Oldalak: 1 ... 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 [547] 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1921796 alkalommal)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8190 Dátum: 2012. December 16. - 23:37:01 »

A szikrával meg vigyázzunk,mert a múlt század elején is a szikra borította fel a világot!

Akkor egy sváb festő csinálta a világon a ramazurit , most , itt a Fórumon egy sváb , meg egy festő . . . !!!  Ördög Röhög Röhög

  Simi Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8191 Dátum: 2012. December 17. - 00:54:01 »

Akkor egy sváb festő csinálta a világon a ramazurit , most , itt a Fórumon egy sváb , meg egy festő . . . !!!  Ördög Röhög Röhög

  Simi Emelem
Marha nagy tévedésben vagy!
A múlt század elején  - Iszkra. Ganz andere!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8192 Dátum: 2012. December 17. - 08:14:19 »

Szentgyörgyvárra nem járt az Iszkra , csak a Dolgozók Lapja , meg a megyei párttitkár , az is csak kilőni a tehénből a borjút . . . !   Woest

 Bow Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8193 Dátum: 2012. December 17. - 08:49:38 »

Ez gyönyörű!

Ezen trófea láttán, próbálja meg valaki kétségbe vonni, a pontozásos rendszer követelményeit:    Ördög Wave

http://www.baranyai-vadaszkamara.hu/index.php/teritek/139-igaz













Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8194 Dátum: 2012. December 17. - 08:59:26 »

Tudták a "régi nagy öregek" hogyan kell kinézni egy szép trófeának! (A maiak meg "gyártják" a törpéket!)

http://www.heol.hu/heves/kozelet/csaknem-kilenc-kilos-volt-a-legnagyobb-tomegu-trofea-467903

"több mint 80 trófea gyűlt össze, ezeknek átlagos tömege 5,3 kilogramm."    80db-ból egy arany! Igen ! ezigen!  Volt itt pár társaság ahol a 10 bika átlaga 4,2-4,5  Ördög

Gratulálok nagy eredmény! A 80 bikából, volt vagy három 8-9 kg körüli, szintén három 6-7 kg körüli,  azok jól fel is vitték a súly átlagot, egyébként simán 5 alatt lett volna   Igen Ördög
Naplózva

" There is good out there "
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #8195 Dátum: 2012. December 17. - 10:36:01 »

Üdv Elacc, válaszolsz a kérdésemre?
Naplózva

Erdő az én templomom...
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8196 Dátum: 2012. December 17. - 10:55:23 »

Ez gyönyörű!
Ezen trófea láttán, próbálja meg valaki kétségbe vonni, a pontozásos rendszer követelményeit:    Ördög Wave

Valakinek az "ilyen" bikák tetszenek, másoknak "másmilyenek" (nekem is), úgyhogy a jelenlegi CIC pontozásos rendszer valakiknek jó, valakiknek meg egészen másmilyen elképzeléseik vannak (lásd pl. Nádler féle pontozás), de ez ugye erősen szubjektív.

Hogy legyen elképzelésed, leírom azt a bikát, amit idén szeptemberben sebbzett az általam kísért vendég, és számomra sokkal jobban "bejön". Igen jól meg tudtam nézni, mert előtte este a lányommal kb. hatvan méterre cserkeltük be, bőgve, s még intimitásokat is láthattunk, mert előttünk borította a tehenet (így másnap reggel "biztosra" mentem a vendéggel, mert vagy Ő lesz ott, vagy egy nála erősebb). Szóval minimum 120 cm szárhossz, bal száron duplavillás korona, jobbszáron hármas korona, hosszú szemág, normál jégág, kb. 20-25 cm-es középág, férfi karvastagságnyi szár, kb. 12 év, 11+ kg. Barnás agancsszín, rövid, hegyes ágvégekkel. De azon a képen, amit Karcsi bátyánk tett fel, a kezemben levő bika mégjobban bejön, 9.8 kg és villás. Az álmom viszont valamilyen "torz" agancs.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8197 Dátum: 2012. December 17. - 11:03:51 »

Tudták a "régi nagy öregek" hogyan kell kinézni egy szép trófeának! (A maiak meg "gyártják" a törpéket!)

Elacc, egy dologban tévedsz nagyot, és hiába magyarázzuk, csak nem tágítasz mellőle. Nem felejtettek el az emberek (vadászok) bírálni (vannak akik nem tudnak, de akadtak régen is bőven), hanem mások a követelmények, és a gazdasági érdekek felülírják a szakmaiakat. Addig itt nem nagyon lesz változás, amíg nem fordítva működik a "dolog", ezért fölösleges minden adandó alkalommal "lehülyézned" a vadásztatókat.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8198 Dátum: 2012. December 17. - 11:05:17 »

Az álmom viszont valamilyen "torz" agancs.





Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8199 Dátum: 2012. December 17. - 11:12:29 »


Ugyanazt tudom Neked is írni, mint nem régen Karcsi bátyánknak: Tudod Te az én szívemet fájdítani.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8200 Dátum: 2012. December 17. - 11:15:23 »

Ugyanazt tudom Neked is írni, mint nem régen Karcsi bátyánknak: Tudod Te az én szívemet fájdítani.  Ördög

Nekem sem kellett citrom, a nyálelválasztás megindulásához.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8201 Dátum: 2012. December 17. - 11:21:24 »

Nekem sem kellett citrom, a nyálelválasztás megindulásához.

  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8202 Dátum: 2012. December 17. - 11:51:20 »

Üdv Elacc, válaszolsz a kérdésemre?

 Emelem

Én nem vagyok genetikus ehhez Ti értetek jobban, de szerintem meg is válaszoltad nagyjából a kérdést, mikor azt mondtad a vérfertőzés, beltenyészet az elsőszámú (kb 60%) oka, hogy elszaporodtak a törpe bikák ezen a részen. Az pedig jórészt a hibás selejtezések (kontraszelekció) következménye... (én úgy olvastam, hallottam, hogy a törpe "zseb"kutyákat is a helyes válogatás útján tenyésztik ki, és nagyon eredményesen, hatékonyan) Igaz ez idő kérdése, de itt 90 környékén elindult egy ilyen kiválogató (kontraszelekciós) folyamat (mohóságból, pénzéhségből, butaságból) és immáron 2012 hamarosan 2013-at írunk, tehát volt idő, hogy a helytelen szelektálás éreztesse hatását, elszaporodjanak, többségben legyenek a törpe bikák, illetve tehenek...) Mivel a szarvasállomány homogén, és a teheneket (tarvadakat) sem szabad elfelejteni, mindig lesznek ígéretes bikák, amik keveredjenek a törpékkel (ezáltal középső csoport is van) de már egyre kevesebb. Igazából nem tudom mi az a szint ami alá nem tud már minőségben süllyedni az itteni állomány, de azt tudom, ha 5 év múlva az Eger erdőnél 80 bikából csak 3,6 lesz az átlag súly, a mostani vezetés akkor is elégedett lesz!  Vállat von

Amit mondani tudok még, hogy én körülbelül 14 éves korom óta járom intenzívebben az itteni (Eger környéki)  erdőket. Akkoriban én nem emléxem, hogy ilyen törpe agancsokat találtunk (tam) volna, vagy láttunk volna. Én a fiatal bikák agancsait szedtem föl akkoriban  Vigyorog (kezdő voltam) és az biztos, hogy a második harmadik agancsok, sokkal fejlettebbek voltak. Sajnos azokról az agancsokról nem készítettem képeket, de a leggyengébb második agancsok is hatos dárdások voltak, de mind meghaladta az 50-60 centis szárhosszúságot és ha nem is volt korona, vagy villa, hatalmas dudorok, "pudvák" voltak a korona helyén és a rózsatő is vaskosabb volt. Egyszóval látszott azokon az agancsokon, hogy duzzadtak az erőtől, ebből következően a bikák feje, teste is sokkal nagyobb volt, soxor találkoztam velük. Zöldessárga (okker) színű hatalmas testű bikák voltak! Soxor láttam 30-40-es rudlikat, amik mindig vadföldek és komoly etetők, szórók közelében tanyáztak tavasszal. Igaz láttam olyan rudlikat is, amiben csak öreg bikák voltak hatalmas agancsokkal. Mára már ilyet nem lehet látni, a nagyobb létszámú rudlik, mind 2-3-4 éves bikákból állnak. Aztán vannak a  középkategóriások 4-5-6 évesek amik 6-8-max.10 es létszámú csapatokba verődnek, de abból is egyre kevesebbet látni errefelé. Soxor tapasztaltam, hogy a tavaszi váltóútjuk, két vagy több szóró között mozgott! Nagyon szeretik a bűzölgő síló kukoricát, az almát, a napraforgós ocsut,...stb Van amikor a lucerna bála közelébe se mennek! (szerintem az időjáráshoz is sok köze van) Volt itt tavaly egy vadászház, ahonnan széthordták a sílót, a bikák mind aköré a ház köré gyűltek 10 kilóméteres körzetből, az összes agancsot onnan és a környékről szedtük fel! (üzenet volt Patinak Ördög) Öreg bikát ha látunk, mindig csakis magányosan járnak, iszonyat óvatosak, és mostanában (elmúlt 10 év!) abszolút nem látni öreg bikákból álló rudlikat!!! SAJNOS!
Sok falu határában voltak régebben hatalmas gyümölcsösök, (főként almás) Egerbakta, Hevesaranyos, Fedémes...stb és azokat tavasszal előszeretettel látogatták a szarvasok. A 80-s évek elején, közepén még nem vették át pénzért az agancsokat, csak egy-két vadász tartott rá igényt, de volt olyan idősebb agancsozó (ismertem párat) aki akkor errefelé az almásokból, iszonyatos agancsokat összeszedett még február elején, közepén. Imádták a bikák az almafa rügyeit! Még most is felidézzük azokat a gyönyörű éveket a haverokkal. "Hű emléxel mikor a Józsi a hátán hozta a 4-5 kg-os hatalmas agancsokat, és soha nem tudtuk honnan szedte, pedig a  falu széléről az almásból..." "Emléxel, mikor sanyibá a boltba behozta a hatalmas páros 12-es agancsot, letámasztotta a pulthoz és magasabb volt mint mi?" " Emléxel, mikor kimentünk a csemetekerthez és mekkora agancsot találtunk a kerítés szélén, aztán tovább a Gilitka etetőhöz, vadföldhöz és mekkora bikákat láttunk, mekkora 4-5 kilós agancs félzárakkal?...stb" Sok volt ilyen, ma már egy 2 kilós szárnak is örül mindenki, és egy 2,5 kilósnak a csodájára járunk!

A mai fiatalok akik most csöppentek a dolgokba, (vadászat, agancskeresés) el sem tudják képzelni mekkora bikák voltak errefelé régen, pedig itt nem változott azóta drasztikusan a táj, a hegyek sem nőttek nagyobbra, viszont pókhálóként földutak szelik át a hegyek, dombok oldalát, és kismillió pickup terepjáró hagyja rajtuk a nyomait. A gímállomány csökkenésének és minőségi elgyengülésének egyértelműen a felelőtlen emberi beavatkozás az oka! Igaz eltűntek a nagy gyümölcsösök, a nagy szórók, etetők vadföldek, de ez sem a természet vagy a gímszarvas hibája.
Akkor lehetne elérni látványos javulást, ha nagyon szigorú, hozzáértő selejtezés folyna a jövőben, (bika, tarvad egyaránt) közben ismét elterjednének a gyümölcsfákkal körbe vett vadföldek, hatalmas vadetetők szórók, és visszatérne a fejekbe a lelkiismeret, becsület, tisztesség! De mivel ez amit most írtam a mai Magyarországon egy "veszélyes demagógia" ezért semmi esély a javulásra!  Emelem (marad a kispéz kisfoci, a szomszédok meg hagy röhögjenek rajtunk...)  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8203 Dátum: 2012. December 17. - 12:09:06 »

Valakinek az "ilyen" bikák tetszenek, másoknak "másmilyenek" (nekem is), úgyhogy a jelenlegi CIC pontozásos rendszer valakiknek jó, valakiknek meg egészen másmilyen elképzeléseik vannak (lásd pl. Nádler féle pontozás), de ez ugye erősen szubjektív.

Hogy legyen elképzelésed, leírom azt a bikát, amit idén szeptemberben sebbzett az általam kísért vendég, és számomra sokkal jobban "bejön". Igen jól meg tudtam nézni, mert előtte este a lányommal kb. hatvan méterre cserkeltük be, bőgve, s még intimitásokat is láthattunk, mert előttünk borította a tehenet (így másnap reggel "biztosra" mentem a vendéggel, mert vagy Ő lesz ott, vagy egy nála erősebb). Szóval minimum 120 cm szárhossz, bal száron duplavillás korona, jobbszáron hármas korona, hosszú szemág, normál jégág, kb. 20-25 cm-es középág, férfi karvastagságnyi szár, kb. 12 év, 11+ kg. Barnás agancsszín, rövid, hegyes ágvégekkel. De azon a képen, amit Karcsi bátyánk tett fel, a kezemben levő bika mégjobban bejön, 9.8 kg és villás. Az álmom viszont valamilyen "torz" agancs.

Ha ez nem így lenne, akkor mit érne a topik? ////Vagy gímbikavadászat?////  Uncsi lenne! HálIstennek, nem én találtam ki a  pontozásos rendszert, legalább nem lehet engem csesztetni érte  Ördög (bár ha én határoztam volna meg a "kívánatos" paramétereket... , hasonló lett volna mint a mai  Ördög Ördög Ördög  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8204 Dátum: 2012. December 17. - 12:12:11 »

Elacc, egy dologban tévedsz nagyot, és hiába magyarázzuk, csak nem tágítasz mellőle. Nem felejtettek el az emberek (vadászok) bírálni (vannak akik nem tudnak, de akadtak régen is bőven), hanem mások a követelmények, és a gazdasági érdekek felülírják a szakmaiakat. Addig itt nem nagyon lesz változás, amíg nem fordítva működik a "dolog", ezért fölösleges minden adandó alkalommal "lehülyézned" a vadásztatókat.

Nem gondolod, hogy mindenkire értettem?  NoNo Akkor már az őzet csak elejtés után lehetne megkülönböztetni a gímtől  Ördög Tisztelet a kevés kivételnek!  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 [547] 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: