Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 37   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 5,6-os vadásztöltények.  (Megtekintve 121546 alkalommal)
Bergstutzen
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 64


« Új üzenet #165 Dátum: 2009. Június 01. - 21:47:26 »

Szia,

Én használom 12 éve, hegyikarabély kisgolyós csöve. 4,8 g RWS TM lőszert használok, és nagyon szeretem, mert rókától a süldőig mindenre jó, de 150 m fölött nem lövök vele, persze disznóra meg csak 30-50 m-re.
Naplózva

Bergstutzen
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #166 Dátum: 2009. Június 12. - 10:09:26 »

Kb. egy hónapos a történet.

Egy erdei nyiladékon cserkeltem ki az erdő szélére, hátha van kint valami a mustáron.
Volt is két ünő. Mivel egy falunapra kellett egyet lőni, így gondoltam nem engedem őket. Dacára annak hogy őzre-rókára számítva a kisebbik puska volt velem (5,6*57 - RWS KS 4,8 gr).

Az egyik mikor szépen beállt lapockán lőttem. Jó jelzés, majd kb harminc méter futás után bukfenc. Tisztára mintha egy nekivaló, komoly kaliberrel lőttem volna.

Mikor odamentem és kezdtem vizsgálgatni a lövést, meg a másik oldalon a kimenetet akkor jött a meglepetés: A maradványtest ott volt a túloldali bőr alatt, de úgy hogy a bőrön volt egy kaliberméretű lyuk, és a lövedék hátulja ott kilógott. A gomba alakúra torzult elülső része volt belül, és gyakorlatilag annak a "pereme" tartotta bent a lövedéket a bőr alatt.
Azóta is bánom, hogy nem volt velem fényképezőgép, ill. hogy a telefonom nem tud fényképezni....  :'(

A maradványtestet persze eltettem.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #167 Dátum: 2009. Október 06. - 10:13:07 »

Még a múlt héten, amikor bak után jártam, történt a következő eset.
Ahogy besötétedett, és már nem lehetett őzet bírálni közelről sem, nem szálltunk le a lesről (a hivatásossal voltam), hanem maradtunk még egy kicsit, rókára, esetleg borzra számítva. Kettő db „normális”, tehát gyári állapotban levő, ép töltényem volt, ezeket az őzre tartogattam, és kettő olyan, aminek a hüvelytalpa és környéke erősen el volt színeződve, egy régebbi, a hátizsákban felejtett alma rothadásának következményeképpen. Kicseréltem tehát a bakra szánt töltényt egy ilyennel (sajnos a környékünkön mostanában nem kapni olyan töltényt, amire be van lőve  a puskám, ezért kellett ilyen hülyeségekkel foglalkozni) és vártunk.
Alig félóra múlva valami zörgött a tarlón, és a lámpafényben egy szép róka bámult alig 50 méterről. Megcéloztam – csett!
Gondoltam, megint nem ugrott helyére az alsókulcs. Gyorsan kinyitottam a puskát, hogy újra felhúzzam (közben a róka csak állt), ekkor egy halk pisszenés, kis füst a töltényűrből, és a töltény, mintha csak ejektoros lenne a fegyver, kellemes ívben kirepült, és nagyot koppant a lesdeszkán. Mivel a róka ezt is rezzenéstelenül vette tudomásul, gyorsan új töltényt kaptam elő, hogy végre meglőjem, ám ez nem ment bele a töltényűrbe. Újra próbáltam, megint nem. 
Ekkor esett le, hogy mekkora szerencsém volt és milyen figyelmetlen voltam! Fej a falba
Mentségemre legyen mondva, hogy az elcsettenés tökéletesen tiszta, és már sokszor hallott hang volt, teljesen üres kattanás, ami az alsókulcs helytelen záródásakor szokott hallatszani.
Viszont a nyitáskor adott pisszenés, és füst okvetlen figyelemfelkeltő kellett volna, hogy legyen, de ebben a helyzetben eszembe sem jutott semmi rosszra gondolni. Tasli
Még jó, hogy a lövedék csak éppen beszorult a huzagolás elejébe, és így megakadályozta, hogy egy másikat rátöltsek.
Otthon aztán a puskavessző gyorsan kiütötte a lövedéket. Eltettem emléknek…
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Juszuph
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333


« Új üzenet #168 Dátum: 2009. Október 06. - 11:01:28 »

Szia Péter,
nagy szerencséd volt, de ezt utólag te is tudod. Szolgáljon tanulságul ez a szerencsésen végződő eset mindenki számára és ne felejtsük el.
Amikor valami szokatlant rendkívülit tapasztalunk, először megvizsgálni, és csak aztán tölteni. Üdv Juszuph  Emelem
Naplózva

Üdv : Juszuph
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #169 Dátum: 2009. Október 06. - 11:11:00 »

Igen, azért tettem fel, hogy mások tudjanak tanulni az én hibámból, figyelmetlenségemből.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #170 Dátum: 2009. Október 06. - 11:19:16 »

Szia Péter,
nagy szerencséd volt, de ezt utólag te is tudod. Szolgáljon tanulságul ez a szerencsésen végződő eset mindenki számára és ne felejtsük el.
Amikor valami szokatlant rendkívülit tapasztalunk, először megvizsgálni, és csak aztán tölteni. Üdv Juszuph  Emelem
Igen Igen
Sőt, gyanús csütörtököknél várni néhány percet a nyitással. Nyilvánvaló, hogy nehéz kibírni az IZs-nél, mert gyakran kihagy, ha nem zárod rendesen. Vagy a néhány perc alatt eltűnik a vad, de inkább a vad, mint a szemünk világa.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #171 Dátum: 2009. Október 06. - 11:23:17 »

Igen, azért tettem fel, hogy mások tudjanak tanulni az én hibámból, figyelmetlenségemből.
Igen Igen
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #172 Dátum: 2009. Október 06. - 11:34:50 »

Igen Igen
Sőt, gyanús csütörtököknél várni néhány percet a nyitással. Nyilvánvaló, hogy nehéz kibírni az IZs-nél, mert gyakran kihagy, ha nem zárod rendesen. Vagy a néhány perc alatt eltűnik a vad, de inkább a vad, mint a szemünk világa.

Teljesen igazad van. A csel a dologban ott van (volt), hogy amint említettem is, az alsókulcs nem tökéletes zárása miatt már sok ilyen "csett" történt, most is erre gyanakodtam. Ezért nyitottam rögtön. Az utána történtekre nincs mentségem, szerencse, hogy így történt. Pedig olvastam sokszor és nagyon meg is jegyeztem Széchenyi hasonló esetét...
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
kisvador
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 631


« Új üzenet #173 Dátum: 2009. Október 06. - 17:55:03 »

 Suicide
Nagyon nagy szerencséd volt!Adj hálát az égnek,hogy megúsztad.Az IZS biztos széthullott volna.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #174 Dátum: 2009. Október 07. - 09:07:10 »

...Az IZS biztos széthullott volna.

Nem biztos, hogy a 222-es szétcsapta volna. A cső nem tudom milyen anyagú, de a zárolása erősen túlméretezett, 222-től a 30-06-ig mind egyféle zárolással készülnek. De nem használt volna neki, az biztos.

A konkrét esettől függetlenül; pár éve olvastam egy svédek által készített vadászfegyver tesztet. Kölönféle gyártók modelljet hasonlították össze, extrém körülmények között. A teszt végén mindegyiknek a csövébe benyomtak egy lövedéket, és rásütöttek egy lőszert. Nem mindegyik robbant szét, sőt, volt amelyiket utána még ki is lehetett nyitni, de arra már nem emlékszem hogy Sauer vagy Heym volt-e.
Naplózva
Fkorei
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1178


« Új üzenet #175 Dátum: 2009. Október 07. - 09:31:54 »

...Az IZS biztos széthullott volna.

Nem biztos, hogy a 222-es szétcsapta volna. A cső nem tudom milyen anyagú, de a zárolása erősen túlméretezett, 222-től a 30-06-ig mind egyféle zárolással készülnek. De nem használt volna neki, az biztos.

A konkrét esettől függetlenül; pár éve olvastam egy svédek által készített vadászfegyver tesztet. Kölönféle gyártók modelljet hasonlították össze, extrém körülmények között. A teszt végén mindegyiknek a csövébe benyomtak egy lövedéket, és rásütöttek egy lőszert. Nem mindegyik robbant szét, sőt, volt amelyiket utána még ki is lehetett nyitni, de arra már nem emlékszem hogy Sauer vagy Heym volt-e.


Biztos emlékeztek erre a cikkre, csak úgy érdekesség képpen:
http://www.vadaszat.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=255
(le kell tekerni a "A heym 141 éve"-ig)
 OffTopic
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #176 Dátum: 2009. Október 07. - 17:41:14 »

Én láttam 222 Rem. Mag. Heym kombipuskát eldurranva...nem volt szép.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #177 Dátum: 2009. Október 07. - 19:02:19 »

Én láttam 222 Rem. Mag. Heym kombipuskát eldurranva...nem volt szép.

A billenőcsövűek, -akármennyire jó is a zárolásuk- nem bírhatnak annyit mint a tolózárasok. Persze csakis a jól bevált tolózárasokra értem, mert azok közt is van kevésbé jól sikerült konstrukció. És persze a konstrukción kívül fontos a felhasznált anyag minősége is.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #178 Dátum: 2009. Október 07. - 20:39:03 »

Én láttam 222 Rem. Mag. Heym kombipuskát eldurranva...nem volt szép.

Ez adódhat abból is, hogy e ritka kaliber birtoklói néha (gyakran) betöltik a .223-as lőszert puskájukba. Nem az "ujjamból szoptam" az információt! Mosolyog A két lőszer méretei "kicsit" eltérnek.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #179 Dátum: 2009. Október 08. - 16:26:05 »

Biztos ízért írtam ide, mert 223-as töltény volt benne... Ördög
(Ha ez kielégít a 222. Rem. Mag. kaliberű puskába ugyanilyen kaliberű Hirtenberger töltény volt.)
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 37   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: