Oldalak: 1 ... 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 [297] 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1921736 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #4440 Dátum: 2011. Január 03. - 00:03:19 »

Nem tudom!
Az, hogy egy állomány elkorcsosult, szerintem egyáltalán nem azt jelenti, hogy az állat korcs. Azt mégsem lehet mondani, hogy az állomány selejt, torz.
Én a selejt szót sem igazán szeretem. Inkább rendellenes, abnormis, stb.
De lehet, hogy ezt csak én gondolom így! Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4441 Dátum: 2011. Január 03. - 07:05:27 »

Azért annyira nem rossz bika. Te is tudod elacc, hogy a bükki bika általában mire képes. régebben se a 10 kiló fölötti agancsok voltak jellemzőek. Felsőtárkányban,  Kakuk Jani bátyámnál volt szerencsém a kezemben tartani néhány 9-11 kiló közötti trófeát, és közben jókat beszélgetni. Többek közt az ottani szarvasokról. Az öreg nagyon sok bikát lövetett közel 50 év alatt, de a 10 fölöttiek elejtése ünnepnapnak számított régen is. A zöme akkor is a 4-7 kilósokból került ki.  Emelem

Van nálam egy rövid tömzsi agancs 2008-ból és 8kg párban! 32cm a koszorú körmérete... A bika kb. 14 éves múltkor már tettem fel róla fotót, amikor a gyöngyözésről beszéltünk!( Dátum: 2010. Október 30. - 11:16:07  ) Egy siroki agancsozónál van párban, ugyan annak a bikának a 2003-as hullott agancsa amit az ostorosi tónál talált meg! Az állat Noszvaj és Ostoros között nevelkedett, nőtt föl! Az a trófea 10kg körül lenne, ha meglenne!!! Csakhát szőrin szárán "eltünt" a bika! ///(a tárkányi focipályával szemben lévő kiskocsmában, van a bika elődjének páros agancsa, még egyszer régen dunántúli cigányok (agancskupecok) vették meg noszvajról és tárkányban adták el jópénzért egy német vadásznak, ő meg itt hagyta...)/// De ha van itt valaki aki feltudja mutatni a bírált trófeát, akkor megköszönném. Ezek a bikák amik megtudnak öregedni, mind azért maradnak meg, mert iszonyat óvatosak! Még a lámpától is félnek, hogy mi okból, mindenki gondoljon amit akar! Azon kívül folyamatosan azt mutogatom, hogy itt is vannak 10-12 kg közötti szarvasok! Ha Mátraballán, Hevesaranyoson Váraszón, Pétervásárán, vannak ismerőseid, vagy Bükkzsércen, menj el hozzájuk és kérdezd meg hogy vannak-e ott nagy trófeák házaknál, meg mekkora agancsokat találtak régen 90-előtt, vagy közvetlen utána... A régi nagy öreg agancsozókat kérdezd inkább, ne vadászokat! De Felsőtárkányban is van egy öreg ismerősöm, szenvedélyes agancsozó volt az öreg, ő megtartott minden 3kg fölötti agancsot! Na bementem hozzá, és leesett az állam. Igaz még 1997-ben voltam nála, lehet, már nem is él az öreg, de voltak még 5kg körüli agancsok is a szobájában, és nem egy vagy két tárkányi bikától... De Egerbakta, Sirok, Felnémet, Szarvaskő, Egerbocs környékén is találtak régebben, nagyon sokan, 8kg körüli páros agancsot, köztük én is! De főleg az idősebbek! Mutatni fogok még 10kg fölötti, (körüli) trófeákat a  bükkből és Mátrából, mint ahogyan eddig, csak elkell mennem egykét helyre! Zemplénben is jártam a környéken érdeklődtem, és ott is ugyan azt mondják: Voltak régen nagy bikák...

A lényeg! Minden ma aktív itteni vadászban (főleg a fiatalabbakban) az él, hogy ez a hely nem alkalmas nagy bikák felnevelésére! Ez téves!!!! FALSCH, ez óriási tévedés és hiba, hogy ezt hiszik! Vagy nem tudatlanságból hiszik, hanem más okból mondják...  Türelmetlenül  Mikor ide feljött vadőrnek hozzánk a füzesabonyi "vadászgyerek", úgy jött ide hozzám, hogy ez a hely nem alkalmas szép bikák kinevelésére! Azt hittem szívrohamot kapok mikor kimondta! Mikor idejött az itteni "vadászok" már eleve így fogadták, azért, hogy azt higgye minden a legnagyobb rendben! Holott ők szedték, szedették ki a nagybikák zömét.

Úgy helyes kimondani, hogy ez a hely nem alkalmas 14-16 kg-os világranglistás bikák kinevelésére, "csak" 10-12 kg-os bikák felnevelésére lenne alkalmas, ha nem szednék ki a fiatal ígéretes bikákat gyerek korukban, vagy nem lopnák el az aranyérmes bikák zömét 10 év feletti korukban! Mert nehogy azt mondja már valaki, hogy a dunántúlon légvonalban 200-300km-re alkalmas az időjáras, vagy az erdei fauna, erre meg nem!??!! (Hű de nagy ez az ország...)Tehát összegezve, ez a hely is alkalmas volna, ahogyan (Wildheger Úr is mondja), 10-12kg-os gyönyörű trófeák produkálására, csak a megfelelő vadgazdálkodás hiánya (etetés, szakszerű selejtezés, ígéretesek megóvása) ezt nem teszi lehetővé!!! Ennek következményeként az imént látott "törpe" bika megtudott öregedni, és kb 10 éves koráig tudott szaporodni. Ha egy ilyen bika, beborít egy gyenge adottságokkal rendelkező tehenet, (aminek az elődje egy gyilkos bika volt) a trófea értéke, esztétikuma, kinézete mégtovább romlik. Következésképpen az állomány mégjobban elkorcsosul, elgyengül, a nemkívánatos egyedek tudnak szaporodni érvényesülni. Amit leírtam, azt a nemzetközileg is elismert, pontozásos rendszer követelményeihez mérten írtam! és a tapasztalataimra építve...  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Virágkoszorú
Erdőkerülő
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 477



WWW
« Új üzenet #4442 Dátum: 2011. Január 03. - 10:07:31 »

 Igen Igen Igen Emelem
Naplózva

"Az emberek többsége beszél az állatokhoz, de csak kevesen értik, mit is mondanak."
dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #4443 Dátum: 2011. Január 03. - 11:07:56 »

Mert nehogy azt mondja már valaki, hogy a dunántúlon légvonalban 200-300km-re alkalmas az időjáras, vagy az erdei fauna, erre meg nem!??!! (Hű de nagy ez az ország...)

De igen, többek között pont arról van szó, hogy elég nagy a különbség a két tájegység között. Ezen az elven egy ostorosi meg egy abádszalóki őz között sem kellene különbségnek lenni, hiszen csak 50km a távolság légvonalban...
Amúgy azt nem hinném, hogy bárki is vitatná, hogy középhegységben is fejlődhetnek nagy bikák, csak messze nem olyan arányban mint ahogy dombvidéki környezetben képesek.
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4444 Dátum: 2011. Január 03. - 11:23:31 »

De igen, többek között pont arról van szó, hogy elég nagy a különbség a két tájegység között. Ezen az elven egy ostorosi meg egy abádszalóki őz között sem kellene különbségnek lenni, hiszen csak 50km a távolság légvonalban...
Amúgy azt nem hinném, hogy bárki is vitatná, hogy középhegységben is fejlődhetnek nagy bikák, csak messze nem olyan arányban mint ahogy dombvidéki környezetben képesek.

Ezért vontam le 10-20%-ot a trófea tömegéből, minőségéből... A hegyvidék miatt..., de ne vonjunk már le 50-60%-ot!!! Egyébként a Mátrában, meg a Bükkben a sziklás, meredek hegyoldalakon, nemhogy kistestű a bika, meg nem nő meg nagyra, hanem egyszerűen nincs is gímszarvas, esetleg átvált!!!! Az a muflonnak való... (Főleg a lábas bükk erdőben, hát éhenhalna a gím, ha nem halna éhen, akkor meg szakadékba zuhanna) De ha jártál már Eger, Sirok, Bükkszék, Pétervására, környékén, nincs is hegy. Domb, meg legelő minden, ott élnek a gímbikák... (meglehetősen rövid ideig  Nyihi)
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #4445 Dátum: 2011. Január 03. - 11:26:25 »

Elacc, minden más!
Más a talaj, mások a csapadékviszonyok, más a növényzet.
Ilyen alapon Zalában lehetne akár jó bor is, hiszen sem Villány, sem Badacsony nincs messzebb 150 km-nél. Jó szarvas van errefelé, jó bor nem nagyon. De ugyanez igaz például a búzára is. Igazán ütős búzaminőséget itt nagyon ritkán érünk el. Viszont jók vagyunk repcében.
Kicsi ez az ország, de sokszínű!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4446 Dátum: 2011. Január 03. - 11:32:50 »

Elacc, minden más!
Más a talaj, mások a csapadékviszonyok, más a növényzet.
Ilyen alapon Zalában lehetne akár jó bor is, hiszen sem Villány, sem Badacsony nincs messzebb 150 km-nél. Jó szarvas van errefelé, jó bor nem nagyon. De ugyanez igaz például a búzára is. Igazán ütős búzaminőséget itt nagyon ritkán érünk el. Viszont jók vagyunk repcében.
Kicsi ez az ország, de sokszínű!

Ahhh a növényeket nem szabad ehhez hasonlítani...

http://www.fotozz.hu/er%25F5slacc

Ha megnyilt az oldal, akkor lehet lapozni következő-következő...stb  1066db fotóm van fönt az itteni környékről, érdemes átnyálazni...  Emelem

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4447 Dátum: 2011. Január 03. - 11:35:05 »

http://www.fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=180028

Itt van például ez: Ilyen helyen nem érzi jól magát a gímszarvas? Ugyanmár...
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #4448 Dátum: 2011. Január 03. - 11:49:45 »

Figyelj, én nem azt mondtam, hogy Hevesben nem érzi jól magát a szarvas. Még csak azt sem, hogy nem tud szép trófeát nevelni.
Azt mondom csupán, hogy igazán kiemelkedő produktumra, természetes körülmények között a Vas-Zala-Somogy tájegységben képes, legalábbis a tapasztalatok ezt mutatják. Vélhetően itt találja meg fejlődésének legideálisabb körülményeit. Bár hozzászólásaidat olvasva, azt hiszem, ebben egyetértünk.

A növényzet szerepének csak meghatározónak kell lennie, hiszen azt eszi. Az említett tájegység rendelkezik tudtommal országosan a legösszetettebb, legváltozatosabb növényvilággal, vélhetően ebben rejlik a titok.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #4449 Dátum: 2011. Január 03. - 12:02:17 »

Mutataok még egy bikát! Elacc kedvéért...



Várom a tippeket!
 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #4450 Dátum: 2011. Január 03. - 12:05:56 »

Jan!

 Igen Igen Emelem Emelem
Naplózva

Üdv End
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #4451 Dátum: 2011. Január 03. - 12:20:17 »


Nálunk (Észak-Bükk --> Upponyi-hegység) is esett már 10 kg feletti bika, 8-9 kg-os pedig minden idényben kerül 1-2.Fogok ezekről is képeket feltenni. Csak Nálunk van egy nagyon érdekes helyzet, sajnos... A mi röpke 4200 ha-os területünk nem elég nagy ahhoz, hogy itthon felneveljünk egy-egy bikát. Tarvadunk az rengeteg van (számokat inkább nem írok), de a bikák itt maradnak 3-4 éves korukig, aztán nem látjuk őket csak bőgésben. Pedig bizisten, hogy mi nem bántjuk őket, az elmúlt két évben is kiesett a bikakakeretünk bőgésben, utána nyugalmuk van.
Szeptember elején beállnak a tavadcsapatokhoz a mi 3-4 éves kis bikáink, aztán 15-e körül megjönnek a "nagyok" (hogy honnan, azt nem tudom?!), és itt vannak október közepéig, max. november elejéig, aztán megint eltűnnek... Pedig etetünk is, meg minden, de nem maradnak itt... Aztán következő évben kezdődik előlről minden...
Két szomszédunk is "pausa"-s... Így nem biztos, hogy meg kell magyarázni, hogy azzal a bikával, ami bőgés után elindul tőlünk, azzal mi minden történhet....
És most ezek után mondjam azt a Vendégnek, amikor vadásztatok, és beáll egy 8 kg-os felemás villás-duplavillás 14-es, hogy ne lőjje meg, mert lehet, hogy két év múlva jobb lenne?
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #4452 Dátum: 2011. Január 03. - 12:40:02 »

Elacc!!! #4441  Igen

Teljesen igazat adok neked. 10-12 kilós trófeasúly benne lehet az itteni állományban.
De amit egyszer elrontanak, elrontottak állományt, azt nagyon nehéz lesz  visszaállítani.
Nem kevés évbe telne míg helyreállna a rend.
De nem is hiszem hogy valaki akarja is ezt.
 Hány
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #4453 Dátum: 2011. Január 03. - 12:59:32 »

... Mert nehogy azt mondja már valaki, hogy a dunántúlon légvonalban 200-300km-re alkalmas az időjáras, vagy az erdei fauna, erre meg nem!??!! (Hű de nagy ez az ország...)...

Gemenc tőlünk kb 40km, de az ottani állomány annyira eltérő a miénktől (Mecsek), hogy ha bőgésben odatéved hozzánk egy gemenci kereső bika, azt azonnak, ránézésre meg lehet mondani hogy nem idevalósi.

Első az hogy testre jóval nagyobbak. Nálunk a legnagyobb döhér bika amit láttam, zsigerelve 180kg volt, de arra összeszaladt vagy 10 vadász, hogy mekkora. Bőgésben jellemzően130-160 kg közötti bikák esnek nálunk. Amik a Gemencből jönnek, azok alsó hangon 160-180 kilósak, de volt 2 mázsa feletti is.

Másrészt az agancsforma, főleg a korona alakulása teljesen eltér a Mecsekben megszokott jégághiányos, vagy törött jégágas páros vagy plan 12-estől.

Amikor Gemenc mellett vadászó vendégemnek mutattam egyszer szarvasokat fent a Fuchsberg oldalában, az első szava az volt, hogy milyen kicsik! Pedig itteni viszonylatban teljesen normális, jó kondiban levő egyedek voltak.
Naplózva
w.simmons
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 329


« Új üzenet #4454 Dátum: 2011. Január 03. - 13:01:44 »

Mutataok még egy bikát! Elacc kedvéért...



Várom a tippeket!
 Emelem

Az én tippem 5,5-6 kg és kb 8-9 év körüli.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 [297] 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: