Oldalak: 1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vad betegségei és kezelésük  (Megtekintve 255405 alkalommal)
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #990 Dátum: 2019. December 26. - 16:14:56 »

Szarvast, szabadterületen, vegetációban nem igazán lehet etetni, mégis robban a bomba.
A részben mezőgazdasági területen a május végén kiszórt kukorica kihajt a szórón.
A megváltozott termelési módokkal és az időjárás változással az etetés nem tudja felvenni a versenyt (nincs az a pénz).
A vadgazdálkodásba kell szemléletet váltani csak fordítva ahogy te írod. Lehet hogy ezzel nem leszek népszerű az igaz vadászok között, de állományt csökkenteni csak a bozontosfülü kocák kilövésével lehet. Ahhoz hogy a decemberi hajtásod eredményes legyen október novemberben néhány vezérkoca lelövésével meg kell bontani a kondákat.
 Stoel

Hát az én ismereteim szerint ha a bozontos fülüt agyonlőjük akkor 1. felborul a hierarchia a kondában 2. a konda vezető(k) nélkül sokkal többet kóvájog és ez által sokkal több kárt okoz 3. ha a bozontos fülű agyonlőjük akkor pont nem lesz aki az emse süldőket nem engedi pározni 4. ezt már leírták többen , hogy nem a törzs állományt kell drasztikusan vadászni hanem a szaporulatot (tudom , hogy nehezebb , meg több vele a vesződség de működik) 5. ahol a ragadozók mozognak aktívan ott pont a szaporulat az első számú célpont és mutatja , hogy pl a disznónál nincs egész éves búgás hiszen a törzs állomány az a hagyományos búgási időben párzik .

Sokkal kevesebb kivitt takarmány meg célorientált vadászat a fentiek szerint akkor lehet esélyünk .

 
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #991 Dátum: 2019. December 26. - 16:18:59 »

https://index.hu/gazdasag/2019/12/26/csanyi_sandor_a_sertespestis_egyik_nyertese/
Ezért "nincs" nálunk sertéspestis. Ezek hazudoznak az adófizető meg veheti drágán a sertéshúst...
Aztán ha kiderül a turpisság, ugyancsak az adófizető majd fizetheti a bírságokat meg a jóvátételt...

Ez mindenhol a világon politika én még olyanról nem hallottam , hogy valahol valamely gazdaságban 100 v. 1000 számra döglött volna le az állomány ! Jelezze valaki , ha ezt hitelesen tudja cáfolni .
A disznó hús a világon az egyik legnagyobb élelmiszer ipari üzlet és , hogy hogy nem az a kínai gazdaság a legnagyobb piac aki ellen a világi demokrácia exportőr küzd már sok sok éve !
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #992 Dátum: 2019. December 26. - 16:31:31 »

Ez mindenhol a világon politika én még olyanról nem hallottam , hogy valahol valamely gazdaságban 100 v. 1000 számra döglött volna le az állomány !
Többezres telepeket is likvidáltak csak kurvanagy kuss van róla.
Amúgy meg a támogatásokat az adófizetők pénzéből kapják a termelők oszt az adófizetők szívják meg a maffiamódszereket, duplán, triplán...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #993 Dátum: 2019. December 26. - 17:09:39 »

Többezres telepeket is likvidáltak csak kurvanagy kuss van róla.
Amúgy meg a támogatásokat az adófizetők pénzéből kapják a termelők oszt az adófizetők szívják meg a maffiamódszereket, duplán, triplán...

Nem az a kérdés , hogy kényszervágtak e már telepi disznókat , mert tudjuk , hogy igen ! De a világban döglött e már le egyszerre egy telep 10-20-30 vagy akárhány %-a ? Na erre lennék kíváncsi mert ilyet nem lelek a neten !
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #994 Dátum: 2019. December 26. - 17:38:01 »

Nem az a kérdés , hogy kényszervágtak e már telepi disznókat , mert tudjuk , hogy igen ! De a világban döglött e már le egyszerre egy telep 10-20-30 vagy akárhány %-a ? Na erre lennék kíváncsi mert ilyet nem lelek a neten !
Nem is fogsz ilyen hírt hallani, mert a jelenlegi jogszabálykl egyetlen + minta esetén is teljes likvidálást írnak elő. Vaddisznós kertekben már hallottunk róla.
Meg arról is, hogy Kina növekvő gazdaságát megzakkantotta az ASP.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #995 Dátum: 2019. December 26. - 20:33:08 »

https://agroforum.hu/agrarhirek/allattenyesztes/valtoztattak-az-afrikai-sertespestis-miatt-a-kockazati-besorolason/
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #996 Dátum: 2019. December 27. - 08:31:24 »

https://index.hu/gazdasag/2019/12/26/csanyi_sandor_a_sertespestis_egyik_nyertese/
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11253


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #997 Dátum: 2019. December 27. - 08:35:12 »

Rzoli!
Széthorkoltad a szemed? Ördög
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #998 Dátum: 2019. December 27. - 08:52:29 »

Rzoli!
Széthorkoltad a szemed? Ördög
Röhög
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #999 Dátum: 2019. December 27. - 21:11:19 »

Már az elején leszögezem , hogy vita indítónak szánom az alábbi sorokat !

Vadgazdálkodásból illetve vadbiológiából ismerjük , hogy egy terület vadeltartó képességének egyik ha nem a legsarkalatosabb pontja a rendelkezésre álló élelembázis ! Ha ezt tényként kezeljük és mellé vesszük , hogy a vad szaporodását is nagymértékben meghatározó tényezőről beszélünk , akkor nagyon gyorsan eljutunk oda , hogy a vadállomány robbanásszerű növekvéséért az elmúlt évtizedek minden nemű észerű és tudományos indokot nélkülöző vadtakarmányozási gyakorlata nagy mértékben felelős !

Nem nem kell jönni , a mezőgazdasági termelés növekedésével mert az és a vadlétszám bővülése semmilyen analógiában nem áll egymással  ! Lásd alábbi táblázatok !

https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_omf001a.html

https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_ux001b.html

Ezek a puszta számok amik alátámasztják az elméletemet miszerint a tengernyi a vadászterületre kijuttatott takarmány a felelős -persze más egyéb ( enyhe időjárás, rossz vadászati módszerek és elméletek etc.) mellett - a mostani problémáért . Azaz a tengernyi vaddisznóért , a több 100-as rudlikban vonuló szarvasokért etc. és ebből következően az általuk okozott károkért .

Tehát tetszik nem tetszik mi vadászok estünk át a ló másik oldalára és gyakorlatilag extenzív állattartást végzünk a vadállománnyal . Mert  igen volt régen is vadetetés - de szinte kizárólag nagyon zord teleken és akkor is csak kiegészítőként . Igen volt szóró/hintő is amint a neve is mutatta amit szórtunk és hintettünk ! DE NEM PÓTKOCSI SZÁMRA HORDTUK/HORDTÁK KI A TAKARMÁNYT HETI/HAVI RENDSZERESSÉGGEL EGÉSZ ÉVBEN AZ ERDŐRE ! Igen volt akkor is fizető vendég de nem csak a pénz körül forgott  a vadászvilág .

Kérdem én ki tudja magáról elmondani , hogy betartja a valódi szórós írott és íratlan szabályokat ? Ki mondhatja el magáról nyugodt szívvel , hogy ismeri a területét (már ha van neki) és tudja , hogy mikor , milyen időszakban , milyen időjáráskor hol tartózkodik a vadja ? Ki az aki tudja és szereti váltó mellett vadászni a vadat ? Ki az aki csak akkor megy a szórós leséhez amikor egy jót akar nézelődni esetleg tényleg sürgősen kell egy kis hús valahová ?

Gondolkozzunk és vegyük észre , hogy nagyon rossz irányba megyünk és nem biztos , hogy vissza tudunk térni a jó útra !

" A vadászatban nem az a szép amit ad ! Hanem az amit ígér !"

Üdv az Ogre
Jó, hogy nem a születésnapomon olvastam el a "vitaindítódat"!
Gyökeresen ellentétesre változtatta volna a hangulatomat!
Nick nevedből arra következtetek,hogy a születési éved használod a nevedben.
Abban az évben az összországos vadlétszám a tízszerese volt a mainak és rogyásig tele voltak az etetők szénával, nem a sárba kiöntött kukoricával és a sózók sohase voltak "sótlanok".
A nagyetetők környékén tíz cm vastagon állt a szarvas drazsé hektárnyi területen. Mielőtt lecsapsz erre, gondosan kiválasztott területeken épültek az etetők- középkorú állományokban, erdei tisztásokon,rétszéleken, napsütötte helyeken,ahol a pihenő, kérődző szarvas semmi rágáskárt nem okozott.
De ezt már sokszor leírtam, mégis olyan hihetetlen a mai vadbőségtől ájuldozó véleményalkotóknak, mintha egy másik bolygóról beszélnék. Elaccc biztosan ugyanígy látja a létszámkérdést,mint én.Büki László, Galamb Gábor, Böhm István, Rosenberger Ferenc és kortársaik követték el ezeket a főbenjáró bűnöket, hogy azokban az időkben Vadászati Nagyhatalom volt az ország. Ma csak önmaga árnyéka, bármennyire is fényezik a mai állapotokat.
Biológiai törvények is beleszólnak a szaporodás kérdésébe, nemcsak a rendelkezésre álló takarmány.
A fehérjedús táplálkozás okosít, a fehérjeszegény táplálkozás pedig szaporít.
A gazdák érdekeinek előtérbe helyezése következtében előállt az a helyzet,hogy a szarvas kevesebbet legel. A legelés következménye,hogy sarjúban gazdagabb lesz a legelő. A sarjú fehérjében gazdagabb,mert több a merisztéma tartalma a fűféléknek. A szétvadászás egyik eredménye a kis létszámú rudlik kialakulása, amelyek az etológusok megfigyelései szerint keveset legelve,mindenbe belekóstolva veszik fel a szükséges táplálékot. Ezért több a vadkár, pedig nincs a kár növekedése mögött létszámnövekedés.
Abban igazat adok, hogy a vadászok takarmányozási szokásai is növelik a vadkárt.
Egy példa:
Bakonyban élő osztálytársam mondta egyszer, hogy semmi gondjuk nem volt a krumpliföldeken a szarvassal. Egyszer adtunk nekik krumplit, azóta nem tudjuk megvédeni a földjeinket.
(Lehet, hogy a kukoricában keletkező kármennyiség is így alakult ki?)
Másik: régen a birkákat novemberben ráhajtották a repcére,hogy legyen bokros. Ma ha kettőt harap a táblából, már óriási a kár. ( Talán nem üzemanyag előállításra kéne használni a növényeket.)
Azokban a "vadszegény" időkben ,amelyeket felhoztam kontrollnak, még volt legeltető nagyállattartás. Azok a legelők estétől reggelig a szarvasé voltak, ahol lehetett este és hajnalban vadászni, mert a marhák négy órakor bevonultak az istállókba és karámokba. Ma ezzel szemben mindenhol sanyargató nagyállattartás van. Birkának való a legelhető fű mérete, vagy sárban tipródnak egész nap. De olyan is van, hogy minden vadbúvót levágnak szárzúzóval , mert kell a hely a szürke marhának, ami azon a tájon soha nem volt.
A szarvas pedig élni akar és megy tovább máshova, ahonnan jön a hír, hogy óriási mértékben túlszaporodott az állomány.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #1000 Dátum: 2019. December 27. - 22:40:36 »

Jó, hogy nem a születésnapomon olvastam el a "vitaindítódat"!
Gyökeresen ellentétesre változtatta volna a hangulatomat!
Nick nevedből arra következtetek,hogy a születési éved használod a nevedben.
Abban az évben az összországos vadlétszám a tízszerese volt a mainak és rogyásig tele voltak az etetők szénával, nem a sárba kiöntött kukoricával és a sózók sohase voltak "sótlanok".
A nagyetetők környékén tíz cm vastagon állt a szarvas drazsé hektárnyi területen. Mielőtt lecsapsz erre, gondosan kiválasztott területeken épültek az etetők- középkorú állományokban, erdei tisztásokon,rétszéleken, napsütötte helyeken,ahol a pihenő, kérődző szarvas semmi rágáskárt nem okozott.
De ezt már sokszor leírtam, mégis olyan hihetetlen a mai vadbőségtől ájuldozó véleményalkotóknak, mintha egy másik bolygóról beszélnék. Elaccc biztosan ugyanígy látja a létszámkérdést,mint én.Büki László, Galamb Gábor, Böhm István, Rosenberger Ferenc és kortársaik követték el ezeket a főbenjáró bűnöket, hogy azokban az időkben Vadászati Nagyhatalom volt az ország. Ma csak önmaga árnyéka, bármennyire is fényezik a mai állapotokat.
Biológiai törvények is beleszólnak a szaporodás kérdésébe, nemcsak a rendelkezésre álló takarmány.
A fehérjedús táplálkozás okosít, a fehérjeszegény táplálkozás pedig szaporít.
A gazdák érdekeinek előtérbe helyezése következtében előállt az a helyzet,hogy a szarvas kevesebbet legel. A legelés következménye,hogy sarjúban gazdagabb lesz a legelő. A sarjú fehérjében gazdagabb,mert több a merisztéma tartalma a fűféléknek. A szétvadászás egyik eredménye a kis létszámú rudlik kialakulása, amelyek az etológusok megfigyelései szerint keveset legelve,mindenbe belekóstolva veszik fel a szükséges táplálékot. Ezért több a vadkár, pedig nincs a kár növekedése mögött létszámnövekedés.
Abban igazat adok, hogy a vadászok takarmányozási szokásai is növelik a vadkárt.
Egy példa:
Bakonyban élő osztálytársam mondta egyszer, hogy semmi gondjuk nem volt a krumpliföldeken a szarvassal. Egyszer adtunk nekik krumplit, azóta nem tudjuk megvédeni a földjeinket.
(Lehet, hogy a kukoricában keletkező kármennyiség is így alakult ki?)
Másik: régen a birkákat novemberben ráhajtották a repcére,hogy legyen bokros. Ma ha kettőt harap a táblából, már óriási a kár. ( Talán nem üzemanyag előállításra kéne használni a növényeket.)
Azokban a "vadszegény" időkben ,amelyeket felhoztam kontrollnak, még volt legeltető nagyállattartás. Azok a legelők estétől reggelig a szarvasé voltak, ahol lehetett este és hajnalban vadászni, mert a marhák négy órakor bevonultak az istállókba és karámokba. Ma ezzel szemben mindenhol sanyargató nagyállattartás van. Birkának való a legelhető fű mérete, vagy sárban tipródnak egész nap. De olyan is van, hogy minden vadbúvót levágnak szárzúzóval , mert kell a hely a szürke marhának, ami azon a tájon soha nem volt.
A szarvas pedig élni akar és megy tovább máshova, ahonnan jön a hír, hogy óriási mértékben túlszaporodott az állomány.

Igen Emelem
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #1001 Dátum: 2019. December 28. - 10:27:01 »

Jó, hogy nem a születésnapomon olvastam el a "vitaindítódat"!
Gyökeresen ellentétesre változtatta volna a hangulatomat!
Nick nevedből arra következtetek,hogy a születési éved használod a nevedben.
Abban az évben az összországos vadlétszám a tízszerese volt a mainak és rogyásig tele voltak az etetők szénával, nem a sárba kiöntött kukoricával és a sózók sohase voltak "sótlanok".
A nagyetetők környékén tíz cm vastagon állt a szarvas drazsé hektárnyi területen. Mielőtt lecsapsz erre, gondosan kiválasztott területeken épültek az etetők- középkorú állományokban, erdei tisztásokon,rétszéleken, napsütötte helyeken,ahol a pihenő, kérődző szarvas semmi rágáskárt nem okozott.
De ezt már sokszor leírtam, mégis olyan hihetetlen a mai vadbőségtől ájuldozó véleményalkotóknak, mintha egy másik bolygóról beszélnék. Elaccc biztosan ugyanígy látja a létszámkérdést,mint én.Büki László, Galamb Gábor, Böhm István, Rosenberger Ferenc és kortársaik követték el ezeket a főbenjáró bűnöket, hogy azokban az időkben Vadászati Nagyhatalom volt az ország. Ma csak önmaga árnyéka, bármennyire is fényezik a mai állapotokat.
Biológiai törvények is beleszólnak a szaporodás kérdésébe, nemcsak a rendelkezésre álló takarmány.
A fehérjedús táplálkozás okosít, a fehérjeszegény táplálkozás pedig szaporít.
A gazdák érdekeinek előtérbe helyezése következtében előállt az a helyzet,hogy a szarvas kevesebbet legel. A legelés következménye,hogy sarjúban gazdagabb lesz a legelő. A sarjú fehérjében gazdagabb,mert több a merisztéma tartalma a fűféléknek. A szétvadászás egyik eredménye a kis létszámú rudlik kialakulása, amelyek az etológusok megfigyelései szerint keveset legelve,mindenbe belekóstolva veszik fel a szükséges táplálékot. Ezért több a vadkár, pedig nincs a kár növekedése mögött létszámnövekedés.
Abban igazat adok, hogy a vadászok takarmányozási szokásai is növelik a vadkárt.
Egy példa:
Bakonyban élő osztálytársam mondta egyszer, hogy semmi gondjuk nem volt a krumpliföldeken a szarvassal. Egyszer adtunk nekik krumplit, azóta nem tudjuk megvédeni a földjeinket.
(Lehet, hogy a kukoricában keletkező kármennyiség is így alakult ki?)
Másik: régen a birkákat novemberben ráhajtották a repcére,hogy legyen bokros. Ma ha kettőt harap a táblából, már óriási a kár. ( Talán nem üzemanyag előállításra kéne használni a növényeket.)
Azokban a "vadszegény" időkben ,amelyeket felhoztam kontrollnak, még volt legeltető nagyállattartás. Azok a legelők estétől reggelig a szarvasé voltak, ahol lehetett este és hajnalban vadászni, mert a marhák négy órakor bevonultak az istállókba és karámokba. Ma ezzel szemben mindenhol sanyargató nagyállattartás van. Birkának való a legelhető fű mérete, vagy sárban tipródnak egész nap. De olyan is van, hogy minden vadbúvót levágnak szárzúzóval , mert kell a hely a szürke marhának, ami azon a tájon soha nem volt.
A szarvas pedig élni akar és megy tovább máshova, ahonnan jön a hír, hogy óriási mértékben túlszaporodott az állomány.


Jó emlékezni a múltra és az akkori (rendszerváltás előtti időkre) nagyságunkat méltatni . Ezt tényként tudom elfogadni de ne felejtsük el , hogy akkor kőkeményen megmondták , hogy mit és hogyan kell/lehet csinálni ! Akkor pont senkit nem  nagyon érdekelt se a mezőgazdasági se az erdei vadkár , legalábbis nem volt zsebbe nyúlós a vadászok számára .

De én nem is ezt az időszakot teszem felelőssé a mostani vadlétszámért . Csak , hogy a tényeknél maradjunk 1973 Gím becsült/teríték 39277/15993 , 2018 gím 111 450/65040 , ugyan ez vaddisznónál 1973 : 17419/14288 és itt ugrik a majom elvtárs a vízbe 2018 becsült/teríték 105 196/ 148 044 (és ez sok sok éve így van ) .
Tisztelem a tudásodat de hidd el mások se segg hülyék , ha a mai világban számokat írunk le akkor ne hasra ütve hanem statisztikailag tegyük . Az általad kiemelt és meg említett 10x létszám különbség fordítva igaz , most van ha nem is 10x de 3-5x nagyobb vadlétszám  úgy , hogy a mezőgazdaság volumene nagyságrendileg egyforma !

A szarvas táplálkozási szokásai is sokat változtak és ezt még nem nagyon veszik figyelembe .

Abban teljesen igazad van , hogy a nagyvad etetés egy külön "tudomány" és sok mindent meghatároz !

A számokat és a valóságot látva nem én és az én véleményemet osztók jöttek más bolygóról ! Ne dugjuk homokba a fejünket . Az , hogy az ország délnyugati részén mi a helyzet az nem tudom , de itt az észak-keletin ez van az tény !

Üdv az Ogre
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Forester73
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 209



« Új üzenet #1002 Dátum: 2019. December 28. - 10:28:19 »

Ezt elfelejtettem mellékelni :

http://www.ova.info.hu/vg_stat/VA-1960-1995.pdf

http://www.ova.info.hu/vg_stat/VA-2018-2019.pdf
Naplózva

" A 3006-t sohasem hiba választani !"
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #1003 Dátum: 2019. December 28. - 13:01:10 »

Már írtam neked régebben, még az elejtési adatokat is kellő fenntartással kell kezelni, a létszámbecslés az meg egy az egyben fantasy.
Amikor egyetlen disznó van a területeden, azt viszonylag nagy pontossággal meg tudod állapítani. És amikor száz van? Honnan tudod, hogy az nyolcvan vagy százötven? És a sakál?
Az őzeket télen még össze lehet számolni de azt a szarvasrudlit ami az elaprózódott területekből hármat is bejár egy éjszaka, hányan vallják a magukénak?
Amúgy meg tökmindegy, mit "mellékelsz" ha nem tudod értelmezni...
Gondolok erre:
úgy , hogy a mezőgazdaság volumene nagyságrendileg egyforma !

Annyira egyforma, hogy majd a duplája és ez az ugyancsak általad belinkelt táblázatból (https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_omf001a.html)látszik de makacsul figyelmen kívül hagyod...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #1004 Dátum: 2019. December 28. - 13:36:23 »

Az , hogy az ország délnyugati részén mi a helyzet az nem tudom , de itt az észak-keletin ez van az tény !


Hát,én itt vagyok ÉK-en,de ezek szerint nem egyforma a szemüvegünk. Az erdőről az agancsozók-gombázók-quadosok-fakitermelők egész évben elhajtják a szarvast,az ASP ugye elvitte a disznót,a SAPS meg az előhelyüket. Egyedül a muflon bírja még a kiképzést,mert az annyira nem irányítható. Bár az utóbbi 4-5 évben már az is megjelent olyan fenyvesekben,elhagyott szőlőparcellákban! ahol korábban még soha.
10-20 km-re délebbre (az Alföld felé),ahol 10-20 évvel ezelőtt összefutott a fél társaság egy-egy szarvas,vagy disznó nyomára...most 8 kilós bikát lőnek és disznóhajtást rendeznek.
Az állománybecslés pedig szinte mindenhol úgy történik,hogy először kitalálják miből mennyit akarnak (kell) lőni. Az erdőn még mindig sokat,a sík vidéken meg már egyre többet.
Úgy gondolom,nagyvad esetében nem túlszaporodásról,hanem radikális helyváltoztatásról kell beszélni. Amely alatt nem az évszakonkénti vándorlását értem,hanem az egész éves tartózkodását.
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 28. - 17:45:10 írta Boar » Naplózva
Oldalak: 1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: