Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 113   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: .30-06 Springfield  (Megtekintve 381870 alkalommal)
sierra
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #315 Dátum: 2010. Március 20. - 14:02:11 »

Jó estét urak!
Ha valakinek van tapasztalata ismerete a cseh lőszerekkel kapcsolatban kérem irjatok melyik tipus az ami komolyabb ,pl jobban gombásodik nagyobb vérzést ad  és van -e nagyobb tömegű ?

A cseh lőszerről annyit,hogy alig vártam hogy elfogyjon,szórta a zastavám,mint majom a lisztet,a vadőrnek ajándékoztam az utolsó dobozt,aki a cz 550 szolgálati fegyverével sikeresen elpufogtatta,és szerette is Vállat von.Vadam nem veszett el vele,csak egy disznó,amin elfelejtett átmenni / ez cseh sp 11.7 g volt / Fejvakarás,amúgy amit meglőttem vele őzet,az rendszerint rövid menekülés után egytől egyig eldőlt,ha a puskám jól vitte volna akkor nem biztos hogy lecserélem.A zastavám amit viszont aránylag jól visz,az a 11.7 g norma vulkán,/ isteni hatásfokú lőszer /,a cody amit dicsérnek a zastavához az én fegyveremből 50 méteren 4 cm-es szórást produkál,míg a normával 50 méterről 5 lövésemet egy 20 forintos érmével le tudom takarni.A környezetem a cseh lőszert erősen fikázza,szerintem biztos van belőle,ami nem olyan sz..r,de a sima 11.7 g sp zastava páros nem szerencsés választás szerintem.A cseh vollmantelt fogja a mágnes,haszontalan készítmény,a használatát még rókára sem tartom megfelelőnek,mert volt rókám,amelyik szó szerint sikogatott a lövés után,és elment,pedig láttam vagy 200 méterig,hogy futott tiszta erőből,majd elérte a sűrűt.Őzre nem is lőttem vele.A többi fajta cseh lőszerről nem tudok nyilatkozni,mert én itt le is tettem a cseh lőszerekkel való kisérletezéstől.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #316 Dátum: 2010. Március 20. - 15:46:47 »

LEHET HOGY A KÁRPÁT MEDENCÉBE ALKALMASABB A 30.06-OS NAGYVADRA,MINT A NAGYVASAK,MAGNUMOK  Vállat von ??????

Te tudod...
Naplózva
sierra
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #317 Dátum: 2010. Március 20. - 21:40:40 »

Te tudod...


én nem csak kérdezem,hátha okosabb leszek,vagy felélénkül a fórum

Kedves sierra!

Légy oly kedves ezt a fórumot megtisztelni azzal, hogy nem chat stílusban írsz. (Írásjelek, nagy betű...stb.

Köszöntük!

Üdv. w.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Március 21. - 10:33:01 írta wetzlar » Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #318 Dátum: 2010. Március 21. - 10:31:34 »

Mindenki másra esküszik!
Én a magnumokat idehaza egy kicsit "tájidegennek" tartom, ha lehet így fogalmazni.
Persze biztos van olyan helyzet -pl. Alföldi őzvadászat- ahol ki lehet használni az előnyeit.

Én a nagyvasakra esküszöm.
Apámnak .30-06-osa van, láttam "munka közben" nem egyszer, meg én is szereztem vele tapasztalatot -szerintem az is jó.
Szépen el lehet vadászgatni vele, de én mégsem ennél a kalibernél kötöttem ki.
Már a kezdet kezdetén kialakult bennem hogy messzire nem fogok lőni.
Gyors kaliber nekem fölösleges, viszont közelre legyen egy kicsit nagyobb átmérő, tömeg stb.
Végül is megkérdeztem nem egy embert, meg utánaolvastam, átjártam a kérdést, és végül a 9,3x62-nél kötöttem ki.
Azóta sem bánom....
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Sebipeti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 333



« Új üzenet #319 Dátum: 2010. Március 21. - 16:50:21 »

"Végül is megkérdeztem nem egy embert, meg utánaolvastam, átjártam a kérdést, és végül a 9,3x62-nél kötöttem ki."   Igen

Szerintem is ez az egyik legjobb választás nagyvad vadászatra, a 9,3-asok,  mondom ezt úgy hogy nekem még nem volt ilyen kaliberű fegyverem, csak az ismerősök által elmondottak alapján alakult ki bennem valami " vágyódás "  Mosolyog az ilyen kaliberű fegyverek iránt!

Jelenleg egy IZS 18-as 30.06-ost használok disznóra ill. szarvasra. Lapockalövéssel  kb.50métert tett meg az eddigi egyetlen bikám, lőtáv 120m, 11,7-es W.Silvertip, s összerogyott, és két 100kg körüli kan is 50méteren belül lett meg tüdőlövéssel, jól követhető vérnyommal, ezeket a 11,7-es cseh SP-vel lőttem (a Silvertip előtt).   
 
Most Cody lőszert használok, mely nagyon jól teljesít süldőkön, viszont nagyobb disznót-szarvast ezidáig még nem lőttem vele!

Szóval a 30.06-os egy kiváló kaliber idehaza, s sok helyen külföldön is!!!

De ott motoszkál a fejemben hogy ha majd lesz rávaló, akkor egy 12/70-9,3*74R vegyescsövűnél fogok kikötni, mely teljesítménye a szakemberek szerint gyakorlatilag megegyező a 9,3*62-essel, csak billenő-vegyes-csövű kivitelben, amik a kedvenceim...

Addig pedig nyugodtan vadászom a jól bevált 30.06-ossal!
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #320 Dátum: 2010. Március 21. - 19:19:51 »

Ahogy a találó szólás is mondja:
"A 30-06-os mindenre jó, de semmire sem tökéletes!"

Ez bizony nagy igazság!
A kisebb költségvetésű felszerelésnek - mindenesnek! - egy 30-06-os Marlin XL-7-es egy jó távcsővel remek "kombó".
Csak a "végét" kell rendbe hozni a puska/kaliber teszi a dolgát.

Én nagy német kaliber párti vagyok, de ami jó, az jó és a 30-06-os szerintem az egyik legjobb egypuskás kaliber.
Naplózva
sierra
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #321 Dátum: 2010. Március 21. - 19:40:09 »

Ahogy a találó szólás is mondja:
"A 30-06-os mindenre jó, de semmire sem tökéletes!"

Ez bizony nagy igazság!
A kisebb költségvetésű felszerelésnek - mindenesnek! - egy 30-06-os Marlin XL-7-es egy jó távcsővel remek "kombó".
Csak a "végét" kell rendbe hozni a puska/kaliber teszi a dolgát.

Én nagy német kaliber párti vagyok, de ami jó, az jó és a 30-06-os szerintem az egyik legjobb egypuskás kaliber.

Szerintem a 8x68 -ra gondoltál,bár nem tudom hogy az német-e.
létezik egy mondás amerikában,az akkor volt legkedvesebb kaliberükre a 30.06-ra ." Amit nem tudsz elejteni egy 30.06-ossal,azt valószínű semmivel nem tudod "
Viszont ismét egyet kell,hogy értsek veled. Okos
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #322 Dátum: 2010. Március 21. - 19:53:08 »

Szerintem a 8x68 -ra gondoltál,bár nem tudom hogy az német-e.


...és miből gondolod, hogy én a 8x68-asra gondoltam??? Vállat von
Naplózva
sierra
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #323 Dátum: 2010. Március 21. - 20:20:41 »

...és miből gondolod, hogy én a 8x68-asra gondoltam??? Vállat von

Hát jó kérdés.

Úgy éreztem a szavaidból,hogy elégedett vagy a kaliberrel,viszont a "gépházba" kell  legyen a lövedéknek a helye,tehát ha a "vége" nem jó a 30.06-osnak,akkor marad a "nagyvas" a kollégának,mert nagyobb hatásfok kell a gyengébb képesség mellé,bár jó lövőnél ez is megtenné.
Szerintem viszont te nem Sebipeti vagy /bár ő egy kiválóság ,aki bizton jól lő,és  imádja a nagyvasakat,azt írtad,/ " puska kaliber teszi a dolgát"  /,de úgy érzem te nem mennél el 9.3-ig,viszont 8mm-ben talán ez a legkiválóbb,és német.7.62-esnél nagyobb,9.3-asnál kisebb pont jó,de azt hiszem mellélőttem.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #324 Dátum: 2010. Március 21. - 20:46:07 »

Hát jó kérdés.

Úgy éreztem a szavaidból,hogy elégedett vagy a kaliberrel,viszont a "gépházba" kell  legyen a lövedéknek a helye,tehát ha a "vége" nem jó a 30.06-osnak,akkor marad a "nagyvas" a kollégának,mert nagyobb hatásfok kell a gyengébb képesség mellé,bár jó lövőnél ez is megtenné.
Szerintem viszont te nem Sebipeti vagy /bár ő egy kiválóság ,aki bizton jól lő,és  imádja a nagyvasakat,azt írtad,/ " puska kaliber teszi a dolgát"  /,de úgy érzem te nem mennél el 9.3-ig,viszont 8mm-ben talán ez a legkiválóbb,és német.7.62-esnél nagyobb,9.3-asnál kisebb pont jó,de azt hiszem mellélőttem.

"...mert nagyobb hatásfok kell a gyengébb képesség mellé,bár jó lövőnél ez is megtenné."

 Vigyorog  Vigyorog
Kifejtenéd bővebben?
Naplózva
hunor1
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 84


« Új üzenet #325 Dátum: 2010. Március 21. - 21:22:45 »

Üdv. mindenkinek! Én húsz éve használok 30-06-ost. Az elején olyan töltényt használtam amit éppen kapni lehetett.Voltak köztük világmárkák is,mégsem voltam elszédülve egyiktől sem. Amikor kipróbáltam az MFS-t,örömmel tapasztaltam, hogy a puskám is jól viszi, és a hatásmechanizmusa is felülmúlja bármelyik eddig használt töltényt. Igaz őzet nem kell vele lőni, de a disznó és a szarvas ,szinte mind néhány méteren belül feküdt.A cseh töltény nagyon puha, a TUG kemény és viszonylag nagy a menekülési távolság. A vejem silvertipet használ, kerestünk már tüdőlövéssel vér nélkül, halálos lövéssel ötven métert menekült disznót, derékig érő sűrű vadgyapotban.Keresett már jó kamralövéssel száz métert menekülő szarvas tarvadat. Ezzel szemben én ötven és kétszáz méter között számtalan disznót és szarvast lőttem úgy, hogy nem kellett keresni. Bő lére engedtem a mondókám, de a lényeg amit mondani akarok, hogy a 30-06 egy igen jó kaliber szarvasra disznóra a megfelelően megválasztott tölténnyel. A kemény nehezen expandáló vagy gombásodó lövedékekek esetében hosszabb menekülési távolságra kell számítani, ami jelentősen megnehezíti az utánkeresést.
Naplózva
sierra
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #326 Dátum: 2010. Március 21. - 22:11:02 »

"...mert nagyobb hatásfok kell a gyengébb képesség mellé,bár jó lövőnél ez is megtenné."

 Vigyorog  Vigyorog
Kifejtenéd bővebben?

Kedves Jan !
Szívesen kifejtem.
Élnek közöttünk olyan emberek,akik gyengébb lövők az átlagnál.
Namármost ők is szeretnek vadászni,elvitathatatlan joguk van hozzá,minden törvényes kereten belül ezt meg is teszik,és ezzel nincs is probléma.
A probléma viszont akkor van,hogy ha a vadnak nem csak akkor fáj a pocakja,ha "beeszik" Rííí valamit,hanem,ha túl kis méretű lyuk "tátong"  Tasli rajta pontosan azért,mert tévedés történt,és hátracsúszott a lövés.A nagy hatásmechanizmussal bíró nagy keresztmetszetű,nehéz lövedék nem megoldja ilyenkor a problémát,az fenn fog állni a következőkben is,csak a vad szenvedését rövidíti meg.
Na pontosan azért kell a gyenge lövőnek nagy hatásfokú lőszer,mert nem operálni nem tud,de sokszor amputálni sem.
Naplózva
sierra
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #327 Dátum: 2010. Március 21. - 22:14:52 »

Üdv. mindenkinek! Én húsz éve használok 30-06-ost. Az elején olyan töltényt használtam amit éppen kapni lehetett.Voltak köztük világmárkák is,mégsem voltam elszédülve egyiktől sem. Amikor kipróbáltam az MFS-t,örömmel tapasztaltam, hogy a puskám is jól viszi, és a hatásmechanizmusa is felülmúlja bármelyik eddig használt töltényt. Igaz őzet nem kell vele lőni, de a disznó és a szarvas ,szinte mind néhány méteren belül feküdt.A cseh töltény nagyon puha, a TUG kemény és viszonylag nagy a menekülési távolság. A vejem silvertipet használ, kerestünk már tüdőlövéssel vér nélkül, halálos lövéssel ötven métert menekült disznót, derékig érő sűrű vadgyapotban.Keresett már jó kamralövéssel száz métert menekülő szarvas tarvadat. Ezzel szemben én ötven és kétszáz méter között számtalan disznót és szarvast lőttem úgy, hogy nem kellett keresni. Bő lére engedtem a mondókám, de a lényeg amit mondani akarok, hogy a 30-06 egy igen jó kaliber szarvasra disznóra a megfelelően megválasztott tölténnyel. A kemény nehezen expandáló vagy gombásodó lövedékekek esetében hosszabb menekülési távolságra kell számítani, ami jelentősen megnehezíti az utánkeresést.

 Emelem
Nem lehet mit hozzáfűzni                            perfekt
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #328 Dátum: 2010. Március 21. - 23:05:53 »

Kedves Jan !
Szívesen kifejtem.
Élnek közöttünk olyan emberek,akik gyengébb lövők az átlagnál.
Namármost ők is szeretnek vadászni,elvitathatatlan joguk van hozzá,minden törvényes kereten belül ezt meg is teszik,és ezzel nincs is probléma.
A probléma viszont akkor van,hogy ha a vadnak nem csak akkor fáj a pocakja,ha "beeszik" Rííí valamit,hanem,ha túl kis méretű lyuk "tátong"  Tasli rajta pontosan azért,mert tévedés történt,és hátracsúszott a lövés.A nagy hatásmechanizmussal bíró nagy keresztmetszetű,nehéz lövedék nem megoldja ilyenkor a problémát,az fenn fog állni a következőkben is,csak a vad szenvedését rövidíti meg.
Na pontosan azért kell a gyenge lövőnek nagy hatásfokú lőszer,mert nem operálni nem tud,de sokszor amputálni sem.


Üdv!

Gondolom tisztában vagy azzal a ténnyel, miszerint mindenki jobban lő olyan puskával, ami kisebbet rúg. Ergo ha valaki középkaliberrel gyengén lő, az erősebb kaliberrel még gyengébben fog. Ez egy elég elterjedt tévhit, hogy nagyobb kaliberrel kompenzálni lehet a lőtudás hiányosságát. De ezt már sokszor kiveséztük itt a fórumon.

Másrészt mi van azokkal az emberekkel, akiknek lőtudásával semmi gond nincs, mégis nagy kaliberrel szeretnek vadászni? Aztán akik nagy átmérőjű, ámde kis energiájú, lassú kalibert használnak, mint pl a 45-70-es, azok milyen kategóriába sorolandók?

A nagyobb (9,3 és a fölötti) kaliberek használói elsősorban nem azért választanak ilyesmit, mert nem tudnak megfelelően lőni, hanem mert -ismert hátrányaik mellett- számos nyilvánvalóan előnyös tulajdonságuk van a középkategóriás lőszerekkel szemben.
Naplózva
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #329 Dátum: 2010. Március 22. - 03:59:48 »

sierra:
Kedves Jan !
Szívesen kifejtem.
Élnek közöttünk olyan emberek,akik gyengébb lövők az átlagnál.
Namármost ők is szeretnek vadászni,elvitathatatlan joguk van hozzá,minden törvényes kereten belül ezt meg is teszik,és ezzel nincs is probléma.
A probléma viszont akkor van,hogy ha a vadnak nem csak akkor fáj a pocakja,ha "beeszik" Rííí valamit,hanem,ha túl kis méretű lyuk "tátong"  Tasli rajta pontosan azért,mert tévedés történt,és hátracsúszott a lövés.A nagy hatásmechanizmussal bíró nagy keresztmetszetű,nehéz lövedék nem megoldja ilyenkor a problémát,az fenn fog állni a következőkben is,csak a vad szenvedését rövidíti meg.
Na pontosan azért kell a gyenge lövőnek nagy hatásfokú lőszer,mert nem operálni nem tud,de sokszor amputálni sem.


es nagy kaliber orulet tovabbra is tombolni fog!!!
Tudod mit!!! A " gyenge lovo menjen el a loterre!!! Gyakoroljon amig legalabb "kozepes" LOVO!!!!! nem lesz belole!!! Vagy maradjon otthon es ne sebezzen ossze-vissza!!!!
Esesetleg csokkentse a lovesi tavolsagot ahhoz a hatarhoz, ahol meg BIZTONSAGOSAN !!!! tud loni!!!!! Ha az 25 meter , am legyen 25 meter!!!! Vagy maradjon tavol a vadasz ter[
Szoval a gyenge lovonek ezert kell mozsaragyu!? EZT A TEVHITET SENKI NEM FOGJA HATASOSAN MEGCAFOLNI!!!!!  Ez ott fog elni a "vadaszok" kozott amig vadaszat lesz! A 'MAGNUM" oruletektol amig nem tanulja meg az "etikus" elejtes korulmenyeket!!!!, sajat, es felszerelesenek a limitjeit!!!
NEM KELL "AKARKINEK!!!"  DIVATBOL "VADASZZA" valnia!!!
Igen! Mindemkinek meg van a "JOGA!!!????" a vadaszathoz. De vadasznak lenni: TOBB MINT CSAK OLNI SZORAKOZASBOL VAGY ESETLEG PROFITERT!!!!!!!
NEM ARTANA MAR ATESNI AZON A TEVHITEN, HOGY A ROSSZUL HELYEZETT LOVEST POTOLJA A LOVEDEK NAGYSAGA!!!!!!!!!!
A sokat emlegetett Jack O'Connor sokszor leirta: "a legyeg az, hogy a vadasz azt a kalibert hasznalja amivel a legbiztonsagosabban tudja a lovedeket a megfelelo helyre kuldeni!!!"
Tevedes ne essek, O nem a "kis kaliber nagy sebesseg " hive volt! Hanem mivel a visszarugas merteke, a loves utan az ismetleshez szukseges "recovery" ezeknel a kalibereknel volt a legkevesebb...., a kaliber "kezelhetoseget" tartotta  elsodlegesnek!!!
O.K Ez csak az "en magan" velemenyem!!! A divat mas standardot diktal....eljen vele mindenki a sajat lelkiismerete szerint......
Kulonosen tetszett: "a gyenge lovonek a nagy hatasfoku loszer" hasznalata temakor!!!!: A nagy keresztmetszetu lovedek ebben az esetben csak meg a  nagyobb fajdalamat, de "SEMMIVEL SEM GYORSABB" szenvedest jelent az aldozatnak!!!!

« Utoljára szerkesztve: 2010. Március 22. - 10:06:11 írta Sziju » Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 113   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: