Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 123877 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #150 Dátum: 2009. Március 17. - 14:44:14 »

Ez elég jól néz ki!

Mi a teendő ezzel az évelő rozzsal?
Csak le kell aratni, és utána így sarjad a következő éven?

Milyen talajba való?

Elsősorban homokba való, vagy egyéb sovány talajokba, mert a jó gyökérképző tulajdonságát ott tudja igazán kamatoztatni.
A dolog vele első évben az, mint a sima kultúrrozzsal, búzával, aztán a következő tavaszon kell neki egy legeltetés/kaszálás és arathatod is. Ezután minden tavasszal egy legeltetést/kaszálást igényel, majd aratás után - ha jó esők voltak- még egyszer fellehet használni a hajtást szénának vagy legeltetéssel.
Átlagtermése nem olyan jó, mint a kultúrrozsé, de nagyobb a termésbiztonsága és jobbak a sütőipari értékei is.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #151 Dátum: 2009. Március 18. - 15:02:28 »

Elsősorban homokba való, vagy egyéb sovány talajokba, mert a jó gyökérképző tulajdonságát ott tudja igazán kamatoztatni.
A dolog vele első évben az, mint a sima kultúrrozzsal, búzával, aztán a következő tavaszon kell neki egy legeltetés/kaszálás és arathatod is. Ezután minden tavasszal egy legeltetést/kaszálást igényel, majd aratás után - ha jó esők voltak- még egyszer fellehet használni a hajtást szénának vagy legeltetéssel.
Átlagtermése nem olyan jó, mint a kultúrrozsé, de nagyobb a termésbiztonsága és jobbak a sütőipari értékei is.

Magyarán egy jól járt vadföldön érés után le kell szárzúzni, aztán csóközön.
És ősszel tavasszal ad jó tömegű zöldet.

Jól értem?

A mi talajaink jobbára agyagos erdei talajok. Szerinted?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #152 Dátum: 2009. Március 18. - 20:48:44 »

Magyarán egy jól járt vadföldön érés után le kell szárzúzni, aztán csóközön.
És ősszel tavasszal ad jó tömegű zöldet.

Jól értem?

A mi talajaink jobbára agyagos erdei talajok. Szerinted?

Nem kedveli az agyagos talajt... abba inkább hüvelyest, vagy cirkot, csalamádét, szudáni füvet tegyél.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #153 Dátum: 2009. Március 18. - 21:56:22 »

Nem kedveli az agyagos talajt... abba inkább hüvelyest, vagy cirkot, csalamádét, szudáni füvet tegyél.


Kár.

Az a baj, hogy kis területű vadföldek, amiket nem tudunk, de nem is akarunk még ideiglenesen sem védeni. Ergo cirok, csalamádé kilőve...
A szudáni fűről mit kell tudni?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #154 Dátum: 2009. Március 19. - 08:43:20 »

A szudáni fűről mit kell tudni?

http://www.pointernet.pds.hu/lovaglas/tudas/seed/pasture_field_020.html

Ezen kívül van még néhány alternatíva, de ebben nem tud nagy kárt tenni a disznó, járja az őz, a szarvas és ha télire fenthagyod, akkor jó a fácánmegtartó és - gyűjtő képessége.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #155 Dátum: 2009. április 12. - 09:13:28 »

Az elmúlt hét a vadföldművelés jegyében telt.
Évelő rozsban nitrogén fejtárgyázás, gyomirtás. Nagyon felverte az árvacsalán, remélem a Logran rendberakta.
Szépen bokrosodik, de a búzával ellentétben mintha nem fölfelé, hanem csak oldalvást nőne. Kiváncsi leszek, mi lesz belőle.
Zabban, őszi búzában ugyanezek a műveletek történtek.
Megszórtam a tavaly telepített lucernát is egy kevés vegyes műtrágyával, már olyan 10 cm. körüliek a hajtások, nagyon jót mutat.
Még 1 hektárnyi lucernatelepítés van hátra a tavaszi hadműveletből, talán a jövő hét elején sor kerül rá.
Egy jó kis eső nagyon kellene, porzik a határ.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #156 Dátum: 2009. április 12. - 10:48:05 »

Szevasztok!

A vadföldünkbe idén, valami - nem biztos, hogy pontosan írom - kecskekurgy/kecskekurd -  Vállat von - nevű évelő takarmánynövényt fogunk vetni.
Megvallom őszintén én nem ismerem, valaki tud hasznosat mondani róla?
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #157 Dátum: 2009. Május 06. - 09:25:44 »

Ilyen a Girgesztől hozott magból kelt évelő rozs a vadföldön.
Tényleg tenyérnyi bokrokat képes alkotni.
Az a furcsa, hogy nagyon változó a bokron belül az egyes szárak fejlettsége, az egyik szinte már kalászolni akar, a másik alig arasznyi.
Mit tapasztaltál Gergő, mennyire érzékeny a vetésfehérítőre?

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #158 Dátum: 2009. Május 06. - 09:54:43 »

Ilyen a Girgesztől hozott magból kelt évelő rozs a vadföldön.
Tényleg tenyérnyi bokrokat képes alkotni.
Az a furcsa, hogy nagyon változó a bokron belül az egyes szárak fejlettsége, az egyik szinte már kalászolni akar, a másik alig arasznyi.
Mit tapasztaltál Gergő, mennyire érzékeny a vetésfehérítőre?


Nálunk abszolút nem volt az, pedig a mi földünktől kb. 500m-re hatalmas foltokat pusztított el, egy zab-táblán.
Ez a különböző fejlettségi állapot nálunk is előfordult, érdekes, hogy betakarításra minimalizálódik az eltérés. Viszont a magok kisebbek lesznek a hagyományos rozsénál.

Nálunk úgy néz ki, hogy nem lesz termés-a homokon még az évelő rozs is kiszárad... hiába no, 52 napja nem érte csapadék.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #159 Dátum: 2009. Május 06. - 11:05:50 »

Nálunk abszolút nem volt az, pedig a mi földünktől kb. 500m-re hatalmas foltokat pusztított el, egy zab-táblán.

Nálunk úgy néz ki, hogy nem lesz termés-a homokon még az évelő rozs is kiszárad... hiába no, 52 napja nem érte csapadék.

A zabot különösen szereti ez a kártevő, jövő héttől már nagyon oda kell rá figyelni.

Nálunk két hete volt 16 mm, a múlt hét végén meg 15-40 között falunként változó mennyiségben, úgyhogy gyönyörű a határ. Kivétel a most vetett szójánk, mert azt beiszapolta rendesen, meg is kellett tegnap fogasolni.
A lucernás vadföldön nézegettem szombat este egy másodfűves bakot, először azt hittem fekve legel, aztán mikor elindult, akkor jöttem rá, hogy a lapockájáig ér a lucerna.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #160 Dátum: 2009. Május 06. - 11:46:02 »

A zabot különösen szereti ez a kártevő, jövő héttől már nagyon oda kell rá figyelni.

Nálunk két hete volt 16 mm, a múlt hét végén meg 15-40 között falunként változó mennyiségben, úgyhogy gyönyörű a határ. Kivétel a most vetett szójánk, mert azt beiszapolta rendesen, meg is kellett tegnap fogasolni.
A lucernás vadföldön nézegettem szombat este egy másodfűves bakot, először azt hittem fekve legel, aztán mikor elindult, akkor jöttem rá, hogy a lapockájáig ér a lucerna.

Hát Lajos irigyelek ez esőért...
Tegnap majdnem elekedtam egy szőllő meletti úton, de nem a dágványban, hanem akkora homokdűnét rakott le a szél, hogy felhasalt a Terrano... Nem szól szám
Aztán rövid egy, fogszorítás és meg lett az alja ahol már füves volt és bírt fogni...
Tiszta sivatag minden.... Rííí Rííí
Naplózva

Üdv End
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #161 Dátum: 2009. Május 06. - 12:13:15 »

Hát Lajos irigyelek ez esőért...
Tegnap majdnem elekedtam egy szőllő meletti úton, de nem a dágványban, hanem akkora homokdűnét rakott le a szél, hogy felhasalt a Terrano... Nem szól szám
Aztán rövid egy, fogszorítás és meg lett az alja ahol már füves volt és bírt fogni...
Tiszta sivatag minden.... Rííí Rííí
Detto. Múlt héten fagycsapot cseréltem és le kellett ásnom 1,2méter. 70cm-en még folyt a homok. Egyre többször kezdek egyetérteni az öregekkel, hogy gyümölcsösöket ültettek ide és nem szántóföldnek használták a Homokhátságot. Lehet, hogy a vadföldek is sikeresebbek lennének, ha vadszilvát, vackort, diót ültetnének rá és nem kukoricával próbálkoznának? Ez is megérne egy-két gondolatot...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #162 Dátum: 2009. Május 06. - 15:58:09 »

Meg a sok silány legelő feltörése, amin a berbécsek legeltek...
Úgy néz ki azért a gyümölcs helyett, az akác és a nyár lett az alternatíva, legalább is felénk, és ha jó mélyen szánt az a mélyszántó talán jó esélllllyel fel is jön...
Én örülök neki, mert anyi nagyvadunk lett, amit álmomban sem gondóltam, főleg nem gyerek fejjel, hogy fényes nappal látok disznót-dámot-gímet a saját területünkön...

De, hogy legye egy kis topic is, megpróbálkoztunk megint egy kis csicsókával, de most se fog kijönni nagyon a földből, (nem hiába kb 0,5 aranykoronás föld) még a paré se nő benne....
Naplózva

Üdv End
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #163 Dátum: 2009. Május 06. - 16:06:38 »

Meg a sok silány legelő feltörése, amin a berbécsek legeltek...
Úgy néz ki azért a gyümölcs helyett, az akác és a nyár lett az alternatíva, legalább is felénk, és ha jó mélyen szánt az a mélyszántó talán jó esélllllyel fel is jön...
Én örülök neki, mert anyi nagyvadunk lett, amit álmomban sem gondóltam, főleg nem gyerek fejjel, hogy fényes nappal látok disznót-dámot-gímet a saját területünkön...

De, hogy legye egy kis topic is, megpróbálkoztunk megint egy kis csicsókával, de most se fog kijönni nagyon a földből, (nem hiába kb 0,5 aranykoronás föld) még a paré se nő benne....

Szánthatod te a homokot, sziket akár két m mélyen is, nem lesz abból semmi, ha nem kap esőt.Ha lenne elég csapadék, akkor jó lenne, mert a növény könnyebben fel tudná venni a tápanyagot, mint egy kötött talajban. De víz nélkül ez nem megy. És sajnos felénk 2-3 méter mélyen is homok van... Talán a lucerna még kibírja, ha jó időben kapott a vetés után esőt és meg tud erősödni. Egyéb esetben marad a fa(gyümölcsös, erdő) és úgy látszik erre már más is rájött. Pl. Gemencről fel tudsz jönni Kecskemétig úgy, hogy végig erdőn haladsz, mert már összeérnek a telepítések. Ráadásul egyre több gyümölcsöst újítanak fel, vagy telepítenek. Hiába. Az öregek azért tudtak valamit...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #164 Dátum: 2009. Május 06. - 17:04:21 »

Az öregek együtt próbáltak élni azzal a természet adta adottságokkal amit örökőltek...
Utánna jött egy időszak, amikor a tervben más szerepelt, és most nehéz sok embernek merteni ,hogy ez nem igazán így van... És még örököltünk jó pár csatornát is ami nem biztos---sőt biztos hogy nem mind kellene...
 Wave
Naplózva

Üdv End
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: