Oldalak: 1 ... 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172] 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 ... 715   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Meglesett pillanatok  (Megtekintve 794141 alkalommal)
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2565 Dátum: 2010. Február 03. - 20:11:40 »

Nincsen semmi baj..... Az erdő még jelenleg az a téma amiről nem tudok érzelemmentesen nyilatkozni, hiszen mióta dolgozom ez biztosítja számomra a kenyeret.... ezért az is előfordulhat, hogy a véleményem egy kissé elfogult és ezt nem is vitatnám....
Kösz a nagyvonalúságod, de ezek szerint egy oldalon vagyunk, ha nem is értünk egyet mindenben.
Ajánlhatom figyelmedbe  Tobisch Tamás doktori dolgozatát?  A lékes és hagyományos (egyenletes bontás) felújításokról szól, összehasonlító kísérlet. Elfogulatlan, és alapos munka.

« Utoljára szerkesztve: 2010. Február 03. - 20:44:00 írta Pyrus » Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #2566 Dátum: 2010. Február 03. - 21:11:09 »

Urak!

Az "Erdészeti vadkár" c topikban elkezdtük valamikor ezt a szálalásos témát, esetleg ott folytathatnánk. Teszek fel pár képet, melyek bükkös természetes felújításokban készültek.
Annyiban érdekes a dolog, hogy mivel mi védett területen dolgozunk, a bontásoknál sem csinálhattunk 1-2 ha-nál nagyobb léket, a szálalásban pedig 0,3-0,5 ha-os lékekről van szó, tehát nem lényegi az eltérés.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #2567 Dátum: 2010. Február 03. - 21:24:49 »

Urak!

Áruljátok el legyetek szívesek, a hozzám hasonló laikusoknak is, mi az a szálalás? Vállat von
De inkább a csevegőben!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2568 Dátum: 2010. Február 03. - 22:03:04 »

A szálalás az az, hogy a kecske is jóllakik,meg a káposzta is megmarad. Szóval nem vágunk ki az erdőből fát. de vágunk is, és lesz, is faanyag, meg meg is marad az erdő. De ezt Te is tudod, minek kérded?  Na, leegyszerűsítve ennyi, valszeg Te is tudod, mi ennek a lényege.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #2569 Dátum: 2010. Február 03. - 22:08:14 »

A szálalás az az, hogy a kecske is jóllakik,meg a káposzta is megmarad. Szóval nem vágunk ki az erdőből fát. de vágunk is, és lesz, is faanyag, meg meg is marad az erdő. De ezt Te is tudod, minek kérded?  Na, leegyszerűsítve ennyi, valszeg Te is tudod, mi ennek a lényege.

Tényleg nem tudtam, és másra gondoltam! Most már tudom!  Köszi!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2570 Dátum: 2010. Február 03. - 22:30:36 »

Gondoltam, hogy csak szórakozol, egyébként válaszoltam volna.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Simi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 270



« Új üzenet #2571 Dátum: 2010. Február 03. - 23:57:42 »

Egy barátom készítette ezeket a képeket.
Gondoltam megosztom veletek is! Wave
Naplózva

"Úgy tűnik, az emberek nem szeretik az igazságot, de én igen; szeretem, mert sokakat felidegesít.
Ha elég sokszor mutatsz rá, hogy az érveik faszságok, akkor talán egyszer valamelyik közülük azt mondja végre: várjunk csak egy kicsit, tényleg rosszul gondoltam!
Én ezért a pillanatért élek."
Simi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 270



« Új üzenet #2572 Dátum: 2010. Február 03. - 23:59:25 »

Ez a kettő lemaradt. :Mosolyog
Naplózva

"Úgy tűnik, az emberek nem szeretik az igazságot, de én igen; szeretem, mert sokakat felidegesít.
Ha elég sokszor mutatsz rá, hogy az érveik faszságok, akkor talán egyszer valamelyik közülük azt mondja végre: várjunk csak egy kicsit, tényleg rosszul gondoltam!
Én ezért a pillanatért élek."
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2573 Dátum: 2010. Február 04. - 06:48:40 »

Nem csak kénytelen vagyok, hanem muszáj néhány gondolatot ezzel kapcsolatosan elmondanom.

1. Mindenkinek igen nehéz a belé ivódott látásmódot megváltoztatnia, ha úgy tetszik felülbírálnia, ez alighanem az emberi sors legnagyobb feladatai közé tartozik.
2. Nem vagyok sem erdész, sem természetvédő, bár régebben azt a ruhát is viseltem, ezért senki pártját nem kívánom fogni és senki ellen nem kívánok szót emelni.
3. Ha az erdők valódi - ha úgy tetszik Isten teremtette / evolúció során kialakult - alapállapotára kíváncsi valaki, nézzen meg egy valódi őserdőt. Én láttam néhányat, hát meg kell mondanom, igencsak messze állnak attól a képtől és elvárásoktól, amit ma az erdészeti szakma hirdet. Lehet, hogy az evolúció / Isten rosszul tud és tesz valamit?
4. Mindkét tábor túloz, az erdész ökológiáról papol és a fára gondol, a méregzöld a faanyag értékét becsüli alá és mást hangsúlyoz. Könyörgöm, a lakosságot az erdők kívánatos állapotáról meg ne kérdezze senki!!!
5. Iparszerűen nem lehet természeti rendszereket üzemeltetni azok sérelme nélkül, mert ezekre azok nincsenek - ha úgy tetszik evolúciósan - felkészülve. Nincsenek felkészülve továbbá tájidegen állat és növényfajokra sem.
6. Mivel az értékes faanyag mindennapjainkban nélkülözhetetlen, ezért az erdők használata elengedhetetlen.
7. A legjobb kompromisszum szerintem a Pro Silva-módszer, de természetesen erről néhány méregzöld kalapos hallani sem akar. Mi sem természetesebb ennél, hiszen elég sok bajjal jár.
8. Az Úristen először erdőt teremtett, tehát annak szakszerű növesztéséhez, valamint szakmailag hiteles létezéséhez az ember nem szükségeltetik, a kalap állapotától függetlenül sem.
9. Nincs itt alapvető probléma végül is semmivel, csak ezzel a hétmilliárd fővel. Ez már kicsit tényleg soknak tűnik, merthogy így, vagy úgy, de előbb-utóbb felzabálja a környezetét, ha védi, ha nem.
10. Ancigmancig!



Az igazság mindig valahol középen van és a szélsőséges vélemények vezetnek el a konkrét megfogalmazás lehetőségéhez....
Úgy 80 %-ban egyetértünk.....

A Föld népességének alakulása
Naplózva
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #2574 Dátum: 2010. Február 04. - 08:25:50 »

Köszönöm a linket forsterh, igazán látványos. Elborzasztó.
Hatásos!
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #2575 Dátum: 2010. Február 04. - 08:32:59 »

Köszönöm a linket forsterh, igazán látványos. Elborzasztó.
Hatásos!

Ja kb 5 éve láttam Indiában, ahol a férfisterilizációt reklámozták vele. Ha elmentél sterilizáltatni magad kaptál egy National cd-s sztereo rádiót.

Mindezektől függetlenül valaki írja már le rendesen  is mi a nyavalya az a szálalás mert a szóból nagyjából lehet rá következtetni, de hogyan lehet ezt a gyakorlatban megvalósítani. Fejvakarás
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #2576 Dátum: 2010. Február 04. - 08:37:55 »

Ja kb 5 éve láttam Indiában, ahol a férfisterilizációt reklámozták vele. Ha elmentél sterilizáltatni magad kaptál egy National cd-s sztereo rádiót.




Autót nem lehetne kérni a rádió helyett?  Akkor egy pár év múlva már elgondolkodnék! Vigyorog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #2577 Dátum: 2010. Február 04. - 08:59:04 »

Ja kb 5 éve láttam Indiában, ahol a férfisterilizációt reklámozták vele. Ha elmentél sterilizáltatni magad kaptál egy National cd-s sztereo rádiót.

Mindezektől függetlenül valaki írja már le rendesen  is mi a nyavalya az a szálalás mert a szóból nagyjából lehet rá következtetni, de hogyan lehet ezt a gyakorlatban megvalósítani. Fejvakarás

Nagyon röviden.

Vágásos üzemmód: erdőtelepítés- csemete ápolása- tisztítás- gyérítések-tarvágás. Tarvágás után az egész kezdődik elölről. Ez a telepítéstől a tarvágásig -fafajtól függően- 40-120 éves folyamat.

Ennek egy változata a természetes felújítás, amely a gyérítésig ugyanaz, aztán jön egy bontó és/vagy vetővágás, melynek célja, hogy a fákról lehulló termés (makk) megfelelő fény és talajviszonyok közé kerülve, magától kihajt, nagy mennyiségű csemetét (újulatot) hozva fel.
Amikor ez megvan, jön a végvágás, amikor a maradék időskorú állományt letermelik, csak néhány ún. hagyásfát nem vágnak ki.
Ha jól sikerült, nem kell vágás után erdőt telepíteni, mert olyan mennyiségű csemete van alatta, amiből gond nélkül lesz erdő, természetes módon. Ezen módszernek számos előnye van, de nem mindenhol alkalmazható.

Ehhez némileg hasonló a szálalás, azzal az eltéréssel, hogy csak nagyon kis foltokat szabad egyszerre levágni, kvázi mindig csak pár fát. Ezek helyén feljön az újulat, tehát ha huzamos időn keresztül (pár száz év) ezt csinálják, akkor adott erdőrészben egyszerre lesz jelen a fiatal, középkorú és idős faállomány.

Sosincs tarvágás, nincs telepítés, ezáltal nem egykorú az állomány, emiatt jobban hasonlít a természetes állapotra.
Unió támogatja, zöldek imádják, biodiverzitás, ökoakármi, halleluja!
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #2578 Dátum: 2010. Február 04. - 09:03:08 »

Jan Meghajol Meghajol Meghajol
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #2579 Dátum: 2010. Február 04. - 09:06:08 »

Jan!
Köszönöm! Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172] 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 ... 715   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: