Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 123858 alkalommal)
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #135 Dátum: 2008. Október 07. - 17:56:06 »

 "Így meg kapunk egy fél bárányt majd cserébe."

Az nem jó, mert mindíg felborul az akolban...
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #136 Dátum: 2008. Október 07. - 22:23:30 »

"Így meg kapunk egy fél bárányt majd cserébe."

Az nem jó, mert mindíg felborul az akolban...
...de a bográcsban úgy megáll, mint Roziban a gyerek.  Bion Bion Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #137 Dátum: 2008. Október 08. - 16:51:10 »

Katiban, amigo, Katiban.
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #138 Dátum: 2008. Október 08. - 17:20:19 »

Katiban, amigo, Katiban.

Kinél kiben... kinek a pap :SERV kinek a paplan  :N  Bion Bion Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #139 Dátum: 2008. Október 14. - 08:42:57 »

Bár úgy állnék, és megtehetném. A jó föld ára csillagászati, a célnak megfelelő területeket meg már nagyrészt megvették, és beültették akáccal, nyárral. Ez alapvetően nem baj, csak eltűntek az általam említett bokros élő helyek. Vannak felénk nagydarab ugarok is, de ezeket nem adja el a tulaj, hanem növeli és támogatást vesz rá fel, mert nem műveli, vagy valami ilyesmi.

Az akáccal beültetett területtel azért lehet kezdeni valamit. Az akác elég szellős lombozatú fa, szívesen megnő alatta sokféle cserje. Természetes úton gyorsan betelepül alá a bodza (persze csak ha van a környéken), de biztosan mesterségesen is lehet alá telepíteni valamilyen cserjét, erről kérdezz meg egy hozzáértő erdészt.
Ha a tulaj meggyőzhető (én a helyében az lennék), jó kis vadtartó foltok, sávok lennének kialakíthatók. Megjegyzem, Békés megyében elég sok telepített akácosban volt szerencsém vadászni, a derékig érő száraz gazon kívül nem volt más "cserje", de ez is elég jól tartotta a fácánt.
« Utoljára szerkesztve: 2008. Október 14. - 09:54:19 írta Horrido » Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #140 Dátum: 2008. Október 14. - 09:21:03 »


Az akáccal beültetett területtel azért lehet kezdeni valamit. Az akác elég szellős lombozatú fa, szívesen megnő alatta sokféle cserje. Természetes úton gyorsan betelepül alá a bodza (persze csak ha van a környéken), de biztosan mesterségesen is lehet alá telepíteni valamilyen cserjét, erről kérdezz meg egy hozzáértő erdészt.
Ha a tulaj meggyőzhető (én a helyében az lennék), jó kis vadtartó foltok, sávok lennének kialakíthatók. Megjegyzem, Békés megyében elég sok telepített akácosban volt szerencsém vadászni, a derékig érő száraz gazon kívül nem volt más "cserje", de ez is elég jól tartotta a fácánt.

Az akác allelopátiája(mást növény elnyomása, növekedésének meggátolása vegyi anyagokkal) miatt nem minden növény alkalmas bozót kialakítására akácban. Ehhez tényleg szakembert kell megkérdezni...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #141 Dátum: 2008. Október 15. - 15:57:37 »

Bár úgy állnék, és megtehetném. A jó föld ára csillagászati, a célnak megfelelő területeket meg már nagyrészt megvették, és beültették akáccal, nyárral. Ez alapvetően nem baj, csak eltűntek az általam említett bokros élő helyek. Vannak felénk nagydarab ugarok is, de ezeket nem adja el a tulaj, hanem növeli és támogatást vesz rá fel, mert nem műveli, vagy valami ilyesmi.

Az akáccal beültetett területtel azért lehet kezdeni valamit. Az akác elég szellős lombozatú fa, szívesen megnő alatta sokféle cserje. Természetes úton gyorsan betelepül alá a bodza (persze csak ha van a környéken), de biztosan mesterségesen is lehet alá telepíteni valamilyen cserjét, erről kérdezz meg egy hozzáértő erdészt.
Ha a tulaj meggyőzhető (én a helyében az lennék), jó kis vadtartó foltok, sávok lennének kialakíthatók. Megjegyzem, Békés megyében elég sok telepített akácosban volt szerencsém vadászni, a derékig érő száraz gazon kívül nem volt más "cserje", de ez is elég jól tartotta a fácánt.

Nemigen hajlanak az alátelepítésre, még a vadász tulajok sem. Évente többször tárcsáznak az állományokban, félnek a parlagfű feljelentgetéstől. Egyébként kandalló pártiként én is akácot ültetnék bozót helyett a földembe. Ezért érzem szükségét a VT - salyát földnek, ott igenis a vadállomány érdekei kerülhetnének előtérbe! Másrészt összefogásban lenne az erő, egy fecske, mint tudjuk...
Nálunk a tarra vágott erdősávok helyén kialakuló sarjas csíkok, és a füzes sűrűk jönnek be a fácánnak legjobban (kevés ilyen élőhelyünk van) . Ha vegyes fajokból álló bokros foltokat, uralkodó szélirányra merőleges sávokat tudnánk kialakítani a mezőgazdasági részeken, az jó rágó felületet adhatna a betelepülőben lévő szarvasoknak is. A madaraknak pedig télen is szélvédett búvó helyet, nyáron fészkelő helyet tudna biztosítani. Nagyon érezhető a régi fasorok, gazos árokpartok hiánya a monokultúrás mezőgazdasági táblák között.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #142 Dátum: 2008. Október 16. - 09:07:19 »


Nemigen hajlanak az alátelepítésre, még a vadász tulajok sem. Évente többször tárcsáznak az állományokban, félnek a parlagfű feljelentgetéstől. Egyébként kandalló pártiként én is akácot ültetnék bozót helyett a földembe. Ezért érzem szükségét a VT - salyát földnek, ott igenis a vadállomány érdekei kerülhetnének előtérbe! Másrészt összefogásban lenne az erő, egy fecske, mint tudjuk...
Nálunk a tarra vágott erdősávok helyén kialakuló sarjas csíkok, és a füzes sűrűk jönnek be a fácánnak legjobban (kevés ilyen élőhelyünk van) . Ha vegyes fajokból álló bokros foltokat, uralkodó szélirányra merőleges sávokat tudnánk kialakítani a mezőgazdasági részeken, az jó rágó felületet adhatna a betelepülőben lévő szarvasoknak is. A madaraknak pedig télen is szélvédett búvó helyet, nyáron fészkelő helyet tudna biztosítani. Nagyon érezhető a régi fasorok, gazos árokpartok hiánya a monokultúrás mezőgazdasági táblák között.

Nézd, az biztos, hogy rejtő sűrű és gallyazó fa nélkül nem nagyon van normális fácánállomány.

Nem igazán értem a cserje iránti bizalmatlanságot. A bodza például nálunk minden akácerdőnek természetes velejárója. Néhány agyament kivételével nem is bántja senki, nem zavar senkit és semmit. Vannak szakemberek, akik állítják, hogy kifejezetten előnyös, mert segíti a törzs felkopaszodását, illetve gátolja annak "kiszőrösödését". Múltkori beszélgetésünk kapcsán megnéztem néhány akácsávot. Több helyen találtam a bodzán kívül kökényt, galagonyát. Lágyszárúak közül gyalogbodzát, bürköt, csalánt. Ezek élnek és virulnak az akác árnyékában, de szakember bizonyára több cserjefajt is tud mondani, ami kibírja ezt a társulást.
Az akác sorközét hosszabb távon művelni teljesen felesleges. Én ugyan még akácot nem telepítettem, (nem is fogok, nő magától), csak gyökérsarjról hoztam fel 20-25 hektárt, de agresszívitását ismerve nem hiszem, hogy ha egyszer letalpalt a csemete, azt bármi el tudná nyomni.
Parlagfű ellen a tárcsa nem a leghatékonyabb védekezés. Közismert, hogy viszonylag későn kelő, fényigényes növény. Ott jön elő, ahol késő tavasszal, nyár elején még nincs növénytakaró. Ha folyamatosan művelik a földet és nem vetnek bele semmit, száz évig is megtehetik, a százegyediken ugyanúgy kikel benne a parlagfű. Vetni, ültetni kell a földbe valamit, ami elnyomja.

VT saját föld 2011 előtt valószínűleg nem lesz. Ekkor jár le a moratórium, de még ez sem biztos, mert már pedzegetik, hogy bizonyos körök meg szeretnék hosszabbítani.
Magánemberként kell megvenni, ha nem egyedül, akkor társultan, osztatlan közös tulajdonként. Aztán, ha mindenáron VT keretében kívánjátok használni, akkor haszonbérbe kell adni neki, akár díjmentesen, szivességi használatra. Nem szabad ennél a moratórium problémánál leragadni, ez egy könnyen áthidalható, technikai kérdés.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #143 Dátum: 2008. Október 16. - 22:00:56 »

Köszönöm Lajos a válaszaid és hozzászólásaid. Tőled sosem szégyen tanulni. Wave
Igen én is efféle megoldáson törpöltem. Csak a többiekkel kell még elfogadtatni.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #144 Dátum: 2008. November 14. - 18:13:58 »

Lajos- mi a helyzet az évelő rozzsal? Milyen állapotban van most? Hogy viseli ezt a hosszú, meleg őszt? Nem hajtotta túl magát?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #145 Dátum: 2008. November 17. - 07:54:20 »

Lajos- mi a helyzet az évelő rozzsal? Milyen állapotban van most? Hogy viseli ezt a hosszú, meleg őszt? Nem hajtotta túl magát?

Szia!

Nagyon szép. Nem etettem túl (150 kg NPK/ha 15-15-15%), szeptember végén került a földbe, azt hiszem, éppen előnyös volt neki ez a hosszú vénasszonyok nyara. 3-5 cm-es levele van, szerintem ideális állapotban kerül a télbe.
Ha hinni lehet a jósoknak, holnap megjön a fagy.
A hosszú ősz az egyik tarlórépán is helyrehozott valamit. Nem mondom, hogy a tavalyihoz hasonló, serpenyő méretű gyökerek vannak, de olyan öklömnyiek azért lettek. A másik parcellát azt éppen tegnap szántottam fel, abban szinte semmi répa nem lett.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #146 Dátum: 2008. November 17. - 08:26:08 »

Szia!

Nagyon szép. Nem etettem túl (150 kg NPK/ha 15-15-15%), szeptember végén került a földbe, azt hiszem, éppen előnyös volt neki ez a hosszú vénasszonyok nyara. 3-5 cm-es levele van, szerintem ideális állapotban kerül a télbe.
Ha hinni lehet a jósoknak, holnap megjön a fagy.

Ennek örülök!-akkor csak lesz belőle valami. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #147 Dátum: 2009. Március 12. - 18:37:25 »

Tudna nekem segíteni valaki? Ánizzsal (édesköménnyel) ízesített sót hol lehet kapni? Azt tudom hogy a Purina árul ilyent, de abba van gyógyszer is.
Előre is köszönöm.

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #148 Dátum: 2009. Március 16. - 17:01:06 »

A hétvégén megnéztem az évelő rozst





A hajtások erőteljesen, és folyamatosan törnek ki, szép bokrosodás mellett. Ahogy elnéztem, jól járja mind az őz, mind a mezei nyúl-ez utóbbiból négyet is láttam felugrani erről a kis darab földről, ahol jól el tudtak bújni a torzsák között.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #149 Dátum: 2009. Március 16. - 20:42:50 »

Ez elég jól néz ki!

Mi a teendő ezzel az évelő rozzsal?
Csak le kell aratni, és utána így sarjad a következő éven?

Milyen talajba való?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: