Oldalak: 1 ... 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 [497] 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1921785 alkalommal)
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #7440 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:17:28 »

Mielőtt parttalan vita lesz, Feri, Te tudod a végeredményt?  Ördög
Én is Troja véleménye felé hajlanék, 4, max 4,5 kiló körüli.

A másik észrevételem: Stefi korábbi megjegyzését erősítve, ugye egy "picit" nehezebb így a bírálat, mint terítékfotón  Ördög
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #7441 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:18:02 »

Ja, ez lemaradt: szerintem lőhető
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7442 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:19:55 »

Mielőtt parttalan vita lesz, Feri, Te tudod a végeredményt?  Ördög
Én is Troja véleménye felé hajlanék, 4, max 4,5 kiló körüli.

A másik észrevételem: Stefi korábbi megjegyzését erősítve, ugye egy "picit" nehezebb így a bírálat, mint terítékfotón  Ördög

Pedig akárhányszor is visszanézhető !    Meglepődött Wave
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7443 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:24:02 »

Én tudom a végeredményt!  Kacsint
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7444 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:31:50 »

Pedig akárhányszor is visszanézhető !    Meglepődött Wave

Akárhányszor visszanézheted..., de remélem az életben senki nem lő ki a két fatörzs között, úgy, hogy nem tudta megfelelően elbírálni!!! Ha nem vagyok biztos a dolgomban nem lövök, "visszanyelem" az adrenalint...  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7445 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:42:04 »

Tegnap délután 5 órakor kezdett el bőgni, kb. 5:10-től nézegettük, bírálgattuk, videózgattuk, vártuk, hogy lejöjjön az élről...
Háromnegyed 6-kor dördült el a lövés...



 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #7446 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 10:50:13 »

Én tudom a végeredményt!  Kacsint


 Igen

Így valóban tanulságos lesz
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7447 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 11:17:16 »

Akárhányszor visszanézheted..., de remélem az életben senki nem lő ki a két fatörzs között, úgy, hogy nem tudta megfelelően elbírálni!!! Ha nem vagyok biztos a dolgomban nem lövök, "visszanyelem" az adrenalint...  Emelem

Ezt a tanácsot mindenki el tudja mondani !  ( Egyébként igaz is )  elaccc !  Nem lefitymálva már már tudományos igényességű és eredményű agancsvizsgálataidat azt kell mondanom hogy nekem és a legtöbb gyakorló vadásznak és vadásztatónak az első és legfontosabb a "szarvas kor és trófeabecslése a területen" ami nyilván számodra is tudott hogy különbözik a "trófea bírálattól " mivel akkor testalkatát, viselkedését, egymáshoz viszonyított méreteit stb. plusz a trófea látható alakját és méreteit ,színét stb. kell figyelembe venni. Az lenne jó  és nagyon hasznos ha kézbevett és leméregetett trófeákból levont tapasztalataid a terepi bírálatra használható tanácsokba öntenéd. Ez alatt azt értem hogy elvonatkoztatva az egy két centis dudoroktól és egyéb a természetben (nem kertben) meg nem figyelhető méretektől eltérésektől próbálnál hasznos tanácsokat adni .              Emelem

Naplózva
antlers
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138


« Új üzenet #7448 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 12:22:00 »

Svferi  Emelem  Szerintem lőhető bika és az erdő is vágásérett,vagy legalább gyéríthető. Ördög Igen Igen
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7449 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 12:41:50 »

Ezt a tanácsot mindenki el tudja mondani !  ( Egyébként igaz is )  elaccc !  Nem lefitymálva már már tudományos igényességű és eredményű agancsvizsgálataidat azt kell mondanom hogy nekem és a legtöbb gyakorló vadásznak és vadásztatónak az első és legfontosabb a "szarvas kor és trófeabecslése a területen" ami nyilván számodra is tudott hogy különbözik a "trófea bírálattól " mivel akkor testalkatát, viselkedését, egymáshoz viszonyított méreteit stb. plusz a trófea látható alakját és méreteit ,színét stb. kell figyelembe venni. Az lenne jó  és nagyon hasznos ha kézbevett és leméregetett trófeákból levont tapasztalataid a terepi bírálatra használható tanácsokba öntenéd. Ez alatt azt értem hogy elvonatkoztatva az egy két centis dudoroktól és egyéb a természetben (nem kertben) meg nem figyelhető méretektől eltérésektől próbálnál hasznos tanácsokat adni .              Emelem



Ok. Remélem értettelek...  Mosolyog

Szóval:  Aki kellőképpen nem ismeri a gímszarvas agancsát, fejlődését,jellemzőit...stb  az ne vadásztasson gímszarvasbikára mindaddig, míg megfelelően meg nem ismerte!

Mivel az agancs (majdnem) mindent (80%-ban) megmutat a bikáról először azt kell nézni terepen is. ///kíváncsi vagyok Stefi, hogy ha soha nem látnád a terepen a szarvas agancsát, mennyire tudnád biztosan megállapítani a bika korát(természetesen a szélsőséges eseteket nem számolva, úgymint öreg bika, vagy nagyon fiatal... /// Az agancs éppen azért volt egy mérőpont minden régi nagy vadásznak is, nem hiába az alapján kapja a pontot, (elismerést,érmet) nem pedig a kor alapján! De ha figyelmesen végig olvasod a most rendelt könyvedet, abban biztos ez is le lesz írva, vagy legalábbis találsz erre rengeteg utalást. A szarvasbika vadászatot válaszd el a vaddisznó vagy róka (dúvad)vadászattól légyszíves, mert "dzsungelharccal" nem lehet egy gímszarvasbikára vadászni. Még a vaddisznónál is mérlegelni kell sok dolgot, de a gímszarvasbikánál sokkal többet mielőtt meghúzod a ravaszt. Ezért is felelősségteljes hivatás a vadászat!!!

Lényeg: Ha már ismered a szarvasagancsot és azt látván megfelelően tudsz következtetni a bika jellemzőire, mehetsz terepre. Ott pedig ha olyanok a terepviszonyok, az időjárási körülmények a távolság...stb, hogy nem megfelelően látod a bika agancsán a korona hegyében lévő dudorokat, csak a bika testét akkor nem szabad lőni! A dudorok (a pudvák) hidd el sokat számítanak! De úgy is mondhatnám, hogy csak a testét látod az agancsait nem, akkor totál egyszerűen csak nem szabad lőni. Ha bizonytalan vagy az agancsait illetően egyértelműen nem szabad lőni, el kell engedni az állatot, mindegy mit mutat a teste! Mondhatod, hogy hű én nagyon kemény vadász vagyok, meg nagyon jó és tapasztalt vadász is, király vagyok terepen, megismerem a testalkata alapján az állatot, de akkor sem szabad lőni, ha nem látod, hogy az agancson van-e dudor, vagy nincs, mert ismétlem az árulja el, hogy ígéretes a bika vagy sem, és a testalkat az csak utána következik, aztán együtt az egész összkép. Volt már sok eset (például tavaly is, még fotót is mutattam), hogy az egyik itteni tapasztalt vadásztató vadőr, igent mondott egy általa öregnek mondott bikára, ami a trófeája alapján 5 éves és 5,5 kilós ígéretes bika volt! De ez nem egyedülálló eset. Az ígéretes fiatal, középkorú bikák lelövése miatt gyengült el az itteni állomány, legalábbis jórészt ez az oka. Persze több oka is lehet annak, hogy kilőnek kilövetnek egy ígéretes bikát, de az egyik ok, az önmérséklet hiánya, a mohó, kapkodó, türelmetlen vadászat, aztán a felelőtlen, esetleg dilettáns vadásztatás is sajnos...
Naplózva

" There is good out there "
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7450 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 14:52:27 »

Urak, akkor egy kis "részeredmény"!  S.Peti

Az elejtés körülményeit lentebb már ecsetelgettem. Még annyit tennék hozzá, hogy egy nagyon jó barátomat kísértem, aki - kilövési keretünkben szereplő - 4 fiatal bika egyikét szerette volna meglőni, 4 kiló körül. Így kerültünk az egyik "peremterületünkre" - "főbőgőhelyet" még mindig tartogatom -. A bikát én 4, esetleg 5 évesnek gondoltam élve - mint írtam volt, legalább fél óráig nézegettük, és azért keresővel komolyabban meg tudtam nézni, mint ahogy ti látjátok most itt -, agancsát 3,5 és 4 kiló közöttire saccoltam.
Azt is láttam - amire Elaccc lentebb célzott (remélem, hogy nem ez a bika kapcsán) -, hogy a villában az ágak még nincsenek teljesen készen (ellentétben a közép- és szemágakkal), de ugyanakkor úgy gondolom, hogy ennek a korosztálynak itt nálunk meg van a koronás párja is - láttam a minap egy duplavillás bikát, ami szintén nem volt több 4-5 évesnél, de többször láttam már 2. agancsú pudvás 3-as korát viselő bikát.
Szóval lényeg a lényeg, hogy kimondtam rá az igent!



 S.Peti
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7451 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 15:59:51 »

Szóval lényeg a lényeg, hogy kimondtam rá az igent!

Jól tetted !!!   Igen

 Emelem
Naplózva
foximaxi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 373


vadász


« Új üzenet #7452 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 16:20:35 »

Jól ám hogy jól!  Igen
 Emelem
Naplózva

"Üres a puska" - ennyi soha ne legyen elég, bárkitől is hangozzék!
antlers
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138


« Új üzenet #7453 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 16:32:34 »

Svferi   Emelem Igen Igen Igen    Még három bikával adós vagy S.Peti Tasli
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7454 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 16:43:37 »




 S.Peti

Kilövés  Igen  !  Csak azt nem értem ha ott ez nem való az állományba akkor mi a baj az inkriminált semmitérő villással aminek még a villák végei is ki vannak hegyezve ?  Fejvakarás
Naplózva
Oldalak: 1 ... 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 [497] 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: