Oldalak: 1 ... 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 [541] 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924000 alkalommal)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8100 Dátum: 2012. December 14. - 11:40:16 »

(Ne gondold, hogy nem vagyok kíváncsi, vagy nem adok a te véleményedre is.  Mosolyog )
Valószínűleg tudnának szakmai szemmel selejtezni, ha akarnának, ha nem lennének kényszerpályán a vadásztatást végzők nagyobb részben. Emellett türelmetlenek vagyunk, bebeszéljük, hogy az Északi Középhegységben 8 évesen kulminál a bika, de már 6-7 évesen is kihozhatja magából a maximumot- gondolom én. Bár országosan meg merném kockáztatni, hogy társasági szinten 6-8 évesek a meglövetett koronás bikák nagy része, erdőgazdasági, zrt.-s bikák meg 9-10 évesen esnek el a profit orientált kényszerpálya, meg a türelmetlenség miatt. Aztán, ha valahol felbukkan egy 14 éves valóban érett bika trófea, összefut az ország, meg a sajtó, hogy nini egy kárpáti típusú bika, azért még nem is kell temetni a magyar gímet, látjátok.  
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8101 Dátum: 2012. December 14. - 11:42:48 »

Karcsi bátyám, nem szívesen lennék a muflonkos helyében. Hamar bekerülnék a híradóba. Ördög Igen
Ilyen szárhosszúságú csaposok itt is futkosnak, de ekkora erős villával még nem láttam. Igen
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8102 Dátum: 2012. December 14. - 12:12:08 »

(Ne gondold, hogy nem vagyok kíváncsi, vagy nem adok a te véleményedre is.  Mosolyog )
Valószínűleg tudnának szakmai szemmel selejtezni, ha akarnának, ha nem lennének kényszerpályán a vadásztatást végzők nagyobb részben. Emellett türelmetlenek vagyunk, bebeszéljük, hogy az Északi Középhegységben 8 évesen kulminál a bika, de már 6-7 évesen is kihozhatja magából a maximumot- gondolom én. Bár országosan meg merném kockáztatni, hogy társasági szinten 6-8 évesek a meglövetett koronás bikák nagy része, erdőgazdasági, zrt.-s bikák meg 9-10 évesen esnek el a profit orientált kényszerpálya, meg a türelmetlenség miatt. Aztán, ha valahol felbukkan egy 14 éves valóban érett bika trófea, összefut az ország, meg a sajtó, hogy nini egy kárpáti típusú bika, azért még nem is kell temetni a magyar gímet, látjátok.  

"Valószínűleg tudnának szakmai szemmel selejtezni, ha akarnának, ha nem lennének kényszerpályán a vadásztatást végzők nagyobb részben."

Ezt Te honnan gondolod? Gyere már fel erre és beszélgess kicsiny falvak vadászaival, vadőreivel, meg vadászmesterekkel! Bamme van köztük aki azt se tudja mi az a dupla villás koronás bika!!! Azt mondja a balszáron is villa, meg a  jobb száron is villa és VADÁSZMESTER, felvezet meg bikákat lövet ki! A másik meg azt mondja egy törött agancs láttán, hogy pudvás az agancs belseje, még fiatal az állat!!!! "Az élőhely nem alkalmas...stb" micsoda??? Fogalmuk sincs mit beszélnek, de felvezetnek, bikát lövetnek már évek, évtizedek óta! ////most lehet utálni az igazságért//// Az én korosztályom, osztálytársaim, gyerekkori ismerőseim, és soha életében erdőbe nem járt előtte, de most (vagy 90 környékén) nagymamától örökölt két házat, eladta (vagy szőkített, játékautómatát üzemeltetett) és vadászik, mert van rá pénze!!! Némelyik azt sem tudja mikor hullik a bika agancsa!!!!!!! Miről beszélsz Te Robi? Gyere már fel erre bemutatlak egy-két vadásznak akinek ha elmondod kulmináció, rád fogja a puskát és  azt mondja ne káromkodj nem bántottalak én téged  Rííí Ha figyelmesen elolvasod a hozzászólásaim, azért osztályoztam az agancsokat, hogy lehessen belőle tanulni, megtudják különböztetni melyik a jó vérvonal és melyik selejt... melyik típus kulminál 8 évesen és melyik ígéretes... Erről szól az egész itteni hozzászólásom, ezen vitázunk ezer éve, ami téged annyira zavar!
Viszont most is van egy pont amiben egyetértek Wildhegerrel: NINCS KÜLÖN KÁRPÁTI TÍPUSÚ BIKA! Hegyvidéki nagytestű, (közepes és kistestű gímbika), és agancs jellemezők, eltérések vannak... (((Meg a három általam felsorolt nagy csoportból "felső" csoport, a kapitális trófeaproduktumra képes egyedek... de azokra nem lehet ezt kijelenteni: "kárpáti típusú bikák" ez így helytelen!)
Naplózva

" There is good out there "
serg
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 384



« Új üzenet #8103 Dátum: 2012. December 14. - 13:09:04 »

Elaccc,nagyon jól leírtad a magyar gímszarvasállomány legnagyobb veszedelmét.
De ezek mellett az a baj,hogy ha ért is a dolgokhoz a hivatásos vadász és a vadállomány érdekében hajlandó is szót emelni,az olyan mintha a fejét betenné a hóhér pallosa alá...
Ez a mai szomorú helyzet (ez általában nem vonatkozik az állami területekre,ott egészen más a rendszer). Szóval a magyar szarvas akkor fog ismét minőségileg fejlődni,ha végre hagyják azokat az állományhoz nyúlni akik értenek is hozzá,addig maradnak a jelen állapotok és sajnos ezek csak egyre inkább beleivódnak a következő vadászgenerációkba.
Amúgy ez a hanyatlás hamar megállítható lenne ,ha a régi mínusz pontos rendszer visszaállítanák,mert bizony voltak hibái annak a rendszernek,de a mai "rendszernél" bizony sokkal különb volt. De ez csak az én személyes véleményem.  Emelem
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8104 Dátum: 2012. December 14. - 14:07:35 »

  A kárpáti típusról.

Amit a "közhiedelem" kárpáti típusnak hív, azt még te besorolod 10 másik típusba!  Kacsint
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8105 Dátum: 2012. December 14. - 14:08:59 »

... felvezet ...
.... de felvezetnek...

Te pontosan mire használod ezt a kifejezést (többszor is)?
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8106 Dátum: 2012. December 14. - 14:26:13 »

Te pontosan mire használod ezt a kifejezést (többszor is)?

Arra mikor például te is felvezeted a haverod a magaslesedre, hogy kilőhesse a -3 pontos 8 éves bikát! (köszönöm, hogy kiragadtad a mondandómból lényeget!)
Naplózva

" There is good out there "
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8107 Dátum: 2012. December 14. - 14:36:53 »

Arra mikor például te is felvezeted a haverod a magaslesedre, hogy kilőhesse a -3 pontos 8 éves bikát! (köszönöm, hogy kiragadtad a mondandómból lényeget!)

Csak nem értettem, hogy mire mondod... (A gúnyos magyarázatra inkább nem reagálok.)
Amire te gondoltál az a "vadásztatás".
Felvezetni a hegyre kell kocsival, a felvezető meg társas vadászaton viszi a vadászokat a lőállásba!  Kacsint
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8108 Dátum: 2012. December 14. - 15:06:26 »

Elaccc,nagyon jól leírtad a magyar gímszarvasállomány legnagyobb veszedelmét.
De ezek mellett az a baj,hogy ha ért is a dolgokhoz a hivatásos vadász és a vadállomány érdekében hajlandó is szót emelni,az olyan mintha a fejét betenné a hóhér pallosa alá...
Ez a mai szomorú helyzet (ez általában nem vonatkozik az állami területekre,ott egészen más a rendszer). Szóval a magyar szarvas akkor fog ismét minőségileg fejlődni,ha végre hagyják azokat az állományhoz nyúlni akik értenek is hozzá,addig maradnak a jelen állapotok és sajnos ezek csak egyre inkább beleivódnak a következő vadászgenerációkba.
Amúgy ez a hanyatlás hamar megállítható lenne ,ha a régi mínusz pontos rendszer visszaállítanák,mert bizony voltak hibái annak a rendszernek,de a mai "rendszernél" bizony sokkal különb volt. De ez csak az én személyes véleményem.  Emelem

Dehogynem, vonatkozik ez az állami területekre is.Teljes mértékben kivétel nincs.
Ezt a folyamatot csak egyféleképpen lehetne megállítani.Minden vadgazdálkodás állami kézben(Állami monopolkapitalizmus) és 5 évig nincs szarvasvadászat.
Tudom!Most jönnek a vadkárosok!
Vadföldet kell művelni,úgy ahogy egykor a Böhm István irányította földeken történt.Meg sok másik helyen!
Sokkal kisebb probléma,ha bennmarad az állományban a fiatal elaccc-féle törpe,mintha törpének minősítve idő előtt kilövik az élőhelyből kifolyólag megcsökött,egyébként nem törpe egyedeket.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #8109 Dátum: 2012. December 14. - 15:12:50 »

Ezt a folyamatot csak egyféleképpen lehetne megállítani.Minden vadgazdálkodás állami kézben(Állami monopolkapitalizmus) és 5 évig nincs szarvasvadászat.
Értem én, hogy miről álmodozol, de sajnos bolygót és/vagy évezredet tévesztettél. Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
serg
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 384



« Új üzenet #8110 Dátum: 2012. December 14. - 16:58:23 »

Wildheger,tudom jól,hogy az állami területeken sem fenékig tejfel az élet...
De van szerencsém tapasztalni,hogy mennyivel jobb a vadállománynak az állami területeken,mint a legtöbb vadásztársaságnál (ott is ismerek pár jó példát,de sajnos a rosszból meg számtalant).
Édesapám is ezt a nézetet vallotta,hogy legyen minden állami és akkor a hozzáértő vadőrök (elnézést,de nálam a vadőr kifejezés egy kicsivel többet jelent mint a hivatásos vadász... ha megköveznek érte,ha nem akkor is).  A vadállomány nagyon meghálálja ha hozzáértő és lelkes ember gondozza,neveli.
Az hogy 5 évig ne legyen szarvasvadászat,azt nem tartom jó ötletnek,inkább legyen folyamatosan,de akkor az állomány feljavítása legyen a fő cél,ki kell gyomlálni a nem oda valót és csak a jót meghagyni. Ismerek állami területet ahol,ha ez megtörténne,a szarvasállomány egyharmada elejtésre lenne ítélve,de a megmaradó állomány ezt nagyon meghálálná.
A szarvas állomány kezelésében (és szerintem minden más nagyvad esetében) az lenne az üdvözítő,hogy lőjük a rosszat,és az ígéretes,kímélendő egyedeket meg legalább a kulminációs korig meghagyni .
Tudom,hogy ez nagyon nagy anyagi áldozatokat követelne,de megérné,hogy újra a régi fényében tündököljön a magyar vadállomány.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8111 Dátum: 2012. December 14. - 17:09:12 »

Értem én, hogy miről álmodozol, de sajnos bolygót és/vagy évezredet tévesztettél. Emelem

Akkor pedig nem marad más , mint a nagyterületű állami területeken növeszteni az agancsot és termelni a pénzt ,  kívül meg a """ vadászok """  csak nyugodtan tépjék egymást és lapátolják az egyre nagyobb szart . . . !!!   OOO  Táncol  Nyihi Nyihi Nyihi
Erről az  "önzetlen" javaslatról , - gondolom - te is hallottál !!!   Fejvakarás  Meglepődött
Naplózva
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #8112 Dátum: 2012. December 14. - 17:55:20 »


Az hogy 5 évig ne legyen szarvasvadászat,azt nem tartom jó ötletnek,inkább legyen folyamatosan,de akkor az állomány feljavítása legyen a fő cél,ki kell gyomlálni a nem oda valót és csak a jót meghagyni. Ismerek állami területet ahol,ha ez megtörténne,a szarvasállomány egyharmada elejtésre lenne ítélve,de a megmaradó állomány ezt nagyon meghálálná.
A szarvas állomány kezelésében (és szerintem minden más nagyvad esetében) az lenne az üdvözítő,hogy lőjük a rosszat,és az ígéretes,kímélendő egyedeket meg legalább a kulminációs korig meghagyni .
Tudom,hogy ez nagyon nagy anyagi áldozatokat követelne,de megérné,hogy újra a régi fényében tündököljön a magyar vadállomány.

Az a legnagyobb hiba lenne ha azt várnánk hogy legyen sok szarvas, és ráérünk selejtezni később is....
Legyen meg a megfelelő létszám, (tőlem akár lehetne több is) de a selejtezést állandóan végezni kell. Ha 5 évig csak várnánk, ott nagy valószínűséggel a gyenge képességű bikák is sokat fedezhetnének... 
Selejtezni kell! De az jó ötlet, ha meghagynák megöregedni a jobb képességűeket. Lesz valaha ilyen?  Fejvakarás
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8113 Dátum: 2012. December 14. - 20:27:03 »

Pont erre gondoltam. Olvasnék 2 mázsa feletti kárpáti jellegű bikákról, kistestű hegyvidéki típusokról (nem csak agancs alapú osztályokról), ki milyen eszközzel bőg, milyen eredménnyel, milyen élményeket szerzett ez neki, ki hogyan vadásztat, kinek milyen vendége volt bikára, kit-hogyan kísért, milyen a viszony a szomszéd társaságokkal, tudnak e, együttműködnek e a szarvas gazdálkodás jegyében, miért nem  Nyihi , mikor hallott utoljára bőgést (Én novemberben és december elején az első hóban is hallottam bőgicsélést. Biztosan későn üzekedő tehenet jelent, vagy csak unatkozott a bika, esetleg eszébe jutottak a szeptemberi csajozások?) kinél, mennyire van elfiatalodva az állomány, kinél mekkora az állomány nagyság, kinél hogy alakul a szarvas létszám a különböző hónapokban-évszakokban, ki szerint van vándorlás (szerintem nincs, csak a jó élőhelyeket elfoglalják a domináns egyedek, azok által vezetett rudlik, és a felesleg, főként a fiatalság kiáramlik új élőhelyeket keresni. Eközben szembesülnek azzal, hogy sehol nincs helyük és arrébb-arrébb kényszerülnek menni. Ha jó minőségű szabad élőhelyre letennénk egy szarvast, meglepően kis helyen leélné az életét. Legalább is a tarvad igen.), hogyan mozognak a tehenek és a bikák az évszakok változásával, mikor mit eszik, mit károsít, ki mit tapasztalt, ki hogyan simítja el a gazdákkal a nézeteltéréseket, ki mivel etet, mi vált be, mit honnan szerez be, milyen összefüggéseket vél az áttelelés minősége, vagy a nyári aszályos időjárás tekintetében ez hogyan mutatkozott náluk agancsfelrakásban, ki mit és miért lőtt és miért jó az náluk, vagy miért nem jó az a kilövés, (mert azzal, hogy mindent meghagynánk utópia a mai viszonyok között), ha valami nagy szakmai melléfogás, azt vesézzük ki, a lehurrogás helyett, abból tanulni lehet, így meg mindenki begubózik a letámadás után és kihalt a topik.... Meg arra, hogy a hullott agancsok, kardozó macskák, személyes viták, sorokon keresztül halmozott hangulatjelek, pirossal szedett sorok ( a színest hagyjuk meg a moderátoroknak),  maradjanak a megfelelő topikban. Ez, és a fentiek hiánya borzolja az idegeimet.... Wave
Kíváncsi lennék Büki kifőzött lebíráltatott trófeájára például, anélkül, hogy csesztetni akarnám. Kíváncsi lennék Feriék nagy bikájáról mi a véleménye Karcsi bátyánknak (Nagyon találó az előző oldalon beillesztett karikatúra a mai viszonyokról. Körül kéne még rajzolni a bikát, odaírva „3000 ha, vagy inkább még kisebb?”Meg jó nagy koronákat biggyeszteni rá, mert a 7-8 kilós koronások, a középkorúak nagyon kelendőek. ) és Wildheger-nek.
Amikor volt mit mondanom én írtam ide, amikor nem, hát nem. Olyanoktól olvasnék szívesen, akik ténylegesen szarvassal gazdálkodó szakemberek. Akik állományt kezelnek, gyakorlati szakemberek. Jó lenne, ha itt is lehetne olvasni pl.: Dr. Szemethy Lászlótól, Bleier Norberttól, Kammermann Pétertől, Bőhm István, Buzgó József, Nyúl András gondolatairól. Nagyon érdekelne Zilai János meglátása a mai gímszarvasról, bánom is én kitől, csak érezni lehessen az írásából, hogy érti és szereti a szakmát, nem csak magyarázza. Emelem

Utóbbi idők vitatémája a szarvasvándorlás léte,vagy nemléte.
Másik fórumon egy alkalommal az örök vitapartneremnek leírtam egy dunántúli szarvasvándorlási útvonalat.
Többek között megemlítettem Réde falu nevét(ÉK-Bakony).
Levsapott rá a vitapartner:
-Nem tudom mit szól ehhez a Karcsi,Ő rédei.
Gyorsan jött Karcsi válasza.
-Az idén még nem jöttek meg.

Felhívtam rá a szarvasvándorlást tagadók szíves figyelmét,hogy egészen más viszonyok uralkodnak,mint amikor sok ezer közreműködő együttes megfigyelésének eredményét Szederjei Ákos leírta.
Nem azt kéne most képernyőruházni,hogy van,vagy nincs,hanem azt,hogy miért nincs!
Mi tudjuk a választ,de senki sem hisz nekünk!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8114 Dátum: 2012. December 14. - 21:18:53 »

Csaba  Emelem

Miért bánt az bárkit is, hogy mi itt agancsokon filózunk, ami végülis a szarvasbika egyedi ismertetőjele, ami körül forog a szarvasbika misztikum, mítosz? A bika agancsa mindent elárul az állatról ezt hidd el, ezt a régi nagy legendás vadászok is így gondolták, tudták! Ha nem volna agancsa, azt hiszed érdekelne valakit is? Nézd meg a szarvastehén (tarvad) topik mennyire népszerű! Évente egy két hozzászólás, elejtés, gratuláció... Én tisztában vagyok vele, hogy sok itteni tapasztalt vadásznak már könyökén jönnek ki ezek a dolgok, és minden egyértelmű, de soha nem szabad magunkból kiindulni, másokra is gondolnunk kell. Az én környezetemben kevés vadász tud reálisan következtetni a szarvasbika agancsaiból, pedig ez fontos lenne! Én tudom, hogy a gímállomány legyengülésében nagy szerepe volt az ismeretek hiányának, ezt látom, tapasztalatból mondom! Nem csak annyiból kellene hogy álljon a  vadászat, hogy kiülök a lesre, megnézem, 6 kiló alatt van, ok. bírja a buxám, meghúzom a ravaszt aztán várom a sok gratulációt...

Mikor ide beregisztráltam, megígértem Attilának (erdőjáró) hogy írok Pechtol Úrnak,hogy nagyobb figyelmet szenteljen a fórumnak, (fellendüljön a kamara topic)! Azt hiszed az ilyen egyéni levelek elérnek valamit? Nem. Még akkor sem, ha egy társadalmi csoportosulás nevében írod! Úgy gondoltam az lesz a másik út, ha csinálunk egy hírverést, vagy reklámot a szarvasbika topicnak, hiszen mégis az az egyetlen világhírű vadfajunk, ha sokan látogatják a fórumot, eljuthatnak a panaszok, észrevételek a felsőbb vezetéshez is!

Én úgy érzem ez sikerült is, elég, ha csak a google keresőbe beírsz bármit a  szarvasbikával kapcsolatban, kidobja a fórumot, de azon kívül is nagyon sok helyen merítenek a fórumos "okoskodásainkból" amiket tapasztalati úton szereztünk! Folyamatosan figyelemmel kísérem a nézettségi adatokat, ami eléggé megszokott ugrani, de ezt Te is láthatod... Nem azt mondom, hogy ez az én érdemem, de én is részese vagyok ennek az eredménynek. Ami remélem hasznos is lesz a jövőben, minden téren... "Győzike só ?"  Ördög Néha igen... De legyen, ha elérsz vele valamit!

Szóval ez is egy szempont volt az itteni nyüzsgésemben, de innentől igazad van, minden csak ismétlés lenne... Bár még Patinak tartozok egy "magyarázkodással" leírással, meg a visszarakást is kiszeretném vesézni, de majd hosszabb hozzászólást terveztem... ha több időm lesz...talán

A fórum mindenkié, a szarvasbika topik mindenkié! Mindenki írjon, ha van története, ezt senki nem tiltotta, meg! SŐT! már többször kértem. Közben is lehet irkálni, attól, hogy mi egy másik szálon vitázunk...  Emelem






Rosszul látod!A fórum nem mindenkié!
Nemrégen engem büntettek mások kijelentésének leírásáért.
Félreérthetetlenül magyarul írtam,mégis félreértették,valószínű azért,mert félre is akarták érteni.
Nem adok igazat abban,hogy békés vitánk folytatása csak ismétlés volna.Majdnem minden agancs előhoz újabb gondolatokat,észrevételeket,amiket egyébként csak a főzőben letöltött büntetőidőben venné észre az ember,ha észrevenné.
Azt írtad,hogy az agancs a vizsgálódás legfontosabb eleme.
Számomra az első benyomás ugyanolyan fontos .Kilép a bika,milyen a mozgása,tartása,test és pofaszíne,Eztán jön az agancs fentről lefelé.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 [541] 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: