Oldalak: 1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Suta és gida  (Megtekintve 230380 alkalommal)
Steve
Vendég
« Új üzenet #585 Dátum: 2011. Január 21. - 14:15:43 »

Kedves Steve és Forend! Nem megoldás a krotália összenyomkodása, higgyétek el nekem. Miért is? A tavalyi szaporulat kétség kívül megsínylette a mostoha időjárást. Hogy ez az egyes vadászterületeken milyen mértékű, azt mindenki maga tudja eldönteni. Biztos vagyok benne, hogy a vadászati hatóság az erre történő hivatkozás esetén mérsékli az elejtési tervben szereplő darabszámot, feltéve, ha kérvényezik! Ha csak összenyomkodod és lepapírozod a dolgot, akkor abban a csapdahelyzetben találhatod magad, hogy teljesítetted a tervet, amit akár úgy is értelmezhet a hatóság, hogy ha a tavalyi nehéz éveben is teljesült a terv, akkor bizony lényegesen több őz van a területen, mint amit a vadgazdálkodó állít. Ennek érdemes szerintem elébe menni. Ezzel együtt a hasznosításba a "virtuális" elejtések és elhullások beleszámítása a tényleges elejtés helyett, a legnagyobb marhaság amit el tudok képzelni és a már leírt hatását látom.

Hát ahogy látom nem fogunk egyetérteni... Kacsint Emelem
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #586 Dátum: 2011. Január 21. - 15:14:34 »

Szia Gábor!

Én azt gondolom, hogy ahogyan a szarvas, úgy az őz esetében sem lehet ráhúzni az egész országra a sémát.

Erre jó példa a mi társaságunk.
NAGYOBB területen anno 36 bakot és 70 tarvadat kellett lőni.
Az állomány egyáltalán nem ugrott meg, de hosszú éveken keresztül láttunk szép rudlikat, fixnek volt mondható a NEM TÚLTARTOTT állomány.
Aztán jött fentről egy eszement és KISEBB területen többet kell lőnünk.54 bakot és 100 tarvadat.

Hangsúlyozom kisebb területen és sokkal aktívabb, intenzívebb nagytáblás mezőgazdálkodás mellett.
Vége ám a kis nadrágszíj parcellás földeknek, mellettük csenderessel, nádassal...stb.
80-100 ha-os táblák vannak.

Mire is volt jó ez az emelés?

Arra, hogy az őzállományunk szépen degradálódik.
Mire alapozom ezt?
Saját szakdolgozatomra, amelyet ebből az állományról írtam.
A legutóbbi közgyűlésen is ezzel érveltem a tagság előtt, dehát ugye akit csak az érdekel, hogy ne legyen sok a tagdíj, azt nem érdekli a "munka".
Szépen elsoroltam, hogy 10-15 évvel ezelőtt 4-5 érmes bakunk volt, ma eljutottunk oda, hogy nincs egyetlen sem, vagy ha igen összeszalad az egész IB és megnézi a 400 gr-os bakot.
Tarvadnál ez mit jelent.
1. Összetesszük a kezünket ha látunk egy 20-as rudlit
2. Megjelentek a 3-as gidát vezető suták, sejtheted, hogy a 3-ból 2 gida februárra elkopik és nem puska által.

Pedig mi tényleg teljesítettük a terveket, mert nem akartunk sumákolni és büntetést kapni.
Hát meglett az eredménye... OOO

Hidd el sok helyen pedig túllövetik az őzet, ráadásul az élőhelyi sajátosságok teljes figyelembe vétele nélkül.

Üdv.
Naplózva
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #587 Dátum: 2011. Január 21. - 17:57:11 »

Nem megoldás a krotália összenyomkodása, higgyétek el nekem.Biztos vagyok benne, hogy a vadászati hatóság az erre történő hivatkozás esetén mérsékli az elejtési tervben szereplő darabszámot, feltéve, ha kérvényezik!
Szia Gábor!
Tudomásom szerint Gy-M-S megyében senkinek sem mérsékelték a kvótát. Pedig fellebbezést is adtunk be mi is. Arra hivatkoztak, hogy országosan emelkedik az őz állomány. Ez lehet, hogy így van, viszont nálunk a terület jelentős része már több mint egy éve víz alatt áll. Száz hektárokat nem tudtak megművelni.

Naplózva
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #588 Dátum: 2011. Január 21. - 20:05:39 »

Szia wetzlar!
Nem vitatom én, hogy vannak helyi sajátságok, nem is akarok mindent "egyenruhába" bújtatni, de sajnos az én tapasztalatom ez. Ha nálatok túlhasznosított az őz, akkor az egy teljesen más helyzet, mint az országban ma a legtöbb helyen.

Szia Fomec!
Úgy tűnik akkor, én egy szerencsésebb részén élek az országnak, mert Tolnában legjobb tudomásom szerint van ilyen hajlandóság.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #589 Dátum: 2011. Január 21. - 20:13:41 »

Szia wetzlar!
Nem vitatom én, hogy vannak helyi sajátságok, nem is akarok mindent "egyenruhába" bújtatni, de sajnos az én tapasztalatom ez. Ha nálatok túlhasznosított az őz, akkor az egy teljesen más helyzet, mint az országban ma a legtöbb helyen.

Szia Fomec!
Úgy tűnik akkor, én egy szerencsésebb részén élek az országnak, mert Tolnában legjobb tudomásom szerint van ilyen hajlandóság.

Szia Gábor!

Megfordultam jópár helyen az országban olyan helyen is, ahol az őzből élnek.
Olyat még nem tapasztaltam, hogy a tarvad tervet full kimerítették volna...sőt.
Ettől függetlenül nem szaporodott túl az állomány.
Persze statisztikailag az országban minden úgy van ahogyan a hatóság azt gondolja, mert nekik minden vad terítéken van, aminek a krotáliája be van írva.
Ezért lehet azt mondani, hogy "kérem szépen a terveket emeltük a kilövések megtörténnek és mégis mennyi az őz, mert az emelt tervet is teljesítették."

Csakhát ez önámítás.
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #590 Dátum: 2011. Január 21. - 23:02:54 »

Szia Gábor!
Tudomásom szerint Gy-M-S megyében senkinek sem mérsékelték a kvótát. Pedig fellebbezést is adtunk be mi is. Arra hivatkoztak, hogy országosan emelkedik az őz állomány. Ez lehet, hogy így van, viszont nálunk a terület jelentős része már több mint egy éve víz alatt áll. Száz hektárokat nem tudtak megművelni.



A velünk szomszédos sógoroknál egy 300 hektáros területen lőnek 6 bakot és 15 tarvadat. 30 éve, minden évben és a B típusú gyorsforgalmi út is "betakarít" vagy 10-et évente.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #591 Dátum: 2011. Január 21. - 23:07:33 »

Mi 380ha-on 10 bakot és 20 gidát/Schmalreh-t lövünk, ez a keretünk, elég jól passzol, öz hiányban nem szenvedünk, évente esik közéjük egy, két tényleg jó bak.
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #592 Dátum: 2011. Január 21. - 23:15:32 »

Mi 380ha-on 10 bakot és 20 gidát/Schmalreh-t lövünk, ez a keretünk, elég jól passzol, öz hiányban nem szenvedünk, évente esik közéjük egy, két tényleg jó bak.
Hát igen! Ismerem a Ti hasznosítási arányaitokat is. Fontos, hogy a Schmalreh-t (őzünő-sicc) már nyár elejétől lehet lőni, van ahol egész évben. Ezzel sok olyan gyenge egyed is terítékre kerül, mely máshol a természetes elhullásnak esne áldozatul.
Gondolom már meg is van a kilövési tervetek, ellentétben velünk, ahol még most rohangászunk és lőjük agyon a legszebb sutáinkat.....(már ahol kell a pénz, nálunk is kattanik szárazon a krotália)

Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #593 Dátum: 2011. Január 21. - 23:25:02 »

Szia!
Mi december 23.-dikán emelünk utoljára özre  fegyvert, hivatalosan szabadna január 31.-ig löni.
Annál szomorubb, mint már irtam, hogy egy disznó és rókahajtásunkon egy vendég akarattal lött egy erös sutát, pedig hangosan és érthetöen meg lett magyarázva, özet nálunk NEM.
Én személyesen karácsony elött egy héttel löttem ki a karácsonyi vacsora gidámat (sutagida 10kg).

Üdv                   Gyuri
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #594 Dátum: 2011. Január 21. - 23:34:48 »

Szia!
Mi december 23.-dikán emelünk utoljára özre  fegyvert, hivatalosan szabadna január 31.-ig löni.

Hát igen. Tudom, hogy a javát már ősszel melövitek, karácsony előttre csak néhány marad jellemzően, ahol sok van azzal a szándékkal, mert akkor megugrik a felvásárlási ár.
Nálunk február utolsó napjáig tart az idény őz tarvadra. Lehet tartani tereléseket....
 Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #595 Dátum: 2011. Január 22. - 08:04:04 »

Nálunk is decemberben befejeződik a suta kilövése. Persze azért akad aki mégis meglövi. Ilyenkor inkább a gidákat próbáljuk "szelektálni". Nincs annál szomorúbb látvány mint zsigereléskor az arasznyi magzatot, magzatokat látni. (Tudom, már októberben is bent van a magzat, de legalább nem olyan feltűnő) Vállat von
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #596 Dátum: 2011. Január 22. - 14:48:46 »

Mi 380ha-on 10 bakot és 20 gidát/Schmalreh-t lövünk, ez a keretünk, elég jól passzol, öz hiányban nem szenvedünk, évente esik közéjük egy, két tényleg jó bak.
Ha ezt területarányosan átvetítenénk Magyarországra, nem tudom hányan tudnák a tervet teljesíteni! (Sokan így sem tudják, vagy nem akarják!) Nekünk ez alapján 200 bakot és 400 sutát, gidát kellene elejteni! Sok az őzünk, de nem tudom ezt több éven keresztül kibírná-e az állomány, meg jutna-e rá idő? Főleg amikor ősszel még a szarvasok elejtése a fő munka, aztán disznók, majd az idény végén jön az őz.
Nálunk pl. októberben senki nem lő őzet, csak én. Mert mindenki nagyobbra pályázik, aztán sokszor se ez, se az nem sikerül!
A krotáliaösszenyomásról annyit, hogy tudok olyan területet, ahol a bakot mind elejtik, de a tarvadnak csak a 10, azaz tíz %-át!!! A többi krotáliát összenyomják! (Ez is egyfajta hozzáállás.) Pedig nincs elöntve belvízzel a terület és szerintem más sem indokolja ezt a megoldást!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #597 Dátum: 2011. Január 22. - 19:41:37 »

Pedig itt egyszerü a dolog: A bérlöknek érdeke a kilövés; a kár és a bevétel miatt, minekünk, beállitott vadászoknak szintén érdekünk, mert ha nem lösz szorgalmasan, kereshetsz más helyet, ahol vadászhatsz, az pedig nem olyan egyszerü.Igy aztán három és fél hónap alatt az öz tarvad kilövés ad acta.

Üdv              Gyuri
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #598 Dátum: 2011. Január 22. - 20:27:20 »

Szia Gyuri! Emelem
A beállított vadász ugyan az mint nálunk a vendégvadász?
 Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #599 Dátum: 2011. Január 22. - 20:52:41 »

Hm, durván körbeirva:
Kapsz a bélötöl egy feljogositást, hogy a területen egyedül vadászhatsz, a vadászati törvény keretén belül mindenre.Vadászatvédelmi jogod nincs, tehát nem kutathatsz át gyanús autót, nem kobozhatsz el fegyvert, csak elölegesen letartóztathatsz vadorzót, ha tetten kapod.
Ennek ellenébe van olyan ahol egy bizonyos összeget fizetsz évente, vagy úgy mint nálunk, vadkár elháritást végzed, tehát a csemetefa befestést, a túrási károkat egyengeted és persze vigyázol a területre.
Ha vad el lessz ütve, elrámolni, leseket javitani, csöcsapdát beásni, kukoricát bekeriteni is a te dolgod, etetés, szórok ápolása, stb.
Fontos persze, hogy közel lakj a területhez, vagy úgy mint én, a terület határán, nem kell puskát csomagolva szállitani, ha valami van, a hónod alatt viszed Ördög
A ható és terelövadászatokon resze mint hajtó ügyködsz.
De vadászhatok ingyen. A vadat, amit lövök, vagy megtartom, vagy értékesitem és a bérlökkel kilóra elszámolok.
Igy körül müködik a dolog.
Ha még több érdekel, kérdezd nyugodtan.

Üdv            Gyuri
Naplózva

Don´t eat yellow snow
Oldalak: 1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: