Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 163038 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #135 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 11:26:54 »

Jujj... Vigyorog Vigyorog Vigyorog Vigyorog

Még a végén lesz egy Viktor nevű, Forestfan becenevű jogásza is Allaga főhadnagynak! Bion Bion Bion

Neki aligha.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #136 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 11:28:21 »

Szép napot, Mindenkinek!  Mosolyog

 No, úgy látom, hogy sokan igényt tartanak a történetben való szerplésre, ám legyen, végülis a grófnak van testvére is, no meg egy jó hadtápos mindig jól jön...    Bion Bion Bion

 Viktor! Légyszi nézd meg a privátodat, fogalmam sincsen hogy elment-e az üzenetem!

Üdv: Örk...

Elment! Igen Wave
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #137 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 12:03:54 »

Én direkt nem szótam bele. Meglepődött
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #138 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 12:27:20 »

Én direkt nem szótam bele. Meglepődött
Vigyorog Vigyorog Vigyorog Kacsint
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #139 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 13:46:04 »

Én direkt nem szótam bele. Meglepődött

Csinálunk egy szép, de rövid szerepet neked  Nyihi Nyihi:
"A becsapódó 7,62-es lövedékek sűrű porfelhőbe burkolják a talpfákat rakó magyar utászokat. Már jó ideje próbálnak fedezéket találni a töltés menti árokban és a talpfás szekerek között. Sztyepan, az előreözönlő orosz zászlóalj legjobb géppuskás lövésze önkívületlenül szorítja a géppuska kioldószerkezetét.
Szinte érzi a hátán, a mögötte álló komisszár ráirányított puskacsövét, de sejtelme sincsen a vállán végigkúszó, rövid ideig a nyakán táncoló, majd a rohamsisakja közepén megállapodó Ziel6 irányzójeléről.
Hirtelen elrepül a sisak, elakad a géppuska kerepelése, a komisszár ösztönösen ugrik hátra és vágódik hanyatt . Rövid idő alatt rájön, hogy őt nem érte baj. Feltápászkodik és artikulátlan hangon új irányzólövész után üvölt."
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Viktor
Vendég
« Új üzenet #140 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 13:55:17 »

Én direkt nem szótam bele. Meglepődött

Csinálunk egy szép, de rövid szerepet neked  Nyihi Nyihi:
"A becsapódó 7,62-es lövedékek sűrű porfelhőbe burkolják a talpfákat rakó magyar utászokat. Már jó ideje próbálnak fedezéket találni a töltés menti árokban és a talpfás szekerek között. Sztyepan, az előreözönlő orosz zászlóalj legjobb géppuskás lövésze önkívületlenül szorítja a géppuska kioldószerkezetét.
Szinte érzi a hátán, a mögötte álló komisszár ráirányított puskacsövét, de sejtelme sincsen a vállán végigkúszó, rövid ideig a nyakán táncoló, majd a rohamsisakja közepén megállapodó Ziel6 irányzójeléről.
Hirtelen elrepül a sisak, elakad a géppuska kerepelése, a komisszár ösztönösen ugrik hátra és vágódik hanyatt . Rövid idő alatt rájön, hogy őt nem érte baj. Feltápászkodik és artikulátlan hangon új irányzólövész után üvölt."


 :ALC :ALC :ALC
Naplózva
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #141 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 14:28:19 »

Imádlak, Benneteket!  Bion Bion

 Szegény Böhmék a végén még megváltják a világot is, figyeljétek meg!!!!  Bion Bion Bion

No, addig is, itt a 6. rész:


6.

 A két kislány benyitott, majd a nagy franciaágyban alvó házaspárra vetették magukat.
- Apa, anya, ébresztő, már a hasatokra süt a nap! – kiabálták a szülőknek, és egy kis nyomatékot is adva hozzá, mind a kettő az apjuk hátára pattant és lovagoltak egy nagyot.
A gróf kénytelen-kelletlen kikecmergett az ágyból, magára kapta a köntösét, odalépett az ablakhoz, kihajtotta a spalettát. A nap már jó ideje verte a sugaraival a kastély ablakait, de a belső árnyékolók nagyon jól kint tartották a fényt.
- Hány óra van? – kérdezte a gróf a nagyobbik lánytól.
- Már lassan tíz óra, apa! Ilyenkor már kint szoktál lenni a birtokon! – mondta nevetve, de egy kicsit rosszallóan a gyerek.
- Ti már reggeliztetek?
- Igen, de ha megmondjuk, hogy hol, és mit, akkor nagyon dühös leszel! – nevettek a lányok.
- Na, ki vele, hol voltatok boszorka-palánták? – mordult rájuk a gróf, de tudta, bárhol is voltak, bármit is ettek, az már a múlt, kár megdorgálni őket, és legfőképpen idegesítenie vele magát.
- Hááát, a nagykonyhában reggeliztünk, nem az étkező-szalonban, és képzeld, apa, a Kämpf néni, otthonról hozott libazsírt, és abból kaptunk zsíros kenyeret, meg lilahagymát is!!
 A gróf még mindig kifelé nézett az ablakon, a lányai nem láthatták, ahogyan elmosolyodik a reggeli kalandok hallatán… Eszébe jutott, mikor az apjával kimentek egyszer aratáskor megnézni, hogy hogyan haladnak az emberek, és pont ebédkor értek ki, aztán szó szerint kinézte az öreg Brandtmüller Pista bácsi kezéből a friss kenyeret, szalonnát, no és persze a lilahagymát… Az apja, mire visszasétált a cséplőgéptől, már az öreg ölében ült, és jóízűen tömte befelé az ízletes katonákat… Persze, hazafelé mást sem hallott az apjától, mint, hogy arisztokrata, édes fiam, ilyet nem csinál… Azt sem tudta, hogy mit jelent a szó, volt úgy vagy 5-6 éves, viszont azaz ízkavalkád, amit az öregtől kapott, felért bármilyen 6-7 fogásos vasárnapi nagy családi ebéddel…

 Szombat volt. Kicsit ráérősebb ez a nap, bár ma is dolgoznak kint a földeken.
A felesége már elvonult rendbe tenni a toilettjét, a lányok hangját is már az angolkert felől hallotta.
- Borotválkozni kellene, de nincsen egyszerűen hozzá erőm… Nem érdekel, ma így maradok, majd holnap lehúzom a képem, különben is a vasárnapi misén kell rendesen kinéznem… - morfondírozott.

 Ahogyan mélázgatott, csinálta a semmit, kopogtak a hálószoba ajtaján.
- Szabad! – kiabált ki.
Albert, a komornyik volt az.
- Tekintetes Úr, bocsásson meg, de egy német katonatiszt várja lent az előtérben, nem mertem a szalonba bekísérni, itt a névjegye! Ja és vele van Verkman, a faluból! Azzal átnyújtotta az ezüsttálcán lévő névjegykártyát.
A gróf összerezzent, önkéntelenül a borostájához kapott. Aztán elvette a kártyát…
- Graf Christoph von Drinhaus. Ober der Wehrmacht. Ki a fene lehet ez német gróf, ráadásul őrnagyi rangban van a németeknél… - gondolkodott. És mit akar tőlem!?
- Albert, kísérje a szalonba, kínálja meg teával, mondja meg neki, hogy 10 perc múlva fogadom, addig kérek egy kis türelmet tőle.

 Schomsich ilyen gyorsan még nem borotválkozott, azt nem lehet, hogyha egy vele egyenrangú arisztokratával találkozik, ne legyen frissen borotválkozva…
Felvett egy laza, nyári, de mégis elegáns felöltőt, aztán belépett a szalonba, ahol Drinhaus hátratett kézzel éppen egy Feszty-képet bámult… A parketta finom recsegését hallván az őrnagy azonnal megfordult, és a két ember kb. 2 méterre megállt egymástól…
A gróf előrenyújtotta a jobbját, majd bemutatkozott: - Gróf Schomsich Ignác vagyok! Mi járatban nálunk kedves….?
- Graf Christoph von Drinhaus, Kelet Porosz őrgróf, a Wehrmacht őrnagya vagyok! – nyújtotta a kezét Schomsichnak a katonatiszt.
Keményen kezet ráztak, majd Schomsich hellyel kínálta az őrnagyot.
- Megbocsájts, kedves Christoph, de még mindig nem értem a jöveteled szándékát… Tudom, hogy vészjósló időket élünk, remélem nem a kastélyt szeretnétek magatoknak elkommendálni…!?
Az őrnagy egy kicsit megrökönyödött, de aztán elmosolyodott.
- Dehogyis, kedves Ignác, dehogyis, ennél sokkal egyszerűbb, és fenségesebb kérésem lenne!
- Mi volna az, mert már nagyon kíváncsi vagyok! – emelte meg egy kissé a hangját a Gróf.
- Nem katonatisztként érkeztem hozzád, hanem, mint civil ember… A sofőröm, ez a Verkman, aki itt lakik a faluban, mesélte, hogy nagyon szép vadállománnyal bírsz, nagy erdeid vannak, amiknek a vadmegtartó képessége kitűnő, no és nem utolsó sorban alkalmazásodban áll egy osztrák vadászmester, aki nagyon jól is kezeli az állományt. Jómagam nagyon szeretek vadászni, és arra gondoltam, hogy miután a környéken a vadászatokkal Te rendelkezel, megkérnélek, hogy amíg itt állomásozik az alakulatom, hadd lőjek a birtokodon egy pár trófeás vadat…
Schomsich megrökönyödve ült a bécsi barokk fotelben, és maga elé tekintett… Ilyen kéréssel még nem fordultak hozzá, itt az a szokás, hogy az ember meghívja vadászni a szomszédit, rokonait, aztán azok visszahívják… De, hogy csak úgy valaki, akit nem is ismer, betoppanjon, és „pimaszul” kikönyörögjön magának egy pár vadászati lehetőséget, még ha azonos arisztokrata címmel bírjon….!!! Na, ilyet még nem látott a világ errefelé…!!
Kérdőn nézett rá az őrnagy, látta, hogy a gróf nagyon gondolkodik…
Schomsich a diplomata, arra az elhatározásra jutott, hogy ha enged, hamarabb szabadul a kínos szituációból…
- Christoph, kérlek, megoldjuk a kérésedet, de figyelmeztetlek, hogy ez az eset csak rád vonatkozik, itt semmilyen dorbézolás nem lesz, amíg én itthon vagyok, tehát ide, a birtokra vadászni, csak Te, és senki más nem jön!! Rendben!!? A másik dolog… A vadászmesterem egy 72 éves öregúr, apám hozatta még Ausztriából, aztán itt ragadt nálunk. Igazi vadász, úgy ápolja-gondozza a vadat, hogy azt tanítani kellene. Nehéz a természete, még velem is kemény, engem még ő tanított vadászni, én elnézem neki a rigolyáit, remélem Te is, nem szabad megsértődnöd, még ha a grófi mivoltod esetleg megengedné. Az, hogy mire vadászol, Fuchs fogja eldönteni, és legfőképpen, hogy mire emelheted rá a fegyvert! Most kezdődött el az üzekedés, azt hiszem, Fuchs kinézett egy szép bakot számomra, mint vendégemnek, természetesen átadom a kilövés lehetőségét. A későbbiekről majd beszélünk, addig is menjünk, keressük meg Fuchsot!!
- Ignác, nagyon köszönöm, hogy a kérésem megértő fülekre talált, ennél nagyobb boldogságom régen volt már, mióta kitört a háború!!! – válaszolt örömében Drinhaus.
- Felajánlhatom a kocsimat, hogy azzal járjuk be a birtokot? – kérdezte az őrnagy.
- Köszönöm, elfogadom, nekem még nincsen automobilom, csak egy traktort vettem tavaly! – válaszolt a gróf.

 Verkman előállt a főbejárathoz, köszöntötte a Grófot, aztán a gróf a nagyállási földútra vezényelte a kocsit.
Nagyállás a birtok egyik része volt, itt lakott a vadászházban az öreg Fuchs. Régóta élt már Magyarországon, az anschlusskor a gyerekei hazamentek Salzburg mellé, a feleségét már régen elvesztette, az orvos tüdőgyulladást állapított meg nála, sokáig kínlódott, a gróf mindenféle csodadoktorokat is hívott hozzá, de a Jó Isten hívó szava erősebb volt…

A vadászmester éppen a verandán ücsörgött, mikor befutott a kocsi. Azt hitte, nem jól lát, mikor a Kübelwagenben meglátta a grófot, felismerni vélte a sofőrt, de, hogy ezt „szürke galambot” még életében nem látta az biztos…
- Grüß Gott, Herr Graf! – köszönt oda a grófnak, de már kezdett valami nagyon rosszat sejteni… Megszállták a németek a falut, bekvártélyoztak a kastélyba, meg ilyesmit….

10 perc kellett, míg az öreg vadászmester megértette, hogy nem háborúzni jöttek, hanem Drinhaust kellene megvadásztatni…
Eleinte tiltakozott, hogy nem akarja… Politikailag volt is rá oka, nem nagyon bírta a kis bajszost, no meg az elmeháborodott ötleteit sem… Az egyenruhással szemben, pedig egyenesen ellenséges volt… Drinhaus köpni-nyelni sem tudott, mikor az öreg kifejtette, hogy Ausztria az ő szülőhazája, és majd ott akar meghalni, de addig, míg a Wehrmacht ott tanyázik, nem fog visszamenni, mert ő még, magának, a császárnak esküdött fel, mikor katona volt, és annak úgy is kell lennie, hogy a császár visszajön…

Az őrnagy folyamatosan vörösödött, de nem szólt egy szót sem…Ő ehhez nem szokott hozzá, hogy ilyen lekezelően beszéljenek vele… Csak Verkman tudta, hogy ennek a beszélgetésnek a levét ő fogja meginni…
Schomsich is többször rászólt az öregre, a végére azért csak sikerült lecsillapítani…

- Aztán, mivel akarsz vadászni, fiam!? – tegezte le az őrnagyot, Fuchs.
Drinhaus majdnem felrobbant, neki kijár civilben a Gróf Úr megszólítás!!! – de bírta…
- Vadászpuskám nincsen, de a 8x57-es hadi Mauser az úgy gondolom, jó lesz…
- Úgy gondolod, úgy gondolod… Céltávcsővel felszereltek ezek, vagy csak ahogyan az üzemből kijöttek?
- Ha távcsöves kell, hozok olyat is!
- Aztán, mikor vadásztál utoljára, fiam!?
- Még a háború előtt, otthon!
- No, akkor a vadűzés előtt még itt kint, nálam, céllövöldézünk egy kicsit!
- Tudok én lőni, mein Herr, nem kell nekem a gyakorlás!
- Na ide figyelj, édes fiam, ha te itt őzbakot akarsz lőni, akkor azt csinálod, amit én mondok, megértetted!!!! – Mert, ha nem, te itt még innen, a birtokról, egy verebet sem fogsz kitömetni, azzal a berlini preparátorral, akinek a műhelye a Brandenburgi kapu mellett van! Délután fél 5-re gyere ide vissza, meg szeretném nézni a lőkészségedet! Aztán, ha rendben van, holnap, hajnali 4-kor itt a vadászház előtt találkozunk, puskával, lőszerrel, távcsővel!
Azzal odabiccentett a grófoknak, majd bement a házba.
Schomsich megértően karján ragadta az enyhén szólva, feldúlt őrnagyot, bár a lelke mélyén hahotázva röhögött, mert ő tudta már előre, hogy ez így fog történni…
Viszont Drinhaust, mintha leforrázták volna,belül őrjöngött, de nagyon tartotta magát…

Visszakocsiztak a kastélyhoz, a két gróf még váltott egy-két mondatot, aztán elköszöntek egymástól…

- Akkor, ugye, Őrnagy Úr, most mehetünk hozzánk!? – kérdezte Verkman, mikor beindította a kocsit.
- NEM MEGYÜNK SEHOVA, IRÁNY VISSZA A TISZTI SZÁLLÁS! – ordította az őrnagy.
- De Őrnagy Úr, megígérte, hogy beszaladunk a családomhoz, na és persze a kolbászok!! – fordult hátra, kérlelő tekintettel Verkman…
- HA AZT MONDTAM NEM, AKKOR NEM!! NEM ÉRDEKELNEK A KOLBÁSZAI SEM, ÉS HA MÉG EGYSZER MEGKÉRDEZI, KIVÁGOM A KOCSIBÓL!! MEGÉRTETTE!!

Verkman nem kérdezett többet, 1-esbe tette a kocsit, szép lassan elindult a köves út felé… Amikor még be lehetett nézni a Rákóczi utcába, kicsit lelassított, és bepislantott, hátha kint vannak a szerettei az utcán… De csak az árok partján lévő szilvafákat látta…

Verkman, alapvetően emberszerető volt, de ma két emberrel is meggyűlt a baja… A labancra volt dühösebb, mert a porosszal úgy bánt, mint cigány a kutyájával, a poroszt meg azért utálta, mert nem tartotta be a szavát… Pedig ez katonáéknál nagyon nagy becstelenségnek számít…


Folyt.köv…
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #142 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 17:39:44 »

Örkény!

Hát vazze, ez hihetetlenül jó volt, így utólag is köszönöm a megtisztelő vadász szerepét írásodban!!!!!  Igen Igen Igen Igen
Komolyan mondom itt elevenedett meg előttem az egész...és, hogy menniyre jól "éreztem magam" a rám testált szerepben... Taps Taps Taps
II. VH., Steyr kocsi, vadászat, "pontlövő" Mauser....hát kell ennél több???
Naplózva
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #143 Dátum: 2008. Augusztus 13. - 22:16:17 »

Wetz...!
 Privi ment, csekkelj vissza, légyszi, hogy meg van-e a válasz!

Üdv. Örk...
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #144 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 12:58:17 »

Kedves Örkény!

A #126-os történetben moderálást kellett eszközölnöm,..... EGYÉBKÉNT nekem nagyon tetszett a történet. Kacsint


Üdv. w.
« Utoljára szerkesztve: 2008. Augusztus 14. - 15:07:23 írta Viktor » Naplózva
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #145 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 13:25:34 »

Örkény, szuper!  Igen
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #146 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 16:04:26 »

Szép napot, Mindenkinek!

No, a 7. résszel éppen elkésültem, mikor privát jött...
Át kellett kreálnom az egészet, de azt hiszem jól sikerült...  Mosolyog Mosolyog Mosolyog

No, tessék:

7.

 A Magyar Királyi Államvasutak, 424-es, 016-os pályaszámú, négycsatlós gőzöse behúzott a bajai vasútállomásra, mögékapcsolva egy beláthatatlan hosszúságú kígyóval…
A külső rendező részen, a kisgurítón, még tegnap összeállították a szerelvényt, éjszakára Gyurkó százados természetesen megerősített őrséget állíttatott fel a szerelvény mellett.

 Igen, Gyurkó Tamás, Magyar Királyi Utász-Felderítő százados…

Budapestről gyors vezényléssel került le Bajára, mondhatni egy Jolly Joker volt a maga területén.
Budapesti volt, megbecsült nagypolgári családból származott. Az Andrássy úton volt 2 bérpalotájuk is. A Ludovikán kiváló eredménnyel végzett, karrierje, fiatal kora ellenére, gyors szárnyalásnak indult…
Nem ismerte a „lehetetlen” fogalmát, többször bebizonyította, hogy nem csak az íróasztal mögül tudja osztogatni a parancsokat…

 Mikor Csernák belépett Allaga tisztiszállására, a hadnagy feltett lábakkal ült, kicsit hintázott a székkel…
- Gyere, Roland, akár ki is szolgálhatod magad! Ott van tiszta pohár, a bor pedig bent van a szekrényben! Nem olyan hideg, de azt hiszem, ebben az ínséges időkben ez a kis minőségi hiba nem jelenthet gondot…!
- Mért kellett nekem bejönnöm hozzád, Anti? – kérdezte Csernák a főhadnagyot, mialatt töltött magának a rubinvörös nedűből.
Allaga nem válaszolt, csak egy összehajtott papírt nyújtott Csernák felé… Szép papíros volt, rajta a Budapest Székesfőváros Katonai Főparancsnokság nagypecsétjével.
Csernák elolvasta az irományt, majd ránézett a főhadnagyra…
- Ez most, komoly? Te ismered ezt a Gyurkó századost? – kérdezte.
- Édesapám, ilyen az élet…! Katonák vagyunk, nekünk föntről osztják a lapot…!
Allagát is meglepte a levél tartalma… Nem erről volt szó… Ugyanakkor egy kicsit meg is könnyebbült… Nem kell utaznia… Marad, Baján… Olyan jól sikerült felkészítenie az utászokat, hogy mit sem sejtve, a belső ügyosztály emberei jelentették odafent, hogy neki kellene a továbbiakban folytatnia a kiképzéseket…

- Gyurkó már itt van, holnap bemutatom a fiúknak az új századparancsnokot! – Csak ezért hívtalak, hogy ne holnap szembesülj ezzel a ténnyel… - Ha, lehet, ne mondd el senkinek se, nem tudom, hogy hogyan fogják feldolgozni…!

A Főhadnagy felállt, odament Csermákhoz és a szemébe nézett…
- Ígérd meg, hogyha ez a Gyurkó nem is, de te odafigyelsz a fiaimra…!!!
- Anti, ne viccelj már! Egy a Haza, egy a Nemzet, egy a Magyar!!! – Persze, hogy figyelni fogok rájuk, rajtuk lesz a szemem, mint vadásznak a céltávcsövön!!
- Iszol még egy kortyot?
- Nem, inkább mennék én is megnézni, hogy hogyan sikerült az enyémeimet elszállásolni!
- Holnap találkozunk a parancskihirdetésen! – Jó éjszakát! – Csernák kezet rázott, Allagával, aztán kilépett a tisztiszállás ajtaján…


 Másnap, volt meglepetés, mikor bemutatta a főhadnagy az új századparancsnokot… A katonáknak alapvetően mindegy volt, hogy ki vezeti őket, a századosról senki sem tudott semmit, a főhadnagyot volt aki szerette, az sopánkodott, hogy megint egy új parancsnok, volt, aki nem szerette, az meg örült, hogy megszabadul tőle…

Allaga elbúcsúzott az állománytól, a századot teljes fővel kiképzetten átadta Gyurkónak…
Az alakulat zászlaja előtt, kihúzta a tiszti kardját, végig sétált, feszes vigyázban, ahogyan kell, tisztelgett az új parancsnoknak, Csernáknak is megadta, ami ilyenkor kötelezően jár, majd a kardját visszahelyezte a hüvelyébe, és elvonult az állomány elől…




A teherkocsikban, minden fontos dolgot már bepakoltak, még kaptak tegnap egy komolyabb szállítmány robbanóanyagot is, hogyha nem lenne elég, amivel a vasúti pálya alapjait kellene majd egyengetni.

Böhm megállt a lokomotív mellett, majd odaszólt Teleknek, meg Bosnyáknak:
- Ezt komolyan gondolták, ezek, hogy ezzel a mozdonnyal akarják húzatni, ezt a kocsisort? Alig van erő ebben a gépben!!!
- Nem olyan rosszak ezek, Jóska, elporoszkálnak mindenhova, na meg Kaposváron láttam én, egyszer, amikor 42 teherkocsit vonszolt maga után egy ilyen 424-es! – válaszolt a megrökönyödött Böhmnek.
- Ne aggodalmaskodjál már Szepi, nem mindegy, hogy mivel megyünk, az a lényeg, hogy lassan érjünk oda!!! – nevetett Bosnyák.
- Tudtad, hogy az a beceneve ennek a fekete katlannak, hogy BIVALY??? Azt tartják róla, hogy nem ismer lehetetlent, mindenhova elvisz mindent, csak legyen alatta megfelelő pálya!
- Jól van, jól van, csak egy kicsit erőtlennek tűnik, de aztán nektek legyen igazatok!

A párbeszéd túl közel zajlott a mozdonyvezetőhöz,aki fent kuksolt a kontroller előtt, és azonnal felfigyelt a hitetlen Böhmre.
Középkorú ember volt, már a könyökizületein látszottak, hogy nem ma kezdte, rendesen megviselte már a téli üzem… Kicsit felpaprikásodott, mikor hallotta, hogy nem hisznek a BIVALY erejében, és miután kisasolta, hogy Böhm jó közel áll a jobb oldali Heusinger-hajtóműhöz, odarántott egyet a lefúvató-szelepnek…
Miután a mozdony állt már vagy tíz perce, a gőz szépen felgyűlt a rendszerben, és akkora sípolással, robajjal tört ki, hogy Böhm olyat ugrott a teljes menetfelszerelésével együtt ijedtében, hogy bekerülhetett volna az 1943-as „Így sportol a Levente” kalendáriumába, mint „Az év távolugrója”. Telek akkorát röhögött, hogy még Csermák hadnagy is odafordult, aki éppen eligazítást tartott az övéinek.

Böhm felnézett a mozdonyvezetőre, az szúrós szemmel vissza… Egy szó sem hagyta el a szájukat, de mind a ketten tudták, hogy mért történt ez a „véletlen” dolog… Böhm biccentett egyet, majd egy enyhe mosolyt is eresztett, a mozdonyvezető visszabiccentett, mosolygott egyet, de ez más volt mint Böhmmé… Ebben benne volt a „majd megmutatom én neked” arckifejezése is…


- Gyere már, Jóska, nem lesz jó helyünk! – kiabált Telek. A Bosnyák Misi már előre ment, hogy szerezzen rendes helyet nekünk, igyekezz már!!!
3 személykocsit kaptak, hogy rendesen elférjenek, ez nagyjából sikerült is. Böhm is felcihelődött a középső kocsiba, egy négyes szeparéban már ott ült Bosnyák és Telek .
- Apám, nem sokat ültem eddig életemben vonaton, de még ilyen bőr bevonatú üléseken soha!!! Amikor Kadarkútról bementünk Kaposvárra, csak a fapados jutott!!! Szerintem, maga Horthy is ilyenen utazik!!!
- Édesapám, elhiheted nekem, a Kormányzó Úrnak francia bársonnyal van még a padló is leterítve!!! Egyszer láttam a filmhíradóban!!! – kontrázott Telek.

- Elnézést, szabad itt még ez az egy hely? – kérdezte egy, a 3 katona által még nem ismert fiatal honvéd.
- Persze, gyere ülj le, lehet, hogy már nem is találnál máshol, mi nem tartottuk fent senkinek sem!. – szólt oda Telek.
A fiatal honvéd felmálházott a necc csomagtartóra, aztán kibújt a zubbonyából… A három barát csak akkor látta meg, hogy nem is honvéd, hanem tizedes a rangja a legénynek… Hirtelen nem is tudtak mit kezdeni a helyzettel, de aztán az új ember előrenyújtotta a kezét, és bemutatkozott…
- Lakos Gergely, hadtápos tizedes vagyok, szervusztok!
- Isten hozott a körünkben, Gergő! – köszöntötte Bosnyák az új katonát.
- Ne haragudj, azt hittük, sima honvéd vagy Te is, mikor léptettek elő, mert nem rég szolgálhatsz? – kérdezte Böhm.
Áááá, tegnapelőtt kaptam a krumplivirágokat, addig én is mezei honvéd voltam! – legyintett nevetve Lakos.
- És egyből tizedes lettél? Ez furcsa… - gondolkodott hangosan Telek.
- Az a helyzet, hogy az elemi után, egy kereskedelmi gimnáziumban végeztem, aztán Lajosmizsén én lettem a boltvezető-helyettes a „mindenesben”, onnan hívtak be nem olyan régen… Tegnap, pedig átvezényeltek hozzátok, én leszek a század hadtáposa. Kalocsáról hozott a teherkocsi ide, még a laktanyában léptettek elő, azt mondták, hogy azért lettem egyből tizedes, mert akinek van valamilyen közép-végzettsége, az ezt kapja… Engem annyira nem érdekel, de ha adták, akkor adják… Aztán még csak az ingemre sikerült felvarrni a csillagokat, majd most út közben felfércezem a többit is!
- Szóval, Lajosmizséről vagy? – kérdezte Böhm.
- Igen… Nagyon szép környék… Szeretek ott élni… - mondta tűnődve Lakos.
- És Ti, honnan jöttetek?
- Bocsánat, még be sem mutatkoztunk rendesen! – kiáltott fel Telek.
- Telek Péter vagyok, Zselickislakról! – azzal kezet nyújtott még egyszer Lakosnak.
- Böhm József, Mikéből! – rázott kezet Lakossal.
- Bosnyák Mihály, Lábodról! – csapott Miska, Lakos kezébe.

 A 424-es nekifeszült, a csatlók kényszeresen megforgatták az acélkoszorúkat a sínen, a 8 hajtott kerék felsírt, megcsúszott a vason, de szép lassan megmoccantotta a végeláthatatlan szerelvényt…
Nagyot rántott a kocsisoron a gép, a tehetetlenségtől, még meg is tolta a mozdonyt a szerelvénysor, akik álltak, igyekeztek valamiben megkapaszkodni, - kinek sikerült, kinek nem…

A négy katonának hirtelen elakadt a hangja…
Az ádámcsutkájukon látszott, mindegyikük nagyot nyelt… Csak azt tudták, hogy valami elkezdődött ebben a másodpercben… De, hogy mikor ér véget…? Még maga a Jó Isten sem volt vele tisztában, nem hogy a pórias földi halandói…


- Sápi, fiam, szaladjon végig a kocsikon, mondja meg mindenkinek, hogy a középsőben állománygyűlésre 10 percen belül jelenjenek meg! Természetesen, aki őrszolgálatot lát el, az a helyén marad! Csernáknak is szóljon be, no és hozza magával az embereit is!
- Igenis Százados Úr! – azzal Sápi már futott is végig a személykocsikon.

Sápi László honvéd, Gyurkó legénye, szintén budapesti volt. Ahova a századost vezényelték, természetesen, ment vele. Nem volt ez most sem másként, bár Sápi egy kicsit mindig félt az új kalandoktól…

- Na, katonák, remélem mindenki megtalálta magának a megfelelő helyet, kényelmesen helyezkedjenek el, mert ez az utazás nem lesz sétakocsikázás! – nyitotta meg az állomány gyűlést Gyurkó.
- Ezzel a szerelvénnyel nem fogunk rohanni, lesznek olyan vonatok, amiknek elsőbbsége lesz velünk szemben, ezért valószínű, hogy egy jó pár állomáson veszteglünk majd sokat!
- Csak a miheztartás végett! Elindultunk Bajáról, Bácsalmás, Jánoshalma, Kiskunhalas, Kiskunmajsa, Kiskunfélegyháza, Tiszakécske, Szolnok útvonalon megyünk, ez lesz ma a napi penzum!
Szolnokon félretolnak minket, és még a szerelvényhez csatolnak 3 pőrekocsit, amiken 9 darab nehéz löveg lesz, ezeket még megkaptuk a véderőtől!
- Mindig a szerelvényen alszunk, de a nagyobb várakozáskor kisebb csoportokban majd megoldjuk a tisztálkodást!
- Jött hozzánk egy új katona, természetesen rajtam kívül, mivel eddig Baján a központi kaszárnyából kaptak mindent, nem volt ilyen emberre szükség, de most már kell, hogy legyen egy hadtáposunk!
- Lakos tizedes, álljon fel, és mutatkozzon be!
Lakos felállt, egy kicsit félszegen, de elmondta magáról, amit kellett.

- Katonák! Van-e maguk között, aki esetleg jobban jártasabb a konyhaművészetben? – folytatta Gyurkó.
- Jó lenne, ha valaki jelentkezne, mert ha én jelölök ki közülünk szakácsot, akkor egy idő múlva ki fog törni a parasztgyalázat!
Lassan Bosnyák feltette a kezét…
- Ha engem elfogad a század, szívesen elvállalom… Szerettem otthon a konyhában tenni-venni, aztán ragadt is rám valami az anyám igen jó főztjéből… - Na, persze, ha lesz megfelelő alapanyag!!! - jelentette ki azért határozottan, - mert hát az már a hadtáposon múlik ám!

Senki nem ismerte Bosnyák szakács tudását, de mivel a század többi tagjának nem volt kedve megmozdítani a kecses pracliját, így egyhangúan elfogadták… Bosnyák, még nem is sejtette, hogy az egyik „legveszélyesebb” posztra jelentkezett…

- Csernák, -fordult oda a hadnagyhoz a kapitány, - lassan beérünk Jánoshalmára! Tegnap még átszóltam telefonon a csendőrségre, hogy az emberei családtagjai, no és a maga szerettei jöjjenek ki az állomásra, lesz kb.5-6 percük, hogy elbúcsúzzanak, amíg a mozdony vizet vesz fel!
- Utána már csak a szolnoki pályaudvaron fogunk megállni!
- Amikor Jánoshalmáról kihúz a szerelvény, újra itt találkozunk, folytatjuk az állománygyűlést!
- Addig is még helyezkedjenek el, most ennyi volt a mondanivalóm! – azzal kilépett a fülkéből…


Csernák csak nézte a kilépő századost… Nem is számított rá, hogy ekkora öröm éri még a mai napon… Gyurkóról az első benyomásai egész jól alakulnak…

 A kapitány kint állt, a kocsi ajtajánál, nézte a tájat, néha a forgózsámolyok csikorogtak egyet a padlólap alatt… Mikor a csendőr hadnagy kilépett a kocsi elejébe, Gyurkó odafordult hozzá:
- Cigaretta? – kérdezte.
- Óh, megtisztelő, Százados Úr! – azzal Csernák kivett egy kézzel sodort  cigarettát, az ezüst tárcából, majd a benzines öngyújtójával meggyújtotta a végét. Jólesően nagyot szippantott a nemes dohányból, sokáig bent tartotta a tüdejében, hogy minden aromáját kiélvezze a nem mindennapi anyagnak. Mikor kifújta, odaszólt a századosnak:
- Még nem volt módomban megköszönni, hogy átszólt a családjainknak! Köszönöm szépen, a fiúk nevében is!
- Semmiség… Ez a minimum, aztán, hogy tovább hogyan lesz… Azt nem tudom, még én sem…
Majd elfordult a hadnagytól, éreztetvén vele, hogy nincsen most éppen beszélhetnékje, és tovább bámulta a tájat a lehúzott ablak mellett…


 Egyik tiszt, az egyik ablaknál nézte a távolodó, változatos tájat, a másik, a másik ablaknál kémlelte, hogy mikor látja meg szülőföldje koszos-piszkos állomását, hol a kedvese már biztosan nagyon várja…

 Azaz egyszerű tény, hogy a lehúzott ablakok mellett a 424-es füstje folyamatosan a szemükbe vágott és lassan olyan vörössé vált, mint a cigánymeggy, nem nagyon foglalkoztatta őket…




Folyt. köv…
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #147 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 16:21:48 »

Jól sikerült bizony. Igen  Várjuk a folytatást! Wave
Naplózva
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #148 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 16:28:42 »

Holnapra remélem megálmodom, az átkreálás majdnem 2 órát vett igénybe, elfáradtam... Megyek, elbicajozunk az inasokkal a falusi "welness-központba", kell egy kis "komló befőtt" az agysejtek leamortizálására, :SERV ,hogy holnapra frissek keletkezzenek, aztán, hajrá, hajrá, hajrá!!!!
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #149 Dátum: 2008. Augusztus 14. - 16:36:12 »

Holnapra remélem megálmodom, az átkreálás majdnem 2 órát vett igénybe, elfáradtam... Megyek, elbicajozunk az inasokkal a falusi "welness-központba", kell egy kis "komló befőtt" az agysejtek leamortizálására, :SERV ,hogy holnapra frissek keletkezzenek, aztán, hajrá, hajrá, hajrá!!!!

Egészségedre, remélem jól sikerül a leamortizálás és a frissülés is! Bion
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: