Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 74   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A mezei nyúl és "kistestvére": a kinigli  (Megtekintve 545778 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #45 Dátum: 2008. Május 20. - 11:04:52 »

Mi ellen oltatod őket?
Mixomatózis és ödéma. Ez a kettő kötelező. De mivel újonnan kerültek hozzám és nem tudjuk, hogy mit kaptak korábban(a tenyészet,ahonnét vettem nem kezelte le őket, csak a helyi állatorvos nézte meg, hogy nincs bajuk.)Így aztán kaptak egy adag antibiotikumot is biztos ami biztos alapon.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #46 Dátum: 2008. Május 20. - 11:15:40 »

Minden tiszteletem feléd. Igen
Nálunk is volt szép számmal régebben. A szőlőkben a kisházak alatt alakítottak ki kotorékokat. Elég ciklikus volt a populációdinamikájuk, néhány év alatt hirtelen felszaporodtak, olyan szintre, hogy külön hajtást szerveztek rájuk.
Aztán egyik pillanatról a másikra mutatóba sem maradt belőlük. Néhány év alatt ismét feltornázták az egyedszámot látványosra, hogy aztán ismét eltűnjenek. Ez így ment sok évig.
Ma sajnos már egy darab sincsen, a szőlők helyén is lakópark áll.......
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #47 Dátum: 2008. Május 20. - 11:38:59 »

Minden tiszteletem feléd. Igen
Nálunk is volt szép számmal régebben. A szőlőkben a kisházak alatt alakítottak ki kotorékokat. Elég ciklikus volt a populációdinamikájuk, néhány év alatt hirtelen felszaporodtak, olyan szintre, hogy külön hajtást szerveztek rájuk.
Aztán egyik pillanatról a másikra mutatóba sem maradt belőlük. Néhány év alatt ismét feltornázták az egyedszámot látványosra, hogy aztán ismét eltűnjenek. Ez így ment sok évig.
Ma sajnos már egy darab sincsen, a szőlők helyén is lakópark áll.......

Felénk is rengeteg volt, de aztán a '90-es években átterjedt a kiniglire a házinyúlról az ödéma és azóta nem tud lábra állni az itthoni állomány. 3 évente a mixomatózis pusztít, 5 évente az ödéma és emellett előfordul pestis is(igen ritkán). Felénk mindig voltak kiniglik, és most is jelen vannak, de egyszerűen pár éven belül törvényszerűen lecsökken az állományuk.Ezért is gondoltam, hogy belevágok a tenyésztésükbe. És ha már elkezdtem,akkor megpróbálom rendesen és hivatalosan végezni. Aztán majd elválik, hogy jól teszem-e, de legalább addig is foglalkozok valamilyen apróvaddal is-a fürjek mellett(másik topicba tartozik: úgy néz ki, hogy nyáron kapok 5-8 pár fogolyt,valamint a keltetőgépben már bent vannak az első fácántojások).
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #48 Dátum: 2008. Május 20. - 14:31:27 »

Kész apróvadparkot csinálsz az udvarból. Bion Bion

Fogolyt, a délelőtti vonatból, éppen tegnap láttam, három párral is, méghozzá a mi területünkön. Kicsit kezdenek feljönni, persze csak kicsit, arról ez a k.sok disznó gondoskodik.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #49 Dátum: 2008. Május 20. - 15:02:32 »

Kész apróvadparkot csinálsz az udvarból. Bion Bion

Fogolyt, a délelőtti vonatból, éppen tegnap láttam, három párral is, méghozzá a mi területünkön. Kicsit kezdenek feljönni, persze csak kicsit, arról ez a k.sok disznó gondoskodik.
Próbálkozik az ember...
Én személy szerint szeretnék minél több időt foglalkozni ezekkel az állatokkal. A foglyot és a kiniglit meg különösképpen kedvelem. Eddig sajnos sok segítséget nem kaptam hozzájuk a vadászoktól-érdekes módon édesapám(aki horgász) támogat leginkább(ált. lelkileg támogat, néha pedig takarmánnyal, segítséggel) az ilyen akciókban.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #50 Dátum: 2008. Június 22. - 11:21:46 »

A kaszálás áldozata:



Így lett a süldőnyúlból vacsora.

Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #51 Dátum: 2008. Június 22. - 14:39:41 »

Hát igen...sajnos mindig akad egy-egy tapasztalatlan nyúl, amelyik a gép közeledtével egyre összébb húzza magát és egyre inkább lelapul, minthogy elfusson... ez ellen lehetne tenni, de a gazdák nem szoktak vele foglalkozni. Pedig milyen jár értük...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #52 Dátum: 2008. Július 23. - 09:20:33 »

Tegnap végre megkaptam az üregi nyúl tartáshoz és tenyésztéshez az engedélyem(Bács-Kiskun megyében elsőként és eddig egyetlenként). Végre tavaly lezárult a tavaly okt. óta tartó huza-vona.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #53 Dátum: 2008. Július 23. - 09:24:51 »

Tegnap végre megkaptam az üregi nyúl tartáshoz és tenyésztéshez az engedélyem(Bács-Kiskun megyében elsőként és eddig egyetlenként). Végre tavaly lezárult a tavaly okt. óta tartó huza-vona.

Milyen céllal akarod tenyészteni? Kibocsátani és vadászni?
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #54 Dátum: 2008. Július 23. - 10:12:24 »

Tegnap végre megkaptam az üregi nyúl tartáshoz és tenyésztéshez az engedélyem(Bács-Kiskun megyében elsőként és eddig egyetlenként). Végre tavaly lezárult a tavaly okt. óta tartó huza-vona.


Milyen céllal akarod tenyészteni? Kibocsátani és vadászni?

Szaporítani, tapasztalatot szerezni, eladni, fogyasztani.

Mivel a törvény is tiltja-ráadásul nem vettek fel egy vt-be sem eddig - nem bocsátok ki nyulat. Ha viszont valaki jelentkezik,akkor adok el majd a szaporulatból (20 anya szaporulatára kaptam engedélyt egyenlőre). Későbbi terveim között szerepel ugyan egy nagyobb földterület vásárlása vadtartás/tenyésztés céljából, de ez még igen messze van. Pénz is kell hozzá, meg tapasztalat is.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #55 Dátum: 2008. Július 23. - 11:49:51 »

Tegnap végre megkaptam az üregi nyúl tartáshoz és tenyésztéshez az engedélyem(Bács-Kiskun megyében elsőként és eddig egyetlenként). Végre tavaly lezárult a tavaly okt. óta tartó huza-vona.


Milyen céllal akarod tenyészteni? Kibocsátani és vadászni?

Szaporítani, tapasztalatot szerezni, eladni, fogyasztani.

Mivel a törvény is tiltja-ráadásul nem vettek fel egy vt-be sem eddig - nem bocsátok ki nyulat. Ha viszont valaki jelentkezik,akkor adok el majd a szaporulatból (20 anya szaporulatára kaptam engedélyt egyenlőre). Későbbi terveim között szerepel ugyan egy nagyobb földterület vásárlása vadtartás/tenyésztés céljából, de ez még igen messze van. Pénz is kell hozzá, meg tapasztalat is.

Tehát vad üregi nyúl tartására és tenyésztésére kaptál engedélyt, és jogszabály tiltja a kihelyezését?
Vagy valami külön engedélyt kell kérni, és úgy kibocsátható? Engem valamennyire érdekelne ez a dolog.
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #56 Dátum: 2008. Július 23. - 12:22:39 »


Tehát vad üregi nyúl tartására és tenyésztésére kaptál engedélyt, és jogszabály tiltja a kihelyezését?
Vagy valami külön engedélyt kell kérni, és úgy kibocsátható? Engem valamennyire érdekelne ez a dolog.

Az üregi nyulat tájidegen-tehát nem kívánatos- fajnak minősítették, emiatt még a tartása is engedélyhez kötött, hát még a szaporítása! Csak úgy engedélyezik, ha kikötöd, hogy nem vadászati céllal tenyészted, tehát nem engeded ki a szabad területre soha. Persze ha valaki megveszi tőled, akkor már nem rajtad múlik, hogy megeszi-e vagy véletlenül kiszökik...
Magának az engedélynek a beszerzése nem is annyira nyűgös, csak mire az ember eljut oda, hogy minden szükséges dolgot összeszed+az a közreműködők jóakarata vagy akadékoskodása is befolyásolhatja a menetét.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Huta
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 88


« Új üzenet #57 Dátum: 2008. Július 23. - 21:28:57 »


Tehát vad üregi nyúl tartására és tenyésztésére kaptál engedélyt, és jogszabály tiltja a kihelyezését?
Vagy valami külön engedélyt kell kérni, és úgy kibocsátható? Engem valamennyire érdekelne ez a dolog.

Az üregi nyulat tájidegen-tehát nem kívánatos- fajnak minősítették, emiatt még a tartása is engedélyhez kötött, hát még a szaporítása! Csak úgy engedélyezik, ha kikötöd, hogy nem vadászati céllal tenyészted, tehát nem engeded ki a szabad területre soha. Persze ha valaki megveszi tőled, akkor már nem rajtad múlik, hogy megeszi-e vagy véletlenül kiszökik...
Magának az engedélynek a beszerzése nem is annyira nyűgös, csak mire az ember eljut oda, hogy minden szükséges dolgot összeszed+az a közreműködők jóakarata vagy akadékoskodása is befolyásolhatja a menetét.

Szerintem nem mindenhol tájidegen, bár nem tudom pontosan. Én is kiváncsi lennék rá, meg a vadászatára is.
Naplózva

Üdv:
Huta
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #58 Dátum: 2008. Július 24. - 07:36:20 »


Tehát vad üregi nyúl tartására és tenyésztésére kaptál engedélyt, és jogszabály tiltja a kihelyezését?
Vagy valami külön engedélyt kell kérni, és úgy kibocsátható? Engem valamennyire érdekelne ez a dolog.

Az üregi nyulat tájidegen-tehát nem kívánatos- fajnak minősítették, emiatt még a tartása is engedélyhez kötött, hát még a szaporítása! Csak úgy engedélyezik, ha kikötöd, hogy nem vadászati céllal tenyészted, tehát nem engeded ki a szabad területre soha. Persze ha valaki megveszi tőled, akkor már nem rajtad múlik, hogy megeszi-e vagy véletlenül kiszökik...
Magának az engedélynek a beszerzése nem is annyira nyűgös, csak mire az ember eljut oda, hogy minden szükséges dolgot összeszed+az a közreműködők jóakarata vagy akadékoskodása is befolyásolhatja a menetét.

Szerintem nem mindenhol tájidegen, bár nem tudom pontosan. Én is kiváncsi lennék rá, meg a vadászatára is.

Mo-n mindenhol tájidegen fajnak minősül. Ezért is adják meg nehezen a tartási/tenyésztési engedélyt. Bár az én megítélésem szerint, mivel mint a fácánt az üregit is a rómaiak telepítették be, akkor vagy annak is tájidegennek kellene lennie, vagy a kiniglinek sem. Én látok lehetőséget ebben a dologban...

Ha érdekel a vadászata, akkor tudok egy nagyon jó helyet-ahonnét én is vettem az állományom.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #59 Dátum: 2008. Augusztus 22. - 13:29:55 »

Ezt most találtam Brehm állatenciklopédiájában a kinigliről:
"Dél-Afrikában az óvatos hollandusok szigorú büntetések által meg tudták akadályozni az üregi nyulak betelepítését. 1881-ben alig ismerték az üregi nyulat Japánban, Ausztrália és Új-Zélandban, ahol később a vad üregi nyulak, amelyeket vadászat céljából hoztak be, valóságos országos csapássá lettek. Úgy mondják, hogy itt még életmódjukat is megváltoztatták, nem ástak annyit, ellenben megtanultak az ausztráliai bozótok görcsös ágain elég magosra fölmászni. Új-Zélandban is nagy károkat okoztak.” Tegetmeier 1888-ban a Londoni Zoológiai Társulat júniusi ülésén bemutatta egy ilyen „mászó üreginyúl” karcsúbb, élesebb és vékonyabb karmokkal ellátott lábait. Az állatot holtan találták 3 m magasban, egy akácfa ágai közt. Épp így láthatók az állat rágásának nyomai több mint 4 m magasságban a nem igen erős bokrok gyönge kérgén. Némely ausztráliai helyen, ahol az üregi nyulak ezerszám élnek, néha 10 mérföld távolságban sem találunk üreginyúl-kotorékot. A kölyköket fészkekben, a földön ellik meg; másutt viszont nagyszámú üregekben laknak. A forró évszak alatt az üregi nyulakat vízben is lehet látni, vándorlásaik és menekülés közben is egész jelentékeny folyókat átúsznak. Az üregi nyulak Ausztráliában sokszor olyan körülmények közt élnek, amelyekben az európai üregi nyulak biztosan elpusztulnának."

Van még egy-két érdekesség(a weboldalamon megtalálható) ennek a fajnak az alkalmazkodóképességéről, melyek már-már hihetetlennek tűnhet azoknak, akik nem foglalkoztak még üregikkel.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Oldalak: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 74   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: