Oldalak: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 5,6-os vadásztöltények.  (Megtekintve 121557 alkalommal)
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #375 Dátum: 2016. Június 08. - 11:39:10 »

Ezzel a kaliberrel nincs tapasztalatom őzvadászat terén, viszont ha jól emlékszem az őzbak (vagy suta, gida) topicban volt nemrég pár érdekes írás a kaliberekkel kapcsolatban. Szintén az energiáról, ölőhatásról ment az okfejtés.

Köszönöm a tippet, átnéztem a két topikot ( az Őzbak-t csak visszafelé a 350-oldalig) de sajnos nem találtam ezt a rész, ha valaki esetleg tudna ebben segíteni azt megköszönném!

Ne nagyon higgy ebben a hidrosztatikai sokkhatásban . Néhány alkalommal egész biztos hogy be kellett volna hogy következzen őzben és disznóban is de egyáltalán nem volt ilyen hatás.
Néhány orvos- vadász ismerőssel beszélgetve Ők is azt mondták hogy nem tapasztalták és zsigerelés ( boncolás) során sem tudták igazolni a meglétét. A vad azonnali összeesését és kimúlását szinte mindig valamilyen a gerincet vagy agyat ért sokk (szilánk , ütés ,stb .) okozta.  A magnumosoknak azért jól hangzik , Ördög el lehet adni a Weatherbyt .   Emelem

Igazáből nem is azon van részemről a hangsúly hogy ez mennyire jelentkezik, hanem hogy iylen kis magtömeg esetén mi a fontosabb a megfelelő lőszer kiválasztásánál. Persze hogy szeresse a puska Nevet de ezen kívűl a piacon lévő x+1 féle lőszerből mondjuk adatlap alapján hogyan lehet leszűkíteni a kört 3-4-re amiből belövéssel ki lehet választani a legjobbat. Elvileg kell lenni egy pontnak ahol az addigi domináns paraméter kevéssbé dominánsá válik. Ez igazából azért érdekes nekem mert ez valahol meghatározza a határokat. Ha tudom azt hogy 700m/s-s sebesség felett nem a magtömeg dominál azzal az adatlapból el lehet dönteni milyen távolra engedsz meg lövést az adott típusú lőszerrel. Ha pedig az energiát nézzük akkor más az egyenlet, más távolságok Mosolyog Ezért is érdekel főként hogy az energia,magtömeg vagy a sebesség a meghatározóbb.  Bár az általad írtak alapján kevésbé számíthat a sebesség ha jól értem.
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #376 Dátum: 2016. Június 08. - 11:45:08 »

Kedves Yonas!

Szerintem dobd el a táblázatokat! Vegyél az olcsóbb fajtákból különböző gyártóktól három dobozzal, menj ki a lőtérre pufogtasd el, hidd el könnyen megy, legalábbis nekem Nevet és meglátod melyiket szereti a puska! Abból vegyél 100 darabot és vadássz sokat! Mosolyog
A zsúlokat, sebességeket meg sz...  felejtsd el! Mosolyog
 Emelem
Naplózva
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #377 Dátum: 2016. Június 08. - 12:09:18 »

Kedves Yonas!

Szerintem dobd el a táblázatokat! Vegyél az olcsóbb fajtákból különböző gyártóktól három dobozzal, menj ki a lőtérre pufogtasd el, hidd el könnyen megy, legalábbis nekem Nevet és meglátod melyiket szereti a puska! Abból vegyél 100 darabot és vadássz sokat! Mosolyog
A zsúlokat, sebességeket meg sz...  felejtsd el! Mosolyog
 Emelem

Hát ennek én is örülnék , de sajnos még nincs mivel menni a lőtérre éppen a vizsga miatt tanulgatok,olvasgatok bár a tanfolyam még nem kezdődött el de már könyvem van Mosolyog És hát láttam hogy a vadfajoknál jule-ban van meghatározva a minimum de a 222Rem-l kapcsolatos cikkekben inkább a sebességre hegyezték ki a dolgot ami meg az őzvadászat/későbbi lehetséges legnagyobb számomra elérhető vadfaj kapcsolatában jött mint lehetséges kaliber így kíváncsi lettem  Ördög
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
magyar
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 39


« Új üzenet #378 Dátum: 2016. Június 08. - 12:21:03 »

A hidrosztatikus hatást ne úgy képzeld el, hogy lapocka lövésnél szétdurrannak az erek az agyban, mert ilyen nincs. Hanem a  becsapódás körüli szövetekben lévő folyadék szétrobbantja a szöveteket, és olyan hematómás lesz,a bemenet környéke mint a kimeneti nyílás környéke szokott.

http://www.zvadaszbolt.hu/index.php?modul=oldalak&id=340&muvelet=view&lang=hu
Ez egy jó leírás a nagysebességű kaliberekről.

Ez meg inkább a valóság:
http://www.vadaszat.net/hirek/2008/celballisztika.htm
Én nem tapasztaltam soha ezt a hatást, igaz .243-al vadászok őzre.Ezzel a kaliberrel a legjobb eredményt a Barnes TTSX-l (5.8g) tapasztaltam 200-250m-re.
Alföldi körülménydek között ez egy normális távolság bárki bármit is mond a vadászias lőtávról.
A probléma és a lőszercsere abból fakadt, hogy a bakszezon tavasszal kezdődik a sutázás ősszel, és mindkét évszakban jelentős a szél oldalhatása ilyen távon.Egyszerűen elfújjta 20-30 cm oldalra.
Eddig Federal SP-t ( 6,5g) használtam, de ez meg őzre túl nehéz.
Most próbáltam ki a Brenneke TOG-t (6,2g), szerintem ez az a súly ehhez a kaliberhez ami még nem esik jelentősen,kevésbé szélérzékeny, nagyon jó a őlőereje , jól expandál és gombásodik még az őzben is.


Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #379 Dátum: 2016. Június 08. - 12:36:09 »

Köszönöm a tippet, átnéztem a két topikot ( az Őzbak-t csak visszafelé a 350-oldalig) de sajnos nem találtam ezt a rész, ha valaki esetleg tudna ebben segíteni azt megköszönném!

Igazáből nem is azon van részemről a hangsúly hogy ez mennyire jelentkezik, hanem hogy ilyen kis magtömeg esetén mi a fontosabb a megfelelő lőszer kiválasztásánál. Persze hogy szeresse a puska Nevet de ezen kívűl a piacon lévő x+1 féle lőszerből mondjuk adatlap alapján hogyan lehet leszűkíteni a kört 3-4-re amiből belövéssel ki lehet választani a legjobbat. Elvileg kell lenni egy pontnak ahol az addigi domináns paraméter kevésbé dominánssá válik. Ez igazából azért érdekes nekem mert ez valahol meghatározza a határokat. Ha tudom azt hogy 700m/s-s sebesség felett nem a magtömeg dominál azzal az adatlapból el lehet dönteni milyen távolra engedsz meg lövést az adott típusú lőszerrel. Ha pedig az energiát nézzük akkor más az egyenlet, más távolságok Mosolyog Ezért is érdekel főként hogy az energia,magtömeg vagy a sebesség a meghatározóbb.  Bár az általad írtak alapján kevésbé számíthat a sebesség ha jól értem.

 Emelem

Sanyooo megelőzött mondanivalóm lényegével.  Kacsint Vigyorog
Néhány gondolat még:
Igazából nagyon dicséretes, hogy még kezdő-jelöltként  Vigyorog így érdeklődsz a téma iránt.  Okos Ez maradjon is így!  Igen
Ne nagyon higgy a leírt katalógus adatokban. Sokszor nem is valósak, de a legritkább esetben fog a Te puskádból ugyanolyan sebességgel kirepülni a lövedék.
Szerintem leegyszerűsítve:
A kalibered határozza meg, hogy milyen vadra vadássz vele, 5,6mm-el max őzre(!), de a puska hátulja (Te), hogy milyen messzire lősz maximum.
A lövedék fajtája, tömege meg legyen olyan amit szeret a puska. (És Te is jónak tartassz.)

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #380 Dátum: 2016. Június 08. - 16:21:58 »

Én jó pár éve használok 222 Rem. többféle fegyverből. Legtöbbet a SAKO Gamerhead 3,56 g lőszerét használtam nagy megelégedéssel. Most PMP  3,4g használok, de ilyet már nem lehet kapni. (Én Gálos Csabustól kaptam ajándékba 3 dobozzal, szuper jó lőszer) Általában őzre 100-110 méternél messzebb nem lövök, mert ezt a kis meggymagot a legkisebb szellő és a legvékonyabb fűszál is arrább löki, meg én ezt a távolságot tartom magamnak még elfogadhatónak. Minden esetben a lapocka mögé lövök lehetőleg szív-tüdőre. Tapasztalatom, hogy így nincs roncsolás, bevérzés, és 20 -25 méter a max távolság amire még elmehet az őz. Egyébként ezt a távolságot sokszor nagyobb kalibernél is megteszi ilyen találattal. Ha lapockát ér a lövés, teljesen bevérzik a bemenet és a kimenet is.
Rókánál, ha keresztbe áll, egy luk be, egy ki, és annyi. Ha srégen, vagy hosszába lövök rá, hát, megnyitja rendesen az oldalát. (nyúzni már nem igen kell!)
Őzön kívül más nagyvadra nem lövök rá ezzel a kaliberrel.

Én elég sok lőszert kipróbáltam már, és az a tapasztalatom, hogy a legtöbbet pár milliméter eltéréssel szinte mindet jól hordja. Ha emlékezetem nem csal, a Norma és az SB volt az amelyiket 2-3 cm alá vitte.

 Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
verebt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 366


« Új üzenet #381 Dátum: 2016. Június 09. - 18:44:38 »

Sziasztok!

Lehet e még valahol új zastava M 85-öt (mini Mauser)kapni kis hazánkban? Ha igen mennyiért?
Használtan is érdekelne csak kifogástalan állapotban elsősorban 22-250 kaliberben, vagy 223 remingtonban.
A válaszokat előre is köszönöm!
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #382 Dátum: 2016. Június 09. - 19:08:23 »

Sziasztok!

Lehet e még valahol új zastava M 85-öt (mini Mauser)kapni kis hazánkban? Ha igen mennyiért?
Használtan is érdekelne csak kifogástalan állapotban elsősorban 22-250 kaliberben, vagy 223 remingtonban.
A válaszokat előre is köszönöm!

Nekem van egy újszerű 223asom. Akár eladó is lehet.  Vigyorog
Naplózva
verebt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 366


« Új üzenet #383 Dátum: 2016. Június 09. - 19:22:54 »

Nekem van egy újszerű 223asom. Akár eladó is lehet.  Vigyorog
Szia!
Érdekel- leírnád privátban, hol és mennyiért?
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #384 Dátum: 2016. Június 09. - 20:01:39 »

Sziasztok!

Lehet e még valahol új zastava M 85-öt (mini Mauser)kapni kis hazánkban? Ha igen mennyiért?
Használtan is érdekelne csak kifogástalan állapotban elsősorban 22-250 kaliberben, vagy 223 remingtonban.
A válaszokat előre is köszönöm!

A neve nem mindig M 85 volt. Keresheted L 89 "Mini" Repetier néven is az is ua.  Emelem
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
verebt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 366


« Új üzenet #385 Dátum: 2016. Június 09. - 20:42:54 »

A neve nem mindig M 85 volt. Keresheted L 89 "Mini" Repetier néven is az is ua.  Emelem
l mint luger.... Köszi!😊
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #386 Dátum: 2016. Június 09. - 20:50:59 »

l mint luger.... Köszi!😊

Szeretett gyermeknek több neve is van  Kacsint Nevezték azt Landsknecht-nek (L)is meg még ki tudja minek. Ahány helyre exportálták, annyi neve volt. Közös bennük a rövid saját tervezésű zár, és az 50 cm -es cső. A Mauser-hez sajna nem volt ennek már semmi köze. Emelem
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #387 Dátum: 2016. Június 09. - 22:31:20 »

Lenne szives valaki a cső huzagemelkedése és a lövedéktömeg közötti összefüggéseket ecsetelni?
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
sakraf84
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 237


« Új üzenet #388 Dátum: 2016. Június 10. - 08:01:56 »

Hello Bwana!

Ezt sem kell túlbonyolítani. Gyorsabb huzagemelkedés a kaliber adottságaihoz képest a nehezebb lövedéket jobban lövi. A lassabb a könnyebb lövedéket lövi szebben, persze ez sem szentírás. pl. 308win- nél van 1:12 és 1:10 cső is. Ez a szám azt mutatja meg, hogy milyen távolságon fordul egyet a lövedék a csőben (javítsatok ki, ha tévednék).

Üdv
   Vktor
Naplózva

"...a vadászat... elsősorban erdőt jelent... Fát jelent és vadvirágot, gombát és szamócát, iszalagot és tüskét, kígyót és békát, hajnalt és napszálltát, esőt és havat, deret és harmatot, napsütést és égzörgést, hársfavirág szagát és harkálycsőr berregését... És szabadságot jelent és - magányt!..."
Stefi
Vendég
« Új üzenet #389 Dátum: 2016. Június 10. - 08:05:25 »

Lenne szives valaki a cső huzagemelkedése és a lövedéktömeg közötti összefüggéseket ecsetelni?

huszlavika az egyik szakértője - csak megszólal végre .    Ördög    

De tegyük még hozzá hogy csőhossz, kezdősebesség (lőportöltet mennyisége és minősége) lövedék átmérő , stb.   Aj aj jobb ebbe nem belebonyolódni !   Piál Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: