Oldalak: 1 ... 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 [567] 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1923773 alkalommal)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8490 Dátum: 2013. Február 01. - 20:30:34 »

Remek dárdás bikát lőttél Lajos, gratulálok és várom az írásod! Igen
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8491 Dátum: 2013. Február 01. - 20:35:08 »

Szerintem 10 kg körül lehet, nehéz tömör agancs, 12  év körüli a bika is, vagy inkább fölötti, de lehet, hogy már elhagyott a koronából... A rózsatő vékonyka, de ez ilyen típus... Múltkor mutattam egy hasonlót a visszarakással kapcsolatban... Persze ez egy szokatlan perspektíva és lehet tévedni bőven minden irányba... Összegezve, mutatós, szép színű, szép állású agancs...  Igen
Olyan nincs,hogy gemenci típus!
Csontmetszőnek van igaza!
Az erdőn jobban mutatna!
A homlokcsap átmérője egymagában kevés a kor megítéléséhez.A hossz és átmérő aránya már megfelelő.Az aránylag gyenge gyöngyözöttség és az ágvégek hosszú fehérsége is középkorra utalnak.
Majd ha a homlokcsapszélesebb,mint amilyen magas,fejlett fehér "csúcsúak" a gyöngyök és röviden fehér,de hegyes ágvégek láthatók rajta,akkor lesz 12 év feletti.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8492 Dátum: 2013. Február 01. - 21:21:32 »



8 évestől nem gondolnám többnek......

Őszinte leszek: Amit berajzoltál semmit nem ér, azt bárhogyan rajzolhattad volna, mert erősen típusfüggő a dolog...
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8493 Dátum: 2013. Február 01. - 21:37:20 »


A homlokcsap átmérője egymagában kevés a kor megítéléséhez.A hossz és átmérő aránya már megfelelő.Az aránylag gyenge gyöngyözöttség és az ágvégek hosszú fehérsége is középkorra utalnak.
Majd ha a homlokcsapszélesebb,mint amilyen magas,fejlett fehér "csúcsúak" a gyöngyök és röviden fehér,de hegyes ágvégek láthatók rajta,akkor lesz 12 év feletti.

Ez is erősen típusfüggő! Még ha nem is soroljuk a 20% kivételbe, és azon kívül ha azt vesszük, hogy ez a bika soha nem hozott volna kapitális trófeát, (ez egy erős középkategóriás) és ennek ez a max, akkor ilyen szempontból teljesen mindegy is, hogy hány éves. Ha kulminációs, vagy visszarakott, akkor sok jelentősége nincs a kornak, esetleg génátadási szaporodási szempontból, agancsfelrakásiból, trófeaproduktum szempontjából semmi! Talán később még erősebb gyöngyöket hozott volna, meg tűhegyes ágvégeket, de biztosan könnyebb súllyal, kevesebb koronaágszámmal... Igaz ez már soha be nem bizonyítható, de a tapasztalataim azt mondatják velem, hogy ez a trófea már pontozásos szempontból nem lett volna erősebb, bármeddig él az állat... ráadásul az agancstő nem lett volna vastagabb ez biztos! Többek között ezért sem lenne kapitális soha, sehol... De nem kötelező velem egyetérteni,  Emelem nem is szabad  Ördög
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8494 Dátum: 2013. Február 01. - 21:41:04 »

Pár hete megpendítettem valamit egy bizonyos bikáról.
Fél órája megkaptam az elbírált trófeát.
Felteszek néhány fotót, nem éppen művészképek, neonfénynél az irodámban készültek.
Történetet hamarosan írok hozzá.


Lajos!   Igen Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #8495 Dátum: 2013. Február 01. - 21:55:20 »

A történet sajnos nem valami fényes…
Október végén történt, az un. palánkos lesen. Aki még nem volt nálam, annak kedvéért mondom el, hogy ez egy cca. 3 hektáros, erdőkkel körülvett szántóföld déli végén áll, alatta egy régi földút húzódik, amit a hajdanán ott elhaladó lovas kocsik kereke alaposan felvágott, a víz elhordta és kialakult egy szép mély horhos, amiben észrevétlenül fel lehet osonni a lesre, akkor is, ha a szántóföldön vad tartózkodik. Az észrevétlen felosonást egy deszkapalánk segíti a leslábak előtt, innen a név.
Szóval este kissé elkéstem. Amikor felmásztam, már tele volt a föld szarvassal, volt közel 40 db volt a kukoricatarlón, ebből 9-10 bika. Azt még meg lehetett állapítani, melyik a bika, ill. a tarvadak korcsoportjait is, de bikát bírálni már sötét volt.
Egy darabig gyönyörködtem bennük, aztán amennyire lehetett, észrevétlenül visszahúzódtam.
Eredetileg nem akartam kint aludni, de bíztam abban, hogy reggel esetleg jobb lehetőségem lesz.
Befűtöttem a vadászházba, és elaludtam.
Egyszer felriadok, látom ám, hogy fény szűrődik be a zárt spaletta résein. Na, fasza, elaludtam!
Kinyitom az ajtót, hát uram fia – csupa hó az udvar, meg a háztető. Esett 10 cm hó az éjjel.
Nézem az órát 4 óra!
Gyorsan haraptam valamit, aztán irány a palánkos, közben szépen esett a hó. A felhők ellenére átszivárgott egy csipetnyi holdfény, úgyhogy egészen jól lehetett látni, disznót szemrebbenés nélkül meglőttem volna.
Felóvatoskodom a lesre, a tarlón ugyanúgy kint vannak a szarvasok, nagyjából hasonló összetételben, mint az este.
Nézek, majd kigúvad a kukker, de bírálni nem lehet. Várok. A hó szakad, szarvasék eszegetnek. Várok. Fázom. Soha nem kelt fel ilyen nehezen a nap. Sapkámról vidáman csordogál a hólé az ölembe. Várok. Mintha derengene. Várok. Fél hét. Ott van a nyugati szélen két bika, (ill. hoppá, most emelte fel a fejét még egy) vagyis három.
Az első 8 kiló feletti, jó vastag nyakú. Koronás mindkét száron. Hagyjuk.
A másik egy hajszálnyival kisebb, egyik oldal korona, másik villás. Hagyjuk ezt is.
A harmadik dupla villás, ez a legkisebb. Na végigfutjuk a többit is, erre alkalmasint még visszanézhetünk.
Előttem kb 50-60 méterre felemeli a fejét egy bika: DÁRDÁS MINDKÉT OLDAL. 5 percig nézem, nincs tévedés, ez lesz az első bikám. A kukker ekkor már majd kiesik a kezemből, a számat nem tudom összefogni, citera, meg amit akartok. Nagy levegő, lehiggadás, szem becsuk, lemegy alfába, megnyugszik, amikor a kéz már biztos, mint a sebészé, puskát célra tart.
Céltávcsőben még egyszer alaposan megnézem, tisztán látom a szemág végén a mogyorónyi hó gomolyagot is, lap mögé célozva elküldöm a lövést.
Megindul a rudli, mint a tatársereg, egyenesen északnak. Az én bikám is fut velük, de föld túlsó szélén megáll. Kb 200 méter, de csak odaküldöm a második lövést is. Erre továbbfut a többiek nyomában, elnyeli az erdősáv.
A cigit elfüstölöm, és nyugodtan megyek a rálövés helyére, keresem a biztosan ott lévő vért. Semmi. Végigmegyek a rudli nyomán a föld végéig, ahol megállt a bika. Egy csepp vér nincs.
Ahol megállt, ott sem. Ekkor már tépem a hajamat. 50 méterről nem lehet elhibázni egy ekkora állatot.
Elindulok a rudli nyomán tovább. Átmentek az erdősávon, azután egy félhektáros tisztás van, amibe valaha csicsókát vetettem, most tiszta jágerkender. A bugákon egyenként egy marék hó, kivéve a rudli csapását, ott barnállik a növényzet szára. Ahogy beértek a tisztásra, keletnek fordultak, neki a domboldalnak. Megyek innéttől még vagy 3-400 métert a nyomon, vér sehol.
Tépem a hajamat, ilyen nincs! Tisztán rajta voltam, higgadtan lőttem, megállt a föld szélén.
Átfésülöm az erdősávot. Se szarvas, se vér.
Vissza a rálövés helyére. Centinként nézem végig azt az utat, amin végigfutni láttam a bikát. Semmi.
Fél kilenc, feladom. Elhibáztam. Nincs rá magyarázat, de nem lehet másként. Legalább 150-180 méteren pontosan tudom merre ment, friss hó, gombostűfejnyi vért is meglátnám, ha lenne.
Lógó orral irány a munkahely. Délutánra elolvadt a hó. Még egyszer átnéztem a környéket, kivéve persze a jágerkenderest, mert oda nem mehetett, akkor leverte volna reggel a bugákról a havat. Semmi.
Pár nap múlva mindkét hegyhátat átjártam tüzetesen. Egy álló napig bolyongtam.
Se szarvas, se szag.

Elmentünk Romániába disznóhajtásra. Hazajövet csörög a telefonom, az egyik vadásztárs kérdi, hogy nem lőtt-e valamelyik vendégem rá egy dárdás bikára.
- Vendég nem, de én igen!
Ott van dögön – mondja - az agancsát behoztuk. Disznóhajtás volt, elmentek egy sebzett disznó nyomán kutyával, úgy akadtak rá.
Ott volt a jágerkenderben. Csak nem abból az irányból ment be, ahonnan gondoltam volna, hanem – vélhetően – ment egy darabig a rudlival a partnak, de nem bírta és visszafordult a lapra és a másik sarkon ment be. Ezt a kiváltást nem vettem észre, vér híján.
Megnéztem a tetemet, minden bordája ép volt.
Vélhetően az történt, hogy besuttyant két borda között a lövedék és mivel kissé félsrégen állt, a vékonyán kijött anélkül, hogy vérző sebet szakított volna. 350 métert mehetett becslésem szerint.
Hát ez volt az első bikám története. Nagy pofára eséssel, ezer kétellyel, önváddal és végül mégis örömmel, amibe azért csak keveredik némi keserű szájíz.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
oceanwave
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1647



« Új üzenet #8496 Dátum: 2013. Február 01. - 22:08:39 »

A történet sajnos nem valami fényes…

Őszintén gratulálok a nem mindennapi trófeához! Az első szarvasbika... akár gróf Széchenyi Zsigmondé!  Emelem
Naplózva

„Hallgass meg engem, édes jó Istenem!
Lám odaadtad angyaltársaimnak a jóságot, meg a szeretetet meg a békességet,
de ők bizony nem érnek velök semmit, amíg az emberek szíve zárva marad.
Add nekem az erdőket, és én majd megnyitom velök az emberek szívét!”
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #8497 Dátum: 2013. Február 01. - 22:13:35 »

Gratulálok!

Ettől jobb első bikát el sem tudok képzelni.  Igen
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #8498 Dátum: 2013. Február 01. - 22:37:47 »


Vélhetően az történt, hogy besuttyant két borda között a lövedék és mivel kissé félsrégen állt, a vékonyán kijött anélkül, hogy vérző sebet szakított volna. 350 métert mehetett becslésem szerint.


Emelem
(Mondtam én Neked, hogy az a billenőcsövű dugóspuska gyereknek való... Fejvakarás)
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8499 Dátum: 2013. Február 01. - 23:40:54 »

Üdv ! Természetesen viccből írtam, hogy a négy koponya egy bika hullajtása. Mosolyog
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #8500 Dátum: 2013. Február 02. - 00:40:34 »


Hát ez volt az első bikám története.


Lajos! Az első bika, akárhogy is, de gyönyörű lett!

Gratulálok!  Emelem

Mégis csak kell az a tacskó!  Tacsi

Valamint, erre inni kell legközelebb! Sokat!  Piál
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #8501 Dátum: 2013. Február 02. - 01:36:24 »

Lajos  EmelemIgen Elsőnek !  Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8502 Dátum: 2013. Február 02. - 06:29:49 »

Földbirtokosnak - Széchenyi könyvéből tudjuk - , nagyvillájú tízessel illik kezdeni , . . .



 . . . a döggélövés stimmel !   Ördög Ördög Vigyorog

Nehogy megharagudj Lajos !  Igazán alaposan és lelkiismeretesen kerested a bikádat . Gratulálok !!!   Kézfogás

 Wave Emelem
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #8503 Dátum: 2013. Február 02. - 07:19:45 »

Lajos! Emelem Igen Piál


Kár érte...
 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9921



« Új üzenet #8504 Dátum: 2013. Február 02. - 07:39:04 »

Lajos!
 Első bikádhoz. Emelem
Mindent megtettél mi elvárható...
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Oldalak: 1 ... 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 [567] 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: