Oldalak: 1 ... 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 [174] 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1924291 alkalommal)
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2595 Dátum: 2010. Augusztus 20. - 19:23:42 »

   

Nagy örömmel olvasok egy vadászfórumon ilyen mondatot!
Csak egyszer megérném, hogy valami minimális elismerőt mondasz a vadászokról.

Szia Attila! 


Egyes emberekről van kilalakult jó véleményem, de úgy többesszámban ezt sehogyan sem tudom elmondani.... sajnos ilyen világot élünk.... és ezért viszont nem a vadászokat hibáztatom....rengeteg itt az ide lőcsölt baromság, amit úgy hozott magával az eszméledő demokrácia.....vagyis amit annak próbálunk nevezni....
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2596 Dátum: 2010. Augusztus 20. - 22:15:59 »

Szia! Örülök, hogy van egy ember aki legalább gondolkodik.... Igen   Azért sohase legyél vadász, mert  a sok bába között elvész a gyerek....

Tökéletesen egyetértek Veled és már nem először..... Wave

Egyszerűen nem értem, hogy miért úgy általában a vadászok a hibásak?
Mi a helyzet a földtulajdonosi, erdészeti, természetvédelmi "lobbival".
Róluk nem mersz írni és egyszerűbb "elintézni" a vadászokkal a kérdést?

Kik hozzák, kiknek a "nyomására" az emelt terveket, kik "kényszerítik" a vadgazdákat, hogy télen-nyáron lőjék a szarvast, kik azok akik büntetnek, ha nincs a terv teljesítve...stb.

Szerintem érdemes lenne ezt átgondolnod és korrekten írnod erről az egész szegmensről, mielőtt azt a képzetet kelted az ÁTLAG vadászról, hogy semmi más nem érdekli a vadászatban csak a szarvas "leküzdése". Kacsint

Ismerek néhány olyan erdészt, aki szerint ha az utolsó szarvast lőnénk agyon ebben az országban, akkor is már késő lenne...
Ezek az erdészek a szakemberek. :Mosolyog
Most akkor általánosítsak én is, hogy az összes erdész kretén, és ne menjen senki sem erdésznek?

Ugyanmár...
Naplózva
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #2597 Dátum: 2010. Augusztus 20. - 23:44:27 »

Egyszerűen nem értem, hogy miért úgy általában a vadászok a hibásak?


Kik hozzák, kiknek a "nyomására" az emelt terveket, kik "kényszerítik" a vadgazdákat, hogy télen-nyáron lőjék a szarvast, kik azok akik büntetnek, ha nincs a terv teljesítve...stb.

Szerintem érdemes lenne ezt átgondolnod és korrekten írnod erről az egész szegmensről, mielőtt azt a képzetet kelted az ÁTLAG vadászról, hogy semmi más nem érdekli a vadászatban csak a szarvas "leküzdése". Kacsint


Nem akarom itt még véletlenül sem a hülyeségeket irkálni mert kicsit sem értek a jogszabályokhoz, társaságok belső ügyeihez stb, de mi alapján adják ki egy adott évre hogy mennyi szarvast lehet kilőni?
Gondolom állománybecslés szükséges hozzá.  Csak úgy látom értelmét. Ha valóban állománybecslés alapján töténik, akkor ki méri fel?
Mert ha nincs annyi ''lőhető" bika amennyit teljesíteni kell, akkor már ott el kéne kezdeni a hibák megoldását, a felelősségre vonást.
Valami nem működik jól, mert ha minden jól menne akkor nem lenne országos szinten elfiatalodva az állomány, nem lenne rosszabb a minőség.
A kilövést az állomány minőségéhez is lehetne igazítani.  Egyszerű dolog lenne, ha pl: elfiatalodott az állomány csak selejtezés menjen nagyrészt. De ehhez a társaságoknak kellene valamit lépni. Ha a cél valóban a minőségromlás megállitása, és az igazi vadgazdálkodás lenne akkor nem lenne szabad átlépni az ilyen jellegű problémákon. A szomszéd társaságoknak valamilyen szinten össze kellene fogni. Mert ha igaz becsületes vadászok  akkor nekik is ugyanúgy érdekük lenne.
Valahogy az olyan hozzáállás, hogy : "minek etessem a vadat télen, meg minek foglalkozzak vele évközben, vagy minek meghagyni a bikát mert ha a szomszéd társasághoz  átvándorol, ott úgyis lelövik..." és még sorolhatnám. Ilyen hozzáállással nem is lesz jobb a helyzet. Gondolom Forsterh-nek is az ilyen hozzáállásból és a hasonló rossz tapasztalatatok  miatt van szerintem rossz véleménye úgy összeségében a vadászokról.
Kevés olyan vadászt ismerek én is akiről elhinném hogy becsülettel teszi a dolgát. Vagy akiből kinézném ,hogy megfelelő szakmai tudása van és képes lenne a trófeás vaddal gazdálkodni. Természetesen tisztelet a kivételnek.
Én egyetértek Forsterh-al és nagyon tetszik a hozzáállása a témához.
Még annyit hozzáfűznék, hogy ha például a pénzhiány miatt lövik feleslegesen a még nem golyóérett szarvasokat, akkor aki teheti miért nem áll rá más vad kilövésére szarvas helyett (ha teheti!). Csak a lakóhelyem környéki tapasztalataimból mondom. Annyi a vaddisznó és a muflon, hogy az már messze nem arányos a természet vadeltartó képességével. Az ökoszisztémát teljesen felborítják. Nem beszélve a vadkárról. De a vaddisznóhajtások létszámát nem növelik ennek arányában.  A muflonra is rengeteg vendéget lehetne hívni. Nagyon elszaporodtak. Pedig ezek jelentős bevételi források lennének.
Itt jön képbe ismét az állomány becslés...   Ki dönti el a kilövési tervet és mi alapján?
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Turpi
Vendég
« Új üzenet #2598 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 06:47:05 »

Hol van olyan sok muflon?

Én már legalább 8 éve kergetem őket és csak egy bárányt sikerült lőnöm.

Igazi nagy kossra sajnos nincs pénzem -mert az olyan kosokat aranyárban mérik- de egy 50-60cm kost szivesen elejtenék már!!!
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7953


Generalbakter


« Új üzenet #2599 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 08:57:34 »

Forsterh!
Megmondtam, ha mégegyszer előhozod a véletlen törlésemet, kitörlöm a hozzászólásodat!
Megtetted....
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2600 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 09:17:23 »

Ezért kár volt!
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2601 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 09:57:27 »

Nem akarom itt még véletlenül sem a hülyeségeket irkálni mert kicsit sem értek a jogszabályokhoz, társaságok belső ügyeihez stb, de mi alapján adják ki egy adott évre hogy mennyi szarvast lehet kilőni?
Gondolom állománybecslés szükséges hozzá.  Csak úgy látom értelmét. Ha valóban állománybecslés alapján töténik, akkor ki méri fel?
Mert ha nincs annyi ''lőhető" bika amennyit teljesíteni kell, akkor már ott el kéne kezdeni a hibák megoldását, a felelősségre vonást.
Valami nem működik jól, mert ha minden jól menne akkor nem lenne országos szinten elfiatalodva az állomány, nem lenne rosszabb a minőség.
A kilövést az állomány minőségéhez is lehetne igazítani.  Egyszerű dolog lenne, ha pl: elfiatalodott az állomány csak selejtezés menjen nagyrészt. De ehhez a társaságoknak kellene valamit lépni. Ha a cél valóban a minőségromlás megállitása, és az igazi vadgazdálkodás lenne akkor nem lenne szabad átlépni az ilyen jellegű problémákon. A szomszéd társaságoknak valamilyen szinten össze kellene fogni. Mert ha igaz becsületes vadászok  akkor nekik is ugyanúgy érdekük lenne.
Valahogy az olyan hozzáállás, hogy : "minek etessem a vadat télen, meg minek foglalkozzak vele évközben, vagy minek meghagyni a bikát mert ha a szomszéd társasághoz  átvándorol, ott úgyis lelövik..." és még sorolhatnám. Ilyen hozzáállással nem is lesz jobb a helyzet. Gondolom Forsterh-nek is az ilyen hozzáállásból és a hasonló rossz tapasztalatatok  miatt van szerintem rossz véleménye úgy összeségében a vadászokról.
Kevés olyan vadászt ismerek én is akiről elhinném hogy becsülettel teszi a dolgát. Vagy akiből kinézném ,hogy megfelelő szakmai tudása van és képes lenne a trófeás vaddal gazdálkodni. Természetesen tisztelet a kivételnek.
Én egyetértek Forsterh-al és nagyon tetszik a hozzáállása a témához.
Még annyit hozzáfűznék, hogy ha például a pénzhiány miatt lövik feleslegesen a még nem golyóérett szarvasokat, akkor aki teheti miért nem áll rá más vad kilövésére szarvas helyett (ha teheti!). Csak a lakóhelyem környéki tapasztalataimból mondom. Annyi a vaddisznó és a muflon, hogy az már messze nem arányos a természet vadeltartó képességével. Az ökoszisztémát teljesen felborítják. Nem beszélve a vadkárról. De a vaddisznóhajtások létszámát nem növelik ennek arányában.  A muflonra is rengeteg vendéget lehetne hívni. Nagyon elszaporodtak. Pedig ezek jelentős bevételi források lennének.
Itt jön képbe ismét az állomány becslés...   Ki dönti el a kilövési tervet és mi alapján?

A terveket az FVM hagyja jóvá!!!
Az állománybecslés a vt feladata, de ha az adott egységnél irreális számokat adnak be, akkor azt természetesen felül lehet vizsgálni.
Érdekes, hogy a korábbi hsz.-omban említett "erdészek" jelzése alapján az erdészet nagyon is hozzájárul a kilövési tervekhez, sőt nyárra rágáskárba kárt is jelent, sőt elsőként adja át a hrsz.-okat, ahol LŐNI KELL a szarvast.
Mivel nem vagy vadász ezekről a dolgokról ugye most hallasz először???
Ezért érdemes először tanulni, átlátni az egészet utána nyilatkozni bizonyos dolgokról.

De érdekes módon tervet ritkán változtatnak "fent"?
Szerinted miért?
Mert akkora a nyomás "fentről", hogy itt már nem beszélünk szakmáról, csak érdekekről.
Eljutottunk oda, hogy gyakorlatilag nincs olyan napja az évnek, amikor ne lehetne szarvast lőni.
Ti nem vadászok tiltakoztatok-e ellene bármilyen fórumon is, oda mertek-e állni ezekkel az érdekekkel szemben??? (tudom, tudom, egyszerűbb a vadászok általánosságban leköpködni az egészért... Mosolyog)

Kérdéseim:

- Szerinted a vadászok akarták ezt, mert annyira sokallják már a szarvast, annyit lőnek, hogy már nem tudják hová tenni?
- "Valaki más" akarta ezt, akinek több száz, több ezer ha-ja van, mellyel jelentős vadkára keletkezik?

A muflonos példádat meg egyszerűen nem is értem, teljesen fals, mert itt nálunk a Duna-Tisza Közén - de sejtésem szerint Somogy, Tolna dettó - nagyon sokat kellene menni muflon után... Ördög

Volt szerencsém vadászni olyan területen ahol a jelentős rész természetvédelmi oltalom alatt van.
Ott a disznóra úgy néznek mint a romlott húsra a term. védők és azt kívánták bárcsak egy darab sem lenne ott.
...de volt, sőt nagyon volt, az évi 100db-ot meglőtték.
Amikor megjelentek az első szarvasok és a tőzegerdő nélkülözhetetlen cserjéin tisztítani kezdtek, akkor aztán volt felháborodás.
No akkor gondolkozzunk egy kicsit el ezen, mert ahogy említettem máshol meg az "erdész" a szarvas rágása miatt tekint úgy a szarvasra, mint a term. védő jelen esetben a disznóra.

Van egy Vt. a revíren.
Ehhez van egy bizonyos kilövési szám.
Az FVM-nek az nem tetszik ha szarvasból nagyon túllőnek, a természetvédelemnek, erdésznek meg ha van egy darab is a placcon.
Neked az is sok amit a Vt tervben kér, a természetvédőnek az is kevés amit a Vt tervbe kér.

Kérdésem ismét:
(Rutinosan és konfliktus kerülően kihagyjátok a szegmens többi - nélkülözhetetlen - tagját és köpködtök kizárólag a vadászokra.)

Miért nem hallom érvelésetekben az általam felvetett indokokat, miért nem "piszkáljátok" a vadgazdálkodás többi résztvevőjét, a természetvédelmet, a földtulajdonost?
Egy dolgot tessék nekem megmagyarázni, érthetően, világosan és TÉNYSZERŰEN!!!
Miért CSAK A VADÁSZ a felelős a kialakult helyzet miatt???

Nem mellébeszélést, meg tájegységi trófeabírálat, meg nagyvad selejtező tanfolyam...stb dolgokat szeretnék hallani, mert ezek jelen pillanatban csodásan hangzó frázisok, aminek gyakorlati megvalósítására ti sem tudtuk semmi épkézláb, végrehajtható intézkedést mondani, csak ezeket a frázisokat pufogtatni, hogy "tessék itt a megoldás". Mosolyog
Csakhát minden jogszabály annyit ér, amennyit be lehet belőle tartani.

Ész érveket kérnék, amivel kétséget kizáróan alá tudjátok támasztani a vadászok kizárólagos felelősségét ebben a kérdésben. Kacsint
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #2602 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 11:09:00 »

Slechte Entscheidung !  Vállat von
Forsterh válaszában huszadrangú dolog volt a Te véletlen törlésed . Így meg kiöntötted a mosdóvízzel együtt a gyereket is...!
Egy szakmailag nagyon helytálló kritikát teljes egészében törölni, csak azért, mert egy mondat szúrta a szemed...!
Tőled ez nagyon meglepő és szokatlan volt - nekem .
Üdv
Karl
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2603 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 11:14:10 »

Ha esetleg Forsterh elővigyázatosabb volt, és most elmentette a hozzászólása másolatát, akkor található valamilyen bölcs, kompromisszumos megoldás, hogy újra olvashassuk?
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #2604 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 11:59:53 »

,A terveket az FVM hagyja jóvá!!!
Az állománybecslés a vt feladata, de ha az adott egységnél irreális számokat adnak be, akkor azt természetesen felül lehet vizsgálni.
 Kérdéseim:
- Szerinted a vadászok akarták ezt, mert annyira sokallják már a szarvast, annyit lőnek, hogy már nem tudják hová tenni?
- "Valaki más" akarta ezt, akinek több száz, több ezer ha-ja van, mellyel jelentős vadkára keletkezik?

 A muflonos példádat meg egyszerűen nem is értem, teljesen fals, mert itt nálunk a Duna-Tisza Közén - de sejtésem szerint Somogy, Tolna dettó - nagyon sokat kellene menni muflon után... Ördög
Miért nem hallom érvelésetekben az általam felvetett indokokat, miért nem "piszkáljátok" a vadgazdálkodás többi résztvevőjét, a természetvédelmet, a földtulajdonost?
Egy dolgot tessék nekem megmagyarázni, érthetően, világosan és TÉNYSZERŰEN!!!
Miért CSAK A VADÁSZ a felelős a kialakult helyzet miatt???


Ha már az állománybecslésről volt szó, mégsem működik valami jól ha nincs annyi golyóérett bika mint amire kérik az engedélyt. Ezen innentől kezdve nincs is mit beszélni. Mert innen indul ki az egész. Persze ez nem biztos hogy mindenütt így van, de én főképp saját tapasztalataimat hozom fel. Az országszerte elfiatalodott állomány is sokat elárul valami nem működik jól...  és ez nem egy év alatt alakult ki. A folyamatos rossz állomány becslés is közrejátszhat. Becslésbe nem csak a darabszámot, hanem a minőséget és  a kort is szigorúan figyelembe kéne venni.
De nézzük  a vaddisznót, hogy lehet az hogy a lakóházak kertjébe is bemennek? Vagy miért van a nagy meglepődés mikor az óriási vadkárt meglátják a földeken? Nem beszélve a természetvédelmi értékekről, amit kitúrnak. A disznók sem egy év alatt szaporodnak így el. Korábban is valószínűleg alá lett becsülve a disznó létszám.
 Nem "csak" a vadászok a hibásak természetesen. De mivel ez egy vadászfórum itt csak vadászokkal beszélhetek az eseteleges hibákról.
Ami feltűnő a fórumozás közben, hogy kevés írásból lehetne kiszűrni valaki tenni is akar valamit. Vagy legalább érdeklődik miért a minőségromlás, az elfiatalodás, vagy hogy mit kéne tenni. Senki nem akarja felkavarni az állóvizet, vagy nem is érdekli jó így minden ahogy van.
A földtulajdonos-vadász viszonyról nem akarok véleményt mondani mert felénk főleg állami erdők vannak,kevés mezőgazdasági területtel. másképp kell nézni egy  mezőgazdaággal, magánerdőkkel tarkított vadászterületet. De általában a saját környékemről beszélek mikor példákat hozok fel.
A muflonos példámról annyit hogy az előző hozzászólásomban odaírtam zárójelben "hogy aki teheti". De ez nem csak a muflonra értem, lehetne ez dám vagy disznó is vagy amiből sok van. A muflon meg a disznó példát is saját lakóhelyem környéki tapasztalatból, észlelésből hoztam fel.
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #2605 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 13:31:33 »


A kilövést az állomány minőségéhez is lehetne igazítani.  Egyszerű dolog lenne, ha pl: elfiatalodott az állomány csak selejtezés menjen nagyrészt. De ehhez a társaságoknak kellene valamit lépni.

Ugye nem gondolod hogy ez ilyen egyszerű?
Ne haragudj, de ebből az elképzelésedből látszik hogy felétek állami cég gyakorolja a vadászati jogot, azt látod ami ott van.
Ezt egy VT a legtöbb esetben egyszerűen nem tudja megcsinálni.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2606 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 13:50:11 »

Ha már az állománybecslésről volt szó, mégsem működik valami jól ha nincs annyi golyóérett bika mint amire kérik az engedélyt. Ezen innentől kezdve nincs is mit beszélni. Mert innen indul ki az egész. Persze ez nem biztos hogy mindenütt így van, de én főképp saját tapasztalataimat hozom fel. Az országszerte elfiatalodott állomány is sokat elárul valami nem működik jól...  és ez nem egy év alatt alakult ki. A folyamatos rossz állomány becslés is közrejátszhat. Becslésbe nem csak a darabszámot, hanem a minőséget és  a kort is szigorúan figyelembe kéne venni.
De nézzük  a vaddisznót, hogy lehet az hogy a lakóházak kertjébe is bemennek? Vagy miért van a nagy meglepődés mikor az óriási vadkárt meglátják a földeken? Nem beszélve a természetvédelmi értékekről, amit kitúrnak. A disznók sem egy év alatt szaporodnak így el. Korábban is valószínűleg alá lett becsülve a disznó létszám.
 Nem "csak" a vadászok a hibásak természetesen. De mivel ez egy vadászfórum itt csak vadászokkal beszélhetek az eseteleges hibákról.
Ami feltűnő a fórumozás közben, hogy kevés írásból lehetne kiszűrni valaki tenni is akar valamit. Vagy legalább érdeklődik miért a minőségromlás, az elfiatalodás, vagy hogy mit kéne tenni. Senki nem akarja felkavarni az állóvizet, vagy nem is érdekli jó így minden ahogy van.
A földtulajdonos-vadász viszonyról nem akarok véleményt mondani mert felénk főleg állami erdők vannak,kevés mezőgazdasági területtel. másképp kell nézni egy  mezőgazdaággal, magánerdőkkel tarkított vadászterületet. De általában a saját környékemről beszélek mikor példákat hozok fel.
A muflonos példámról annyit hogy az előző hozzászólásomban odaírtam zárójelben "hogy aki teheti". De ez nem csak a muflonra értem, lehetne ez dám vagy disznó is vagy amiből sok van. A muflon meg a disznó példát is saját lakóhelyem környéki tapasztalatból, észlelésből hoztam fel.

Tehát ha vadászfórumon vagy akkor csak a vadászokkal tudsz beszélni...hmmmm...értem.
Jelzem hsz.-od egy cseppet sem válasz arra, hogy miért CSAK a vadászok a hibásak?  Vállat von

Szóval továbbra is várom ezt a hsz.-t.

Arra, hogy ki és mennyit tudna ebben a kérdésben tenni, előre mozdítani nem érdemes beszélni, mert akik itt jelen vannak, azok nagyon-nagyon távol vannak a tűztől.
Ezt nem értem, miért nem fogjátok fel, hogy ebben a kérdésben nem a vadászfórum, nem a fórumozók fogják a dolgokat megindítani, hanem az, ha egyszer felnő ez az ország, felelős politikusai, törvényhozó és felelősen gondolkodó állampolgárai lesznek, akik számára nem az a korrupció, amiből őket kihagyják.

Mindaddig lehet itt tájegységi bírálatról (pl: bíráljátok már le okosba, mert a legnagyobb földtulajdonos) meg nagyvad selejtezési tanfolyamról (Mennyibe kerül??? megveszem kilóra!), erről-arról beszélni, de a megoldást azoknak kell meghozni, akiknek ehhez hatásköre, illetékessége van.

Hány ilyen embert juttattatok szavazataitokkal a "bársony" székbe, vezető beosztásba, akik hány embert ültettek a szakma "élére"?
(Lásd a mostani erdészetvezető afrikai és egyéb egzotikus utazásai.)
Lehet gondolkodni rajta...aztán nagy mellénnyel ráverni mindent a vadászra, mindezen "gyűlöletet" meg rázúdítani azokra akik itt fórumoznak, akik nem ülnek sem tv. alkotói, sem egyéb "zsíros" beosztásba.

A természetvédőkről és a földtulajdonosokról mélyen hallgatni, mert ez nem természetvédős, meg nem földtulajdonosi fórum...

Ugyanmár, ez meglehetősen nevetséges! Mosolyog
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #2607 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 14:57:31 »

Ha már az állománybecslésről volt szó, mégsem működik valami jól ha nincs annyi golyóérett bika mint amire kérik az engedélyt. Ezen innentől kezdve nincs is mit beszélni. Mert innen indul ki az egész. Persze ez nem biztos hogy mindenütt így van, de én főképp saját tapasztalataimat hozom fel. Az országszerte elfiatalodott állomány is sokat elárul valami nem működik jól...  és ez nem egy év alatt alakult ki. A folyamatos rossz állomány becslés is közrejátszhat. Becslésbe nem csak a darabszámot, hanem a minőséget és  a kort is szigorúan figyelembe kéne venni.
...

Az állománybecsléssel is lehet variálni. Példaként felhozhatnám azt a vt-t, amelyik a nagy állami erdőtömbbel szomszédos. 3000 ha az egész, de az erdő peremén levő mg.-i területek nyáron odahúzzák a szarvast. Bőgés idején (nem minden évben, de általában) annyi a bika, hogy az engedélyezettnek a másfélszeresét lehetne gond nélkül elejteni. Aztán mikor a termények lekerülnek a földekről, az állomány nagyrésze szépen visszamegy az erdőbe, és ott telelnek ki.
Ebből az adódik, hogy nincs elég tarvad a területen. Márpedig az x bika elejtéshez jár 3x tarvad elejtés, és ha azt nem sikerül teljesíteni, akkor ugye baj van...

Nem a szakmaiatlanság a legeslegnagyobb gond, hanem a kis területek.

Másfelől két vadászterület dolgaira van némi rálátásom, és a tavalyi évben a disznóhajtásból származó bevétel mindkettőben bőven meghaladta a bikavadászatból származó bevételt. Itt a gímbika már csak papíron a fővad.
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #2608 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 17:43:02 »

Délután 4 felé körbemotoroztam egy kukoricatáblát, ami kb. 40ha. Mellette erdő, mocsár, ahol most is bőven van víz! Vadat látni a 3 méter széles földúton lehet, úgyhogy lesz idő bőven elbírálni a bikát, mielőtt beér a kukoricába!
Egy második agancsú bika megugrott előlem az úton és majdnem fellökött egy bakot! Hát a rágás, taposás alapján van ott jócskán szarvas, a mocsár széle meg fel van szántva, de nem traktorral. Mi meg holnap vadászunk utoljára.
Ja, és már öt éjszaka bőgtek a bikák a terület különböző részein és a szomszédban is! Majd' egy héttel előbb kezdték, mint szokták! Kicsit még korainak tartom!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2609 Dátum: 2010. Augusztus 21. - 17:47:00 »

Én tegnap voltam kint a vadőrrel először lesni.
Síri csend, sőt a területünk egyik sarkában egy jókora bikarudli még együtt mászkál...

Azért "eredmény" volt, mert azt hiszem életem legnagyobb sakálját láttam!!!
Teljes világosban egy erdő közti gazosnál lévő kitaposott úton ült.
Iszonyat nagy jószág volt!!! Meglepődött
(Mi egy hete már szünetelünk.)
Naplózva
Oldalak: 1 ... 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 [174] 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: