Oldalak: 1 ... 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 [348] 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Jogszabályok  (Megtekintve 585945 alkalommal)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5205 Dátum: 2021. Augusztus 28. - 12:14:53 »

Számtalan rossz, vagy/és idejét múlt jogszabály tűnt már el a süllyesztőben az idők folyamán.
Remélhetőleg ez fog történni a lövészaj-csökkentő készüléket most még inkább tiltó szabályozással is.
Nyilván lesznek sokan, akik akkor sem fogják használni (egy ideig legalább is nem), amikor majd szabad lesz.
De ez rendjén is lesz így, habár sok országban, bizonyos helyzetekben már kötelező a használata.
Én egészen biztosan, legalább két golyósomra fogok szerelni.

Ausztriában az üzemorvosok kezdeményezésére került napirendre az engedélyeztetés, és villámgyorsan át is ment a törvényhozáson.
Csak az kellett hozzá, hogy felmérjék a vadászok hallásának állapotát.

Nem rég, zergevadászaton a barátom a szomszéd völgyben leadott két lövést zergére.
Tisztán hallottuk a lövéseket, de olyan tompán szóltak, mint ha sörétessel lőtt volna.
Egy osztrák vadász lőtt mellettem párat a 300 WRM puskájával, zajcsökkentővel.
Kb, mint ha egy .22-es Hornet lett volna.
De cseppet sem volt bántó a hangerő és az intenzitás.
És nagyon jól hallottam a becsapódásokat is.

És lényegesen olcsóbb is lenne, mint 2-3 évenként cserélni az alkalmanként 700 ezres hallókészülékeimet.... Fejvakarás
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #5206 Dátum: 2021. Augusztus 28. - 12:25:03 »

Nekem rémlik valami olyan, hogy a hangtompító hatásos használata esetén a lőszer is számít. Nem a "sima" hagyományos lőszer a kívánatos. Ez gondolom tovább korlátozza a kaliber és lövedék választékot. De lehet hogy rosszul emlékszem.
 

Igen vannak kifejezetten erre a szegmensre kifejlesztett lőszerek, itt kompromisszumot kell keresni a még megfelelő vagy elégséges lövedék sebesség, lövedéksúly, ebből eredően energia között, természetesen vannak olyan kaliberek amelyeken nem nagyon ajánlott a használata mert elindul csővel együtt a cájg Ördög. persze csodát azért nem kell várni ezektől mert a Zs kategóriás akciófilmekben hallható hangszintet azért jóval meg fogják haladni, de azért az sokat fog szelídülni, vannak decibel tesztek érdemes megnézegetni, hogy mit mutat a hang, eszközzel és eszköz nélkül a különböző kaliberekben és a különböző löszerekkel.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Bartalis László
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 312


« Új üzenet #5207 Dátum: 2021. Augusztus 28. - 12:33:16 »



Ki mennyire érzékeny a hanghatásokra ez egyéni dolog.
Mondom ezt tapasztalatból,mert nagy szüleim ,szüleim és én magam is évtizedeket dolgoztunk szövőgyárban.Ott 120db fölött volt a hang terhelés napi nyolc órán át, és csak a 70-80 évektől használtak hallásvédő eszközöket(már akik) én pl.soha.Szüleim sem.Érdekes módon Apu,Nagyanyám piszkosul nagyothallott,Anyu füle még 90-es éveiben is olyan jóvolt mint egy fiatalé.Nekem is csak a balfülem rest.De teljesen egyéni volt régi kollégáknál is ,volt tök süket és  volt aki úgy hallot mint egy nyúl.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #5208 Dátum: 2021. Augusztus 28. - 22:20:16 »

Jelzem esztétika ide hagyomány oda én nem tartom ördögtől valónak.

A hangtompító szerintem nem sért sem etikát, se hagyományt. Kisebbet szól a puska - ennyi.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #5209 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 09:22:52 »

A hangtompító szerintem nem sért sem etikát, se hagyományt. Kisebbet szól a puska - ennyi.

Lehet, hogy csak az én fejemben léteznek ezek az ortodox bevésődések, talán a vizuális hagyomány ami kicsit megerőszakolt fogalom ugyan, de létezik, gondolom aki a végigagyazott kurtályok híve nem biztos, hogy rohanni fog levágatni az agyazásból meg menetet dreháltatni a csővégre a ferlachi fegyverére. Az etika nyilván érdekes fogalom és az, hogy nálunk jogszabály csak részlegesen engedi annak én sejtek a hátterében valami olyan félelmet, hogy a használata több lehetőséget ad jogszerűtlen kvázi etikátlan használatra. Illetve itt tenném fel a kérdést, hogy akkor, mi a nagy büdös francért nincs engedélyezve egyetemesen. Vállat von Ki és mitől fél, vagy ha nem akkor miért igen,  és ha igen akkor miért nem? Mosolyog
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #5210 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 09:39:39 »

Lehet, hogy csak az én fejemben léteznek ezek az ortodox bevésődések, talán a vizuális hagyomány ami kicsit megerőszakolt fogalom ugyan, de létezik, gondolom aki a végigagyazott kurtályok híve nem biztos, hogy rohanni fog levágatni az agyazásból meg menetet dreháltatni a csővégre a ferlachi fegyverére. Az etika nyilván érdekes fogalom és az, hogy nálunk jogszabály csak részlegesen engedi annak én sejtek a hátterében valami olyan félelmet, hogy a használata több lehetőséget ad jogszerűtlen kvázi etikátlan használatra. Illetve itt tenném fel a kérdést, hogy akkor, mi a nagy büdös francért nincs engedélyezve egyetemesen. Vállat von Ki és mitől fél, vagy ha nem akkor miért igen,  és ha igen akkor miért nem? Mosolyog

Pláne, ha valaki csak a lőtéren használná. Kacsint
Mert ugye itt nem csak arról van szó, hogy kisétálunk az erdőbe egy "hangtompítós" (silencer, supressor talán szerencsésebb megfogalmazás) pukkával és, mint a filmekben, halomra lövöldözzük a vadat (legalábbis a jogalkotó ezt feltételezi mindenkiről).
Lehet más aspektusból is vizsgálni a használatát, pl. aki rendszeresen és sokat használja lőtéri körülmények (lőtéri gyakorlás, versenyek, stb.) között, oda vonatkozhatna külön szabály, ha már nem akarják mindenkinek egyetemlegesen megadni.
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #5211 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 09:55:50 »

Pláne, ha valaki csak a lőtéren használná. Kacsint
Mert ugye itt nem csak arról van szó, hogy kisétálunk az erdőbe egy "hangtompítós" (silencer, supressor talán szerencsésebb megfogalmazás) pukkával és, mint a filmekben, halomra lövöldözzük a vadat (legalábbis a jogalkotó ezt feltételezi mindenkiről).
Lehet más aspektusból is vizsgálni a használatát, pl. aki rendszeresen és sokat használja lőtéri körülmények (lőtéri gyakorlás, versenyek, stb.) között, oda vonatkozhatna külön szabály, ha már nem akarják mindenkinek egyetemlegesen megadni.


Sajnos nem tudok a jogalkotó fejével gondolkodni de talán jobb is így Ördög valahogy így kezdődött az analógia ként felhozható éjjellátó(kereső) kérdése is, nem lehet, csak így lehet, aztán meg lehet és nem vagyunk messze az egyetemes engedélyezésétől sem, itt egy kicsit besegített az ASP, mert ha a vadkár helyzet tovább eszkalálódott volna, akkor akkor nem csak  a belengetett reguláris erők használhatták volna hanem mindenki. Hát nem tudom Vállat von Minden esetre volt itt az elején egy kérdés, hogy a külföldi vadász aki hazájában használja az idehaza használhatja-e, természetesen a hazai szabályozás az irányadó, viszont kurva magas a látencia jelentsen ez a szó bár mit is Ördög
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7952


Generalbakter


« Új üzenet #5212 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 10:55:50 »

Sajnos nem tudok a jogalkotó fejével gondolkodni de talán jobb is így Ördög valahogy így kezdődött az analógia ként felhozható éjjellátó(kereső) kérdése is, nem lehet, csak így lehet, aztán meg lehet és nem vagyunk messze az egyetemes engedélyezésétől sem, itt egy kicsit besegített az ASP, mert ha a vadkár helyzet tovább eszkalálódott volna, akkor akkor nem csak  a belengetett reguláris erők használhatták volna hanem mindenki. Hát nem tudom Vállat von Minden esetre volt itt az elején egy kérdés, hogy a külföldi vadász aki hazájában használja az idehaza használhatja-e, természetesen a hazai szabályozás az irányadó, viszont kurva magas a látencia jelentsen ez a szó bár mit is Ördög
A gond ugye ezzel az, hogy ha leveszi teljesen máshova hord a puska. Akkor inkább hagyják…. Kacsint
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #5213 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 11:10:33 »

A gond ugye ezzel az, hogy ha leveszi teljesen máshova hord a puska. Akkor inkább hagyják…. Kacsint

Teljesen egyértelmű, minek kockáztatná az eredményességet Angyal


Fentebb rosszul, félreérthetően írtam az ASP és a vadkár valamint az éjjellátó összefüggéséről, de jól gondoltam illetve, szóval az ASP megelőzése ill. visszaszorítására kiadott sokadik normaszövegben emlegetik vagy talán máshol is az eszköz lehetséges használatát, ha és amennyiben nem teljesülnek bizonyos feltételek... ha nem így van majd letagadom Ördög
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #5214 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 15:24:58 »

A gond ugye ezzel az, hogy ha leveszi teljesen máshova hord a puska. Akkor inkább hagyják…. Kacsint

Hangtompító típusa válogatja, a "máshova hordás" 100 méteren bárhol lehet 0 és 15 cm között. Viszont ezt konzekvensen, tehát ha egyszer kitapasztaltad pl. lőtéren, hogy mennyit kell kattintani fel meg oldalra, ha felrakod, illetve hova kell visszaállítani, mikor leveszed, az égvilágon semmi gondod nem lesz vele, amíg ezt fejben tudod tartani.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #5215 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 15:28:17 »

Mellesleg akinek hátsó szándéka volt, azt eddig sem tartotta vissza a hangtompító tiltása, ill. nem hiszem, hogy majd azért kezdenének túl sokan orvvadászni, mert "hurrá, engedélyezték a hangtompítót". A tiltással csak a szabálykövetőket szívatják.
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7952


Generalbakter


« Új üzenet #5216 Dátum: 2021. Augusztus 29. - 16:10:50 »

Hangtompító típusa válogatja, a "máshova hordás" 100 méteren bárhol lehet 0 és 15 cm között. Viszont ezt konzekvensen, tehát ha egyszer kitapasztaltad pl. lőtéren, hogy mennyit kell kattintani fel meg oldalra, ha felrakod, illetve hova kell visszaállítani, mikor leveszed, az égvilágon semmi gondod nem lesz vele, amíg ezt fejben tudod tartani.
Persze, az átlag német-osztrák vendégvadász nagyon gyakorlott ebben…. Néha azt sem tudja milyen töltényt használ, vagy - rossz esetben - kaliberű a puskája. “ A Büchsenmacher mondta, hogy ez jó a silencerhez.”
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #5217 Dátum: 2021. Augusztus 30. - 06:46:54 »


Mert ugye itt nem csak arról van szó, hogy kisétálunk az erdőbe egy "hangtompítós" (silencer, supressor talán szerencsésebb megfogalmazás) pukkával és, mint a filmekben, halomra lövöldözzük a vadat (legalábbis a jogalkotó ezt feltételezi mindenkiről).


Nyilván, nem erről van szól. A hangtompítós fegyver is dörren, csak halkabban. Párszor hallottam külföldi vendégek ilyen fegyverét szólni, először kérdeztem is a kísérőt (másik lesen ültem), hogy mivel vadászik ez, 22-essel, bőgő bikára?
Párszáz méteres körzeten belül hallani ezt is, legfeljebb nem Kanizsától Zalaegerszegig gördül végig a hang az erdőn, nem fut világgá tőle minden többszáz hektáron és nem süketül meg sem a vadász, sem a kísérő.

Kb. ugyanolyan ökörség ez a tiltás is, mint pl. az a sok helyen uralkodó elv, hogy vadat csak a hivatásos vadász hozhat be. Nálunk minden tagnak kulcsa van a hűtőhöz, amit lőtt, útjában behozza. Ötödik éve működik a rendszer, soha nem tűnt el semmi. Tekintsük már nagykorúnak egymást!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Corbett
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 413


« Új üzenet #5218 Dátum: 2021. Augusztus 30. - 07:23:08 »

Mellesleg akinek hátsó szándéka volt, azt eddig sem tartotta vissza a hangtompító tiltása, ill. nem hiszem, hogy majd azért kezdenének túl sokan orvvadászni, mert "hurrá, engedélyezték a hangtompítót". A tiltással csak a szabálykövetőket szívatják.

ott a pont
Naplózva
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #5219 Dátum: 2021. Augusztus 30. - 09:13:45 »

Nyilván, nem erről van szól. A hangtompítós fegyver is dörren, csak halkabban. Párszor hallottam külföldi vendégek ilyen fegyverét szólni, először kérdeztem is a kísérőt (másik lesen ültem), hogy mivel vadászik ez, 22-essel, bőgő bikára?
Párszáz méteres körzeten belül hallani ezt is, legfeljebb nem Kanizsától Zalaegerszegig gördül végig a hang az erdőn, nem fut világgá tőle minden többszáz hektáron és nem süketül meg sem a vadász, sem a kísérő.

Kb. ugyanolyan ökörség ez a tiltás is, mint pl. az a sok helyen uralkodó elv, hogy vadat csak a hivatásos vadász hozhat be. Nálunk minden tagnak kulcsa van a hűtőhöz, amit lőtt, útjában behozza. Ötödik éve működik a rendszer, soha nem tűnt el semmi. Tekintsük már nagykorúnak egymást!

Pont erre utaltam én is Lajos, ha nem bízunk meg soha a másikban, akkor ne is várjunk fejlődést semmiben.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 [348] 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: