Oldalak: 1 ... 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 [354] 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 ... 415   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A róka és vadászata  (Megtekintve 730071 alkalommal)
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #5295 Dátum: 2015. április 05. - 07:47:14 »

Olyan olvasmányokkal is találkoztam már, hogy a szanitár funkciók elvégzéséhez elég 2-5 róka 1000ha vadászterületre, és nálunk ennek a többszöröse vna, és az az érzésem, hogy a szomszédos vadászterületeken sincs megfelelő mértékben apasztva a rókaállomány. Egy részből örülök neki, mert így legalább van egész évben mire vadásznom, és lesz utánpótlás is  Ördög

Üdv Tibko! Emelem
A fenti idézett sorok teljesen igazak!
Nálunk is az a helyzet, hogy vannak területek, ahol nagyon komolyan veszik a rókagyérítést.
Van egy pár ilyen társaság az ismeretségi körömben. Viszont a szomszédos területeken alig vagy egyáltalán
nem foglalkoznak a szőrmés-szárnyas kártevők apasztásával.
Így pedig elég sziszifuszi munka az egész... Fejvakarás
Kezdő vadász koromban beleszerettem a rókavadászatba (jó régen volt Ördög) és ez azóta sem változott. Igen
Nagy élmény rókára vadászni, mert valóban szinte egész évben és sokféle módon gyakorolható.
Az "első"-vel meg hamarosan találkozol! Igen
Kitartást és sok türelmet kívánok hozzá!
A fórumon sok információt találsz a vadászatával kapcsolatban, és van itt néhány megszállott "róka-rajongó" is. Vigyorog

Üdvözlettel: J. vadász Emelem




 
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5296 Dátum: 2015. április 05. - 08:01:59 »

Üdv Tibko!
Semmi baj, ha Szlovákiában élsz, akkor még nagyszerűbb, hogy érdekel a magyar vadász-hagyományőrzés Emelem
Mi itt általában csak "beszélgetünk" és sok érdekes és hasznos dolgot lehet felcsipegetni.
Örülök, hogy ide találtál.

Vemhes és kölykeit nevelő róka lövése........nehéz téma.
De valahol el kell választani a vadgazdát a vasárnapi puskásembertől.
És ez az én személyes véleményem az, hogy a vadászterület gondozásnak vannak árnyas oldalai is, de azt is csinálni kell.
Már ha az ember télen szeretne szép nagy terítéket prezentálni a saját vadászainak és a vendégeknek fácánból, nyúlból.
 Wave

A jó kertésznek éles az ollója és kemény a szíve !            Wave
Naplózva
Tibko
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #5297 Dátum: 2015. április 05. - 08:46:44 »

Köszönöm szépen J.vadász, és Stefi, amit írt, az elgondolkodtatott, és rájöttem, hogy teljesen igaz, mától e-elvek szerint járom a határt  Emelem

Rendeltem két vadhívót, egy egércincogást imitálót- ez agancsból van, és egy nyúlsíró sípot-ez fából, egy cseh gyártótól, Zubíček a neve. Elég olcsók, úgy akadtam rájuk hirdetésben, és sikerült is még lealkudnom belőle. Meglátom hogy fogok belejönni a használatba, de már hallom édesanyámat, amikor elkezdem gyakorolni a nyúlsírást, biztos örülni fog a család  Ördög

Azt szeretném kérdezni, hogy ugye elvileg egész évben gyakorolható a rókahívás? Mert a naggya videót, amit láttam, főleg azok az északiak, télen vadásznak a rókára, itt-ott nyáron a tarlón, azt hallottam, hogy ott a süldő rókák könnyen behívhatók egérhangra esetleg madár vészhangjára.
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5298 Dátum: 2015. április 05. - 09:07:20 »

Nálunk is az a helyzet, hogy vannak területek, ahol nagyon komolyan veszik a rókagyérítést.
Viszont a szomszédos területeken alig vagy egyáltalán
nem foglalkoznak a szőrmés-szárnyas kártevők apasztásával.
Így pedig elég sziszifuszi munka az egész... Fejvakarás

Mi nem rég kezdtünk el komolyabban foglalkozni a témával a társaságnál. A terület közel 5000ha.
A 30 tagból vagyunk talán 6-7-en, akiket érdekel, a többiek javarészt sajnálják a lőszert ilyen ehetetlen vadra Stoel
Meg mindig jön a megszokott sablonszöveg: Nem fogok egy koszos rókára rálőni, aztán majd nem jön ki a disznó.

2013-ban a dúvad terítékünk:
szarka 32
szajkó 28
róka 58
borz 15
Összes kártékony vad: 133 db

mellé az apróvad teríték
fácán 55
nyúl 11
Összesen: 66 db

és ugyan ez 2014-ben:
dolmányos 3
szarka 33
szajkó 21
róka 76
borz 2
aranysakál 4
Összesen: 139 db

Az apróvad terítékünk pedig: 104 fácán és 13 mezei nyúl, összesen 117 db

Nyilván való, hogy ha a jövőben szeretnénk még apróvadra vadászni, akkor ennél sokkal komolyabban oda kell tenni magunkat, vagy ösztönözni a hivatásos vadászt a dúvadazásra.
Mert a területet járva lépteny-nyomon szarkát és dolmányost látni, rókanyom és borznyom mindenhol.
Néha kilátástalannak tűnik a "küzdelem", de nem igen tehetünk mást, csinálni kell.....
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #5299 Dátum: 2015. április 05. - 09:07:26 »

Meglátom hogy fogok belejönni a használatba, de már hallom édesanyámat, amikor elkezdem gyakorolni a nyúlsírást, biztos örülni fog a család  Ördög

Azt szeretném kérdezni, hogy ugye elvileg egész évben gyakorolható a rókahívás? Mert a naggya videót, amit láttam, főleg azok az északiak, télen vadásznak a rókára, itt-ott nyáron a tarlón, azt hallottam, hogy ott a süldő rókák könnyen behívhatók egérhangra esetleg madár vészhangjára.

 Emelem
Gyakorolni otthon kell, nem a területen.
Az viszont igaz, hogy nem mindig tolerálják kitörő örömmel a családtagok! Ördög
Egész évben lehet hívni, de a síp sem varázspálca...
Ha jó a hang és éhes a róka, akkor időnként meglepő gyorsasággal befut a hívásra.
Máskor meg egyáltalán nem érdekli, akárhogy fújod... OOO
De pont ettől izgalmas a dolog! Igen
Az általad említett gyártót nem ismerem, viszont van egy Felvidék-i gyártó, aki szintén nagyon jó sípokat gyárt
és forgalmaz.
 Emelem

Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Tibko
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #5300 Dátum: 2015. április 05. - 09:17:17 »

a többiek javarészt sajnálják a lőszert ilyen ehetetlen vadra Stoel
Meg mindig jön a megszokott sablonszöveg: Nem fogok egy koszos rókára rálőni, aztán majd nem jön ki a disznó.

Ilyen vadászokból nálunk is akad nemkevés Mosolyog

De figyelemreméltó, hogy 1 év apasztás után mennyire megmelekedett az apróvad terítéke.

J.vadász: Ezzel tisztában vagyok, és ahogy írta, pont azért izgalmas a dolog. Gyakorolni természetesen otthon szándékoztam. A felvidéko gyártó alatt azthiszem, hogy Mihálkó Károly-ra gondol, már felfedeztem a weboldalát, természetesen tőle is tervezek venni sípot, mert mindenki dicséri, de kicsit később, mert akkor megvennék nála egyszerre mindent amit szeretnék, és ha lehetne meg is látogatnám, és sajnos erre még nincs mód :/ Idővel, fokozatosan. Azért szép a vadászat, ha mindent megkapnánk egyszerre nemlene érdekes  Emelem
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #5301 Dátum: 2015. április 05. - 09:18:56 »


A 30 tagból vagyunk talán 6-7-en, akiket érdekel, a többiek javarészt sajnálják a lőszert ilyen ehetetlen vadra Stoel
Meg mindig jön a megszokott sablonszöveg: Nem fogok egy koszos rókára rálőni, aztán majd nem jön ki a disznó.


Néha kilátástalannak tűnik a "küzdelem", de nem igen tehetünk mást, csinálni kell.....


A mi területünk valamivel több, mint 3000 ha.
4-5 tag van, aki szívesen meglövi a kártevőket, és nem az esélyeit latolgatja.
Pontos terítékadatokkal most nem tudok szolgálni, de azt biztosan tudom, hogy a február végi
összesítésnél 2014/15-ben 127 db róka került terítékre az előző évek 60-70 darabjával szemben. OOO
Az is igaz, hogy "pockos év" volt, meg a szomszédok nem valószínű, hogy nagyon foglalkoznak
szőrmés-szárnyas kártevőkkel.
 Emelem


Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #5302 Dátum: 2015. április 05. - 11:15:33 »

Ne haragudjatok, hogy belebeszélek, és szögezzük is le mindjárt az elején, hogy a nagyrészt igazatok is van. De nézzük kicsit az etikai oldalát. Legalábbis én onnét szeretném megközelíteni a dolgot.
Az tény, hogy a róka komoly kárt tud tenni az apróvadban. De mindent az ő nyakába varrni nem lehet. Érdemes végiggondolni a palettát, kezdve mondjuk a vaddisznóval, mint legnagyobb testűvel, és végezve a legkisebbel, a menyéttel, melynek a jelenlétéről (és ez igaz még pár rokonára) jóformán tudomást sem szerez az átlag vadász. Aztán még tegyük hozzá a szárnyas kártevőket is. Így már mindjárt látható, hogy a rókára csak egy része jut...
Én úgy tartom és hiszem, hogy nem a kölykes anyarókák lelövése fogja döntően meglódítani az apróvad szaporodását, ergo nem ilyenkor kell - hirtelen nekibuzdulásból - hozzáfogni a rókavadászathoz. Pláne, hogy este általában a szuka megindul még világosban, hogy mielőbb élelmet szerezzen kölykeinek, tehát az elejtése is könnyebb.
Ha valaki mélyebben belegondol, mit érezhetnek a nyomorultul éhenvesző rókakölykök - bármekkorák is legyenek, ugye minél nagyobbak, annál többet szenvednek -, azért, hogy esetleg ősszel egy kakassal többet tudjunk hazavinni - hát nem tudom... Tegye mindenki a szívére a kezét! Biztos megéri???

Aki engem ismer, az pontosan tudja, milyen szenvedéllyel vadászom a vörösbundásokra. Lövöm őket mindig, minden helyzetben, bármilyen vadászatról is legyen szó és igyekszem erre mást is rábeszélni. De a kölyöknevelés ideje számomra tabu. Júniustól-júliustól kezdve aztán már szabad a vásár, éljen is vele mindenki, minden módszerrel, ahogy csak lehet. És igen, tavasszal is lehet valamit tenni - kotorékozni. Akkor a család egyszerre pusztul, nem szép ez sem, de lényegesen kisebb a kölykök szenvedése.

Most - ha van rá lehetőség - a szárnyas kártevőket kell ráncba szedni (április erre nagyn jó), de csak addig, amíg ők is ki nem költöttek.
Szerintem így marad tiszta a lelkiismeret...

 Emelem
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Tibko
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #5303 Dátum: 2015. április 05. - 12:32:12 »

Korrekt meglátás, és elgondolkodtató. A kölyöknevelés időszakában  való róka lövése kényes kérdés. Most kezdem a vadászatot, és hát megmondom őszintén szeretnék elejteni egy rókát, mint első vadamat, mivel még semmitsem ejtettem el Mosolyog Amit most lesek, az valószínűleg kan lesz, már többször láttam, egyszer el is hibáztam, szép erős, jó kondícióban van még mostis dús a bundája, szép nagynak néz ki a feje, hát meglátjuk sikerül-e.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #5304 Dátum: 2015. április 05. - 12:34:08 »

Nem fogok egy koszos rókára rálőni, aztán majd nem jön ki a disznó.

2013-ban a dúvad terítékünk:
Összes kártékony vad: 133 db
mellé az apróvad teríték
fácán 55
nyúl 11
Összesen: 66 db

és ugyan ez 2014-ben:
Összesen: 139 db
Az apróvad terítékünk pedig: 104 fácán és 13 mezei nyúl, összesen 117 db


Szia Csabus!

Milyen jól látszik a fejlődés!  Hattal több kilőtt kártékony vad, és majdnem megkétszereződik az apróvad teríték!  Vigyorog

Nálunk nagyon igaz, hogy ha leadunk egy lövést rókára, után hetekig sem jön arra disznó.  (Mert nincs nálunk desznyó!)
Egyébként én azt tapasztaltam, hogy a lövés a vadat nem igazán zavarja ha nem követi a lövést nagy mozgás.  Nem kell lemászkálni a lesről, ott kell hagyni a rókát ahol van a vadászat befejezéséig! Ha nem így lenne, nem lehetne néha egy este, egy lesről 2-3 disznót is lőni. Szerintem pont a disznó az amelyiket nem zavarja a vérszag.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11258


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #5305 Dátum: 2015. április 05. - 12:52:58 »

Ne haragudjatok, hogy belebeszélek, és szögezzük is le mindjárt az elején, hogy a nagyrészt igazatok is van. De nézzük kicsit az etikai oldalát. Legalábbis én onnét szeretném megközelíteni a dolgot.
Az tény, hogy a róka komoly kárt tud tenni az apróvadban. De mindent az ő nyakába varrni nem lehet. Érdemes végiggondolni a palettát, kezdve mondjuk a vaddisznóval, mint legnagyobb testűvel, és végezve a legkisebbel, a menyéttel, melynek a jelenlétéről (és ez igaz még pár rokonára) jóformán tudomást sem szerez az átlag vadász. Aztán még tegyük hozzá a szárnyas kártevőket is. Így már mindjárt látható, hogy a rókára csak egy része jut...
Én úgy tartom és hiszem, hogy nem a kölykes anyarókák lelövése fogja döntően meglódítani az apróvad szaporodását, ergo nem ilyenkor kell - hirtelen nekibuzdulásból - hozzáfogni a rókavadászathoz. Pláne, hogy este általában a szuka megindul még világosban, hogy mielőbb élelmet szerezzen kölykeinek, tehát az elejtése is könnyebb.
Ha valaki mélyebben belegondol, mit érezhetnek a nyomorultul éhenvesző rókakölykök - bármekkorák is legyenek, ugye minél nagyobbak, annál többet szenvednek -, azért, hogy esetleg ősszel egy kakassal többet tudjunk hazavinni - hát nem tudom... Tegye mindenki a szívére a kezét! Biztos megéri???

Aki engem ismer, az pontosan tudja, milyen szenvedéllyel vadászom a vörösbundásokra. Lövöm őket mindig, minden helyzetben, bármilyen vadászatról is legyen szó és igyekszem erre mást is rábeszélni. De a kölyöknevelés ideje számomra tabu. Júniustól-júliustól kezdve aztán már szabad a vásár, éljen is vele mindenki, minden módszerrel, ahogy csak lehet. És igen, tavasszal is lehet valamit tenni - kotorékozni. Akkor a család egyszerre pusztul, nem szép ez sem, de lényegesen kisebb a kölykök szenvedése.

Most - ha van rá lehetőség - a szárnyas kártevőket kell ráncba szedni (április erre nagyn jó), de csak addig, amíg ők is ki nem költöttek.
Szerintem így marad tiszta a lelkiismeret...

 Emelem
 Tiszteleg
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #5306 Dátum: 2015. április 05. - 13:05:30 »

Szerintem pont a disznó az amelyiket nem zavarja a vérszag.

Arany János is megmondá : Vérszagra gyűl az éji vad . . . !   Ördög  Vigyorog  Táncol    Wave
Naplózva
robi3
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 23


« Új üzenet #5307 Dátum: 2015. április 05. - 15:12:39 »

Sziasztok rókavadászok! Márciusban nekem is sikerült terítékre hozni 2 rókát, első egy öreg kan a másik egy kistestű szuka, ami láthatólag tele volt kölyökkel. Hát felemás érzéseim voltak mikor oda mentem hozzá. Nem voltam büszke magamra, de nyugtattam magam, hogy mennyi apróvadat megóvtam. Tapasztalt vadászoknak nem kell  magyarázni, hogy az apróvad helyzet milyen összetett kérdés, de tapasztalatból mondom 5 év intenzív rókagyérítésnek van érzékelhető eredménye. Egyébként szintén felvidéki vadász vagyok 1700 ha apróvadas területen.Üdv !
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #5308 Dátum: 2015. április 05. - 19:16:37 »

Ne haragudjatok, hogy belebeszélek, és szögezzük is le mindjárt az elején, hogy a nagyrészt igazatok is van. De nézzük kicsit az etikai oldalát. Legalábbis én onnét szeretném megközelíteni a dolgot.
Az tény, hogy a róka komoly kárt tud tenni az apróvadban. De mindent az ő nyakába varrni nem lehet. Érdemes végiggondolni a palettát, kezdve mondjuk a vaddisznóval, mint legnagyobb testűvel, és végezve a legkisebbel, a menyéttel, melynek a jelenlétéről (és ez igaz még pár rokonára) jóformán tudomást sem szerez az átlag vadász. Aztán még tegyük hozzá a szárnyas kártevőket is. Így már mindjárt látható, hogy a rókára csak egy része jut...
Én úgy tartom és hiszem, hogy nem a kölykes anyarókák lelövése fogja döntően meglódítani az apróvad szaporodását, ergo nem ilyenkor kell - hirtelen nekibuzdulásból - hozzáfogni a rókavadászathoz. Pláne, hogy este általában a szuka megindul még világosban, hogy mielőbb élelmet szerezzen kölykeinek, tehát az elejtése is könnyebb.
Ha valaki mélyebben belegondol, mit érezhetnek a nyomorultul éhenvesző rókakölykök - bármekkorák is legyenek, ugye minél nagyobbak, annál többet szenvednek -, azért, hogy esetleg ősszel egy kakassal többet tudjunk hazavinni - hát nem tudom... Tegye mindenki a szívére a kezét! Biztos megéri???

Aki engem ismer, az pontosan tudja, milyen szenvedéllyel vadászom a vörösbundásokra. Lövöm őket mindig, minden helyzetben, bármilyen vadászatról is legyen szó és igyekszem erre mást is rábeszélni. De a kölyöknevelés ideje számomra tabu. Júniustól-júliustól kezdve aztán már szabad a vásár, éljen is vele mindenki, minden módszerrel, ahogy csak lehet. És igen, tavasszal is lehet valamit tenni - kotorékozni. Akkor a család egyszerre pusztul, nem szép ez sem, de lényegesen kisebb a kölykök szenvedése.

Most - ha van rá lehetőség - a szárnyas kártevőket kell ráncba szedni (április erre nagyn jó), de csak addig, amíg ők is ki nem költöttek.
Szerintem így marad tiszta a lelkiismeret...

 Emelem

Péter! Emelem
Szakmailag és etikailag is teljesen igazad van! Igen
Sajnos elég hosszú az apróvadállomány vámszedőinek listája. OOO
Ami gyéríthető a törvény adta keretek között azt természetesen gyéríteni kell!
És még így is marad jó néhány olyan faj, amit a törvény véd, de apróvadat "fogyaszt".
Üdv: J. vadász Emelem
 


 

Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5309 Dátum: 2015. április 06. - 10:30:46 »


Egyébként én azt tapasztaltam, hogy a lövés a vadat nem igazán zavarja ha nem követi a lövést nagy mozgás.  Nem kell lemászkálni a lesről, ott kell hagyni a rókát ahol van a vadászat befejezéséig! Ha nem így lenne, nem lehetne néha egy este, egy lesről 2-3 disznót is lőni. Szerintem pont a disznó az amelyiket nem zavarja a vérszag.

 Igen  Pontosan így van ! Egy hete - lövés disznó tűzberogy többé nem mozdul. Rátöltve figyelem . Öt perc múlva zörgés egy újabb süldő a placcon. Mindennek ellent tudok állni csak a kísértésnek nem !  Főleg ha ilyen jól keresztbe áll . Ez már a Csipetke feladata lett , igaz csak 70 méter de olyan iszapba .                     Emelem

Naplózva
Oldalak: 1 ... 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 [354] 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 ... 415   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: