, aztán mázsás kan lett belőle....
A szórón nem csinálok semmi ördöngőset. Útba esik, igy hetente kétszer kapnak 3-4 marék kukorícát, amit letakarok néhány rönkkel. Ha csak kiszórom megeszik a szajkók, fácánok idő előtt. Fontos, hogy a les a jellemző széliránynak megfelelően álljon. Túl közel sem jó szerintem, mert ha gyanús a disznónak valami - főleg a nagyobbja - csinál egy kört a szóró körül, ezért jobb, ha ezen kívül áll a les.
Még annyi, hogy konyhai hulladékot is kiviszik néha. Gyümölcs, zöldséghéja, stb. Sőt van egy kicsit beljebb a szálasban egy öreg, belül kikorhadt tuskó, ahova csirkecsontot, maradák aprólékot szokltam beletenni. Róka rendszerint leellenőrzi, de a disznók is nagyon bolondok rá.

Meg van egy csodacsalim is.... Szemöldök felhúzós Szemöldök felhúzós
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #13 Dátum: 2008. április 17. - 13:03:44 »

Köszönöm a jókívánságokat. Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #14 Dátum: 2008. április 17. - 13:07:15 »

Gratulálok Horrido! Igen
Jó volt olvasni ismét az írásod, csak kicsit ritkán írsz.
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 1437   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: