Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 123373 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #225 Dátum: 2009. Július 09. - 22:30:09 »

2-3 kg-ot vetünk hektáronként. Homokkal keverve, műtrágyaszóróval, vagy kézzel elszórva, aztán fogas vagy sekély kombinátor.
A mag nem tétel így sem (6-9 e Ft/ha), ha szerencséd van és sok eső lesz a nyáron (nálunk eddig volt bőven, úgy lopkodjuk be a terményeket) akár lehet is belőle valami.
Ha nem, akkor elveszted a talajmunkát (bár úgyis kell csinálni vele valamit, hogy a kultúrállapotban tartsd) és a mag árát. Én megpróbálnám.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #226 Dátum: 2009. Július 10. - 08:36:22 »

Ha szerencséd van az időjárással, talán lesz belőle valami... de nagy hozamban ne reménykedj, mert ez a növény nem kedveli a homokot és a forró talajt sem(sokkal jobban érzi magát a kötöttebb nedvesebb, hűvös termőföldben, kiegyenlítettebb csapadék mellett).

Csak egy példa: Nem laksz messze Alsónémeditől: ugyanaz az időjárás,mint felénk vagy felétek, mégis rengetegen termesztenek káposztaféléket (most tekintsünk el attól, hogy a legtöbben öntözni is tudják).Miért? Mert viszonylag mélyfekvésű kötöttebb, hűvösebb mezőföld vagy öntéstalaj található ott(ha jól emlékszem Vecsés is hasonló adottságokkal rendelkezik). De nézz el Dabas, Örkény, Lajosmizse irányába-szinte sehol nem látsz a kerten kívül ilyen növényt(még repce is csak elvétve akad).

De ha tényleg ekkora a vetőmagköltsége, akkor sokat nem veszítesz vele-mert ahogy Lajos is írta, így is-úgy is köteles vagy kultúrállapotban tartani a földet. Wave És akár még szerencséd is lehet vele.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Soma
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1531


« Új üzenet #227 Dátum: 2009. Július 10. - 13:14:34 »

"2-3 kg-ot vetünk hektáronként. Homokkal keverve,"
Szia Lajos!
Ha problémád van a homok beszerzéssel, akkor szívesen ki tudlak segíteni, akár magért cserébe is, egy az egyben.  Bion
Naplózva

Ha fogalmad sincs, merre mész, minden út oda vezet.
Ansch
Sportlövész-VPM
Modi
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 723


Sportlövész


« Új üzenet #228 Dátum: 2009. Július 10. - 13:16:08 »

"2-3 kg-ot vetünk hektáronként. Homokkal keverve,"
Szia Lajos!
Ha problémád van a homok beszerzéssel, akkor szívesen ki tudlak segíteni, akár magért cserébe is, egy az egyben.  Bion

Mosolyog Nem vagy fer! Nem darab darabra szokták hanem kiló kilóra !! MosolyogMosolyog
Naplózva

"Bátornak lenni annyit jelent, hogy csak te tudod, hogy félsz." (David Hackworth)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #229 Dátum: 2009. Július 15. - 13:14:36 »

2-3 kg-ot vetünk hektáronként. Homokkal keverve, műtrágyaszóróval, vagy kézzel elszórva, aztán fogas vagy sekély kombinátor.
A mag nem tétel így sem (6-9 e Ft/ha), ha szerencséd van és sok eső lesz a nyáron (nálunk eddig volt bőven, úgy lopkodjuk be a terményeket) akár lehet is belőle valami.
Ha nem, akkor elveszted a talajmunkát (bár úgyis kell csinálni vele valamit, hogy a kultúrállapotban tartsd) és a mag árát. Én megpróbálnám.

Szia Lajos!

Már többször szóba került a "diós"-od. Mi célból érdemes telepíteni dióst? Gyümölcs, vagy hosszutávra fa?
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #230 Dátum: 2009. Július 15. - 14:38:17 »

Szia Lajos!

Már többször szóba került a "diós"-od. Mi célból érdemes telepíteni dióst? Gyümölcs, vagy hosszutávra fa?

Szia !

Hát, tudod, hogy mire érdemes azt nem tudom, mert eddig nekem még csak költségben van.
A java fák most kezdenek olyan méteresek, másfelesek lenni, állítólag innéttől már rohamosan nőnek, az első évek, a "letalpalás" időszaka nagyon keserves.
A helyzet az, hogy a vadászház körül van olyan 12-13 hektár terület, fele gyep, amivel nem nagyon tudtam mit kezdeni. Felszántani nem érdemes, ha meg csak kaszálom évről évre az tényleg csak ablakon való pénzkiszórás.
4X4 méteres kötésben teleraktam diócsemetével (olyan 3500 db körül) mondván, hogy majd valamire jó lesz. Vagy gyümölcsnek, vagy fának. Viszonylag bőtermő és nagy gyümölcsű fákról vettem  vetőmagot, a tavalyi első szem termés (egy őzbak által meggyepált fa termett egyet) úgy tűnik, elég jól visszaörökítette az őst.
Ha szép gyűmölcsöt ad, meg lesz aki összeszedje, akkor ritkítunk rajta, minden negyedik marad meg (8X8), ha meg nem, akkor nőjenek sűrűn magasra. Annyi termés sűrű kötésben is lesz alatta, hogy októberben érdemes legyen disznóra kiülni alá.

Ha érdekel a téma, van egy könyv, a címe Dió, mogyoró, gesztenye, mandula, ha jól emlékszem mintha Szentiványi Péter nevű ember írta volna (a szerző nevében nem vagyok biztos), abban nagyon sok okos dolgot lehet olvasni ezekről a fákról.
Szívesen foglalkoznék gesztenyével is, de a kéregrák miatt értelmetlen. Az, a fentieken túl, még nektárhozama miatt is figyelemre méltó. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #231 Dátum: 2009. Július 15. - 15:01:40 »



Ha érdekel a téma, van egy könyv, a címe Dió, mogyoró, gesztenye, mandula, ha jól emlékszem mintha Szentiványi Péter nevű ember írta volna (a szerző nevében nem vagyok biztos), abban nagyon sok okos dolgot lehet olvasni ezekről a fákról.
Szívesen foglalkoznék gesztenyével is, de a kéregrák miatt értelmetlen. Az, a fentieken túl, még nektárhozama miatt is figyelemre méltó. 

Erre gondolsz?
Szentiványi P., Szabó L. 2004. Héjasok (dió, gesztenye, mogyoró, mandula). In Koháry E. (szerk.): Gyümölcstermő növények a Kárpát-medencében. Zászlónk Stúdió, Budapest,

És tőlük lehet megvenni a fajtákat:
http://www.diofaiskola.hu/fajtak.html
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #232 Dátum: 2009. Július 15. - 15:02:55 »

Szia !

Hát, tudod, hogy mire érdemes azt nem tudom, mert eddig nekem még csak költségben van.
A java fák most kezdenek olyan méteresek, másfelesek lenni, állítólag innéttől már rohamosan nőnek, az első évek, a "letalpalás" időszaka nagyon keserves.
A helyzet az, hogy a vadászház körül van olyan 12-13 hektár terület, fele gyep, amivel nem nagyon tudtam mit kezdeni. Felszántani nem érdemes, ha meg csak kaszálom évről évre az tényleg csak ablakon való pénzkiszórás.
4X4 méteres kötésben teleraktam diócsemetével (olyan 3500 db körül) mondván, hogy majd valamire jó lesz. Vagy gyümölcsnek, vagy fának. Viszonylag bőtermő és nagy gyümölcsű fákról vettem  vetőmagot, a tavalyi első szem termés (egy őzbak által meggyepált fa termett egyet) úgy tűnik, elég jól visszaörökítette az őst.
Ha szép gyűmölcsöt ad, meg lesz aki összeszedje, akkor ritkítunk rajta, minden negyedik marad meg (8X8), ha meg nem, akkor nőjenek sűrűn magasra. Annyi termés sűrű kötésben is lesz alatta, hogy októberben érdemes legyen disznóra kiülni alá.

Ha érdekel a téma, van egy könyv, a címe Dió, mogyoró, gesztenye, mandula, ha jól emlékszem mintha Szentiványi Péter nevű ember írta volna (a szerző nevében nem vagyok biztos), abban nagyon sok okos dolgot lehet olvasni ezekről a fákról.
Szívesen foglalkoznék gesztenyével is, de a kéregrák miatt értelmetlen. Az, a fentieken túl, még nektárhozama miatt is figyelemre méltó. 

Szia!
Köszönöm a részletes választ. Hasonló problémám van nekem is, van egy elhanyagolt  Stoel földem a méhes mellett egy-két nagy diófával és most hirtelen tömegével jönnek a dió magoncok felfelé elég nagy területen. Jó derékig érnek már a gaz fölé.... Minden évben tervezem, hogy szárzúzóztatom az egészet, de mindig elmarad, sajnálom a sok szép aranyvesszőt. Pedig az idén ki kell találnom valamit, mert a parlagfű miatt bekeményít az önkormányzat.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9907



« Új üzenet #233 Dátum: 2009. Július 15. - 17:35:57 »

Szia!
Köszönöm a részletes választ. Hasonló problémám van nekem is, van egy elhanyagolt  Stoel földem a méhes mellett egy-két nagy diófával és most hirtelen tömegével jönnek a dió magoncok felfelé elég nagy területen. Jó derékig érnek már a gaz fölé.... Minden évben tervezem, hogy szárzúzóztatom az egészet, de mindig elmarad, sajnálom a sok szép aranyvesszőt. Pedig az idén ki kell találnom valamit, mert a parlagfű miatt bekeményít az önkormányzat.

Van parlagfű rajt?
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #234 Dátum: 2009. Július 15. - 18:05:40 »

Ha több éve parlagon hever, biztos nincs benne parlagfű! Ez a parlagfűmizéria már egy kicsit túlzás! Minden felé fenyegetőznek vele, mindenki kaszál, mint az őrült (félve a büntetéstől), az állami földek egy része meg parlagon hever!
Horrido, szerintem ne zúzasd le! Mondjuk a diótelepítés jó ötlet, de a vadkárvédelmet is meg kell oldanod, különben nem lesz egy normális fád. Felénk is próbálkoztak páran kisebb parcellán, -most hirtelen három jut eszembe- ,de már csak az egyikben van kb. 4-5 fa, a többit tönkretették a szarvasok!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #235 Dátum: 2009. Július 15. - 19:35:22 »

Szevasz Soma!

Hát a homokon nehéz bármit is csinálni.
Kisül minden rajta, ha meg nem akkor első körben nálunk a nyulak lerendezik, az a kevés ami túléli az augusztusi hőséggel letaccsol.
Homokon nem egyszerű a vadföld gazdálkodás, pláne nem a szükségesnél kevesebb pénzből.

Volt egy jobb helyen mondható földünk, ahol elhatároztuk, hogy na, akkor most adunk neki.
Kapott az előző évben hígtrágyát, adott évben jó vetőmagot, aztán minden boga jó Istent, a vége megintcsak az lett, hogy még megfelelő ráfordítással is csak immel-ámmal lett elegendő kukorica rajta...da egy gazdálkodó a kalapját csapkodta volna a fölhöz ilyen termés mellett.

Nekünk arra volt jó, hogy legalább útközben megálltak benne a szarvasok és nem mentek - mindig  :Mosolyog- bele a többi kukoricába.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9979



« Új üzenet #236 Dátum: 2009. Július 15. - 21:20:40 »

A parlagfűnek szűz placc kell, az aranyvessző között nem jön fel. Esetleg pár szál egy-két vakondtúrásban, de azt nem veszi észre a kutya sem.
Mondjuk a szolidágó sem tartozik a kívánatos növényfajok közé.  Bion
Ha nem túl nagy a terület, verbeccsel le kell kaszáltatni. Egy ember napi negyed hektárt simán letisztít, a csemetéket meghagyja. Ha elég nagyok meglátja, ha nem látszanak ki a gazból, kell melléjük verni egy-egy karót.
Nálam a szarvasok nem sok kárt tettek eddig, egy-két fa bőgéskor. A bakok, azok évente 15-20-at lerendeznek. Télen a csúcsrügyet lecsípik, ez még nem lenne baj, mert egyel lejjebbről kidobja, de az agancstisztítással sokat lehántanak.
Nem pusztul el a ledörzsölt sem, újra hajt, csak metszeni kell, mert többnyire 3-4 egyforma tősarjat dob ki.

Gergő, ez valami újabb kiadás lehet. Amit én olvastam, az sokkal korábbi, mert valamikor a 90-es években vettem ki a könyvtárból. De a szerző stimmel.


 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #237 Dátum: 2009. Július 16. - 09:57:32 »

Van parlagfű rajt?

Nincsen, csak ami nincsen művelve-kaszálva, arra ugranak.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #238 Dátum: 2009. Július 16. - 10:27:28 »

Ha több éve parlagon hever, biztos nincs benne parlagfű! Ez a parlagfűmizéria már egy kicsit túlzás! Minden felé fenyegetőznek vele, mindenki kaszál, mint az őrült (félve a büntetéstől), az állami földek egy része meg parlagon hever!
Horrido, szerintem ne zúzasd le! Mondjuk a diótelepítés jó ötlet, de a vadkárvédelmet is meg kell oldanod, különben nem lesz egy normális fád. Felénk is próbálkoztak páran kisebb parcellán, -most hirtelen három jut eszembe- ,de már csak az egyikben van kb. 4-5 fa, a többit tönkretették a szarvasok!
Szerencse itt nincsen vadkárveszély, egész közel van a településhez. Vszeg marad megint, olyan szépen kezd a szolidágó rajta, a méhek nagy örömére. Ördög
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7942


Generalbakter


« Új üzenet #239 Dátum: 2009. Július 16. - 10:29:24 »

A parlagfűnek szűz placc kell, az aranyvessző között nem jön fel. Esetleg pár szál egy-két vakondtúrásban, de azt nem veszi észre a kutya sem.
Mondjuk a szolidágó sem tartozik a kívánatos növényfajok közé.  Bion
Ha nem túl nagy a terület, verbeccsel le kell kaszáltatni. Egy ember napi negyed hektárt simán letisztít, a csemetéket meghagyja. Ha elég nagyok meglátja, ha nem látszanak ki a gazból, kell melléjük verni egy-egy karót.
Nálam a szarvasok nem sok kárt tettek eddig, egy-két fa bőgéskor. A bakok, azok évente 15-20-at lerendeznek. Télen a csúcsrügyet lecsípik, ez még nem lenne baj, mert egyel lejjebbről kidobja, de az agancstisztítással sokat lehántanak.
Nem pusztul el a ledörzsölt sem, újra hajt, csak metszeni kell, mert többnyire 3-4 egyforma tősarjat dob ki.

Gergő, ez valami újabb kiadás lehet. Amit én olvastam, az sokkal korábbi, mert valamikor a 90-es években vettem ki a könyvtárból. De a szerző stimmel.


Nálam kívánatos a szolidágó.. Bion Bion de mi az a verbecs? Valami hosszúnyelű sarló?
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: