Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 123862 alkalommal)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #60 Dátum: 2008. Június 11. - 11:22:37 »


 A lestyánt nevezik Maggi növénynek Wave

 Nevet Nevet Nevet Nevet De hiszen ezt ismerem és használom is, csak ezt a nevét még nem hallottam. Na, ennyivel is okosabb lettem Bion

Köszi! Wave

Ezt meg én nem tudtam, hogy a maggi a lestyán.  Párszor már lestyánoltál a fözős topikban, meg is akartam kérdezni mi a túró az. Hát itt a válasz. Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #61 Dátum: 2008. Június 16. - 10:58:09 »

Továbbra is népszerű a kopaszbúza a vadnép körében.
Pénteken este kb. 20 szarvas és három konda disznó fordult meg a táblán.
Potyog a cseresznye és  a szeder (vagy eper izlés szerint) is, gyanítom, hogy nem tart ki  a júliusi teleholdig. A májusi hirtelen hőség felpörgette az eseményeket a gyümölcsökben.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #62 Dátum: 2008. Június 16. - 12:39:33 »

Továbbra is népszerű a kopaszbúza a vadnép körében.
Pénteken este kb. 20 szarvas és három konda disznó fordult meg a táblán.
Potyog a cseresznye és  a szeder (vagy eper izlés szerint) is, gyanítom, hogy nem tart ki  a júliusi teleholdig. A májusi hirtelen hőség felpörgette az eseményeket a gyümölcsökben.


Hasonló élményben volt részünk szombaton este Balázzsal, csak épp a disznók nélkűl, de a bikák kárpótoltak. Wave
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #63 Dátum: 2008. Június 16. - 18:38:29 »

No, nálunk a mai napon megkezdődött az aratás, kirajzottak a kombájnok és nekiestek az ápráknak...a rókalakiaknak a sok tarló nem túl jó hír.  Kacsint Taps
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #64 Dátum: 2008. Június 16. - 18:42:53 »

Ma éccaka egy vegyes vetésű - árpa, tritikálé, búza - vadföldünkre ülök ki.
Jár bele a disznó, a múltkor hajnal fél 4-kor egy malacos koca bandával össze is futottam...de a közeli dagonyánál voltak süldőnyomok...hátha este kimerészkedik valami sütykő... Kacsint
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #65 Dátum: 2008. Június 17. - 09:10:16 »

Na hun van az a südő?? Bion
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #66 Dátum: 2008. Június 17. - 16:50:52 »

Na hun van az a südő?? Bion

Hát kérlek alássan 3 koca meg a fene tudja mennyi malac...meg vagy 10 szarvas.
Ez volt az este, de nagyon jól éreztem magam a bújkáló holddal a fejem felett.
A disznók egy alkalommal nem voltak messzebb 40-50 m-nél, de egy laposban bagóztak, ahol a víz jobban összefolyik, így a gabona is jó derékig ér.
Olyan tudatosan haladtak a búzában mint a rosseb, nagyon jól tudták, hogy hol "lepi el" őket a búza és hol nem...ahol nem, oda ki nem dugták az orrukat.
"Elmenőben" láttam igazán jól őket, de akkor is csak a kocákat...
Derék kocák voltak ammán bizonyos...
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #67 Dátum: 2008. Június 17. - 23:27:17 »

Öreg koca nagyon tudja, hogyan kell technikázni.... gyozo
Meggyünnek a südelékek is, csak kell hagyni őket jópár napig nyugton garázdálkodni. Vadföldön talán elmegy.
Magam találtam egy új szederfát egy bokros cseresznyés közepén. A disznók vezettek rá, úgy le volt döngölve a fa alatt minden, hogy meg kellett néznem. A szeder hamvas és most érik éppen az eleje . Mivel a család szereti nagyon, ki is vonultam este hétkor, sietve és megelőzendően a készülő zivatart.Kocsival nem tudtam a fa alá allni ezért alulétrával , vödörrel felpakoltan zörögtem fel a dombra. Cca 30 méterről kinézek a fához és ott áll 3 südelék alatta. Olyan 25-30 kilós semmirevalók. Bevártak majdnem 10 méterre, kezdem bánni, hogy a vödör mellé nem kanyarítottam oda a Mausert. Mindenesetre a szeder szép és érett, szedek is egy jó vödörrel. Közben a disznók, ha nem is a fa alatt, de ott legyeskednek nem messze. Fent a létrán jól hallom ahogy motoszkálnak.
El is döntöm, hogy hajnalban kimegyek és megnézem ezt a helyet, ahol a csersznye is ezerrel érik és lehullva meg is erjed. Olyan illat van, mint a pálinkafőzdében. Kellemes környék......
Sajna a változatosság kedvéért  a zivatar tartósnak bizonyult és ömlik az eső.
Asszem a hajnali kimenetel off.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #68 Dátum: 2008. Június 18. - 11:47:26 »

Magam találtam egy új szederfát egy bokros cseresznyés közepén. A disznók vezettek rá, úgy le volt döngölve a fa alatt minden, hogy meg kellett néznem. A szeder hamvas és most érik éppen az eleje . Mivel a család szereti nagyon, ki is vonultam este hétkor, sietve és megelőzendően a készülő zivatart.Kocsival nem tudtam a fa alá allni ezért alulétrával , vödörrel felpakoltan zörögtem fel a dombra. Cca 30 méterről kinézek a fához és ott áll 3 südelék alatta. Olyan 25-30 kilós semmirevalók. Bevártak majdnem 10 méterre, kezdem bánni, hogy a vödör mellé nem kanyarítottam oda a Mausert. Mindenesetre a szeder szép és érett, szedek is egy jó vödörrel.
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #69 Dátum: 2008. Június 18. - 11:56:26 »

Magam találtam egy új szederfát egy bokros cseresznyés közepén. A disznók vezettek rá, úgy le volt döngölve a fa alatt minden, hogy meg kellett néznem. A szeder hamvas és most érik éppen az eleje . Mivel a család szereti nagyon, ki is vonultam este hétkor, sietve és megelőzendően a készülő zivatart.Kocsival nem tudtam a fa alá allni ezért alulétrával , vödörrel felpakoltan zörögtem fel a dombra. Cca 30 méterről kinézek a fához és ott áll 3 südelék alatta. Olyan 25-30 kilós semmirevalók. Bevártak majdnem 10 méterre, kezdem bánni, hogy a vödör mellé nem kanyarítottam oda a Mausert. Mindenesetre a szeder szép és érett, szedek is egy jó vödörrel.

(Na mégegyszer)

Több topicban emlegetitek a "szederfát". Nos jómagam agrármérnök volnék, de én ilyet nem ismerek, mert a szeder az egy bokor, ami meg fa az EPERfa.
Erről lehet szó?
Mert ha azt mondjátok, hogy a disznó annyira szereti a hullott epret, akkor félig örülök, félig meg nem, mert a nemrég felállított lesem mellett 3 db is van  Igen , de az egyik pont a tövében a másik kettő is 15 m -en belül ráadásul rosz irányban.  Fejvakarás
Most akkor próbáljam meg átültetni az egyiket a szóró mellé (nem olyan veszedelmesen nagy még)?   ???

Na ezt még kitaláljuk
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #70 Dátum: 2008. Június 18. - 12:04:23 »

A lest meg a szórót lehet, hogy könnyebb áttenni...  Fejvakarás  Stoel  :UG
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #71 Dátum: 2008. Június 18. - 12:20:55 »

Magam találtam egy új szederfát egy bokros cseresznyés közepén. A disznók vezettek rá, úgy le volt döngölve a fa alatt minden, hogy meg kellett néznem. A szeder hamvas és most érik éppen az eleje . Mivel a család szereti nagyon, ki is vonultam este hétkor, sietve és megelőzendően a készülő zivatart.Kocsival nem tudtam a fa alá allni ezért alulétrával , vödörrel felpakoltan zörögtem fel a dombra. Cca 30 méterről kinézek a fához és ott áll 3 südelék alatta. Olyan 25-30 kilós semmirevalók. Bevártak majdnem 10 méterre, kezdem bánni, hogy a vödör mellé nem kanyarítottam oda a Mausert. Mindenesetre a szeder szép és érett, szedek is egy jó vödörrel.

(Na mégegyszer)

Több topicban emlegetitek a "szederfát". Nos jómagam agrármérnök volnék, de én ilyet nem ismerek, mert a szeder az egy bokor, ami meg fa az EPERfa.
Erről lehet szó?
Mert ha azt mondjátok, hogy a disznó annyira szereti a hullott epret, akkor félig örülök, félig meg nem, mert a nemrég felállított lesem mellett 3 db is van  Igen , de az egyik pont a tövében a másik kettő is 15 m -en belül ráadásul rosz irányban.  Fejvakarás
Most akkor próbáljam meg átültetni az egyiket a szóró mellé (nem olyan veszedelmesen nagy még)?   ???

Na ezt még kitaláljuk

Jómagam meg közgazdász vagyok, nyilván ezért tudom rosszul... Bion Bion
Volt már vita erről a szederfa-eperfa dologról. Ki így ismeri ki úgy. Talán nincs is igazság.
Egyébként, ha úgy érvelünk, hogy a szeder az egy bokor, akkor az eper még kisebb bokor és piros.....
Szeder-eper, egy a lényeg, ha hullani kezd a disznók megőrülnek érte.
Javaslom tedd át  a szóródat a szeder(eper)fák alá, a lest meg tedd odébb. Ha a fák megnőnek és termőre fordulnak, ilyenkor 2-3 hétig nem kell szórnod, szórnak a fák... Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #72 Dátum: 2008. Június 18. - 13:41:33 »

Szóval arról az eperfáról van szó, aminek "feketén bólintgat a lombja", meg ami a népdal szerint "házunk előtt, kedves édesanyám" magasodik.
A Dunántúlon többnyire szedernek nevezi a népnyelv.
Nálam egy ideiglenes les (inkább ülőke) van a fás folt közelében. Sokat gondolkodtam egy szóró és rendes les létesítésén is, de elvetettem.
A szórót egyrészt azért, mert a lombok gyümölcshullás idején annyira lefogják a holdfényt, hogy sötétedés után szinte semmit sem látni.
Úgy szoktuk használni, hogy a vadász beül rá korán, vár addig, amig lát, vagy lő valamit vagy nem, aztán kiballag 50 métert a tiszta placcra és ott vadászik tovább holdfényben.
Az elmúlt 5 évben minden évben esett ott süldő vagy malac, rendszerint megjönnek még világosban, ők is az erdő részének tekintik, időben rámozdulnak. Megtörtént, hogy délután egykor rajta volt a malacos koca.
Másrészt meg azért, mert akkor szórós lessé degradálok egy helyet, ahol (bár időszakosan) jó eséllyel lőhető disznó anélkül, hogy természetesség illúziója sérülne.   
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #73 Dátum: 2008. Június 18. - 13:48:26 »

Idézet
Szeder-eper, egy a lényeg, ha hullani kezd a disznók megőrülnek érte.

Gyermekkoromban én is szedernek ismertem, mert felénk is így nevezik.
De aztán kiokosítottak: a becsületes neve: Fehér eper (Morus alba).
"Morea vagy móron állitólag a fai eper vagy szeder görög neve, melyet sokan levelének sötétzöld szinétől, mások attól vezetnek le, hogy az eperfa rendkivűl későn hajtván leveleit, a görögök a bölcseség symbolumának tekintették; Morea félsziget állitólag onnan veszi nevét, hogy alakja egy eperlevélhez hasonlítható."
Nem csak a gyümölcs miatt ültették, hanem a selyemhernyók taplálékául szlgáló lombja miatt is.
Arany is megemlíti a Családi körben: "Este van, este van: kiki nyúgalomba! Feketén bólingat az eperfa
lombja..."
Fája jó minőségű, pálinkáshordókat is csinálnak belőle. Ezekben a hordókban érlelt pálinka sötétre színeződik.
Én szoktam vágni egy ágat, ezt a gesztig faragva beleállítóm a pálinkás üvegbe, így is megszínezi kicsit sárgás színűre. Az ízén nem változtat. (legalábbis nem vettem észre)
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #74 Dátum: 2008. Június 18. - 13:50:21 »

Lajos, nagyjából egyszerre gondoltunk ugyanarra!  Wave
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: