Oldalak: 1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1923856 alkalommal)
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #3795 Dátum: 2010. Október 27. - 19:08:06 »

Oké! Ez telitalálat.... valóban műkoponyán a pusztakovácsi világrekorder bika, elejtése előtti két évben megtalált  agancsai láthatók.... (1979.) Aztán az Ujvárfalvi Vadászházban egy ennél erősebb hullajtott pár került műkoponyára felvásárlásból (1980.) Petkes Kornél vadőr szerint a hullajtott szárak súlyai 7,10 és 7,20 kg súlyúak voltak....aztán nagyon érdekesen alakult a történet, mert akkori pártunk és kormányunk egy eminens tagja Németh Károly Elvtárs kívánta a bikát elejteni. Ennek érdekében a kivezényelt rendőrség és munkárőrség zárta le a cserfekvési dűlőutat, hogy a bika át ne válthasson a szomszédos vadászterületre... teljes éjjeles és nappalos szolgálatban...de persze  a tarvad túl járt az eszükön és bika már régen a gyótaiknál tartózkodott...és  ott is ejtette el Tankovics Béla vadőr kíséretében Werner Petznik, berlini építész...Természetesen itt van kiállítva a világrekorder trófea másolata is, míg az eredeti a Vajdahunyad-Várban lévő állandó vadászati kiállításon tekinthető meg.


Igen Emelem
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3796 Dátum: 2010. Október 27. - 19:10:26 »

Szevasz Zoli !
Más szögből is .  Emelem




 

 


Szia Karcsi!


Na egy helyen jártunk....? WOW így legalább a vázák meglétét is le lehet ellenőrízni..... Kacsint Wave
Naplózva
Sonic
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195


« Új üzenet #3797 Dátum: 2010. Október 27. - 19:12:09 »


Szia Karcsi!


Na egy helyen jártunk....? WOW így legalább a vázák meglétét is le lehet ellenőrízni..... Kacsint Wave

Még az is tanúsítja, hogy a bal sarokban ott a Gyótai vadászterület rajza is.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #3798 Dátum: 2010. Október 27. - 19:17:23 »

Zoli !
Az egy kiváló élőhely ! Hogy ott mi minden van...! Nyihi Ördög Vigyorog


 Emelem
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3799 Dátum: 2010. Október 27. - 22:02:07 »

Nagyon jó élőhely és éppen ezért ez lett volna a következő kérdésem....Mi ez és mi is itt a lényeg???





Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #3800 Dátum: 2010. Október 27. - 22:51:38 »

Most megfogtál...!  Talán "csavaros, varacskos péniszszaru" ?! Nyihi Vigyorog



A lényeg, hogy hosszú legyen és vastag, meg jól szétálljon...! Ördög Vigyorog
Üdv Emelem

Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #3801 Dátum: 2010. Október 27. - 23:17:12 »

A lényeg, hogy hosszú legyen és vastag, meg jól szétálljon...! Ördög Vigyorog

Mint az egyszeri asszony mondta: "Nem bánom én kedves, akármilyen vastag - csak jó hosszú legyen!"    Vigyorog
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3802 Dátum: 2010. Október 28. - 09:47:18 »

Sziasztok!

Kíváncsi lennék a részletes véleményetekre... :












Naplózva

" There is good out there "
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #3803 Dátum: 2010. Október 28. - 11:01:27 »

Második agancs lenne?  Fejvakarás Vállat von

De max. harmadik, nem?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #3804 Dátum: 2010. Október 28. - 11:34:13 »

Tipp: Négy év, 3. agancs. (max. 5 év)
4,5 kg körül.
Lehetett volna szebb is, jobb is. (bár láttam már ebben a korban mutatósabb, kifejezettebb korona alakulást is már)
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3805 Dátum: 2010. Október 29. - 05:31:13 »

Most megfogtál...!  Talán "csavaros, varacskos péniszszaru" ?! Nyihi Vigyorog



A lényeg, hogy hosszú legyen és vastag, meg jól szétálljon...! Ördög Vigyorog
Üdv Emelem



Ez egy nagykuduszarv tülke, amely le van húzva a szarvcsontról. Az az érdekessége, hogy a csavarodása teljesen szabályos, mintha  egy vasmagra, mondjuk drótot tekercseltünk volna és utána kihúztuk volna belőle a vasmagot. Na éppen ezért, ezen a belső domborulati ívek szélén a nagykudu végiglát a szarvának közepén, következésképpen amikor használja  szúrásra a szarvát akkor pontosan látja, hogy a szarva végével hova is szúr..... Ez nagyon meggyőző és nekem is egy Afrikát járt hivatásos vadász kollégám mutatta meg ......Ez itt egy nagy "off" de mint  egy sztyeppi vadfaj túlélési stratégiájának egy része, amely az evolúcióban is rögzített, nagyon érdekes....
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3806 Dátum: 2010. Október 29. - 08:53:00 »

Tipp: Négy év, 3. agancs. (max. 5 év)
4,5 kg körül.
Lehetett volna szebb is, jobb is. (bár láttam már ebben a korban mutatósabb, kifejezettebb korona alakulást is már)

Ezt a bikát elhullva kéthete (dögön) találták a Mátraalján. Azért tettem fel, mert mikor én megláttam nagyon elszomorodtam. Úgy gondolom, hogy ez a bika 5 éves, és a negyedik agancsát viseli. A trófea 5,5kg. Már írtam ezelőtt, hogy az itteni kiskoponyás bikák nem raknak fel nagy agancsokat, de kimondhatjuk, hogy errefelé sajnos most már ilyen az állomány. A szarvasok kb 80 % kistestű hegyvidéki bika, ami azt jelenti, hogy az első agancs a csap, a második a hatos, aztán jön a villa, vagy ritkán korona... Ez a bikának a negyedik agancsa, tehát jól látod, hogy már erős koronásnak kellene lenni, mégis a sok ágkezdeményből, a néhol vaskosodó szárakból az kiderül, hogy későbbre tartogatta az igazi erejét ezért véleményem szerint nagy kár, hogy meglőtték... Tapasztalataim azt mondatják velem, hogy ez a bika lehetett volna 16-18-20-as ágszámú is, ami errefelé ritka. Persze nem érte volna el a 10kg-ot, de egy szép sokágú 7-8-9 kg-os trófeája lehetett volna ha megéri az öreg kort! Ráadásul nem szokványos (unalmas) hármas, vagy duplavillás koronát rakott volna... Az előzőleg mutatott fotóimon, már úgy érzem sok utalást tettem arra, hogy errefelé 7-8-9 éves korban bizonyítanának a bikák, dehát sajnos csak kevés éri meg ezt az erős középkort is!!! Nem az öregkort, csak a középkort. Úgy érzem, hogy az itteni vadászok közül sokan, már a második, harmadik agancsnál elakarják dönteni, hogy selejt, nem kívánatos a bika, vagy ígéretes! Ez szerintem nagy hiba, hiszen a szarvas, még 5-6 éves koráig fiatal ezt ne feledjük! Persze vannak olyan egyedek, amiknél már a második harmadik agancsnál kiderül, hogy jobb kivenni a  többi közül, de azok (az egyértelmű) a gyilkos, vagy dárdás, vagy hosszú hegyes ágvégű villás bikák.
Az itt mutatott vérvonal ismerős számomra, hiszen idén tavasszal szintén elhullva találtak egy gyönyörű páratlan 16-os 7,5 kg os 9 éves bikát aminek szintén végigkísérhettem a fejlődését a hullott agancsain keresztül. Sajnos fotókat nem készítettem róla, de az agancsait a kezembe tartottam. Azért nem fotóztam, mert 2005- ben mikor 5 évesen kezembe vettem a rövid páros 12-es 3,5kg-os agancsait azt mondtam (tévesen) hogy ez egy törpe bika, örök 12-es... Aztán meglepődtem tavaly, mikor a hullott szárakat ismét a kezembe tartva egy (bár rövid) de vaskos erős, gyönyörű színű 5kg-os hullott 12-es agancsot láttam. Tavaly ősszel meg is lőtték (persze nem keresték...) és még két ágat rakott az egyik koronába sokat erősített. Szóval amit mondani akarok: Ha az ilyen bikákat "gyerek" korban kiszedjük, soha az életben nem tudjuk meg, hogy milyen az itteni állomány, hogy milyen trófeáink lennének... Üdv
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3807 Dátum: 2010. Október 29. - 09:05:17 »

Ez egy nagykuduszarv tülke, amely le van húzva a szarvcsontról. Az az érdekessége, hogy a csavarodása teljesen szabályos, mintha  egy vasmagra, mondjuk drótot tekercseltünk volna és utána kihúztuk volna belőle a vasmagot. Na éppen ezért, ezen a belső domborulati ívek szélén a nagykudu végiglát a szarvának közepén, következésképpen amikor használja  szúrásra a szarvát akkor pontosan látja, hogy a szarva végével hova is szúr..... Ez nagyon meggyőző és nekem is egy Afrikát járt hivatásos vadász kollégám mutatta meg ......Ez itt egy nagy "off" de mint  egy sztyeppi vadfaj túlélési stratégiájának egy része, amely az evolúcióban is rögzített, nagyon érdekes....

Hello Forsterh!

Tényleg érdekes ez a kudu dolog...
Azon gondolkoztál már, hogy a szarvasbika, miért "szórja el" minden évben az agancsait az élőhelyén? (Az evolúció megoldhatta volna, hogy minden évben nőjön valamelyest, de a fején maradjon...) Vagy azon, hogy mi volna, ha 20 évig egyetlen agancsot sem szednének fel az erdőből?  :Mosolyog
Az egyik idős agancskereső emberke, azt mondta nekem, hogy a nagy erős (öreg bika) agancsait a disznó sem rágja meg nagyon sokáig, még ő is tiszteli a kapitálist... (persze lehet, hogy ennek más az oka, de a nagy agancsokat sokáig, tényleg nem rágja meg a disznó...)  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3808 Dátum: 2010. Október 29. - 10:03:11 »

Úgy érzem, hogy az itteni vadászok közül sokan, már a második, harmadik agancsnál elakarják dönteni, hogy selejt, nem kívánatos a bika, vagy ígéretes! Ez szerintem nagy hiba, hiszen a szarvas, még 5-6 éves koráig fiatal ezt ne feledjük!

Ez mind igaz, csak az éremnek van egy másik oldala, a korosztályos kilövési terv, mely szerint a bika teríték majd 50 %-ának fiatal korosztályúnak kell lennie (5 éves korig), ha nem így van jön a szankció. Tehát nem olyan egyszerű a dolog.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3809 Dátum: 2010. Október 29. - 10:08:44 »

Sziasztok!  Wave

Mátrafüredi Erdészet trófeaszemléje Nagyhalmajon!
Elég jó képet ad a mátrai szarvas milyenségéről, minőségéről!

http://www.heol.hu/heves/kozelet/matrai-az-aranyermes-trofea-335781

A törött koponyájú bika halálvágtája közben ment neki egy fának!  Rííí Nem lesz egyszerű feltenni a falra így! Pedig az is 8 fölött van!
Naplózva

Üdv: Bence
Oldalak: 1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: