Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 47   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadászat etikai kódexe, vadászati tradíciók  (Megtekintve 203726 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #15 Dátum: 2008. április 28. - 09:40:38 »

Teljesen egyetértek az Urakkal!

Az etikai szájtépés igen gyakori, az észosztás megy az esélyadásról, de a szekrényben ott lapul a felszerelékelt célinfra. Ez igen gyakori jelenség.

Ettől függetlenül az igaz vadászt köti ez a tízparancsolat.. és a többi is.
Naplózva
Grűn
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #16 Dátum: 2008. április 28. - 09:49:03 »

Igen, igaz, ezt én is így érzem. Addig, amíg modoroskodni lehet, addig hű, de etikusok vagyunk...Aztán a citromos kakaó mellett előkerülnek a meredek történetek.

Na ja, meg persze az irigység, annak is a legrosszabbika, mikor az ember se lát, se hall tőle:( A balesetek nagy része ebből adódik.
A biztonságot én mondjuk előre tettem volna, és még később is gyakran ismételgetném...

Az 5. pont is nagyon jó. "A vad nem ellenséged, a vadászat nem háború"
Na, ezt megérteni, ehhez erős elvonatkoztató képességek kellenek. Soknak nem megy be sehogyse: hogyan lehet "szeretni", védeni a vadat, törődni vele, ha egyszer úgyis lelőjük.
Pedig lehet.
Mert nem mindet lőjük le, és ha egyedeket el is ejtünk, maga a faj akkor is ránk szorul, és mert a vadászat nem háború, és a vad nem ellenségünk...
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #17 Dátum: 2008. április 28. - 10:30:58 »

Igen, igaz, ezt én is így érzem. Addig, amíg modoroskodni lehet, addig hű, de etikusok vagyunk...Aztán a citromos kakaó mellett előkerülnek a meredek történetek.

Na ja, meg persze az irigység, annak is a legrosszabbika, mikor az ember se lát, se hall tőle:( A balesetek nagy része ebből adódik.
A biztonságot én mondjuk előre tettem volna, és még később is gyakran ismételgetném...

Az 5. pont is nagyon jó. "A vad nem ellenséged, a vadászat nem háború"
Na, ezt megérteni, ehhez erős elvonatkoztató képességek kellenek. Soknak nem megy be sehogyse: hogyan lehet "szeretni", védeni a vadat, törődni vele, ha egyszer úgyis lelőjük.
Pedig lehet.
Mert nem mindet lőjük le, és ha egyedeket el is ejtünk, maga a faj akkor is ránk szorul, és mert a vadászat nem háború, és a vad nem ellenségünk...

Ez így van, de sokan nem azért kezdenek el "vadászni", mint Te vagy én... társadalmi presztizs, licitálás, rivalizálás, stb. ... az ilyen embereknek hat zsák türelemmel is kevés elmagyarázni a dolgokat.

És mennyi ilyen van...
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #18 Dátum: 2008. április 28. - 10:40:29 »

A fejekből a "kellene" szót kellene kiverni Kalapal, hisz alapvető társadalmi probléma, hogy először megnézzük a törvényt, aztán elgondolkodunk rajta, hogy mi azt hogyan is akarjuk alkalmazni.
Sajnálatos, hogy ez a hozzáállás tapasztalható a vadászat terén is, hisz egy éjszakai céltávcső a lesről leszállva és a puskáról levéve csiribí-csiribá átváltozik monocular éjszakai keresővé...
Tiltja a törvény? Hát, majd megódjuk!
Úgy gondolom, hogy aki magára húzza a zöld ruhát, magára kell vennie az ezzel járó kötelességeket, viselkedésformát, hisz ez az "uniformis" nem a jófejség szimbóluma, nem arra szolgál, hogy a csajok előtt villogjanak benne, nem a kaszthoz-tartozás kinyilvánítása, hanem ennek az elhivatottságnak az egyik kifejezésformája.

Az a rossz, hogy még ott tartunk, hogy kellene....
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Viktor
Vendég
« Új üzenet #19 Dátum: 2008. április 28. - 10:51:46 »

A fejekből a "kellene" szót kellene kiverni Kalapal, hisz alapvető társadalmi probléma, hogy először megnézzük a törvényt, aztán elgondolkodunk rajta, hogy mi azt hogyan is akarjuk alkalmazni.
Sajnálatos, hogy ez a hozzáállás tapasztalható a vadászat terén is, hisz egy éjszakai céltávcső a lesről leszállva és a puskáról levéve csiribí-csiribá átváltozik monocular éjszakai keresővé...
Tiltja a törvény? Hát, majd megódjuk!
Úgy gondolom, hogy aki magára húzza a zöld ruhát, magára kell vennie az ezzel járó kötelességeket, viselkedésformát, hisz ez az "uniformis" nem a jófejség szimbóluma, nem arra szolgál, hogy a csajok előtt villogjanak benne, nem a kaszthoz-tartozás kinyilvánítása, hanem ennek az elhivatottságnak az egyik kifejezésformája.

Az a rossz, hogy még ott tartunk, hogy kellene....


Nézd Sába:

1) "alapvető társadalmi probléma, hogy először megnézzük a törvényt, aztán elgondolkodunk rajta, hogy mi azt hogyan is akarjuk alkalmazni."

Ez sajnos egy kogikai sor, ezt mint gyakorló jogász mondom Neked. Elvégre azt nem lehet, hogy elgondolkodom, AZTÁN nézem meg a törvényt. Értem persze, hogy mire akarsz kilyukadni, de az áálampolgárnak a jogszabály előírásait kell betartania, olyanokét, amiket néha még maguk a hatóságok sem értelmeznek egységesen. Ilyenkor pedig óhatatlan, hogy elgondolkodjak: hogyan is kellene ezt nekem alkalmaznom.

2) "nem arra szolgál, hogy a csajok előtt villogjanak benne"

Nem ám.... örülhetsz, ha nem köpnek le.
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #20 Dátum: 2008. április 28. - 11:07:25 »

"Nem ám.... örülhetsz, ha nem köpnek le."

Valószínűleg letépném a karját és trutymós végével verném agyon....
 
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Viktor
Vendég
« Új üzenet #21 Dátum: 2008. április 28. - 11:23:18 »

"Nem ám.... örülhetsz, ha nem köpnek le."

Valószínűleg letépném a karját és trutymós végével verném agyon....
 


Nem ilyen egyszerű ez Testvér...

Én nem haragszom arra, aki megszól, bambizik, gyilkosozik... a tömegkommunikáció agymosott hülyék millióit teremtette meg, egy tömeghipnózis áldozatára pedig nem lehet haragudni... a felelős nem ő, hanem az, aki visszaél a médiadominanciával és quasi szervezett kampányt folytat a vadászat ellen.

Mi egyet tehetünk: a "tízparancsolat" szellemében szerényen viselkedünk, nem hivalkodunk.
Naplózva
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #22 Dátum: 2008. április 28. - 13:35:53 »

Nem ilyen egyszerű ez Testvér...

Én nem haragszom arra, aki megszól, bambizik, gyilkosozik... a tömegkommunikáció agymosott hülyék millióit teremtette meg, egy tömeghipnózis áldozatára pedig nem lehet haragudni... a felelős nem ő, hanem az, aki visszaél a médiadominanciával és quasi szervezett kampányt folytat a vadászat ellen.

Mi egyet tehetünk: a "tízparancsolat" szellemében szerényen viselkedünk, nem hivalkodunk.

Sziasztok!

Látom nagy eszmecsere lett az általam feltöltött kép nyomán.
Viktor gondolatait szeretném kifejezni azzal, hogy falun, illetve régi-magyar-"külföldön", pl. Erdélyben nagy megbecsülésnek örvend a Vadász. Veszett róka van a kertben? Megtúrja a kiskertet a vadkan? Támadja a farkas/medve a nyájat, azt a használlatot leütve, mely a megélhetést nyújtja? Kire számít a lakosság? A Vadászra. És ott valóban nagybetűvel Vadászra... Itthon hallok meséket régi Öregeinktől, miszerint 60-80-100 éve nagy büszkeség volt puskával a tokban, "ződruhában" felülni vonatra-lovasfogatra. A Vadászt tisztelték, becsülték, szerették. Ma ugyanezt megvető pillantások, lenézés, és társaik kísérik. Én ezt nagyon-nagyon sajnálom, engem elkeserít...
De nem papolok itt etikáról, és társairól, mert nem címem, vannak erre érdemesebb tapasztaltabb Vadászemberek. Mindössze kicsit kipanaszoltam magam, hogy az emberek többségében a Vadász az vadász - kisbetűvel.

 Wave
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #23 Dátum: 2008. április 28. - 13:39:35 »

Nem ilyen egyszerű ez Testvér...

Én nem haragszom arra, aki megszól, bambizik, gyilkosozik... a tömegkommunikáció agymosott hülyék millióit teremtette meg, egy tömeghipnózis áldozatára pedig nem lehet haragudni... a felelős nem ő, hanem az, aki visszaél a médiadominanciával és quasi szervezett kampányt folytat a vadászat ellen.

Mi egyet tehetünk: a "tízparancsolat" szellemében szerényen viselkedünk, nem hivalkodunk.

Sziasztok!

Látom nagy eszmecsere lett az általam feltöltött kép nyomán.
Viktor gondolatait szeretném kifejezni azzal, hogy falun, illetve régi-magyar-"külföldön", pl. Erdélyben nagy megbecsülésnek örvend a Vadász. Veszett róka van a kertben? Megtúrja a kiskertet a vadkan? Támadja a farkas/medve a nyájat, azt a használlatot leütve, mely a megélhetést nyújtja? Kire számít a lakosság? A Vadászra. És ott valóban nagybetűvel Vadászra... Itthon hallok meséket régi Öregeinktől, miszerint 60-80-100 éve nagy büszkeség volt puskával a tokban, "ződruhában" felülni vonatra-lovasfogatra. A Vadászt tisztelték, becsülték, szerették. Ma ugyanezt megvető pillantások, lenézés, és társaik kísérik. Én ezt nagyon-nagyon sajnálom, engem elkeserít...
De nem papolok itt etikáról, és társairól, mert nem címem, vannak erre érdemesebb tapasztaltabb Vadászemberek. Mindössze kicsit kipanaszoltam magam, hogy az emberek többségében a Vadász az vadász - kisbetűvel.

 Wave

Igen erről beszélni kell,neked is jól látod a dolgokat.Azért lenne egy-két ötletem hogyan kellene közeledni az átlag polgár felé hogy változzon a kép a vadászokról. Wave
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Grűn
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #24 Dátum: 2008. április 28. - 14:04:32 »

Viktor gondolatait szeretném kifejezni azzal, hogy falun, illetve régi-magyar-"külföldön", pl. Erdélyben nagy megbecsülésnek örvend a Vadász. Veszett róka van a kertben? Megtúrja a kiskertet a vadkan? Támadja a farkas/medve a nyájat, azt a használlatot leütve, mely a megélhetést nyújtja? Kire számít a lakosság? A Vadászra. És ott valóban nagybetűvel Vadászra... Itthon hallok meséket régi Öregeinktől, miszerint 60-80-100 éve nagy büszkeség volt puskával a tokban, "ződruhában" felülni vonatra-lovasfogatra. A Vadászt tisztelték, becsülték, szerették. Ma ugyanezt megvető pillantások, lenézés, és társaik kísérik. Én ezt nagyon-nagyon sajnálom, engem elkeserít...
De nem papolok itt etikáról, és társairól, mert nem címem, vannak erre érdemesebb tapasztaltabb Vadászemberek. Mindössze kicsit kipanaszoltam magam, hogy az emberek többségében a Vadász az vadász - kisbetűvel.

Azt gondolom, ezért nem lenne igazságos egy az egyben a kívülálló, laikus köznépre mutogatni.
Megtettük mi is a magunkét vastagon, hogy a vadászatot sokan a kiváltsággal, állami pénzen mulatozással, vadászházak mélyén folyó piálással és titkárnőkkel töltött együttlétekkel, újgazdagok vaddúlásával és törvénykerülésével azonosítsák. És ráadásul ki/meg se vetjük az ilyent, nemrég olvastam errefelé valami hasonlót, hogy valaki vadász, TEHÁT ő biza nem szól egy büdös szót se a vadászok ellen!
De vajon nincs sorainkban egyetlen olyan se, aki ellen kellene?
Struccpolitika. És a nép "hálálja" ám az ilyen rosszfajta cinkos-(cinikus?)összefogást, vastagon.
Tennivaló ezen a téren is van bőven. Az kevés, ha kifelé megjátsszuk a tisztességest. De élni is aszerint kellene... Az üres propagandára igen hamar rájönnek:(
Valahol itt lehetnek hiányosságaink, hogy azt hisszük, elég a píár, aztán úgyis azt csinálhatjuk, amit akarunk. Hát nem...
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #25 Dátum: 2008. április 28. - 17:25:55 »

Viktor gondolatait szeretném kifejezni azzal, hogy falun, illetve régi-magyar-"külföldön", pl. Erdélyben nagy megbecsülésnek örvend a Vadász. Veszett róka van a kertben? Megtúrja a kiskertet a vadkan? Támadja a farkas/medve a nyájat, azt a használlatot leütve, mely a megélhetést nyújtja? Kire számít a lakosság? A Vadászra. És ott valóban nagybetűvel Vadászra... Itthon hallok meséket régi Öregeinktől, miszerint 60-80-100 éve nagy büszkeség volt puskával a tokban, "ződruhában" felülni vonatra-lovasfogatra. A Vadászt tisztelték, becsülték, szerették. Ma ugyanezt megvető pillantások, lenézés, és társaik kísérik. Én ezt nagyon-nagyon sajnálom, engem elkeserít...
De nem papolok itt etikáról, és társairól, mert nem címem, vannak erre érdemesebb tapasztaltabb Vadászemberek. Mindössze kicsit kipanaszoltam magam, hogy az emberek többségében a Vadász az vadász - kisbetűvel.

Azt gondolom, ezért nem lenne igazságos egy az egyben a kívülálló, laikus köznépre mutogatni.
Megtettük mi is a magunkét vastagon, hogy a vadászatot sokan a kiváltsággal, állami pénzen mulatozással, vadászházak mélyén folyó piálással és titkárnőkkel töltött együttlétekkel, újgazdagok vaddúlásával és törvénykerülésével azonosítsák. És ráadásul ki/meg se vetjük az ilyent, nemrég olvastam errefelé valami hasonlót, hogy valaki vadász, TEHÁT ő biza nem szól egy büdös szót se a vadászok ellen!
De vajon nincs sorainkban egyetlen olyan se, aki ellen kellene?
Struccpolitika. És a nép "hálálja" ám az ilyen rosszfajta cinkos-(cinikus?)összefogást, vastagon.
Tennivaló ezen a téren is van bőven. Az kevés, ha kifelé megjátsszuk a tisztességest. De élni is aszerint kellene... Az üres propagandára igen hamar rájönnek:(
Valahol itt lehetnek hiányosságaink, hogy azt hisszük, elég a píár, aztán úgyis azt csinálhatjuk, amit akarunk. Hát nem...

Ez bizony így van, kár lenne tagadni, hogy maga a vadásztársadalom is vastagon felelős a rossz társadalmi megítélésért. Én azt gondolom, hogy valahol középütt az igazság... média kontra vadászok... mind felelősek vagyunk. Csak éppen a társadalmi közeg nemigen akaródzik nekünk "megbocsátani", legalábbis én ettől tartok a tapasztalataim alapján.
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #26 Dátum: 2008. április 28. - 20:11:44 »

Érdekes, amit írtok. Azért én ilyet, hogy lehajtott fejjel kellene közlekednem, nem tapasztaltam.Lehet, hogy a habitusomból adódik, de én még atrocitást nem tapasztaltam, pedig eléggé nyilvánvaló a "mivoltom".

Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Viktor
Vendég
« Új üzenet #27 Dátum: 2008. április 28. - 20:16:37 »

Érdekes, amit írtok. Azért én ilyet, hogy lehajtott fejjel kellene közlekednem, nem tapasztaltam.Lehet, hogy a habitusomból adódik, de én még atrocitást nem tapasztaltam, pedig eléggé nyilvánvaló a "mivoltom".



Én sem szégyenkezem épp, nem erről van szó... csak éppen nem tolom be a témát sehová sem. Néha azért vannak eléggé késhegyig menő vitáim, de nem erőltetetm...
Naplózva
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #28 Dátum: 2008. április 28. - 20:45:08 »

 "pedig eléggé nyilvánvaló a "mivoltom"."
Ezzel azt akartam mondani, hogy bizony én a párbeszédeimbe is gyakran belefűzöm  a vadászat témáját. Gyakorlatilag az élet szinte minden szegmenséből kapcsolatot tartok emberekkel, de még sehol sem volt emiatt hátrányom. Sőt, azt mondom, hogy büszke vagyok rá, tele pofával elmondom mindenkinek, akit esetleg érdekel.
És akinek nem tetszik, bekaphatja a frakkomat.
Lehet, hogy azért nincs ilyen "élményem", mert nem akadtam olyan emberbe, akinek szemet szúrt volna a nyilvánvaló hovatartozásom.
De azt mondom, hogy szívesen állok elébe.
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Viktor
Vendég
« Új üzenet #29 Dátum: 2008. április 28. - 21:35:33 »

"pedig eléggé nyilvánvaló a "mivoltom"."
Ezzel azt akartam mondani, hogy bizony én a párbeszédeimbe is gyakran belefűzöm  a vadászat témáját. Gyakorlatilag az élet szinte minden szegmenséből kapcsolatot tartok emberekkel, de még sehol sem volt emiatt hátrányom. Sőt, azt mondom, hogy büszke vagyok rá, tele pofával elmondom mindenkinek, akit esetleg érdekel.
És akinek nem tetszik, bekaphatja a frakkomat.
Lehet, hogy azért nincs ilyen "élményem", mert nem akadtam olyan emberbe, akinek szemet szúrt volna a nyilvánvaló hovatartozásom.
De azt mondom, hogy szívesen állok elébe.


Én sem csinálok titkot belőle, tapasztalataim szerint afféle csodabogárként kezelnek a vadászattal kapcsolatosan.
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 47   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: