Oldalak: 1 ... 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 [321] 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924135 alkalommal)
optica2
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 318



« Új üzenet #4800 Dátum: 2011. Június 25. - 02:06:43 »

Udv!

Mar egy ideje olvasom a topickot,de mindig csak a sirankozast latom,hogy miliosak a vadkarok. Szerintem nem a vad lelovesevel kellene megelozni a vadkart. Azt a sokszazezer forintot amit kifizetnek vadkarra,ra kene forditani valami hatekonyabb vedelemre (villanypasztor,mozgaserzekelovel elletott fenyszoro,vagy hang kelto keszulek) es ezt csak egyszer kene megvenni,mig a vadkarfizetes minden evben ismetlodik. Persze ez csak az en velemenyem.
Naplózva
Vig Imre
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 24


« Új üzenet #4801 Dátum: 2011. Június 25. - 07:15:12 »

P. Csaba!
"Ha 10-12 évvel később több millió Ft-ért kilövetnék,talán visszahozná a károkozását! Ja,hogy idén kell fizetni vadkárt? Erre 10-12 évvel ezelőtt kellett volna gondolni"
Ki is  lövetjük...Sok millió Ft-ot hoz,de 0-ra nem tudod kihozni akkor sem.De azt gondolom Te is tudod,hogy nem mindegyikből lesz tizenkilós!A vadkárt pedig 10-12 évvel ezelőtt is ki kellett fizetni.... .
"A rendszerváltás utáni szemléletváltás most hozza meg az "eredményét"
Igen,sajnos a földtulajdonosban is!!!

Németh Lajos!
Minden szavával egyetértek!Szerencsére egyre többen jönnek rá erre,most már csak tenni kéne!


Optica2!
Nem sok százezer,hanem több tízmillió Ft ! Csak Nálunk!
Ha ilyen egyszerű lenne a megoldás!
Most mindenki a villanypásztorra esküszik!Csakhogy a szarvas nem úgy van vele,hogy "jaj megbasz.tt a villany,akkor most nem megyek oda,hanem egyhelyben maradok,ahol a gazdám kívánja...."Nem Barátom,a szarvasnak négy lába van és gyorsan tud szaladni! És sokat!!Tudod meddig :amíg nyugalmat nem talál!!Mert az fontosabb Nekik az élelemnél is...
A Mi területünkkel is ez történt!Tele vagyunk szarvassal,kinyomták hozzánk Őket!Az lenne az igazi etikus magatartás,hogy Én is körbevillanyozzam,gázágyúzzak????Hová menjen utána???Pécsre a Széchenyi Térre????
Amikor ETIKÁRÓL beszélünk,gondoljatok erre is!!!Ez a jó megoldás???Hova űzzük a szarvast???
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4802 Dátum: 2011. Június 25. - 07:19:30 »

Udv!

Mar egy ideje olvasom a topickot,de mindig csak a sirankozast latom,hogy miliosak a vadkarok. Szerintem nem a vad lelovesevel kellene megelozni a vadkart. Azt a sokszazezer forintot amit kifizetnek vadkarra,ra kene forditani valami hatekonyabb vedelemre (villanypasztor,mozgaserzekelovel elletott fenyszoro,vagy hang kelto keszulek) es ezt csak egyszer kene megvenni,mig a vadkarfizetes minden evben ismetlodik. Persze ez csak az en velemenyem.

Szolnoki újgazdag vadász, megvett Egerbakta környékén rengeteg földterületet, hogy tudjon vadászni és mind a falu szélén! ///akiről egyszer meséltem, hogy a pincesorral (pincénkkel) együtt vásárolt meg mindent az itteni embereket kicselezve a hátuk mögött!/// Csak hobbi neki, de az itteni, volt "vadászmester" intézett neki mindent, hogy ő is tudjon "garázdálkodni", mert az itteni vadásztársaságból már kizárták, kirúgták az "etikus" viselkedése miatt...! ///Ezek nem vadászok, csak annak mondják, tartják magukat!!! (de sok haver van, mert sok a lóvé is!) ezért írom, hogy tisztelet a kivételnek nem általánosítok de sajnos a többi vadászt is ezek alapján ítélik meg az emberek!!!/// Na most: a szüleim kertje végében(100m-re) is van egy földterület amit minden évben beültetnek silókukoricának, hogy becsalják a vadat, ne kelljen sokat kocsikázni (sár, rossz utak, benzin költség...) ha hódolni szeretnének a szenvedélyüknek. Becsalja a falu szélére a disznót, szarvast, persze azok meg jönnek a kertebe és túrnak, taposnak, "rosszalkodnak"... Régen hatalmas etetők, szórók, vadföldek voltak a falutól több kilométerre, a vad csak nagyon ritkán, kemény téli napokon látogatott a falvakba... Na de senki ne várja el egy szegény paraszt embertől aki nagynehezen megtermeli a kis kertecskéjébe a mindennapi betevőt, hogy a szakszerűtlen vadgazdálkodásra vezeti vissza a történteket. "Jajjj bejött a vaddisznó, szarvas szóljatok a vadászoknak..."  Ezeknek az újgazdag erdő és földtulajdonosoknak miért nem lehet külön törvényt alkotni, hogy a hobbijuknak, szenvedélyüknek a lakóterületektől bizonyos távolságra hódoljanak? Miért nem ők kerítik el a hobbi vadász területüket??????????
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #4803 Dátum: 2011. Június 25. - 08:13:17 »

Uraim, folytassuk a Gondolatok a vadászat helyzetéről c. rovaton.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #4804 Dátum: 2011. Június 25. - 12:26:10 »

Udv!

Mar egy ideje olvasom a topickot,de mindig csak a sirankozast latom,hogy miliosak a vadkarok. Szerintem nem a vad lelovesevel kellene megelozni a vadkart. Azt a sokszazezer forintot amit kifizetnek vadkarra,ra kene forditani valami hatekonyabb vedelemre (villanypasztor,mozgaserzekelovel elletott fenyszoro,vagy hang kelto keszulek) es ezt csak egyszer kene megvenni,mig a vadkarfizetes minden evben ismetlodik. Persze ez csak az en velemenyem.

... vadföldművelés, vadtakarmányozás, stb, stb...
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Jadgterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 26



« Új üzenet #4805 Dátum: 2011. Június 25. - 19:07:12 »

Az idei szarvasbőgés jobban kezdődött, mint, ahogy azt vártuk. Annak ellenére, hogy felénk általában csak 20-a után indul meg az igazi bőgés, már szeptember elején hallottam próbálkozásokat. Tavaly csak 25-e után tudtam meglátni az első bőgő bikát, amit aztán sikerült is terítékre hoznom. A mi területünk különösen érdekes szarvas szempontjából. Egész évben, imitt-amott, csak néhány tarvad mutatkozik, aztán augusztusban felszaporodik a rőtvadállományunk. Jönnek a mezőgazdasági terményekre. Kukoricára elsősorban, meg a szálas anyagra is. Tetemes kárt okoznak, de azért van ennek jó oldala is, mivel a bikák is jönnek velük, jó bőgőhelyek és beálló helyek alakulnak ki itt nálunk. Vadkár is van bőven, bár ebben a tekintetben a disznók messze viszik a prímet.
Az idei évben szeptember elején sokat lógtam a szarvasok után. Elsősorban hajnalban, ez kevésbé fáj a családomnak.
Láttam is több bikát. Egyik hajnalon, sőt inkább reggelen –mert elaludtam – az általam remélt bőgőhelyen egy egyedül álló ünőt láttam a távcsőben. Jobbra tőlem égeres, jól alátelepülve, balra 150 méter széles rét és utána szálas erdő. A réten jó pár almafa, azok alatt áll az ünő. Nézem szorgalmasan, sőt a többi, fák alatti részt is, de nem látok semmit. A hajnali rét mintha tejben fürödne és abból állnának ki az almafák.
Néhány perces nézegetés után nemcsak az almafák, hanem egy szarvasagancs két szára is kilátszik a tejszerűen ködös, hajnali párában. A távcsövön keresztül látom, hogy egy kölyökbika áll a köd alatt. Agancsa, bár jégágas- villás tízes, maximum a harmadik. Lehet belőle meg valami itt nálunk. Amíg gusztálom az agancsát, egy szép színes róka keveredik mögéje. Besétál a keresőmbe a bika mögé és utána rövidesen eltűnik. Nem bántom a rókát, nyilván nem ez a kis tízes a főnök a sok tehén között.
Aznap este megint kint ülök és várom a bőgést. Leshelyem nagyon ígéretes. Egy felhagyott almás melletti égeresből várom a szarvasokat. Alig kezd el sötétedni máris látok egy gímborjút a les melletti úton álldogálni. Röviden szöszmötöl, majd megindul az egyik nyári-almafa alá. Míg odaér jól megcélzom és gondolatban meg is lövöm. Kellene a munkatársaimnak egy szarvasborjú, valami rendezvényre, vállalják az állatorvosi vizsgálatokat is, de most valahogy ez nem is jut az eszembe, hiszen a borjú mögött megjelenik egy jóval nagyobb árnyék és elkezd morogni. Bika ért a porondra.  Viszonylag világos van még, de nem tudom pontosan megítélni az agancsot. A bika folyton jön-megy, szimatol, bőgni próbál, majd bőg is. A közben kilépő tehenek megállapodnak az almafák alatt és vígan ropogtatják a gyümölcsöt. A világosság egyre jobban fogy és nem bírom kivenni, milyen bika áll előttem. Látszik, egy agancsszerű árnyék a fején, a teste mutatja, hogy nem egy kölyökbika, de igazán nem tiszta a kép. Néhány tízperc eltelte után feljött a hold, elég magas, hogy megállapítsam, a rudli mellett egy koros bika, egy páratlan 12-es áll. 5 kiló körüli agancsa nálunk elsőrendű trófea. Ki is lép keresztbe a ragyogó holdsütésben, de nem bántom. Ráfogom ugyan a puskát, de le is veszem egyből, valahogy olyan egyszerűnek tűnik. A másik meg, hogy nem lövök szarvast éjszaka. Ennyit megérdemel ez a királyi vadunk, bármely feltételekkel is vadászhatunk rá. Úgy gondoltam, hogy megjön ez a tizenkettes rendes lővilágban is. 
Másnap este ismét a váltón ültem egy jó kis fedett lesen. Még elfogadható időben megjöttek a szarvasok és kezdték ellepni az almafák alját. Az almák mellett egy szép nagy lucernát is vetettek a gazdák, a szarvas nép nagy örömére.
Kezdem számolni a teheneket, tegnap tizenöten voltak borjastul, de ma már tizenhetet számolok. Lassan ellepik az almafákat. Úgy látszik bővítette a háremét a tizenkettes. Több tehén nem bújik ki a szálasból, de lesem erősen a bikát. Hallatszik, ahogy töri a gyertyán husángokat. Néhány perc után ki is lép az almafák övezte rétre egy bika.
Mikor kilépett, már gyanús volt számomra.
Egy akkora szürke test tolódott ki a rétre, mely legalább kétszer nagyobbnak látszott a mellette álló tehénénél. Fogtam a távcsövet és megremegett a kezemben. A látómezőben egy ősállat állt. Hatalmas bika! Lelógó nyaka mellkasáig ér, rövid agancsa vastagot mutat, kevés ág mellett. Visszarakott öreg bika. Nyilván elverte a hárem eddigi urát. El is felejtem a tizenkettest én is, ez a bika kell nekem….gondoltam.
 A szarvasok az almák alatt nem sokat időznek, vonulnak tovább keleti irányba a lucerna felé.
Magam gyorsan lemászok a lesről és igyekszek előre a lucerna mellé. Ez a cca- 4 hektáros lucerna már őzbakvadászat idején is hasznos volt. A környék, majdhogynem összes őze ide járt. Lőttek is rajta a vadásztársak egy bakot.
A megfelelő szél miatt körbe kényszerültem futni az egész környéket. Mire jó széllel a lucerna mellé értem, a rudli már ellepte a zöld legelőt. A tábla mellett egy sor szénabála. A bálák takarásában, kényelmesen a szarvasok közelébe tudok osonni. Az utolsó bála mögött távcsövezem a csapatot és keresem a bikát. Nem nehéz megtalálni, hatalmas teste kirí a tehenek közül. A bika a tábla felső szélén áll és lassan távolodik tőlem. Rövidesen eléri a horizontot és a nyugati égbolton jól kirajzolódnak a körvonalai. Az agancsát mustrálva a kilencszeres Optolyth  keresővel, ismét megremeg a kezem.
A bika egy páratlan nyolcas, rövid, de vastag szárakkal, bal oldalán kis villaszerű ág, jobb oldalon a középág felett egy nagy dárda. Hogy teljes legyen a kép, keresztbe áll és belebőg a napnyugtába.
Nem ordít, nem tajtékzik. Egy rövid, de határozott, mordulásba átmenő bőgéssel üzen a teheneknek, hogy itt van. Hihetetlen látvány, ahogy ott áll a bika, feltartott fővel a nyugati égbolt előtt.. Nem hiába, királyi vad a mi gímszarvasunk!
A bálára feltámasztva, remegő kézzel célzom meg, de nem merek lőni, pedig nincs 100 méternél messzebb. Nem tudom, mi van a bika mögött. Valószínű semmi, de lehet, hogy egy piásan eltévedt osztrák, vagy szarvasbőgés hallgatás címen, láda sopronit körbeülő erdőmérnök-hallgatók, vagy egy megkésett lovas…. Mindet megértem már az esti erdőn.

A bika meg is oldja a helyzetet és kisétál a látómezőmből. A tábla ívesen lejt és az alsó oldalára innen nem látok be. Előrébb kellene kúsznom…. Sajnos a lucerna csak alig tíz centis, abban tizenegynéhány felnőtt gím tarvad elől nem tudok elbújni. Nem jutnék előre két métert sem.
A bála mellett – mely mögött kuporgok – van egy trágyakupac, ami cca.30 méter mélyen nyúlik be a lucernatáblába. Amennyiben ez mellett előre tudnék kúszni, lelátnék a tábla aljára is.
A lőboton, keresőn és a puskán kívül lepakolok mindent és átkúszok a trágyakupac mellé. Simán megy. Felemelkedni itt sem tudok, csak kúszva lehet előrehaladni.
Nem egyszerű. A trágya kezd érni, térdem átázik egyből, de csak a puskámra figyelek. A seregnél sem szerettem a laposkúszást, de folyékony lótrágyában ott sem kellett gyakorolni. Itt eszembe sem jutnak ezek a gondolatok. Óvatosan tolom előre a botot, mászok tovább és húzom utánam a puskát. A trágya végén van egy kis szalmakupac, azt nézem ki magamnak végállomásnak. Közben távcsövezek, vagyis szeretnék csak, mivel bepárásodott az egész technika. Törlöm az átizzadt ingemmel, jobb lesz, de nem tökéletes. A szarvasok gyanútlanok, azt látom vele.
A szalmakupachoz érve próbálom kifújni magam. Lepucolom a keresőt és a várakozásnál jobban látok vele.
Előttem az egész csapat, a bika a jobb szélen áll, jó 130 méterre lehet. Húzom magam mellé a puskát, megtöröm, kiveszem a patront, és átnézek a csövön. Rendben van. Egy ilyen kúszás-csúszás után elengedhetetlen az effajta ellenőrzés. A szalmakupacra nem tudok feltámasztani, ahhoz át kellene másznom a kupac tehenek felőli oldalára. Ez nem lenne egy hosszantartó próbálkozás, ezért inkább csinálok egy másik támasztékot a mögöttem lévő, zömében szalma alapú, száraz trágyából. Jól sikerül, szinte süppedős, ahogy rátámasztom a puskát. Gyönyörűen látok mindent, a bika keresztben áll, bőg. Nem rizikózok és megcélzom a közepét. Jön a szokásos rövid gondolatvándorlás, majd megszorítani a puskát és ránehezedni az elhúzásra. A lövés hatalmasat dörren a késői alkonyatba. Mellette jól hallom, ahogy a nagy 18,5 grammos lövedék, csattanva éri el a célját.
A lövés villanása után, a céltávcsőben látom, hogy a bika nem mozdul, hátulját lassan leereszti, majd eldől….. A tarvad, közben felém szalad, itt állnak alig tíz méterre a trágyakupac mellett. Néhány másodpercig tétováznak, majd elindul a vezértehén a nagy kukoricatáblák irányába. Erre mennek minden este, de ma, a csapat legfrissebb ura, nem megy velük.
Várok egy negyedórát és odasétálok a bikához. Melléje érve, ott állok, talpig szarosan és az jár a fejemben, hogy milyen jogon veszem én el egy ilyen tökéletes teremtménynek az életét? Magamnak sem tudok válaszolni, ledőlök a bika mellé és örülök, meg emlékezem. Emlékezem a nagy bikára, mely mellett ülök és emlékezem egy kedves barátomra/főnökömre, ki meghalt és ma volt a búcsúztatója. Nem lehettem ott, mivel a családom beteg tagját szállítottam. Kedves barátom természetszerető ember volt, Ő tudja értékelni azt is, ha csak egy töretet török a számára.
A bika és az Ő tiszteletére duplázok bele a levegőbe.
Nyugodjanak békében mindketten. 2008.09.11.

Üdv a vadásznak!

Trófea súlya 5,3 kg.
Fegyver: Blaser BBF 95 9,3x74R- 5,6x50RM Swarovski 8x50 Habicht







Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #4806 Dátum: 2011. Június 26. - 00:29:36 »



Nem tudom, miért idézted be, de jól tetted!  Igen
Horrido! Így három év távlatából is...  Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #4807 Dátum: 2011. Június 26. - 08:32:42 »

... vadföldművelés, vadtakarmányozás, stb, stb...
Több, erre alkalmas helyen is kiszögezték Dr. Kölüs könyvének kitépett lapjait --- és ott ülnek lesbe ...!   Nyihi  Ördög  Vigyorog

 Wave
Naplózva
Jadgterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 26



« Új üzenet #4808 Dátum: 2011. Június 26. - 12:28:01 »

Nem tudom, miért idézted be, de jól tetted!  Igen
Horrido! Így három év távlatából is...  Emelem
Üdv!

Igazából,mert nagyon tetszett, sok vadászból hiányzik az emberiség,és az ilyen hozzá állás.
Bárcsak ilyen emberekből állna a vadásztársadalom nagy része!
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4809 Dátum: 2011. Június 27. - 20:29:36 »

Azért annyira nem rossz bika. Te is tudod elacc, hogy a bükki bika általában mire képes. régebben se a 10 kiló fölötti agancsok voltak jellemzőek. Felsőtárkányban,  Kakuk Jani bátyámnál volt szerencsém a kezemben tartani néhány 9-11 kiló közötti trófeát, és közben jókat beszélgetni. Többek közt az ottani szarvasokról. Az öreg nagyon sok bikát lövetett közel 50 év alatt, de a 10 fölöttiek elejtése ünnepnapnak számított régen is. A zöme akkor is a 4-7 kilósokból került ki.  Emelem

Váraszóban találtak egy gyönyörű agancsot párban a 80-as évek vége felé. Az egyik vadászember műkoponyára tetette, az agancsok megtekinthetők Váraszón a központban lévő kiskocsmában! A hullott agancs súlya párban, akkoriban 12kg volt!!! (sajnos a nikotin már megeszi lassan...)  Rííí De ez is csak egy, a sok közül...  Emelem















Naplózva

" There is good out there "
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #4810 Dátum: 2011. Június 27. - 20:44:30 »

Váraszóban találtak egy gyönyörű agancsot párban a 80-as évek vége felé. Az egyik vadászember műkoponyára tetette, az agancsok megtekinthetők Váraszón a központban lévő kiskocsmában! A hullott agancs súlya párban, akkoriban 12kg volt!!! (sajnos a nikotin már megeszi lassan...) 

Az "idegenállatnevűhely" vagy a másik kocsma?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
remw4
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 22


« Új üzenet #4811 Dátum: 2011. Június 28. - 13:07:00 »

Ez műkoponya?
Olyan valódinak tűnik...
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4812 Dátum: 2011. Június 28. - 14:50:58 »

Az "idegenállatnevűhely" vagy a másik kocsma?

Nem tudom a nevét, nem emléxem rá, talán "baka" ?  Központban van a főút mellett, egy nagy beton placc van előtte. (Pétervására felől mész, a híd után a második kocsma, kb 200méter balra... Érdemes megnézni eláll a lélegzeted... Üdv.

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4813 Dátum: 2011. Június 28. - 14:52:24 »

Ez műkoponya?
Olyan valódinak tűnik...

Valódi koponya, csak egy másik agancs volt rajta... Lefűrészelték és ezt a csontot szerelték rá, ügyesen megvan csinálva, alig észrevehető... 
Naplózva

" There is good out there "
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #4814 Dátum: 2011. Június 28. - 15:22:54 »

Nem tudom a nevét, nem emléxem rá, talán "baka" ?  Központban van a főút mellett, egy nagy beton placc van előtte. (Pétervására felől mész, a híd után a második kocsma, kb 200méter balra... Érdemes megnézni eláll a lélegzeted... Üdv.

Akkor ez a másik.
Ott van a bolt mellett.

Az Orix-ra gondoltam, ott jártam nemrégen, bár ott nem rémlett, hogy ilyen agancsot láttam volna.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Oldalak: 1 ... 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 [321] 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: