Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 224   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Hullott Agancs  (Megtekintve 805744 alkalommal)
forsterh
Vendég
« Új üzenet #195 Dátum: 2009. Június 07. - 20:27:59 »

Sikerült egy rövid beszélgetés erejéig Hopp Tamás Úrral, a Zalaerdő Bánokszentgyörgyi Erdészetének Igazgatójával  a zalai gím állapotáról is szót váltani.
Laufen lassen... vagyis hagyni elfutni.... ennyi a zalai siker titka.
Egy bérlő bérli ezt a hatalmas vadászterületet, és pauschale-szerződés keretében biztosított az ágazat anyagi bevétele. A bérlő nagyon vadgazdálkodási vénájú szakember és az Ő szakmai mentalitását jellemzi az előzőekben idézett német mondat. Keményen meg van követelve a vadásztatás gyakorlati kivitelezését végző hivatásosoktól, hogy az éretlen és fiatalkorú, de tehetséges Zukunfthirsch-eket "hagyni kell elfutni"
Ez a szemlélet vezetett el odáig, hogy a zalai szarvasbika állománya minőségileg a mai napig sincs lefejezve, a jelen bemutató kapcsán is számolnak tehetséges és golyóérett bikákkal is, sőt volt egy sorozat, hogy a brutális 6,5 kg-os félszárakat nevelő szarvasbika immáron 15 életévébe lépett és bár hatalmas elhullajtott agancsait évről évre felveszik, a megváltó puskagolyó azonban még eddig váratott magára.







folytatás következik....
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #196 Dátum: 2009. Június 07. - 20:37:19 »

Néhány további kép a rendezvényről...















Üdv. forsterh
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #197 Dátum: 2009. Június 07. - 21:22:42 »

Nagyon érdekes!  Igen
Naplózva
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #198 Dátum: 2009. Június 07. - 22:26:11 »

Üdv mindenkinek! Végre van egy működő fórum a témában. Visszaolvastam az eddigi hozzászólásokat és sok új dolgot tanultam,  Éljen



Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #199 Dátum: 2009. Június 08. - 07:48:48 »

Szia Forsterh!
Nagyon jó a beszámoló,(látom egy két prominens személy is ott volt).
Arrol a vissza rakot (gombnyársasrol) nem tudsz többet?
Várjuk a további képeket.
Üdv HSanyi
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #200 Dátum: 2009. Június 09. - 12:11:41 »

Már mondtam Forsterhnek, hogy írjon könyvet! Sok fotóval. Ennyi tudást meg kell osztani másokkal.  Igen
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #201 Dátum: 2009. Június 09. - 15:01:06 »

Szia Forsterh!
Nagyon jó a beszámoló,(látom egy két prominens személy is ott volt).
Arrol a vissza rakot (gombnyársasrol) nem tudsz többet?
Várjuk a további képeket.
Üdv HSanyi

Szervusz Kedves Sándor!

A helyzet az, hogy ott a helyszínen is sokan megnéztük ezt a csutak agancsot és két vélemény alakult ki. Voltak akik esküdtek rá, hogy egy öreg visszarakott bika agancstorzóját veszik a kezükbe, míg mások és ezek közé tartozott a mi kis somogyi csapatunk is úgy vélekedtek, hogy a bikát egy nagyon durva mechanikus sérülés érte az agancsépítés idején. Mégpedig eléggé az agancs felrakási idejének vége felé, mert agancsának az anyaga már kezdett elporcosodni, csontosodni, amit az bizonyít, hogy az elszenvedett erőhatásra már szinte kész csontként tört ki a az agancs alapjából a teljesen kész szár. A nagyon szépen fejlett rózsa is azt bizonyítja, hogy sokáig nem volt semmi baj.
Valószínű, hogy kerítésdrótnak futott, beakadt az agancsa és a nagy erő kitörte a még nem kellőképpen szilárd félig kész agancsot. Hogy nagy valószínűséggel a felrakás idejének vége felé történt ez a baleset, azt az is bizonyítja, hogy utána már csak egy nagyon lagymatag sarjadzási folyamat tudott beindulni, ami arra azért elég volt, hogy a sérülés felületét lezárja, de már normális ág megnevelésére sem futotta.
Nos ezek azok a dolgok, amelyekért érdemes egy-egy agancsbemutatón részt venni, mert egyébként úgy lehet egész vadászéleted alatt nem fog ilyen lehetőséged adódni, hogy például egy ilyen agancssérülést behatóbban tudjál tanulmányozni. Az agancsot Gellénházán találták, aki esetleg helyileg érdekelt a dologban érdeklődhet utána. Előfordulhat, hogy más sérülést is szerzett a bika, esetleg a mai napig sántít, vagy húzza a lábát. Az is lehet, hogy gépjárművel ütközött. Lehet, hogy az idei bőgésben pont kerül a történet végére ... és talán októberben a trófeaszemlén többet is megtudhatunk...



Üdv. forsterh
Naplózva
MACI10
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 147



« Új üzenet #202 Dátum: 2009. Június 13. - 11:10:24 »

Hééé, a narancssárga inges csávó,az én cimborám!!!
Naplózva

A fáradság az, amikor a gyengeség elhagyja a testet.
forsterh
Vendég
« Új üzenet #203 Dátum: 2009. Június 13. - 19:30:25 »

Szia MACI10!

Teszek még fel képeket, hátha másokat is felismertek..... Nem szól szám

















Ezek vágott képek, nehogy azt képzelje valaki, hogy kimondottan a képen látható személyeket fotóztam.
Üdv. forsterh
Naplózva
MACI10
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 147



« Új üzenet #204 Dátum: 2009. Június 13. - 20:55:58 »

Szia Zoli,nagyon jók ezek a pillanatképek!Szeretettel üdvözöllek! MACI10
Naplózva

A fáradság az, amikor a gyengeség elhagyja a testet.
forsterh
Vendég
« Új üzenet #205 Dátum: 2009. Június 16. - 20:50:57 »



Szervusztok!

A mai napon,  érdeklődő gímszarvasbarát kollégák  szűk csoportja számára privát szakmai napot szerveztem két témakörben.
Az egyik téma  gyakorlati vadgazdálkodási a másik erdőgazdálkodási körű volt.
Mindkét téma feldolgozását gyakorlati bemutatók mélyítették el.
A vadgazdálkodási témakör a hullajtott gímagancshoz tartozó életkor meghatározása az agancs mérhető paramétereinek egzakt összefüggései alapján.
Hogy mennyire aktuális ez a téma és milyen kinevethető az a gyakorlat amely manapság folyik ezen a területen, azt jól példázzák a bemutatón történtek is.
A látogatók tetszés szerint választottak a bemutatott hullott agancsok közül és megtették javaslatukat a hozzá tartozó életkorra, amit aztán személyhez kötötten feljegyeztünk. Ezután három féle kormeghatározó eljárás keretében vizsgáltuk az aktuális hullott agancshoz tartozó szarvasbika korát a hullajtás évében.
Ezek közül az eljárások közül az első a pecsét levetési síkja felőli oldalon a rózsakeresztmetszet és a szivacsos agancstő keresztmetszetét vizsgálta, a második eljárás a szárkörméretek és a mért súly viszonyát analizálta míg az utolsó eljárás a szarvasbika évek során figyelembe vett trófeaproduktumát helyezte el a megélt életkor vonatkozásában.



A pontos munkához mérőszalag, konyhamérleg állt rendelkezésre és közösen vettük le a mérethelyek adatait.
Mivel külön külön egyik eljárás sem nyújt 100%-os biztonságot, ezért a három eljárás eredményét átlagoltuk a pontos eredmény érdekében.
A legnagyobb pontatlanságot a pecséten tett mérések hozták, bizonyítva, hogy a pecsét méretei nem alkalmasak az egzakt kormeghatározások kivitelezésére. ugyanakkor a két másik eljárás eredménye azonos szinten támogatta egymást, gyakorlatilag pontos  és egymással megegyező eredményeket hozott.




Nos a végén aztán volt meglepetés, mikor az egyesek által 11 évesnek ítélt hullott agancsról kiderült, hogy  9 éves bikától származik vagy a 8 évesre "saccolt" agancs tulajdonosa a hullajtás évében bizony még csak 6 éves volt! Fejvakarás




Az egyik eredményesnek bizonyult kormeghatározási összefüggéseket az alábbi táblázat rögzíti.
Ezek az adatok viszont csak az általunk vizsgált térségben  Somogy és Zala megyében szabadterületen élő gímszarvasállományok hullajtott agancsaira alkalmazhatók.



Üdv. forsterh
Naplózva
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #206 Dátum: 2009. Június 22. - 11:19:56 »

Üdv! Tudna valaki nekem olyan szakembereket, írókat, könyveket ajánlani aki a gímszarvassal foglalkozik. Főleg a régebbi időkből való írók művei érdekelnének. Megpróbálnám valahogy beszerezni ezeket.

Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #207 Dátum: 2009. Június 22. - 11:25:33 »

Üdv! Tudna valaki nekem olyan szakembereket, írókat, könyveket ajánlani aki a gímszarvassal foglalkozik. Főleg a régebbi időkből való írók művei érdekelnének. Megpróbálnám valahogy beszerezni ezeket.

Páll Endre: A gímszravas és vadászata   1985 Mezőgazdasági kiadó
Széchenyi Zsigmond: Szarvasok nyomában sok kiadás
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #208 Dátum: 2009. Június 22. - 19:01:48 »

Szia Gaucho!
Dr Szederjei Ákos Szarvas  1965
és egy kuriozum Balkay Adolf A Szarvas és Vadászata  1903

Üdv :HSanyi
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #209 Dátum: 2009. Június 23. - 07:14:47 »

Szia Gaucho!  Wave

Én a legtöbbet a Josef Blasis: Jelenia Zver című szakkönyvéből tanultam. Ez cseh nyelven íródott. Kölcsönbe kaptam és nagyon sokat kínlódtam vele amíg megértettem a tartalmát, mert csehül egy szót sem tudok.
De nagyon megérte.

Üdv. forsterh
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 224   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: