Oldalak: 1 ... 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426 1427 1428 [1429] 1430 1431 1432 1433 1434 1435 1436 1437   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vaddisznós élményeink  (Megtekintve 2762908 alkalommal)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #21420 Dátum: 2021. Augusztus 10. - 17:43:10 »

Egy kis "édes anyanyelvünk" kérdés.

Zalában a sertés korosztályonként és ivar alapján való elnevezése az alábbi: emse malac, kan malac, koca süldő, kan süldő, koca, kan.
Az ivartalanított sertés (nyilván csak házi disznó esetében értelmezhető): göbe és ártány.
Más tájakon is ugyanígy nevezik, vagy ez helyi jellegzetesség?
Felénk (Bács-Kiskun) ugyanez! Esetleg többen mondják a koca süldő helyett, hogy emse süldő, mert elvileg, amíg nem ellett, addig emse, utána koca.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11255


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #21421 Dátum: 2021. Augusztus 10. - 22:18:42 »

Egy kis "édes anyanyelvünk" kérdés.

Zalában a sertés korosztályonként és ivar alapján való elnevezése az alábbi: emse malac, kan malac, koca süldő, kan süldő, koca, kan.
Az ivartalanított sertés (nyilván csak házi disznó esetében értelmezhető): göbe és ártány.
Más tájakon is ugyanígy nevezik, vagy ez helyi jellegzetesség?
A göbe nálunk nem jellemző,a többit használjuk. (Zemplén,Szabolcs)
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #21422 Dátum: 2021. Augusztus 10. - 22:37:10 »

Egy kis "édes anyanyelvünk" kérdés.

Zalában a sertés korosztályonként és ivar alapján való elnevezése az alábbi: emse malac, kan malac, koca süldő, kan süldő, koca, kan.
Az ivartalanított sertés (nyilván csak házi disznó esetében értelmezhető): göbe és ártány.
Más tájakon is ugyanígy nevezik, vagy ez helyi jellegzetesség?
A göbe, az a koca nem ivartalanított. A kocáknál, hogy ne ivarzanak a méh testbe juttatott idegen anyaggal érték el az ivari ciklus leállását, aciklikusságát. (szerintem) Emelem
Naplózva
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #21423 Dátum: 2021. Augusztus 11. - 11:17:01 »

Egy kis "édes anyanyelvünk" kérdés.

Zalában a sertés korosztályonként és ivar alapján való elnevezése az alábbi: emse malac, kan malac, koca süldő, kan süldő, koca, kan.
Az ivartalanított sertés (nyilván csak házi disznó esetében értelmezhető): göbe és ártány.
Más tájakon is ugyanígy nevezik, vagy ez helyi jellegzetesség?

Szia!

Én a göbét először Baranyában (Komló környékén) hallottam. A kocára használták, amelyik nem vezetett malacot. Másutt nem találkoztam a "göbe" elnevezéssel.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #21424 Dátum: 2021. Augusztus 15. - 11:00:28 »

Egy kis "édes anyanyelvünk" kérdés.

Zalában a sertés korosztályonként és ivar alapján való elnevezése az alábbi: emse malac, kan malac, koca süldő, kan süldő, koca, kan.
Az ivartalanított sertés (nyilván csak házi disznó esetében értelmezhető): göbe és ártány.
Más tájakon is ugyanígy nevezik, vagy ez helyi jellegzetesség?
"Hányat fialt a göbe?"
Használják azt a kocára.
Mifelénk. Szerintem.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3507



« Új üzenet #21425 Dátum: 2021. Augusztus 15. - 15:56:23 »

"Hányat fialt a göbe?"
Használják azt a kocára.
Mifelénk. Szerintem.

Göllén hallottam, hogy görög a göbe.
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3062



« Új üzenet #21426 Dátum: 2021. Augusztus 15. - 16:15:59 »

Felénk is göbének hívták az öregek a malacos kocát, de ez a kifejezés mára már kiveszett.
Egy nem túl hiteles forrásból származó meghatározás:"A sertés és a disznó szinonim szavak. A szakirodalom általában a sertés szót használja. A „kan” a hím, a „koca” a nőivarú sertés. Az „anyakoca” olyan nőivarú sertés, amelynek már voltak malacai. Az „emse” a fiatalabb, a „göbe” a kifejlődött nőivarú sertés. Tenyésztésre szánt növendék a „magló”. Petefészkétől megfosztott sertés a „miskárolt”. Fiatalon kiherélt sertés az „ártány”, idősebb korban kiherélt sertés pedig a „kanlott”. „Szopós malac” a növendék szopás idején, „választott malac” az elválasztástól 4 hónapos koráig. Ettől kezdve „süldő” -tenyésztésbevételig vagy 1 éves korig. „Előhasi koca” a koca első vemhessége és szoptatása idején, „tenyészkoca” a már bebúgatott koca. „Tenyészkan” a búgatásra használt vagy használható kan. „Hízósertés” a hizlalás alatt levő, „hízott sertés” a már kihizlalt, vágásra érett sertés."
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Orosz Péter
Erdő
****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 20


« Új üzenet #21427 Dátum: 2021. Október 09. - 06:44:32 »

Gratulálok! Jó történet! Wave
[/ Kacsint Kacsint]
Naplózva
VB.1978
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #21428 Dátum: 2021. December 04. - 21:16:33 »

img Emelem szerda este rámtekintett a szerencse. Menekülési táv 30m,vér egy csepp se,lőszer geco plusz 30-06,nem ütötte át a vadat,lőtáv 70m. Békesség a vannak!!!
Naplózva
VB.1978
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #21429 Dátum: 2021. December 04. - 21:18:17 »

Fotót nem sikerült csatolni sajnos.

http://vadaszforum.net/forum/index.php/topic,242.0.html
« Utoljára szerkesztve: 2021. December 05. - 04:59:43 írta Sakac » Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #21430 Dátum: 2021. December 09. - 18:11:37 »



Teljesen korrekt! Igen

 Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Embandy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 292



« Új üzenet #21431 Dátum: 2021. December 10. - 10:54:04 »

Elmúlás és újjászületés
Egész nap erősen havazott, de mostanra már csak amolyan hószállingózássá szelídült mindez. Itt az erdőben 10cm feletti, friss, ámde vizes, ropogós fehérség borít mindent. Vendégségben vagyok közeli jó barátom területén. Disznót szeretnénk lőni. Megpróbáljuk. Enyhe észak-nyugati légáramlat van.
Az autót az erdei nyiladék szélén hátra hagyjuk. Nagyon jók a látási viszonyok.
-   Siess, tölts, mert ott vannak a disznók a szórónál! -suttogja barátom a kedves mondatot. Megnézem én is a nagyjából 300m-re lévő, szemező serte hadat. Szépek. Gyors töltés és már meg is indulunk feléjük. Lassan, kimérten haladunk a vacsoráját fogyasztó banda felé. Bármennyire óvatoskodunk, hatalmas ropogás jelzi mozgásunkat az erdei népnek. Alig haladunk 80 lépésnyit, amikor iszonyatos reccsenés robajára riadunk. Kidőlt egy fa mögöttünk, valahol ott, ahonnan indultunk! A távcsőben jól látható, keresztben fekszik a nyiladékon nagyjából ott, ahol az előbb még mi álltunk. Egymásra nézünk, majd pedig az égre. Gondolataim cikáznak…
Szorgalmasan távcsövezzük disznóékat, már csak úgy 150m lehet a közöttünk lévő távolság. Süldőnek nézzük őket, annak is az alja, kicsik mindenképp. Köztünk egy magasles áll a kereszt- nyiladékon. Haladunk lassan tovább, lopjuk a távot. Közelítünk. Egyszer csak a lesen túl, de annak közelében három nagyobb disznó jelenik meg, majd turkálásba kezd a nyiladékon! Makkoznak, úgy gondoljuk. Vagy valami számukra kedves csemegére akadtak. 80kg forma kocák a mozgásuk és a viselkedésük alapján.
-   A legkisebbet kellene meglőni, ha majd jól és tisztán áll- mormolja cimborám. Nézegetem őket, de sehogy sem akaródzik hely a tiszta lövésre. Vissza is váltanak pár perc után az oltalmat nyújtó sűrűbe. Süldőink továbbra is kupacban falatoznak, heten vannak, nem foglalkoznak a feléjük közelítő, hangos, ropogó neszt keltő valamikkel. Szelünk jó továbbra is, a nyakunkba sűrűn hullik a fákról az égi áldás. Lassan elérjük már a magaslest. Kettő süldő viszont elindul a szóróról, egyenesen felénk. Lassan turkálgatnak, röfögnek, „beszélgetnek” disznó nyelven. Őket ma egyáltalán nem szeretnénk bántani. Olyan 25kg súlyúak lehetnek. Gyönyörködünk bennük, óvatlanok, egészen oda jönnek a les melletti tócsáig, abba belefekszenek, hagyják még azt is, hogy lefényképezzem őket😊! Már csak ezért érdemes volt kijönni, és egyáltalán nem foglalkozni azokkal, akik készülődéskor a „normálisak vagytok ti, ebben az időben kimenni” szöveggel ostoroztak bennünket.
Lassan visszamennek többi társukhoz, majd röviddel ezután a kocák lehívják őket a szóróról. Távolodó hangjuk jelzi, hogy portyára mennek, ők bizony tovább álltak. Sebaj, cseppet sem szomorkodunk, eddig nagyon szép élményeket adott nekünk ez az este.
-   Ott a disznó a szórón túl keresztben, lőj mááár! – ezt bizony lekéstem, hamar beváltott a sűrűbe! Figyelem a céltávcsőben a nyiladékot, amikor belekerül a látótérbe egy disznó fej. Szépen kiáll, koca forma, rajta a piros parázs, amikor keresztbe fordul elengedem a lövést. Célba érését tompa dübbenés jelzi. Gyors ismétlés. Amint újra látok, elönt a vadászláz, vadam ott fekszik, tűzbe rogyott! Rajta vagyok, mozog, de ez a mozgás már nem irányított. Egyre lassulva rúgja a havat, majd elnyugszik teljesen.
Pár perc várakozás után levett kalappal érünk az opálos szemű, kocából kanná avanzsált serte vad mellé! Egy másodéves, majd kilencven kilós kaninak adjuk meg a végtisztességet.
-   Megindulunk az autó felé, de a közelébe érve ver csak le bennünket a víz igazán! Az autó mögött, ahol a barátom állt és távcsövezett, én pedig táraztam, na épp ott van a kidőlt fa lombkoronája…
-   Feltoljuk a kalapunkat, szedjük és fújjuk ám a levegőt: hálát adunk az Égieknek ezért a kegyes és felejthetetlen estéért!





Naplózva

"Nedves, földszagú, ibolyás hazai erdő, takarodót fújó feketerigó, rekedten dürgő fácánkakas, estcsillag alatt korrogva szálló szalonka, de megörülnék nektek! Szalonka nélküli Március, pótolhatatlan mulasztás a vadász életében."
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #21432 Dátum: 2021. December 10. - 11:24:22 »

Egy másodéves, majd kilencven kilós kaninak adjuk meg a végtisztességet.




Gratulálok!
Egyre ritkábban adatik meg ilyen szép havas élmény.

De az a kani már szerintem 1-2 évvel ezelőtt volt másodéves.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3507



« Új üzenet #21433 Dátum: 2021. December 10. - 12:01:52 »

Ha az én koromat is úgy számolnák, ahogy te a kanét, akkor még odébb lenne a nyugdíj. Így meg .....

GRATULÁLOK!  Emelem
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
VB.1978
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 17


« Új üzenet #21434 Dátum: 2021. December 10. - 16:42:07 »

Gratulálok, jó volt olvasni!!!!
Naplózva
Oldalak: 1 ... 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1424 1425 1426 1427 1428 [1429] 1430 1431 1432 1433 1434 1435 1436 1437   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: