Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 123367 alkalommal)
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #510 Dátum: 2013. Március 26. - 12:21:39 »

Sziasztok!

Egy mezőségi terület tulajdonosa kért meg hogy segítsek neki. Októberben  szerzett egy alföldi (oláhalföld) vadászterületet 7200 hektárt és akkor megkért hogy mondjak valamit mit lehetne csinálni. Akkor 23 darabb őzet számoltak meg a területen. A terület teljesen mezőgazdasági terület (repce, napraforgó, kukorica, lucerna), és van egy 185 hektáros akácerdő a közepén. A télen annyit mondtam neki hogy az erdőt nyomja meg takarmánnyal és sóval. A múlthéten lementem én is mert azt mondta hogy foglalkozzak komolyabban mert amit mondtam a télen annak meglett az eredménye Mosolyog . Mondtam neki hogy a fenébe ne lett volna meg mikor eddig egyálltalán nem kaptak semmi takarmányt és sót. Szóval a múlthéten lementem és végeztem egy kis becslést. A területet teljesen bejártuk és megszámoltam 71 őzet. Spektível megnéztem az egészet, hogy tudjam a nem, kor összetételét. Mivel nekem nincsenek az alföldi őzekről tapasztalatom ezért itt kérném az olyan vadászoknak, vadöröknek a tapasztalatait akik tudnának segíteni. Most az erdőben felszántattam  2 darabb 1 hektáros területet vadföldnek. És akkor jönnének a kérdések hogy miket tegyünk bele. Mivel sok a mezőgazdasági terület nyártól őszig van táplálék inkább télen van a baj. Eddig pár darabb sózót készítettek de sokkal többet akarok. Szóval várnám hogy mik a tapasztalatok alföldön, mi az ami megfogja az őzet, stb stb. A rókákkal is baj van, azt is rendbe kellene rakni. Aki arra tud megoldást ( privátban várnám azokat a válaszokat amiket ide nem lehet leirni). Ez is nagyon fontos lenne hogy rókáékat rendberakjuk május végéig. Szóval a takarmány, só, takarmány-tápok stb stb. Köszönöm

Nem sok időm van most: de a vadföldbe kukoricát vetnék, és fent kellene hagyni tavaszig, akár amikor lefogy a cső meg a mag, lehet bele szórni is. A rókát meg a legegyszerűbben a  hattyúnyak csapdával lehet lenullázni, mivel gondolom nincs disznó a közelben, így elég hatékony és specifikus. Ha van sok ölyv, akkor le kell földel takarni a csalit mert az veszi észre a leghamarabb.
Még annyira kellene figyelni nagyon, mert nem említetted, de a só mellé legyen megfelelő mennyiségű és minőségű vize is az őznek. Ami még segít egy ilyen sík területen, ha esetleg akácból tudsz csinálni egy sarjast vagy akár többet, mind búvóhely mind vadlegelő.
Kb. ennyi gyorsan.

 Igen Emelem

 
Naplózva

Üdv End
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #511 Dátum: 2013. Március 26. - 17:23:58 »

Sziasztok!

Egy mezőségi terület tulajdonosa kért meg hogy segítsek neki. Októberben  szerzett egy alföldi (oláhalföld) vadászterületet 7200 hektárt és akkor megkért hogy mondjak valamit mit lehetne csinálni. Akkor 23 darabb őzet számoltak meg a területen. A terület teljesen mezőgazdasági terület (repce, napraforgó, kukorica, lucerna), és van egy 185 hektáros akácerdő a közepén. A télen annyit mondtam neki hogy az erdőt nyomja meg takarmánnyal és sóval. A múlthéten lementem én is mert azt mondta hogy foglalkozzak komolyabban mert amit mondtam a télen annak meglett az eredménye Mosolyog . Mondtam neki hogy a fenébe ne lett volna meg mikor eddig egyálltalán nem kaptak semmi takarmányt és sót. Szóval a múlthéten lementem és végeztem egy kis becslést. A területet teljesen bejártuk és megszámoltam 71 őzet. Spektível megnéztem az egészet, hogy tudjam a nem, kor összetételét. Mivel nekem nincsenek az alföldi őzekről tapasztalatom ezért itt kérném az olyan vadászoknak, vadöröknek a tapasztalatait akik tudnának segíteni. Most az erdőben felszántattam  2 darabb 1 hektáros területet vadföldnek. És akkor jönnének a kérdések hogy miket tegyünk bele. Mivel sok a mezőgazdasági terület nyártól őszig van táplálék inkább télen van a baj. Eddig pár darabb sózót készítettek de sokkal többet akarok. Szóval várnám hogy mik a tapasztalatok alföldön, mi az ami megfogja az őzet, stb stb. A rókákkal is baj van, azt is rendbe kellene rakni. Aki arra tud megoldást ( privátban várnám azokat a válaszokat amiket ide nem lehet leirni). Ez is nagyon fontos lenne hogy rókáékat rendberakjuk május végéig. Szóval a takarmány, só, takarmány-tápok stb stb. Köszönöm

Szia Lóránd!

Én lucernát tennék bele, legalább az egyikbe, a másikba meg ha van fácán a környéken akkor cirkot. Itt nálunk a mi területünkön nagyon kevés a lucernaföld mióta így lecsökkent az állatállomány. A magas kultúrákban (repce, kukorica, napraforgó) májusra "eltűnik" az őz, jó esetben csak üzekedésbe találkozol velük, viszont lucernán hajnalban és este jó eséllyel láthatsz őzet. Az utóbbi aszályos nyarakon a pár lucernaföldünk mágnesként vonzotta az őzeket. Ha tavasszal elvetitek, háromszori kaszálással ki is adhatja a téli vadtakarmányt.
Mi kora ősztől etetünk cukorrépát, elsősorban a mezei nyulak miatt, de az őz is szívesen felveszi a répát. Lucernaszénát csak hóban etetünk, a tapasztalat az, hogy csak hóban kell neki, amúgy nem nyúl hozzá még a nyúl sem.

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
pitich12
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 52


« Új üzenet #512 Dátum: 2013. Március 26. - 17:51:50 »

Sziasztok!

Egy mezőségi terület tulajdonosa kért meg hogy segítsek neki. Októberben  szerzett egy alföldi (oláhalföld) vadászterületet 7200 hektárt és akkor megkért hogy mondjak valamit mit lehetne csinálni. Akkor 23 darabb őzet számoltak meg a területen. A terület teljesen mezőgazdasági terület (repce, napraforgó, kukorica, lucerna), és van egy 185 hektáros akácerdő a közepén. A télen annyit mondtam neki hogy az erdőt nyomja meg takarmánnyal és sóval. A múlthéten lementem én is mert azt mondta hogy foglalkozzak komolyabban mert amit mondtam a télen annak meglett az eredménye Mosolyog . Mondtam neki hogy a fenébe ne lett volna meg mikor eddig egyálltalán nem kaptak semmi takarmányt és sót. Szóval a múlthéten lementem és végeztem egy kis becslést. A területet teljesen bejártuk és megszámoltam 71 őzet. Spektível megnéztem az egészet, hogy tudjam a nem, kor összetételét. Mivel nekem nincsenek az alföldi őzekről tapasztalatom ezért itt kérném az olyan vadászoknak, vadöröknek a tapasztalatait akik tudnának segíteni. Most az erdőben felszántattam  2 darabb 1 hektáros területet vadföldnek. És akkor jönnének a kérdések hogy miket tegyünk bele. Mivel sok a mezőgazdasági terület nyártól őszig van táplálék inkább télen van a baj. Eddig pár darabb sózót készítettek de sokkal többet akarok. Szóval várnám hogy mik a tapasztalatok alföldön, mi az ami megfogja az őzet, stb stb. A rókákkal is baj van, azt is rendbe kellene rakni. Aki arra tud megoldást ( privátban várnám azokat a válaszokat amiket ide nem lehet leirni). Ez is nagyon fontos lenne hogy rókáékat rendberakjuk május végéig. Szóval a takarmány, só, takarmány-tápok stb stb. Köszönöm

Szia. Én az egyikbe lucernát a másikba kukoricát vetnék.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #513 Dátum: 2013. Március 26. - 20:33:27 »

Lóránd azt írja, hogy a szántóföldön is van lucerna. Romániában arányaiban sokkal több a tehén mint nálunk, tehát sokkal gyakoribb a lucerna is, mint haszonnövény.
Nagyon jó a lucerna őznek is, szarvasnak is, de legalább 3x, 4x kaszálni kell egy nyáron, hogy zsenge maradjon. Egy hektárért háromhetente kivonulni, kaszálni, forgatni, gyűjteni, lehet, hogy drága mulatság. Ezen túl télre a lucernából nem marad semmi, az első fagy letakarítja, Lórándnak meg pont télre kellene takarmány az erdőn.
A kukorica mellett a cukorcirok az, ami még elég hosszan megáll télen a lábán.

Lédús takarmánynak meg a tarlórépa. Ez inkább csak másodvetésre való, és feltétele, hogy háromszor-négyszer megázzon július és szeptember között. Jó lehet pl. egy olyan mutatvány, hogy ősszel vetsz egy kopasz búzát. Ősszel és tavasszal elcsipegetnek rajta, aratás után meg csinálsz egy azonnali tarlóhántás tárcsával, aztán hektáronként 2 kiló tarlórépa vetőmaggal megszórod. Ha megázik ahogy kell, december végéig elrágódnak rajta az őzek. A learatott búzaterményt pedig kihordod az etetőbe. 

Szintén téli lédúsnak alkalmas a repce, de azt írtad, az is van a szántóföldi kultúrákban.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #514 Dátum: 2013. Március 26. - 20:37:59 »

Laikus kérdés!

Nem lehet egyszerre vetni kukoricát, cirkot, és tarlórépát együtt? Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #515 Dátum: 2013. Március 26. - 21:43:12 »

Dehogynem.
Csak egyikből sem lesz semmi. Ördög

A tarlórépának élettér kell. Jó szakajtónyi hely, különben nem növeszt szép gyökeret. A kukorica árnyékában szinte biztosan nem.
Vetésideje június vége, július eleje. A kukoricáé meg a ciroké április közepe-vége. Ha azokkal együtt vetjük, őszre elfásul a gyökere.
A cirok, meg a kukorica még csak meglenne egymás mellett, csak nem látom értelmét, miért vetnénk vegyesen.  A kukoricabogár miatt is célszerűbb a vetésváltás.
Nehéz lenne a három növény gyomirtását is összehangolni.
 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14839



« Új üzenet #516 Dátum: 2013. Március 26. - 21:54:51 »

Akkor már értem, miért nem terem nálam a kertben semmi! :Mosolyog Ördög
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #517 Dátum: 2013. Március 26. - 22:41:00 »

Akkor már értem, miért nem terem nálam a kertben semmi! :Mosolyog Ördög

Én mondtam neked, hogy ne betonozd le a kerted is, mert akkor nehéz lesz kapálni!
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
kornis lorand
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 68


WWW
« Új üzenet #518 Dátum: 2013. Március 26. - 22:54:06 »

Köszönöm a válaszokat! A teli takarás miatt az egyikben kukorica lessz, a másikban pedig lucerna. A vadőrnek van ideje, lefogja kaszálni akkor amikor kell. Amit megmondok neki azt csinálja azzal nincs probléma. Mivel sok takarás nincs ezért megprobálok a mezőn is kukoricát vetni, hogy legyen takarmány és takarás is.  Még a vegetáció előtt készítek képeket is az őzekről elbírálás miatt. Tegnap több mint 25 helyre raktak ki sót, a környéken egyálltalán nincs só, így remélem nem lessz nagy mértékü emigráció.

Loránd
Naplózva
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #519 Dátum: 2013. Március 27. - 07:49:10 »

Lóránd! Én tennék bele egy kis csicsókát is!
Nekem jó tapasztalatom van vele. Télen rájárnak az őzek a szárára is és
a gumóját is kikaparják.
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #520 Dátum: 2013. Március 27. - 17:22:37 »

 A Jóisten óvjon meg a csicsókától Lóránt. Olyan mint a torma, ha egyszer megtelepedett még a vietkongok ellen használt defolianssal se tudod likvidálni. Viszont, hogy én is hozzátegyem a magam 5 kopejkáját:a kukorica, lucerna, cirok (mégjobb a cuckorcirok, ha van fácán) szentháromság mellé egy kis édes csillagfürtöt, meg bükkönyt is kipróbálhatnál. A bükkönynek elég jó a fagy és télállósága, az édes csillagfürt meg klassz fehérjeforrás az őznek. Sóban próbád ki a szelénes, kalciumos, vasas komplex nyalósót.
   Én is pont idén küzdök hasonló terepen Ukrajnában úgyhogy hajrá kolléga. Üzekedéskor meglátjuk ki mit tesz le a Fórum asztalára.
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #521 Dátum: 2013. Március 27. - 17:35:52 »

A Jóisten óvjon meg a csicsókától Lóránt. Olyan mint a torma, ha egyszer megtelepedett...........

.. Fejvakarás ..
..Ez, felettébb érdekes számomra.  ..az én időmben a disznók meg voltak őrülve a csicsókáért..  Vállat von ..
A fentiek szerint..,már semmi sem olyan mint régen..   Rííí ..  Kezdem lassan megérteni a problémáitok..   Mosolyog ..
   
Naplózva
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #522 Dátum: 2013. Március 27. - 18:08:06 »

 Az a helyzet ó Nagyfőnök, hogy a disznók ma is megörülnek a csicsókáért. Erről igen kimerítő tapasztalataim vannak az ártéren. Sőt mi több a disznó meg a csicsóka nagyon egymásnak van teremtve, mert a turkácsok a turkálásukkal valóságos talajmivelést végeznek és nem engedik, hogy a a növény túlságosan besűrűsödjön. De ha az az átok növény egyszer valahol neki való laza talajra talált akkor ott más nem fog teremni. Ugyanakkor gondolom Lóránt barátunk nem szeretne úgy hadakozni a konnektor-orrúakkal mint ahogy valamennyien tesszük (vadkár, apróvad állomány helyzete, őz-szaporulat), tehát annyi szüksége van a csicsókára mint apácának a Postinorra. Uff.
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #523 Dátum: 2013. Március 27. - 18:25:31 »

.. Nem szól szám ..   ..Jójójó.. ..egyszer én is hibázhatok,na!..
..Honnan  sejthettem volna, hogy Lóránd csak vadgazdálkodósdit szeretne játszani....  Ördög ..
Naplózva
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #524 Dátum: 2013. Március 27. - 20:51:31 »

Nem értem, hogy miért kellene a vadföldről kiirtani a csicsókát? Pont az a lényege, hogy egyszer elülteted, és hosszú évekig
táplálékot nyújt az őzeknek és folyamatos búvóhelyet az apró vadnak.
Én nem csak vadföldnek ültettem, hanem étkezési célra is egy hektárt. A télen tele volt fácánnal.
Igaz az is kellett hozzá, hogy a vadőr két három naponta 1-2 vödör kukoricát, búzát beszórt a csicsóka közé.
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: