Oldalak: 1 ... 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... 150   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadászkések  (Megtekintve 435868 alkalommal)
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1815 Dátum: 2016. Március 02. - 13:12:46 »

Így van, Gyula szívesen segít egyedi elképzelésekben is. Maga a penge forma tetszett, de a markolat nem, így rajzolgattam, egyeztettünk, ez lett belőle.
Lsd Hajdúsági késkészítők...


 S.Peti
Olyan bicskák vannak, hogy bekakálsz.  Vigyorog
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1816 Dátum: 2016. Március 02. - 13:23:09 »

Bizony ám!  Piál



Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #1817 Dátum: 2016. Március 02. - 20:47:19 »

Sziasztok,  Emelem

van egy (magyar kézműves) skandináv élezésű késem, amit nagyon szeretek, gondoltam befogom vadászati alkalmazásba is. Azt kérdezném a nagyérdeműtől, hogy használ-e valaki skandináv élezésű kést zsigereléshez. Elvileg a Morák is azok, amit nyilván sokan használnak, de az a gyanúm, hogy azt az első alkalommal - tudtán kívül - mindenki átélezi élszalagosra...

Az én szubjektív tapasztalatom szerint pl. famunkáknál  a táskáját nem viheti egy skandináv élezésű pengének a többi éltípussal rendelkező penge (anyagminőségtől függetlenül), de ebből persze nem következik egyenesen, hogy más jellegű munkákra is ugyan úgy beválik.

Szóval akinek van tapasztalata skandi éllel, attól kérdezném, hogy zsigerelésnél mennyire válik be, értem ez alatt pl hogy nem szorul-e meg könnyebben szegycsont/medencecsont átvágásánál, nem csorbul-e könnyebben stb.

 Emelem
Sz

Használ. A csorbulásra hajlamosság élszög kérdése (szerintem), beszorult kést még nem láttam.
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
szabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 119



« Új üzenet #1818 Dátum: 2016. Március 03. - 10:29:40 »

Használ. A csorbulásra hajlamosság élszög kérdése (szerintem), beszorult kést még nem láttam.

Köszönöm!  Emelem
Naplózva

„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #1819 Dátum: 2016. Március 08. - 22:09:07 »

Sziasztok! Victorinox Hunter XT késen a zsigerelő pengét (enyhén recészett) mivel lehet élezni????
Naplózva
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1820 Dátum: 2016. Március 11. - 21:26:53 »

Sziasztok! Victorinox Hunter XT késen a zsigerelő pengét (enyhén recészett) mivel lehet élezni????

Háromszög profilú fenőkővel.
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #1821 Dátum: 2016. Március 12. - 20:45:53 »

Sziasztok! Victorinox Hunter XT késen a zsigerelő pengét (enyhén recészett) mivel lehet élezni????

Bisztos zsigerelő penge az? Íves is, fogazott is, az élvezetek csúcsa lesz megélezni. Sok sikert!   Nyihi
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #1822 Dátum: 2016. Március 12. - 21:11:43 »

Sziasztok! Victorinox Hunter XT késen a zsigerelő pengét (enyhén recészett) mivel lehet élezni????

A WorkSharp élezőn van egy kis vékonyabb kerámia, direkt a hullámos pengékhez.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1823 Dátum: 2016. Március 18. - 08:08:37 »

Ezt az utóbbi üzeneted nem tudtam egyértelműen értelmezni, de annyit mindenesetre leszögezhetünk, hogy a skandináv él az nem élszalagos él, és fordítva. Mint ahogy nem is konvex, pedig közben az, mivel konvex keresztmetszetű a penge, de a konvex él az mást jelent: a domborút.  Máshogy néznek ki, mások a tulajdonságaik, és teljesen máshogy is kell élezni a kettőt (vagyis mind a hármat, de a konvex élbe most ne menjünk bele). (Sajnos nem tudom hogy kell képet feltölteni, de akit érdekel a dolog, írja be keresőbe hogy éltípusok, ki fog dobni épp elég keresztmetszeti ábrát...)

A skandi élt így kell élezni:  Figyelmes olvasás


Ha a skandi pengét úgy élezi az ember, mintha élszalagos volna, akkor szépen csinál rá egy vékony (és az addigi skandi élnél tompább élszögű) élszalagot, az addigi  skandi "élszalag" ezzel bevezető éllé avanzsál. És ha az elkövetőre rátör a vágy, hogy megint skandináv éle legyen a késnek (ez nagy valószínűséggel akkor következik be, amikor először találkozik a skandináv él fogalmával OOO), akkor bizony nem kell estére programot szerveznie, mert mire "visszacsinálja" a dolgot, az életét is elunja  Rííí (erről is van videó a megosztón, de hirtelen nem találtam.)

És mivel a forgalomban lévő kések 99%-a élszalagos, bizony a fentiekkel a kedves felhasználók túlnyomó többsége nincs tisztában, ezért megveszik szépen a morájukat, mert a szomszéd, meg a fórumtársak, meg a Náncsinéni azt mondták neki, hogy az ár érték arányban verhetetlen (ami igaz is!). Aztán mikor kimegy az éle, akkor az alany szépen nekiveselkedik, és gyönyörűen megélezi/feni/köszörüli ugyan úgy, mint az összes addigi kését: élszalagosra.

Errőlvanittenszókérem!  S.Peti



 Emelem

Amikor ez a téma múltkor szóba került már kerestem, most meg is találtam Szasza Mester véleményét a "skandi" élről:
 Bow

"ha az északiak ilyet tudtak volna csinálni a 18.sz -ban akkor nagyon büszkék lettek volna. A mai napig nem csinálnak ilyet!!! (Nézz meg bármilyen északi országban készült puukkot.) Amúgy nem csak ez a fajta leélezéssel készültek kések északon. Régi 17-18sz-i darabokon lehet látni olyan fajta leélezést mint a szamuráj kardokon.2/3 magason leköszörülve majd a maradék 1/3 nem párhuzamos hanem a gerinc felé összeköszörülve nem élesre, de határozottan összetartanak az oldalak.

Mi magyarok szerintem  tévesen használjuk ezt a skandi él elnevezést amikor a Te általad rajzolttal azonosítjuk. Soha nem volt ilyen a skandi él,tudniillik köszörűkövön csinálták a leélezést ami ugye kerek, és emiatt igen nehéz vele síkot csinálni. Sík. Nem is akartak síkot csinálni. Miért? Mert ilyen szinten nem érdekeltek őket (szerintem).
Egyébként amit csináltak az szuper. Amikor felfekteted a pengét a fenőkőre akkor csak a leélezés két szélét csuszakolod a kövön,a a leélezisi vonalnál és az élnél,pár húzás és kész is a szuper él. Amikor kialakult az az él amit Te rajzoltál, elkezdődik a  a szenvedés az élezésnél, szerintem ilyenkor újra köszörülték a kést és kezdődhetett minden előröl.
Míg a "mi" általunk ismert skandi élnél az egész leélezést át kell csiszolni addig amíg újra nem tudjuk elérni, hogy a két oldal összeérjen.
Szerintetek melyik az egyszerűbb? Szerintem nem is kérdés.
Én az előzőekben leírtak miatt nem fogok olyan élt csinálni amilyen a rajzon van. Amikor készen van biztosan szuper, de pár élezés után jön a szenvedés, és a konvexesítés!!!"




 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1824 Dátum: 2016. Március 18. - 08:32:40 »

 Emelem

Ez meg az én legújabb vasam Szasza műhelyéből.

A penge gyári AE Damascus a Brisa-tól http://brisa.fi/knife-blades/ae-damascus/ae-saami-90.html
Szasza "öltöztette" fel.  Táncol
"Puukko" forma, de ez se "igazi skandi" - élszalagos él.  Kacsint



 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
szabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 119



« Új üzenet #1825 Dátum: 2016. Március 19. - 09:46:41 »

Emelem

Amikor ez a téma múltkor szóba került már kerestem, most meg is találtam Szasza Mester véleményét a "skandi" élről:
 Bow

"ha az északiak ilyet tudtak volna csinálni a 18.sz -ban akkor nagyon büszkék lettek volna. A mai napig nem csinálnak ilyet!!! (Nézz meg bármilyen északi országban készült puukkot.) Amúgy nem csak ez a fajta leélezéssel készültek kések északon. Régi 17-18sz-i darabokon lehet látni olyan fajta leélezést mint a szamuráj kardokon.2/3 magason leköszörülve majd a maradék 1/3 nem párhuzamos hanem a gerinc felé összeköszörülve nem élesre, de határozottan összetartanak az oldalak.

Mi magyarok szerintem  tévesen használjuk ezt a skandi él elnevezést amikor a Te általad rajzolttal azonosítjuk. Soha nem volt ilyen a skandi él,tudniillik köszörűkövön csinálták a leélezést ami ugye kerek, és emiatt igen nehéz vele síkot csinálni. Sík. Nem is akartak síkot csinálni. Miért? Mert ilyen szinten nem érdekeltek őket (szerintem).
Egyébként amit csináltak az szuper. Amikor felfekteted a pengét a fenőkőre akkor csak a leélezés két szélét csuszakolod a kövön,a a leélezisi vonalnál és az élnél,pár húzás és kész is a szuper él. Amikor kialakult az az él amit Te rajzoltál, elkezdődik a  a szenvedés az élezésnél, szerintem ilyenkor újra köszörülték a kést és kezdődhetett minden előröl.
Míg a "mi" általunk ismert skandi élnél az egész leélezést át kell csiszolni addig amíg újra nem tudjuk elérni, hogy a két oldal összeérjen.
Szerintetek melyik az egyszerűbb? Szerintem nem is kérdés.
Én az előzőekben leírtak miatt nem fogok olyan élt csinálni amilyen a rajzon van. Amikor készen van biztosan szuper, de pár élezés után jön a szenvedés, és a konvexesítés!!!"




 Wave

Wave
[/quote]

Szia,
 Emelem

a német nyelvben van egy mondás: „Hinter schwedischen Gardinen sitzen“. magyarul  "Svéd függöny mögött ülni" ami annyit tesz, hogy börtönben csücsülni. Namármost most hogy jön ez ide? Lehet hogy nekem szegényes a fantáziám, de nehezen tudom elképzelni, hogy egy olyan nemzet fiai, amelyre a németeknél a köznyelv szintjén is az acélgyártás szinonimájaként hivatkoznak, ne tudtak volna összehozni egy sz@ros skandináv élet a 18. században, amikor -összehasonlítás képpen: "1704-re Magyarországon már több mint 100 puskaműves volt", "Tömegesen huzagolt puskákat először az 1775-81 közötti amerikai függetlenségi háborúban használtak". Azt azért nyilván senki nem vonja kétségbe, hogy egy huzagolt puskacső egy fokkal nagyobb kihívás, mint egy skandi él, amit egy darab acéllapból egy satuval, egy reszelővel és egy nagy adag türelemmel/hülyeséggel  Ördög bárki össze tud hozni otthon a konyhaasztalon.

Az hogy a "A mai napig nem csinálnak ilyet!!" mármint hogy skandi élt, az meg zavarba ejtő képtelenség. OOO. Mora, Helle stb skandináv gyártók kínálatában meglehetősen szép számmal találunk skandi élezésű késeket (ha egyáltalán van nem skandi élű termékük - biztos van, nem mazsoláztam végig), és valószínűleg az sem véletlen, hogy pont ezeknek az északi gyártóknak a kínálatában jelennek/jelentek meg ezek...
Annak cáfolatára, hogy csak mi magyarok  tévesen használnánk a skandináv él kifejezést, ahhoz elég beírni keresőbe, hogy scandinavian grind (nyilván ennek a rövidítése az angolban is használt scandi grind), hogyasszongya a gugli: "Nagyjából 429 000 találat (0,37 másodperc)". És attól félek nem mi magyarok terjesztettük el ezt a nagyvilágban.

Élezés szempontjából meg a skandi élet élezni lényegesen egyszerűbb, mint az élszalagosat, mivel nem kell szabad kézből tartani az élszöget, amihez meglehetős nagy gyakorlat kell, ezért is van tele a net olyan késélezőkkel, amik élszalagos élezésnél a fenőkő és a kés közti szög megtartását segítik pl Lansky stb. késélezők. Persze lehet, hogy a vándorló számi/lapp rénszarvaspásztor sátrában nem volt teljesen sík felületű fenőkő a tökéletes skandi él tartásához, de még mindig nagyobb a valószínűsége, mint egy lábhajtásos többkilós köszörűkőnek. (Szerintem!)

Hangsúlyozom, a fentiek csak eszmefuttatás, én ehhez a késtörténethez nem értek, ez már csak fingfűrészelés élvezetes eszmecsere, amiért végül is ez a fórum is létrejött!  Igen  Piál
De engem eredetileg nem a skandináv vagy akármilyen él története érdekelt volna, viszont ha alkalmam lesz beszámolni gyakorlati tapasztalatokról - remélem minél előbb Vadász majd megpróbálom összefoglalni, ha már így belerángattam a topikot ebbe a témába.

 Emelem
Naplózva

„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
szabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 119



« Új üzenet #1826 Dátum: 2016. Március 19. - 09:50:16 »

Emelem

Ez meg az én legújabb vasam Szasza műhelyéből.

A penge gyári AE Damascus a Brisa-tól http://brisa.fi/knife-blades/ae-damascus/ae-saami-90.html
Szasza "öltöztette" fel.  Táncol
"Puukko" forma, de ez se "igazi skandi" - élszalagos él.  Kacsint



Skandi / nem skandi, Nagyon szép darab! Igen Használd egészséggel!
 Wave
Naplózva

„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
szabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 119



« Új üzenet #1827 Dátum: 2016. Március 19. - 10:24:19 »

Még annyit ehhez a skandi/nem skandi dologhoz Woest Röhög, csak hogy valami konklúzió is legyen a végén, hogy valószínűleg nem azért a skandinávokkal "fémjelzik" ezt az éltípust, mert északi tezsvíreink akárhányszáz évvel ezelőtt mind ilyet használtak, mint ahogy a hazai késkészítő mesterek által ma készített "magyar" bicskafajták sem húzták anno jobbágytömegek zsebét...
Gondolom a világnak azon a táján honosodott meg, mint ahogy a spanyolok is ugyanúgy kocse-nak (coche) hívják a kocsit, mint mi, és pont Kocs község után:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kocsi

Naplózva

„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
Ts@bi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 91


« Új üzenet #1828 Dátum: 2016. Március 22. - 20:06:46 »

Emelem

Ez meg az én legújabb vasam Szasza műhelyéből.

A penge gyári AE Damascus a Brisa-tól http://brisa.fi/knife-blades/ae-damascus/ae-saami-90.html
Szasza "öltöztette" fel.  Táncol
"Puukko" forma, de ez se "igazi skandi" - élszalagos él.  Kacsint

 Wave

Szép darab, gratulálok!
Ma én is megjérattam az nenyémet. Mosolyog

Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #1829 Dátum: 2016. Március 24. - 19:30:08 »

Szép darab, gratulálok!
Ma én is megjérattam az nenyémet. Mosolyog



Bakker! Dicsekedj már egy kicsit vele. Pengehossz, vastagság, leélezés, anyaga, markolat egyebek?
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Oldalak: 1 ... 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... 150   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: