Oldalak: 1 ... 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 [356] 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 ... 415   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A róka és vadászata  (Megtekintve 726424 alkalommal)
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #5325 Dátum: 2015. április 10. - 19:05:12 »

Hát még, ha ez mellett a Vt. vagy Ftk. még meg is fizeti a hivatásos vadászát Stoel
Ki kell paterolni a semmitérő alibivadőröket és megfizetni korrekt módon azt, aki tud és akar dolgozni, akinek örömet okoz egy jól kezelt terület és az, ha a "gazdái" elégedettek a munkájával.
De sajnos ők azok, akik szemetet hordanak Hamburgban, vagy az autópálya sövényt gondozzák Linz körül, esetleg hegyi szállodában mindenes karbantartók Dél-Tirolban.
Azért írtam ezeket a példákat, mert konkrétan három nagyon jó szakembert ismerek, akik elhagyták a hivatásunkat, mert nem tudtak megélni a minimálbérből, benzinpénz, lődíj, meg munkaruha nélkül és nem akarták bemocskolni a kezüket azzal, hogy összelopják a hiányzó pénz, hanem elszegődtek külföldre kulinak.
A családnak nem elég apa hivatástudata.......
És még hány ilyenről tudnának a kedves olvtársak beszámolni? Vállat von

Szomorú
Nem csak a Te szakmádban van ez így, és nem csak most. Én a 70-es évektől ismerem a problémát, a 80-as években film is készült erről, Cserhalmi György volt a főszereplője, talán sokan emlékeznek. Igaz, ez n(s)em vigasztal ma senkit.
Naplózva
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #5326 Dátum: 2015. április 11. - 08:57:26 »

 Látod Csaba ez tart talpon bennünket is. Negyedik éve kaptuk meg a gazdálkodási jogot és ez alatt az idő alatt – az  évi 40-60, nincs kedvem megnézni a pontos számokat – róka elpusztítása mellett megduplázódott a fácánállomány ami nem "brojli" fácán mert van már 10 éve hogy vagy ezer madarat amolyan gerilla-akció keretében kiengedtünk. Nyúlból egy teljes szezon alatt lőtt régen a kollektíva 50-60 darabot most két-három hétvégén összejön ez a teríték. A fogollyal kapcsolatban emlékeztek mennyit panaszkodtam? Na mostanra kezd egészséges populáció kialakulni, hála a közelítős etetéseknek. Őz és disznó is akad, noha az elejtési adatok inkább meghagyom hadititoknak. Nem dicsekvésül mondom, de amikor nemrégiben svferi fórumtársunk a vendégünk volt, jól esett egy magyar vadgazdától azt hallani, hogy "gyerekek egész jó állományotok van" meg "hú ba...meg, este legalább 6-7 oldalról szóltak a fácánkakasok". Szóval három év alatt megmozdultak a dolgok és pont ez az ami miatt nem hagyom itt ezt az országot. Rengeteg pénzt, munkát (meg ősz és kihullott hajszálat) öltünk a területbe és ezt most ebek harmincadjára nem adom-adjuk.
 Benzinpénz, egyenruha, lődij? Na ezek azok a dolgok ami miatt irigylem a magyar kollégákat.Ha elvetődöm valamelyik magyarországi területre vadászni ég a pofámon a bőr a katonai gyakorlóért, mert nálunk ez az egyenruha. Egy tisztességes magyar vadászgúnyára (kalaptól gumicsizmáig) meg nem tudom kiadni egy sörétes puska árát. Akkor már inkább patront veszek és varjúzok szarkázok.
Naplózva
Tibko
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #5327 Dátum: 2015. április 11. - 20:14:13 »

Nagyon jól hangzik az, amit írt.
Ha nem titok, megkérdezhetem, hogy honnan van, ha nem Magyarországról?
Említette, hogy a nyúlállomány is nagyon komoly. Gondolom ottis a monokultpra a jellemző, olyan környezetben is megtudták tartani, sőt növelni a nyúlállományt? Nálunk a nyúl helyzete nagyon siralmas, régen, ahogy mesélik a vadászok,  körönkén nemvolt ritka, hogy fejenként 4+ nyulat lőttek, ma örülünk, ha látunk. Pedig az élőhely nemrossz szerintem, a főbb apróvadas részeken, ahol van az a pár fácán szinte megfelelő a helyzet, sűrű, vízközel és télen rendszeres etetés, bőséges. A vaddisznók megjelentek azóta szépszámban, gondolom azok is kiveszik a részüket a gyérítésből, de nemhiszem, hogy mindent a disznók meg a rókák számlájára kell írni.
Naplózva
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #5328 Dátum: 2015. április 13. - 16:14:50 »

 Tibko bocsáss meg, de ha olvasod a fórumot, láthatod, hogy itt a tegeződés dívik, tehát szerbusz. Ami helyzetemet illeti a (nemis olyan) szép Ukrajnában koptatom a bakancstalpat. Ami pedig azt illeti a magyarországi viszonyokkal gyökeresen ellenkezően itt a 3-4 hektáros parcellák dominálnak, ugarral, elgazosodott bebokrosodott árokpartokkal megtűzdelve. A baj a vadászok mentalitásával, az orvvadászattal, a barbár parasztokkal (vadmérgezések, bozótosok felégetése, stb) van. Különben, meg négy év tapasztalata azt mutatja, hogy az apróvad nagyon hálás téma. Itt nem kell 10-12 évet várni míg beérik egy "nagy bika". Egyszerű a trükk: dúvadazás és téli etetés. Ha ez a két dolog megy, a legcudarabb élőhelyen is lesz fácán meg nyúl. Ja, tegnap újabb 4 fogolypár repült előttem egy dűlőúton motorozva. A három évvel ezelőttihez képest (4600 hektáron 3 kivénhedt csapat) lassan fogoly nagyhatalom leszünk (minden 15-20 hektáros  táblában 2-3 pár csirreg), ami nagyon tetszik mert ez a madár a kedvencem.
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #5329 Dátum: 2015. április 14. - 12:25:00 »

Tibko bocsáss meg, de ha olvasod a fórumot, láthatod, hogy itt a tegeződés dívik, tehát szerbusz. Ami helyzetemet illeti a (nemis olyan) szép Ukrajnában koptatom a bakancstalpat. Ami pedig azt illeti a magyarországi viszonyokkal gyökeresen ellenkezően itt a 3-4 hektáros parcellák dominálnak, ugarral, elgazosodott bebokrosodott árokpartokkal megtűzdelve. A baj a vadászok mentalitásával, az orvvadászattal, a barbár parasztokkal (vadmérgezések, bozótosok felégetése, stb) van. Különben, meg négy év tapasztalata azt mutatja, hogy az apróvad nagyon hálás téma. Itt nem kell 10-12 évet várni míg beérik egy "nagy bika". Egyszerű a trükk: dúvadazás és téli etetés. Ha ez a két dolog megy, a legcudarabb élőhelyen is lesz fácán meg nyúl. Ja, tegnap újabb 4 fogolypár repült előttem egy dűlőúton motorozva. A három évvel ezelőttihez képest (4600 hektáron 3 kivénhedt csapat) lassan fogoly nagyhatalom leszünk (minden 15-20 hektáros  táblában 2-3 pár csirreg), ami nagyon tetszik mert ez a madár a kedvencem.

"minden 15-20 hektáros  táblában 2-3 pár csirreg"
"gyökeresen ellenkezően itt a 3-4 hektáros parcellák dominálnak, ugarral, elgazosodott bebokrosodott árokpartokkal megtűzdelve"

Ez is lenne a  fogoly igazi élettere, mármint az apró parcellás földművelés.
És akkor lehetne gazdálkodni vele itt Mo-n is, de addig nem sok reménye ennek a szép madárnak.
 Wave
Naplózva

Üdv End
Tibko
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #5330 Dátum: 2015. április 14. - 21:36:21 »

Akkor sok sikert a fogolyállomány megőrzéséhez!  Emelem
A héten megjöttek a sípok amit rendeltem, a gyártó a cseh Zubíček mester, olcsóbban megtudtam szerezni, láttam egy hirdetést, miszerint egy illető zárja be a boltot és kiárusít. Rendeltem is mingyárt agancs egércincogót és fa nyúlsírót.A nyulsírással nemmerek gyakorolni, mert a családom kitagad, megkell várnom az alkalmat, még magam leszek itthon  Ördög A cincogás már elég jól megy, a mai nem sikerüle a kutyánkat behivnom vele a kertvégébe Nevet Legalább valami eredmény, fogom hordani magammal a területre, aztán meglátjuk Mosolyog Sajnos nem negy a hatótávolsága, nehezen képzelem el, hogy még ideális körülmények között is meghallja a róka 200-300 métere.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5331 Dátum: 2015. április 17. - 16:31:06 »

"minden 15-20 hektáros  táblában 2-3 pár csirreg"
"gyökeresen ellenkezően itt a 3-4 hektáros parcellák dominálnak, ugarral, elgazosodott bebokrosodott árokpartokkal megtűzdelve"

Ez is lenne a  fogoly igazi élettere, mármint az apró parcellás földművelés.
És akkor lehetne gazdálkodni vele itt Mo-n is, de addig nem sok reménye ennek a szép madárnak.
 Wave


Szerintem a vegyszer a nagyobb ellensége.  Permetezés után nincs rovar vagy felszedi azt a vegyszerrel együtt.     Emelem
Naplózva
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #5332 Dátum: 2015. április 19. - 18:31:24 »

 Uraim, én még ilyet nem pipáltam! Három napja szúrtam ki a döglegyeket egy rókavár bejáratánál, nem mentem a közelébe, 30-40 méterről távcsővel figyelgettem a nyomokat. A tegnap hajnalba pl. az esti eső után jól láthatóak voltak tappancsnyomok. Ma "betámadtuk az objektumot" és első körben egy kecskegida(sima házi kecske) hátulja került elő, aztán, két nyúl maradványa, aztán egy házi liba feje és lábai, aztán négy vagy öt fácán maradványa, aztán egy patkány és végül egy szajkó szárnya. Csak a rókák nem akartak előkerülni. A dolgot végül is Balogh Pista druszám konoksága oldotta meg aki hümmögve elballagott a rókavártól kb. 300 métere lévő másik kotorékhoz és leküldte Roxit a jagdot (Kira még betegállományban van a sérvműtétje után). Az eredmény 4 kandúrmacska nagyságú kisróka lett, de a mama sajna nem volt otthon. Namármost az előtt a kotorék előtt ahol a kölykök voltak se nyom, se döglégy se semmi. Elköltöztette volna a kölyköket a szuka? Csak ebédlőnek és raktárnak tartották a szép zöld vetés közepén az egybejáratos ámde irgalmatlanul hosszú és kacskaringós kotorékot? Megláttak-megéreztek volna sörétlövésnyi távolságból míg figyelgettem a nyomokat? Ami engem illet: nem tudom.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #5333 Dátum: 2015. április 19. - 19:33:51 »

Uraim, én még ilyet nem pipáltam! Három napja szúrtam ki a döglegyeket egy rókavár bejáratánál, nem mentem a közelébe, 30-40 méterről távcsővel figyelgettem a nyomokat. A tegnap hajnalba pl. az esti eső után jól láthatóak voltak tappancsnyomok. Ma "betámadtuk az objektumot" és első körben egy kecskegida(sima házi kecske) hátulja került elő, aztán, két nyúl maradványa, aztán egy házi liba feje és lábai, aztán négy vagy öt fácán maradványa, aztán egy patkány és végül egy szajkó szárnya. Csak a rókák nem akartak előkerülni. A dolgot végül is Balogh Pista druszám konoksága oldotta meg aki hümmögve elballagott a rókavártól kb. 300 métere lévő másik kotorékhoz és leküldte Roxit a jagdot (Kira még betegállományban van a sérvműtétje után). Az eredmény 4 kandúrmacska nagyságú kisróka lett, de a mama sajna nem volt otthon. Namármost az előtt a kotorék előtt ahol a kölykök voltak se nyom, se döglégy se semmi. Elköltöztette volna a kölyköket a szuka? Csak ebédlőnek és raktárnak tartották a szép zöld vetés közepén az egybejáratos ámde irgalmatlanul hosszú és kacskaringós kotorékot? Megláttak-megéreztek volna sörétlövésnyi távolságból míg figyelgettem a nyomokat? Ami engem illet: nem tudom.
Hidd el, a róka tudta, hogy arra jártál többször is...
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Wipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1308



« Új üzenet #5334 Dátum: 2015. április 20. - 13:12:12 »

Uraim, én még ilyet nem pipáltam! Három napja szúrtam ki a döglegyeket egy rókavár bejáratánál, nem mentem a közelébe, 30-40 méterről távcsővel figyelgettem a nyomokat. A tegnap hajnalba pl. az esti eső után jól láthatóak voltak tappancsnyomok. Ma "betámadtuk az objektumot" és első körben egy kecskegida(sima házi kecske) hátulja került elő, aztán, két nyúl maradványa, aztán egy házi liba feje és lábai, aztán négy vagy öt fácán maradványa, aztán egy patkány és végül egy szajkó szárnya. Csak a rókák nem akartak előkerülni. A dolgot végül is Balogh Pista druszám konoksága oldotta meg aki hümmögve elballagott a rókavártól kb. 300 métere lévő másik kotorékhoz és leküldte Roxit a jagdot (Kira még betegállományban van a sérvműtétje után). Az eredmény 4 kandúrmacska nagyságú kisróka lett, de a mama sajna nem volt otthon. Namármost az előtt a kotorék előtt ahol a kölykök voltak se nyom, se döglégy se semmi. Elköltöztette volna a kölyköket a szuka? Csak ebédlőnek és raktárnak tartották a szép zöld vetés közepén az egybejáratos ámde irgalmatlanul hosszú és kacskaringós kotorékot? Megláttak-megéreztek volna sörétlövésnyi távolságból míg figyelgettem a nyomokat? Ami engem illet: nem tudom.

Az is lehet, hogy kiszúrt a szuka, de nem csak ezért költözteti a családot!
Tapasztalat, hogy egy-egy szuka 2-3-4 kotorékot is használ tavaszonként. Alapból is költöztet néha, de az elbolhásodás is okozója lehet a kotorékváltásnak.
Naplózva

A földet nem a szüleinktől örököltük, hanem az unokáinktól kaptuk kölcsön!
mr.Hucul
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1101


« Új üzenet #5335 Dátum: 2015. április 20. - 14:28:29 »

 Az elbolhásodásban lehet valami, mert a kotorékozás után le kellett fürdetni a kutyákat, úgy vakaróztak. Na meg a dögszag is száz méterre érződött a kotoréktól.
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #5336 Dátum: 2015. április 21. - 16:34:34 »

Az elbolhásodásban lehet valami, mert a kotorékozás után le kellett fürdetni a kutyákat, úgy vakaróztak. Na meg a dögszag is száz méterre érződött a kotoréktól.

Szerintem itt meg is van a válasz...  Ördög Röhög
 Wave
Naplózva

Üdv End
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11252


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #5337 Dátum: 2015. Május 17. - 08:53:34 »

Tegnap elszerencsétlenkedtem egy szőrehullott,beteg rókát. Annyira nem volt beteg,hogy ne feküdjön bele a barázdába,amikor a kocsiból kiszállva megcéloztam,illetve,hogy ne kocogjon el- végig a csontsovány seggét mutatva-amit nem találtam megfelelő nagyságú felületnek egy lövéshez...19 óra körül abajgatta a fácánokat egy fasorból. Fantasztikus kérdésem a következő: tartja-e az ilyen legyengült Vuk a területet,vagy kószál össze-vissza szerencsétlen?
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #5338 Dátum: 2015. Május 17. - 09:25:32 »

Fantasztikus kérdésem a következő: tartja-e az ilyen legyengült Vuk a területet,vagy kószál össze-vissza szerencsétlen?


 Emelem
Nem valószínű...
Mászkál, amíg az erejéből futja, majd behúzódik valami eldugott helyre és elpusztul.
 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Őrhalmi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 228



« Új üzenet #5339 Dátum: 2015. Május 19. - 12:49:07 »

Gratulálok minden elejtőnek!
Tegnap, az IB után kiszaladtam a Ballószögi gyepre, ahol egy régebben levágott lucernatarló mellé ültem fel egy lesre 19:45-kor. Az új szerzeményemet, egy 17hmr kaliberű (4,37x26R) Marlint igyekeztem próbára tenni rókaügyben.
Kényelmesen elhelyezkedtem, majd 5 kutyával "szórakoztam", varjúhangokra odajöttek hozzám. Haza tessékeltem őket hangos szóval, de legalább szót fogadtak és elmentek vissza a tanyába (egy németjuhász kan keverék szukával és a 3 keverék kölyök).
Bíbiceket, seregélyeket és néhány szarkát nézegettem, majd betársult egy gólya is jobbról.
20:21-kor kezdtem el hívni nyúlsíróval. A szokásos strófák után pár perccel a hátam mögül besomfordált egy róka, amit szabad kézből, úgy 60m-re blatton lőttem. Pár egy helyben való felugrás után elcsendesedett.
Egy kopottas bundájú fiatal kanróka volt.
20:50-kor próbálkoztam újra, azonnal beszaladt valahonnan elém egy róka, de valamit kiszúrhatott, mert a tarlón balra előre eliramodott. Nem vette túl zokon a dolgot, még csérogásra a magasabb fűben láttam visszanézni. Szemből pár perc múlva egy egyes rókát vettem észre bóklászni, ami cincogásra beszaladt elém, de egy fiatal nyár takarásában már nem láttam tovább. Hiba volt közelebb engedni...
Már a lővilág legvégén próbálkoztam még egy utolsót negyed tíz körül. Balról látom, hogy a tarlón sompolyog be egy róka. Valószínűnek tartom, hogy a szűk félórája távozott róka jött vissza, az irány egyértelmű volt. Kb. 100m-re lehetett, amikor megállítottam cincogással és világítóponttal megcélozva nyaktövön lőttem. A hatás azonnali volt, már nem hallotta a lövést...
Összegezve, legalább 3 rókát láttam (ez határterületünk a szomszéd társasággal), ebből kettő a terítéken kapta meg a végtisztességet.
A lövedék 1,1g-os Hornady V-Max. Nagyon kis haragos meggymag, 777m/s-mal indul. A szelet persze nem igen kedveli, de egyébként "műteni" lehet vele.
Kedvencem lesz, azt már érzem!!!
Naplózva

"Vadászni pedig kell!"
Üdv a vadásznak! Csabi
Oldalak: 1 ... 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 [356] 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 ... 415   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: